معرفی بهترین قرص های فشار خون

63

تغییر در شیوه ی زندگی یک راه به نسبت طولانی برای کنترل فشار خون بالا است. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کنید و یا یک وزن سالم را حفظ کنید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا می بایست تحت نظر پزشک قلب قرص های فشار خون مصرف کنید.


فشار خون نرمال بعد از درمان با قرص های فشار خون

•اگر یک فرد بالغ و سالم با ۶۰ سال سن یا بیشتر هستید : فشار خون هدف کم تر از ۱۵۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر یک فرد بالغ و سالم هستید و کمتر از ۶۰ سال سن دارید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

اگر چه فشار خون ایده آل ، فشار ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است، با این حال پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح درمان دارویی نیاز است یا خیر؟

اگر ۶۰ سال سن یا بیشتر دارید، و استفاده از داروها باعث کاهش فشار خون سیستولیک شده اند (مثلا کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه)، نیاز به تغییر دارو ها نیست مگر اینکه موجب اثرات منفی بر روی بدن شده باشند.

برای استفاده ار دارو های فشار خون حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که به میزان فشار خون و سایر مشکلات پزشکی بستگی دارد.

معرفی قرص های فشار خون

1- دیورتیک های تیازیدی

به قرص های فشار خون دیورتیک ها، ادرار آور نیز می گویند. این داروها بر روی کلیه ها اثر می گذارند تا بدن سدیم و آب اضافی را از بدن دفع کند و باعث کاهش حجم خون شوند. دیورتیک های تیازیدی، اغلب اولین داروی درمانی هستند، اما به تنهایی مصرف نمی شوند. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

اگر از این قرص های فشار خون ادرار آور مصرف نمی کنید و فشار خونتان بالا است، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروی دیورتیک مشورت کنید. دیورتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم در افراد سیاه پوست و مسن بهتر از مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین عمل می کنند. یک عارضه ی جانبی شایع دیورتیک ها تکرر ادرار است.

2- بتا بلاکر ها (مسدود کننده های بتا)

این نوع قرص های فشار خون برون ده قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی را باز می کنند که باعث می شود تا ضربان قلب آهسته تر شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص های فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره است. این دارو ها به تنهایی کار نمی کنند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن تر. اما زمانی که همراه با دیگر داروهای فشار خون مصرف شوند موثر خواهند بود.

3- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

شامل قرص های فشار خون لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره است. این دارو ها با جلوگیری از تشکیل پلاک ها به شل شدن رگ های خونی کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از داشتن یک مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای خود بهره مند می شوند.

4- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این داروها با جلوگیری از تشکیل پلاک به شل شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از این دارو حتما باید استفاده کنند.

5- مسدود کننده های کانال کلسیم

شامل قرص های فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره است. این دارو ها به شل شدن عضلات عروق خونی کمک می کنند. برخی از آنها ضربان قلب را کاهش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر از مهارکننده های ACE بهتر عمل می کنند.

مصرف آب گریپ فروت به همراه برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی می شود و شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی قرار می دهد. پس حتما در مورد تداخلات دارویی داروهای فشار خون با پزشکتان صحبت کنید.

6- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند. رنین آنزیمی است که توسط کلیه تولید می شود و شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی است که فشار خون را افزایش می دهد.

تکتورنا توانایی رنین برای آغاز این فرایند را کاهش می دهد. با توجه به احتمال بروز عوارض جدی، از جمله سکته مغزی، هرگز نباید آلیسکرین را همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs مصرف کنید.

گاهی اوقات از داروهای دیگری نیز برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

اندازه گیری فشار خون

7- مسدود کننده های آلفا

این داروها تکانه های عصبی به رگ های خونی را کاهش می دهند و تشکیل پلاک در عروق خونی را محدود می کنند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

8- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع از قرص های فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب به منظور کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را نیز کاهش می دهد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) است.

9- دارو هایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند.

این داروها از ارسال سیگنال از مغز به سیستم عصبی برای افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

10- بازکننده های عروق

این داروها از جمله هیدرالازین و مینوکسیدیل هستند که به طور مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها اثر می گذارند و از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها جلوگیری می کنند.

