علت تیر کشیدن قلب

17
32211
تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه به صورت ناراحتی و یا درد در ناحیه سینه یا اطراف آن است. به طور کلی، درد قفسه سینه را می توان به درد قفسه سینه مرتبط با قلب (درد قفسه سینه قلبی) و درد قفسه سینه ناشی از یک بیماری قلبی (غیر قلبی ) دسته بندی کرد.

اگر فردی درقفسه سینه درد داشته و یا احساس تیر کشیدن در ناحیه  قلب دارد و این درد به طور مداوم باشد، باید توسط پرسنل پزشکی اورژانس ارزیابی شود.

علت تیر کشیدن قلب چیست؟

با وجود اینکه علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و یا تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان در مشکلات مربوط به قلب و علل غیر قلبی تقسیم بندی کرد.  تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

تیر کشیدن قلب

درد  و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شريان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کند. در موارد شدید، مداوم و غیر عصبی، تیر کشیدن دائم قلبی به عنوان آنژین یا آنژین پاتریس خوانده می شود.

تیر کشیدن قلب در اکثر مواقع دلایل غیر قلبی داشته و گذرا هستند و ممکن است علل زیادی داشته باشند از جمله، استرس، اضطراب، برخی عفونت ها، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ترومای قفسه سینه، درد شکمی و ریفلاکس معده. برخی از علل غیر قلبی  تیر کشیدن قلب ممکن است نیاز به مراقبت اورژانس داشته باشند.

علائم و نشانه های ناشی از تیر کشیدن قلب چیست؟

علائم درد قفسه سینه مواردی از جمله فشار، سنگینی یا سوزش، گاهی اوقات با احساس خفه شدن یا تنگی نفس همراه است. این ناراحتی اغلب به شکل درد  تیز تا خفیف و معمولا در شکم فوقانی، پشت، گردن، فک، دست چپ یا شانه قرار دارد. گاهی اوقات علت تیر کشیدن قلب می تواند بر اثر مواردی همچون موارد زیر باشد:

سکته مغزی

– فشار عصبی

– پرخوری

– قرار گرفتن در معرض هوای سرد

– استرس عاطفی

تیر کشیدن قلب گاه به صورت گذرا و چند ثانیه و گاهی چند بار تکرار می شود. شدت درد یا تیرکشیدن معمولا با تغییر تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر نمی کند. به طور کلاسیک، درد قفسه سینه قلبی در قفسه سینه چپ است. با این وجود ممکن است در مرکز یا سینه راست هم رخ دهد. درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است بسیاری از علائم بالا را داشته باشد.

با این حال، درد قفسه سینه غیر قلبی ممکن است با تنفس، سرفه یا موقعیت تغییر کند. صرف نظر از این، علاوه بر تیر کشیدن قلب، درد قفسه سینه طبیعی نیست و باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص داده شود، زیرا این امر می تواند خطر جدی سلامت را در بر داشته باشد.

متخصص قلب و عروق

زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلفی شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه، درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست داشته باشند. زنان باردار ممکن است درد یا تیر کشیدن قلب را با سوزش سر دل، سوزش معده، فشار (فشار کودک بر دیافراگم / دنده ها)، گسترش قفسه سینه و استرس ،تجربه کنند.

در کودکان و نوجوانان، درد دیواره قفسه سینه شایع ترین علت درد قفسه سینه است. در این سنین به ندرت مشکل قلب وجود دارد، اما می تواند با شرایطی مانند سندرم مارفان یا پاره شدن آئورت رخ دهد.

چه شرایطی با تیر کشیدن قلب ارتباط دارد؟

شرایط مرتبط با درد و تیر کشیدن ناگهانی قلب بسیار زیاد است. در زیر به فهرستی از شرایطی  که ممکن است به درد قفسه سینه  و تیر کشیدن قلب منجر شود، اشاره شده است. این فهرست هر شرایطی را شامل نمی شود، اما هدف از آن شرح  برخی از شرایط عمده ای است که با درد و تیر کشیدن قلب (هر دو قلب و غیر قلب) مرتبط است:

اضطراب، استرس ، آترواسکلروز، انشعاب آئورت، تنگی آئورت، کراتومیوپاتی، کولسیستیت، مصرف کوکائین، دیابت، اسپاسم مری، گاستریت، GERD، فتق هیاتال، هیپرکلسترولمی، فشار خون بالا، هیپرتیروئید، لوپوس، مشکلات دریچه میترال، سندرم مارفان، پریکاردیت، پلوری، پنوموتوراکس، بیماری پات، آمبولی ریه، پارگی رگ، اسکلرودرما