11- آنتاگونیست های آلدوسترون

آنتاگونیست های آلدوسترون به عنوان نمونه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا) هستند. این داروها می توانند منجر به جذب نمک و احتباس مایعات شوند، که به افزایش فشار خون کمک می کند.

برای کاهش دوزهای مصرفی روزانه ی قرص های فشار خون حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است از ترکیبی از چند دارو با دوز پایین به جای یک دارو با دوز بالا استفاده کرد. در واقع، مصرف دو یا چند عدد از قرص های فشار خون در اغلب موارد بیشتر از یک دارو موثر می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان فشار خون بالا

در کنار استفاده از داروها رعایت نکاتی سبب ایجاد بهبودی سریع تر و کنترل فشار خون شما خواهد شد. از جمله:

# داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر ( رژیم غذایی برای توقف پرفشاری خون، یا DASH)
# ورزش منظم
# ترک سیگار
# محدود کردن مقدار الکل مصرفی
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

فشار خون مقاوم : زمانی است که کنترل فشار خون دشوار باشد.

اگر فشار خونتان با وجود مصرف حداقل سه نوع از قرص های فشار خون ( که یکی از آنها معمولا باید یک دیورتیک باشد ) سرسختانه بالا باقی بماند، ممکن است که به فشار خون مقاوم دچار باشید. افرادی که فشار خون بالای خود را کنترل می کنند و در حال مصرف چهار نوع داروی مختلف هم زمان هستند، مستعد فشار خون مقاوم می باشند. علت ایجاد فشار خون بالا پس از یک مشکل دیگر به طور کلی باید بررسی شود. فشار خون مقاوم به این معنا نیست فشار خونتان هرگز کمتر نخواهد شد. در واقع، اگر شما و پزشکتان بتوانید آنچه باعث فشار خون مزمن شما شده است را پیدا کنید، می توانید درمان موثر تری را شروع کنید.

پزشکتان و یا متخصص فشار خون می توانند داروها و دوز آنها و موثر بودن آنها را ارزیابی کنند. اضافه کردن یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) اغلب به کنترل فشار خون مقاوم منجر می شود .دانشمندان در حال مطالعه بر روی برخی از درمان های تجربی مانند کاتتر مبتنی بر فرسایش بسامد رادیویی هستند که باعث تحریک اعصاب سمپاتیک کلیه و بارورسپتورها سینوس کاروتید می شوند.

برخی از داروها، غذاها یا مکمل ها می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند و یا جلوی اثر داروهای فشار خونتان را بگیرند. با پزشکتان صادقانه در مورد تمام داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

اگر شما داروهای فشار خونتان را به موقع و طبق دستور پزشک استفاده نمی کنید، ممکن است باعث بالاتر رفتن فشار خونتان شوید. هرگز درمان خود را با استفاده از قرص های فشار خون بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

معرفی بهترین قرص های فشار خون
4.3 (85.56%) 18 رای

این مطلب در دسترس است برای arArabic enEnglish

63 نظرات
 1. پارسا جنگی می گوید

  سلام دکتر چه قرصی واسه بالا بردن فشار خون پیشنهاد میکنید که خطرناک نباشه فقط ۲-۳ تا بالا ببره؟؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   بالا بردن فشار خون در صورتي كه فرد بدون علامت است نياز نمي باشد بهتره اطلاعات كاملي در مورد عدد فشار خون علائم و سن بيمار داشته باشيم

 2. حسن می گوید

  سلام خانم دکتر من ۵۰ سالم هست دو سال قرص آتنولول ۵۰ استفاده میکردم یه روز سرم گیچ رفت رفتم دکتر فشار خونم گرفت ۱۵روی ۱۰بود قرص عوض کرد و کاپتوپریل داد ۵ روز هست روزی ۲ تا میخورم ولی فشارم فرق نکرده نظر شما چیست

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام قطع قرص آتنولول بجا بوده ولي داروي دومي كه شروع شده احتمالا براي كنترل فشار كافي نيست بهتر است با داروي ديگري كه متخصص صلاح ميداند تعويض شود

 3. امیر می گوید

  سلام روز بخیر، طبق دستور پزشک قرص gozar که ترکیه ای بود استفاده می کردم صبح یکعدد۵۰ عصرنصف قرص بعد از تمام شدن داروها متاسفانه دارو پیدا نشد قرص لوزارتان ۵۰ توسط پزشک دیگری تجویز شده اما متاسفانه فشارم مدام نوسان دارد ۱۶/۱۰ تا۱۳/۸ لطف می فرمایید راهنمایی کنید

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   با سلام ، با توجه به عدم كنترل فشار خون دارو ميبايست همراه با هولتر مانيتورينگ بيست و چهار ساعته فشار خون تغيير يابد اگر تهران هستيد با ٢٢١٣٧١٩٤ جهت هماهنگي تماس بگيريد

 4. حسین می گوید

  سلام خانم دکتر خسته نباشید .من ۳۶ سالمه سه هفته پیش بعد از حدودا یساعت که از حمام اومدم بینیم شروع به خونریزی کرد اونم پشته هم تا اونموقع اینجورس نشده بودم .القصه رفتم بیمارستان شهرستانمون که فوق تخصصیه حشمتیه سبزوار .الان میخوام بدونم یه سری قرص بهم دادن اقایه دکتر فقط چون ۷ قلمه و بیشترم واسه پایین اوردن فشاره خونه واقعا لازمه ۷ تا قرص اگه مقدور هست جواب بدیدن بگم قرصام سپاس.

 5. حمید می گوید

  سلام خانم دکتر
  احتراما به استحضار میرسانم بنده ۴۶ سالمه متاسفانه حدودا از ۲۵ سالگی داروی فشار خون مصرف میکنم دکترا داروهای زیادی برام تجویز کردن که متاسفانه بی نتیجه بود و همیشه بطور میانگین ۱۰-۱۱ روی ۱۷-۱۸ بوده ، الان حدودا یک ساله که به سیم آخر زدم وهیچ دارویی مصرف نمیکنم فقط از لحاظ غذایی یکم مراعات حالمو میکنم و عرقیجات و سیر و… استفاده میکنم که باز فشارم همان است حداقل دیگه سمی وارد بدنم نمیشه
  میخواستم ببینم تاکنون به چنین مسئله ای برخورد کردید یا اینکه دلیل فشارخون بغیر از دلایل مرسوم چیز دیگه ای باشه حتی قرص زیر زبان بعد از ۲-۳ ساعت فقط یک درجه پایین میاره
  ممنون میشم جوابو برام ایمیل بزنید

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام بله به اين مورد فشار خون مقاوم به درمان ميگيم و٥-١٠ درصد افراد فشارخوني ميتوانن مقاوم بشن ولي لطفا دارو را قطع نكنيد و در صورت امكان براي بررسي روشهاي نوين درمان فشار خون با کلینیک فشارخون ما تماس بگيريد

 6. حمید می گوید

  خانم دکتر چون خودم دستگاه فشار سنج دارم ۲۴ ساعته تست میگیرم ولی همیشه ۱۰-۱۱ روی ۱۷-۱۸ هست ، دستگاه هم مشکل نداره چون بیرون هم میگیرم همونه
  مرسی از جواب

 7. قاسم ظهيريان می گوید

  سلام خانم دكتر
  وقتتون بخير
  امكان داره قرص هاي افزايش دهنده فشار خون رو معرفي كنيد
  ممنون از لطفتون

 8. رامین می گوید

  با سلام خدمت خانم دکتر
  ۴۰سالمه
  هر ده بیست روز یکبار شبها از ناحیه پشتسر دچار سردر میشم
  اون موقع فشارم ۱۴روی۱۰ هستش
  وتا چندین ساعت سردرد ادامه داره بعد که خوب میشه هر روز برای چک فشارخون میرم درمانگاه فشارم نرمال هستش
  آیا بنده دچار فشارخون هستم یا بخاطر سردرد فشارخونم بالا میره؟ ازمایش چکاپ کامل دادم فقط همه چی نرماله فقط چند درصد چربی خونم بالا هستش

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   معمولا براي افزايش فشار خون دارو نميدهيم و بيشتر بررسي علتي ميكنيم بد نيست كمي حجم نمك مصرفي را بالا ببريد