تشخیص علت درد قفسه سینه

علت درد و تیر کشیدن در ناحیه قلب و یا قفسه سینه با بررسی سوابق بیماری و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. متخصص مراقبت های بهداشتی در ابتدا ، علایم قلبی و غیر قلبی را تشخیص داده و گاهی اوقات  با در نظر گرفتن سابقه بیماری  این کار صورت می گیرد. بررسی علل تداوم تیر کشیدن و درد قلب، مهم است؛ زیرا درد قفسه سینه مربوط به قلب ممکن است نیاز به مداخله و درمان مداوم داشته باشد.

گرفتن نوار قلب از بیمار

در طول معاینه فیزیکی، کارکنان پزشکی ممکن است الکتروکاردیوگرام (EKG) و اشعه ایکس قفسه سینه  انجام دهند. سطح خون بالای تروپونین هم می تواند سبب آسیب عضلات قلب شود. سایر آزمایش های خون مانند شمارش کامل خون (CBC) و پروفایل متابولیک پایه در ارزیابی اورژانس، مفید هستند.

در شرایط پیچیده تر، آزمایش هایی مانند تست ورزش استرس، اکوکاردیوگرافی استرس، اسکنینگ پرفیوژن میوکارد، یا  CTآنژیوگرافی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. سایر تست ها و روش هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند شامل نظارت Holter و آنژیوگرافی کرونر است.

آنژِیوگرافی

بیماری عروق کرونر با آنژیوگرافی کرونری که برای شناسایی آترواسکلروز صورت می گیرد، تشخیص داده می شود.به هر ترتیب در مجموع می توان گفت که تیر کشیدن قلب در همه موارد به دلیل ناراحتی و یا مشکل حاد قلبی نیست در اکثر موارد تیر کشیدن قلب می تواند به سبب استرس یا اضطراب رخ دهد. به هر حال در صورت تداوم این حالت ها، بهتر است با افراد مبتلا به درد قفسه سینه که مشخص نیست که درد قفسه سینه از یک مشکل قلب باشد یا خیر، باید بلافاصله در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

17 نظرات

 1. من، سوزش قلب،تپش قلب،درد زیر قلب،درد خود قلب،درد کل دست چپ،درد کتف و سردرد تپش قلب بی دلیل و ناگهانی،سخت نفس کشیدن و اینها رو دارم و متخصصم فقط گفته دریچه میترال قلبم یکم شله…و چیز خطرناکی نیست!من این علائم خسته م کردن!!!واقعا جدی نیستن؟
  ۲۱سالمه

 2. با سلام بنده هم هراز گاهی در سمت چپ سینه ام سوزش تیزی احساس می کنم.گاها حتی زمانیکه خمیازه میکشم و در حال دراز کشیدن هستم.به پزشک هم مراجعه کردم.ولی میگونند.که چیز مهمی نیست.ولی باعث اذیت من و خانواده ام شده. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 3. سلام خسته نباشید
  من قلبم هرچند روز یک بار درد میگیره بصورت خیلی شدید ک باید یکجا بشینم تکون نخورم تا بهتر بشم وگرنه هرتکون بدتر میکنه درد قلبمو و مانند تیر کشیدن شدید و به دست چپ و سر هم میخوره رفتم و تپش قلب شدید و تنگی نفس نسبتا شدید هم دارم رفتم دکتر گفت تیروئید یا کم خونی درست گفتن خانم دکتر؟

 4. سلام
  دختری ۲۹ ساله هستم.حدود ۸سال است که شب ها نفسم در خواب میگیرد و صداهای بدی از خودم درمیاورم به طوری که اطرافیانم بیدارم میکنند.چندبار دکتر حلق و بینی رفتم گفتند مشکلی نیست و یکیشون هم گفت بیا تا عملت کنم خوب بشی و من ترسیدم و نرفتم .ولی الان یه ماهه که فکر کنم قلبم تیر میکشه و دردی را در قلبم احساس میکنم که با تغییر تنفس زود تموم میشه .صبح ها موقع از خواب بیدار شدن و …و مواقعی که ناراحت باشم و عصبانی باشم شبش بیشتر صدا درمیارم .به نظرتون مشکل قلبی دارم؟؟
  یه مورد دیگه هم هست بچه که بودم دو سه تا مهره شبیه تیله خوردم که تا چند روز گلویم به اندازه همونها قرمز بود و باد کرده بود ولی بعد خوب شد؟الان چیکار کنم احتمال داره از اون مهره ها باشه؟یا قلبم مشکل داره؟