   1. رامین می گوید

    لطفا یکباره دیگه سوالمو بخوانید.تشکر

 9. مهرداد می گوید

  سلام سن ۲۸ سال مرد هستم فشارم همیشه ۱۴روی ۹هست ایا این نرمال هست یا نیاز به دارو داره ؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام وزن و قد شما ؟ سيگار ميكشيد يا نه؟

 10. حسن می گوید

  سلام خانم دكتر بزرگوار -من ۴۰سال سن دارم حدود ۴است كه فشار خونم درحالت عادي كه سرگيجه وهيچ كدام از عوارض مربوط به فشار را ندارم ۱۴و۱۵ است البته پدر ومادرم هردو فشار خون دارن -حدود ۳ماه است كه تاحدودي از لحاظ رژيم غذايي رعايت ميكنم وهر روز حدود ۴۵دقيقه پياده روي تند دارم كه بعد ازاين قضيه ديگه هر وقت فشار چك ميكنم ۱۳روي ۹است حالا سوالم خدمت شما اينه كه آيا ورزش وپياده روي را بيشتر كنم وهمچنان رژيم غذايم را ادامه بدم يا شما راه ديگري پيشنهاد ميكنيد-البته وزنم ۸۸كيلوگرم هست وقدم ۱۷۵/۵ميباشد -سيگار به عمرم نكشيدم وحدود ۳سال است كه خيلي بندرت وشايد بگم ۱۰۰درصد نمك را گذاشتم كنار -باتشكر از راهنمايتون

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام شما راهكار اوليه كنترل فشار خون رو بخوبي انجام داديد در همين حد حفظ شود به نظر كمي اضافه وزن داريد در حد ٥ كيلوگرم كه در صورت امكان كاهش يابد . فعلا درمان دارويي لازم نيست

 11. مهدی یوسفیان می گوید

  سلام خانم دکتر . کمکتان به بیماران در خور تقدیر است.مادرم داروهای الزایمر وقند خون وفشار خون را باهم مصرف میکند.صبح لوزار۲۵ ظهر سوستاک ۲/۶ و شب متورال ۵۰
  مدتی است که فشار حدود ۱۷
  /۸ است ایا دوز رو تغییر بدم یا داروی دیگری اَضافه کنم با تشکر.

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام به نظر ابتدا دوز لوزار روزي يكعدد افزايش يابد در صورت عدم كنترل در حد ميانگين زير ١٢-١٣ بهتر است بررسي شوند

 12. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید.ببخشید یک سوال هرچند ابتدائی از خدمتتون داشتم.پرازوسین و ترازوسین همراه دیورتیک تجویز میشن.میخواستم بدونم این دو دارو چگونه باعث احتباس آب و سدیم میشن؟

 13. اصغر می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید میشه آدرس مطبتونو بفرستین من پدرم هم فشارخون داره هم دیابت

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   آدرس : سعادت آباد، خ بخشايش، خ هفدهم، پلاك ٨١
   شماره های تماس : ٢٢١٣٧١٩٤ – ٢٢١٣٧١٣٣
   شماره همراه: ۰۹۳۵۸۹۱۶۳۷۶

 14. AMIN می گوید

  سلام دکتر من ۴۰سالم هست . و کم خونی هم دارم وبیشتر اوقات دچار سرگیجه وکاهش فشار خون میشم .پیشنهاد میکنید چه دارویی مصرف کنم وچیکار کنم …ممنون میشم

 15. سمیرا می گوید

  سلام. وقت به خیر. خانم ۶۰ ساله ای که داروی فشار خون مصرف می کند می تواند در صورتی که فشار خون ۱۱ داشت دارو رو قطع کند؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام اگر تشخيص فشار خون قطعي باشد بهتر است بدون مشورت با پزشك دارو قطع نشود

 16. محمد می گوید

  با سلام و احترام
  خانم دکتر ،بنده ۳۵ ساله هستم و اقا
  فشار من در دورده های متناوب ۱۵ روی ۸ بود که دکتر برای من قرص متورال ۵۰ تجویز کرد.و بعد یک دوره مصرف فشارم ۱۳/۷ رسید. ولی دکتر صلاح به قطع دارو ندونست.
  اما حدود یک ماهی هست که هم میل جنسی من کم شده و هم در نعوظ مشکل پیدا کرده ام و دچار اختلال در رابطه جنسی با همسرم شده ام .
  میخواستم ببینم ایا ارتباطی بین این مشکل من و مصرف داروی متورال است یا این اختلال جنسی ناشی از استرس کاری است که در این چند هفته اخیر پیش امده ؟ و اگر مشکل از قرص است چه دارویی میتوان جایگزین متورال کرد که این عارضه را نداشته باشد؟

  و اینکه ایا باید تا اخر عمر این قرص را مصرف کنم؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام متورال گاهي چنين عارضه اي ميدهد ميتوان تغيير داد اما بهتر است زير نظر پزشك باشد

 17. شهرام می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من ۴۵ سال سن دارم و از دی ماه ۹۶ دچار افزایش فشار خون شده ام . چاقی ندارم و آزمایشات خون و ادرار ( ساده و ۲۴ ساعته و ۴۸ ساعته ) و سایر آزمایشات لازم به همراه سونوگرافی رنگی از کلیه و مجاری ادرار و پروستات هم بنا به درخواست پزشک متخصص معالجم انجام دادم. نهایتا مشخص شد فقط رنین من بالا و ۱۴۶ بود و سایر موارد نرمال بودند. دکتر قبلی والسارتان ۸۰ دوبار در روز توصیه کرده بود اما متخصص فوق کلیه که آزمایشات و عکسبرداری های یادشده را درخواست کرد والزومیکس نسخه نوشت و تاکید داشت علت فشار خون من عمدتا عصبی و استرس هست و توصیه به مصرف آرامبخش هم نمود. در سه ماه گذشته که والزومیکس ،بسته به فشار خونم روزانه یک تا دو عدد والزومیکس مصرف کرده ام اما تفاوت چشمگیری ندیدهام و همچنان بالاست و به نظر میرسد کافی نبوده و می بایست تغییر کند.
  امکانش هست نظر خودتون رو اعلام بفرمایید و یا اگر نیاز هست حضوری برای ویزیت خدمت برسم

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   اگر عصبی و استرسی هستید سعی کنید خود را ارام نگه دارید و خونسرد باشید ، در صورت بهتر نشدن به کلینیک ما تشریف بیارید تا معاینه و مشاوره شوید

   1. رحیم قاسمی می گوید

    سلام وقت بخیر خانم دکتر مادرم ۵۵ سالشه دیابت داره
    همیشه فشار خونش پایین بوده اما حدود یکساله که ضربان قلبش بیشتر شده(حدود ۱۰۵) و فشارش بعضی وقتا میره بالا مثلا ۱۸ روی ۹ و احساس سرگیجه داره دکتر دیابت میگه فشارت زیاد نیست و قرص فشارخون خطر داره نمیشه تجویز کرد بعد بردیم یه دکتر دیگه قرص آرامبخش و … تجویز کرد و گفت قرص فشار خطر داره! امروز به اصرار خودمون قرص زیر زبانی تجویز کرده. میخوام بدونم این سرگیجه را چجوری میشه حلش کرد موقع بالا رفتن فشار؟ و اینکه اگه فشار ۱۸ زیاد نیست چرا سرگیجه داره ؟

   2. رحیم قاسمی می گوید

    سلام وقت بخیر خانم دکتر مادرم ۵۵ سالشه دیابت داره
    همیشه فشار خونش پایین بوده اما حدود یکساله که ضربان قلبش بیشتر شده(حدود ۱۰۵) و فشارش بعضی وقتا میره بالا مثلا ۱۸ روی ۹ و احساس سرگیجه داره دکتر دیابت میگه فشارت زیاد نیست و قرص فشارخون خطر داره نمیشه تجویز کرد بعد بردیم یه دکتر دیگه قرص آرامبخش و … تجویز کرد و گفت قرص فشار خطر داره! امروز به اصرار خودمون قرص زیر زبانی تجویز کرده. میخوام بدونم این سرگیجه را چجوری میشه حلش کرد موقع بالا رفتن فشار؟ و اینکه اگه فشار ۱۸ زیاد نیست چرا سرگیجه داره ؟