 5. سلام وقت بخیر ببخشید من دو سه روزه وسط قفسه سینم بشدت درد گرفته انگار یه چیز خیلی سنگین رو قفسه سینمه وسطش خیلی می سوزه انگار وسط قفسه سینم آب یخ می ریزن خیلی احساس سردی می کنم و قلبم هم درد گرفته و بشدت می سوزه و تیر میکشه و انگار دارن یه چیز نوک تیز به قلبم میزنن سوزن سوزن میشه سرم هم بشدت درد میکنه دارم بیهوش میشم خیلی بی حسم سرم به شدت گیج میره و احساس خفگی دارم خیلی سخت نفس میکشم دارم بیهوش میشم دارم خفه میشم وسط قفسه سینم و قلبم بشدت درد میکنه و میسوزه من خودم افتادگی دریچه میترال دارم مادرزادی مشکل چیه؟

 6. سلام خانم دکتر من یه دفعه تیر کشید قلبم و بعد از چند دقیقه خوب شدودوباره بعد چند دقیقه تیر کشید وبازم خوب شد همه اش تو نیم ساعت قلبم دوبار تیر کشید دیگه ام نکشیده لطفا راهنماییم کنید

 7. سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  من پارسال بخاطر سنگینی سر و تپش قلب پیش دکتر رفتم ازم نوار و اکو و تست ورزش گرفت گفتن مشکلی نداره فقط گفتن تندی ضربان داری و فشار خون ۱۵ برام قرص متوهگزال نوشتن با خوردن قرص دچار کوبش میشدم اما فشارم نرمال میشد
  قرص رو به پرانول ۲۰ تغییر دادم صبح و شب مصرف میکردم حس گیر کردن هوا در قفسه سینه داشتم که بعد گر گرفتگی این حالت خوب میشد
  دارو رو کم کم ترک کردم و فقط موقعی که تپش داشتم میخوردم هفته دوبار مثلا
  متاسفانه پنج روز قبل این قرص رو خوردم اون حالن برام موند و گر گرفتگی هم نداشتم قلیم همش سیخ میزنه
  به نظر شما قرص متورال و پرانول چه بلایی سر من اورده من قلبم سالم سالم بود قبل خوردنش
  الان همش حس حالت سوزنی تو قلبم دارم قبلا حالت تیکه هوا بود با گر گرفتن خوب میشد
  قبل اینکه قرص رو بخورم مشکلی نداشتم
  به نظر شما قلبم صدمه دیده؟؟

 8. سلام خانم دکتر وقت شما به خیر سوالی از خدمت تون داشتم برادرم تو ماه رمضانی دچار ضعف شدید ، تیر کشیدن قلب، و کم اوردن نفس شده متاسفانه جدی ام نمی گیره و به دکتر مراجعه نمی کنه قبلا هم‌این علایم رو خفیف داشت به نظر شما امکان داره به خاطر روزه گرفتن باشه؟ یا باید جدی بگیریم ؟

 9. ببخشید خانم ‌کتر من هر ازگاهی قلبم تیر میکشه و با عمیق نفس کشیدن بدتر میشه ولی زودگذره به نظر شما باید به پزشک مرتبط مراجعه کنم؟!؟!

 10. سلام ،، من پارسال پدرم فوت کرد و از اون موقع برخی مواقع احساس سنگینی در قفسه ی سینه ی سمت چپ احساس میکنم؛ طوری که انگار وزنه ای از قلبم اویزان کرده اند، نوار قلب هم دادم گفتن مشکلی نیست و قرص پروپرانولول دادن فقط؛ برخی مواقع هم قلبم تیر میکشه ؛ این مشکلات کمی کلافه ام کرده، ممنون میشم راهنمایی کنید ؛ سپاس

 11. سلام من خیلی استرس دارم خودمم ۱۶ سالمه الان ۳روزه من قلبم درد میکنه اون دردش زده به کل بدنم نمیتونم راه بروم از ناراحتی علایمش چی هست

پاسخ دادن

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید!
لطفا نام خود را وارد نمایید