 18. سيد فتاح حسيني می گوید

  سلام خانم دكتر بنده ديابتي همراه با بيماري فشار خون بالا هستم در حال حاضر انسولين نوورپيد به مقدار ١٢ واحد در هر وعده غذايي وانسولين لانتوس به مقدار ٣٢ واحد درشب وقرص والسارتان ١٦٠ در ٢ نوبت وقرص متورال ۲۵ صبح وشب مصرف ميكنم با اين حال باز فشارم ١٥ روي ٨ است آيا مقدار داروي والسارتان را افزايش دهم يا داروي ديگري مصرف كنم؟

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام بايد ترجيحا نوع دارو تغيير يابد و در كنار آن رژيم درماني مناسب هم داشته باشيد در صورت تمايل جهت بررسي و درمان فشار خون با دفتر ما هماهنگ نماييد

 19. سید علی میر می گوید

  مادرم فشارخون همراه با نارسایی نسبتا شدید قلب است .قرص کارودیلول ۶/۲۵روزی ۲عدد مصرف دارند همراه با ایزو سورباید وداروهای متفرقه غیر قلبی .اما پس از مصرف کارودیلول شدیدا احساس نا آرامی و …دارد .آیا جایگزینی برای کارودیلول هست.سن ۸۵سال تقریبا رختخوابی هستند.

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   بايد تعداد ضربان قلب مادر بررسي شود ممكن است تعداد ضربان قلب كم باشد يا اينكه سبب تنگي نفس بدليل نارسايي قلبي شود بهتر است ميران اين دارو كاهش يابد

 20. ازاده می گوید

  سلام خانم دكتر
  من مادرم قرص ادوان ٤٠ صبح و ٨٠ شب و نصف هيدروكلراتيزيد و متورال مى خورند ولى همش پشت سرش درد مى گيريد و فشارش يكدفعه ١٤ روى ١٠ يا ١٦ روى ١٠ و همش نوسان دارد و بالا مى رود، ايا ممكنه هست اين قرص ادوان بهش نمى سازد و ايا داروى بهتر از اين هم است؟ممنون از شما

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام بله بايد تغيير دارو جهت ايشان صورت گيرد در صورت تمايل با دفتر ما هماهنگ فرماييد

 21. صدقي می گوید

  سلام خانوم دكتر من ٢٧ سال دارم چند ماه فشارم پايين نمياد فشارم روي ١٦روي ١١يا بيشتر ميشه بهم فقط قرص لوزارتان ٢٥ دادن و پروپرونول ولي من همچنان حالم خوب نميشه و فشارم بالاست ميشه شما راهنماييم كنيد

 22. دهقان می گوید

  با سلام مادر من ۶۰ ساله و سابقه دوبار سکته مغزی دارند و الان حدود ۱۵ روز از سکته مغزی دومشون گذشته داروهایی که برای فشار خون استفاده میکنن والسارتان ۸۰ صبح دو عدد و شب دو عدد – آمیلودوپین ۵ صبح و شب یک عدد – پلاویکس یک عدد صبح – آتورواستاتین ۴۰ شب یک عدد – هیدروکلروتیازید نصف قرص شب استفاده میکنن اما زمانی که فشارشون رو میگیریم فشار مینیمم کمتر از ۱۰ نیست و معمولا فشارشون ۱۳/۵ روی ۱۰/۲ و حتی ۱۲ روی ۱۰ میباشد آیا این فشار مشکلی ایجاد میکنه براشون که البته در ناحیه گردن تنگی عروق دارند
  کمال تشکر

 23. رئوف مقدم می گوید

  باسلام وعر ض ادب وارزوی سلامتی برای سرکار خانم دکتر هندسی وتشکر از اینکه این امکان رافراهم اورده تا مریضهابتوانند باایشان در تماس باشند اینجانب باسن ۵۰سال تاحال سه بار درزمانهای بافاصله یکسال در زمانهای متفاوت شبانه روز فشارم به ۱۷یا۱۶بالارفته وحالت فشاری زیادبرام امده که تنگی نفس داشته ام نه حالت دیگری فقط تمام بدنم بی حس شده وبی حال وبامصرف کاپتوپریل در همان حال به حالت عادی برگشتم وبااستراحت ..بعدافشارم راکنترل کردم ۱۲و۱۳و۱۴بوده درزمانهای متفاوت به دکتر مراجعه کردم ادوان ۴۰روزی یکی برام تجویز کرده که خوبم فعلا یک ماهی است خواهشمندم اظهارنطرفرماییدایامراجعه کنم به سرکار خانم یانه نگران کننده نیست

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام درمان را ادامه دهید و در طول درمان یک مانیتورینگ فشار ۲۴ ساعته شوید.

 24. لیلا باکونژاد می گوید

  سلام خانم دکتر عزیز
  میخواستم بدونم آیا پرهیزات غذایی که برای داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین میشه، شامل داروهای فشار خون مثل آملودیپین و متورال هم میشه یا خیر؟
  مثلا برای وارفارین، مصرف دمنوش کرن بری، تداخل دارویی داره، آیا برای آملودیپین هم این تداخل وجود داره؟
  ممنونم

  1. دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام
   تداخل وارفارین شامل داروهای دیگری که اشاره کردید نمیشود.

 25. ابراهیم می گوید

  با سلام
  بنده ۵۴ سال سن دارم . اولین سئوالم این است که عفونت سینوزیت باعث فشار خون است یا نه ؟
  ایا لازم است که داروی فشار خون به صورت دوره ای مثلا هر ۶ ماه تغییر و جایگزین شود یا نه یعنی مصرف یک نوع داروی فشار خون در طولانی مدت از اثر آن نمی کاهد ؟

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   ارنباط بين سينوزيت و فشار خون اغلب موجود نيست در ضمن مقاومت به داروهاي فشار خون گهگاه اتفاق ميافتد

 26. مجتبی می گوید

  درود بی کران
  مجتبی هستم۳۷ساله
  خانم دکتر چندی پیش با انجام اکو وتست ورزش ،ضعف خفیف در دریچه های قلب تشخیص داده شد که قرص کارودیلول ۶٫۲۵تجویز شدبه مدت یکماه، خب دوره تمام شد ولی مجددا مراجعه نکردم،علایم خاصی هم نداشته وندارم ،بجز تنگی نفس که خاص تمام خوزستانی هاست
  البته عوارض اختلال خواب داروها یه مقدار آزار دهنده بود
  لازمه پیگیری مجدد کنم ؟؟
  سپاس از شما

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   با سلام.
   بهتر است حتما مجددا مراجعه کنید تا در صورت لزوم از داروهای جایگزین استفاده شود.

 27. یاشار می گوید

  سلام درود به و مجموعه مفیدی ک گرد هم جمعآوری کردید ، ببینید دکتر من از بیست سالگی مواد مصرف میکردم ک الان سه شش سالمه ، شانزده سال ، چندین با تصمیم به ترک گرفتم ، قبلنا منظورم شش وهفت سال پیش یه بیسته قرص زیر زبونی فشار ک بیاد پایین به اضافه دمنوشی واسه خواب یا یه چیزه خواب آور ، اینا باعث میشدن فرد راحتتر و بدون درد بذاره کنار ،آخه کسایی ک مواد مصرف میکنن بدن طبع گرم و قوی میگیره هیجان پس وتسه ترکش مخلافش رو انجام میدادیم ، کاهش فشار خون در دوز بالا استراحت متلعق تا زمان پاکسازی، اونموقع یه دارو ورقی بود الان اسمش تو ذهنم نیست ، یا خودتون دارویی فشار دارید ک کاهش بده فشاره خون رو بعدش یه جورایی خواب آلودگی هم داشته باشه

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   بدون معاینه و بررسی نمیشود دارو تجویز کرد

 28. یاشار می گوید

  مثلهذقیلیان برازجانی ک قدیمیا میکشن ، اینقدر میکشم ک رنگ زرد زرد میشه گیج منگ ، یعنی قشنگ مشخصه ک الان فشار ندارم اگه هم باشه اندازه قورباغه ست ، بعدش یه دونه زولپیدم ده میندازم بعدش میرم میخوابم ، اما اگه انجامشون ندم بوده ک ظرف شصت دو ساعت بیدار بود ، از طرفی نمیخام با قیلیون و قرص زولپیدم اینکارو بکنم ، میخام با یه قرص فشار خون آاروم رو تختم دراز بکشم ،ممنون میشم راهنماییم کنید

 29. یاشار می گوید

  جای هم متاسفانه نیستم ک کلینیک ترک اعتیاد باشه یا دکتری در این خصوص، خودم خاستم به یاری خدا تو خونه با یه برنامه درست اینکارو انجام بدم بلاخره اطرافیان نفهمن و آدمو خورد نکنن ، صمیمانه ازتون میخام در این راستا کمکم کنید

 30. یاشار می گوید

  این آخرین پیامم ، جای هم متاسفانه نیستم ک کلینیک ترک اعتیاد باشه یا دکتری در این خصوص، خودم خاستم به یاری خدا تو خونه با یه برنامه درست اینکارو انجام بدم بلاخره اطرافیان نفهمن و آدمو خورد نکنن ، صمیمانه ازتون میخام در این راستا کمکم کنید

 31. خيرآبادي می گوید

  سلام خانم دكتر ، من لوزارتان ٥٠ استفاده مي كنم قد ١٧٦ وزن ١٠٨ كيلوگرم سن ٥٧ سال ، در پروژه كار مي كنم مدير پروژه هستم وقتي به استراحت مي آيم دچار فشار خون ميشوم مخصوصا وقتي برند قرص عوض ميشود آيا عوض شدن برند قرص تاثير دارد ؟

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام بله بهتر است از یک برند استفاده شود

 32. علیرضا معزی مقدم می گوید

  سلام خانم دکتر .مدت دو سالی است سردرد دارم و در هنگام سردرد فشار ام حدود ۱۳۵ رو ۸۰ میشه…..در شدت بالاتر هم ۱۴۵ رو ۸۵
  برای اینکه مسخص بشه که سردرد من از فسار خون است چه روشی رو پیشنهاد دارید تا فشار خون رو دقیق برای پزشک مشخص کنه
  سپاسگزارم
  سی تی اسکن از سر و آزمایش سونو گرافی و آزمایش کامل خون دادم مورد خاصی مشاهده نشده…کمی چربی بد خون ام بالا بوده و کبد ام گرید ۱ …البته آنرزیم های کبدی کاملا نرماله

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   سلام حتما هولتر مانیتورینگ فشار خون به عمل آورید

 33. صادقیی می گوید

  سلام خانم دکتر من راننده تاکسی هستم مدتی اگه یه که سرم درد میگیرد و فشارم بالا میرود آب زیاد میخورم پیاده روی هم میکنم زمانی که از سر کار میایم به خاطر دود اتومبیل و آلودگی هوا فشارم بالا میرود چه قرصی تجویز میکنید شما ممنون صادقی

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   بدون معاینه و اطلاع دقیق از وضعیت شما نمیشود دارو تجویز کرد ، در صورتیکه احساس ناراحتی آزاردهنده ای دارید به کلینیک فشار خون ما یا به یک متخصص حتما مراجعه کنید

 34. آذر جمالی می گوید

  سلام خانم دکتر عزیز از اینکه اجازه میدید سوال کنیم و پاسخ بشنویم تشکر و سپاس فراوان . من خانم ۵۷ ساله هیات علمی دانشگاه هستم مدت ۲۰ سال است به طور ارثی فشار خون بالا دارم معمولا ۱۵-۱۶ روی ۹ و گاهی ۱۰ مراحل متعددی را طی کردم کاملا سالمم ولی هیچ دارویی تا کنون کنترل نکرده هم یه سرم درد می کنم و بیحال و اس ام نمیدونم واقعا چیکار کنم خیلی خسته شده ام

  1. دکتر فریبا هندسی
   دکتر فریبا هندسی می گوید

   با سلام
   شما فشار خون قابل درمان دارید و اینطور نیست که این فشار خون درمان نشود. ممکن است با دو یا سه دارو بتوان فشار خون شمارو کنترل کرد. میتوانید به کلینیک مراجعه کنید.

پرسش از دکتر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.