دکتر فریبا هندسی
1397/05/29

دلایل اهمیت فشارخون و توجه به آن چیست؟

امروزه اهمیت فشارخون در زندگی و اندازه گیری آن و همچنین نرمال بودن آن یک موضوع مهم در علم پزشکی می باشد.

یکی از سوالات رایجی که پرسیده می شود این است که اهمیت فشارخون چقدر است که در جهان روزی به عنوان روز فشارخون در نظر گرفته می شود. همچنین فشارخون به غیر از دید بهداشت از نظر اقتصادی و اجتماعی از چه درجه ی اهمیتی برخوردار است؟

مسئله ی اصلی فشارخون که امروزه پزشکان را با آن مواجهه کرده است؛ شیوع بسیار بالای آن در میان مردم است. طبق آخرین آمار چیزی حدود 40 درصد از افراد جامعه به مسئله ی فشارخون مبتلا هستند و با بیماری های ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. این مورد است که اهمیت فشارخون در زندگی ما را روشن تر می سازد.

در حال حاضر فشارخون نرمال 13 روی 8 می باشد ولی در ایران به دلیل سبک زندگی و پاره ای از موارد این عدد به کمتر از 12 روی 8 تغییر کرده است. شخصی که فشارخون 13 روی 8 دارد مرحله ی اول فشارخون را میگذراند.

تقریبا نیمی از افرادی که به فشارخون مبتلا هستند از ابتلای خود به آن خبردار نیستند و یکی از دلایل این بی اطلاعی، عدم وجود نشانه در بیماری های فشارخون و همچنین کم بودن اهمیت فشارخون در نظر آن ها می باشد. دکتر فریبا هندسی در این رابطه در برنامه تلویزیونی صحبت می کنند.

 

 

نکته ی مهم در مورد فشارخون این است که جزو شایع ترین علل بروز بیماری های قلبی و عروقی و سکته ی مغزی به حساب می آید. اهمیت فشارخون از نظر اقتصادی یکی از مواردی است که شاید کمتر کسی تا به حال به آن فکر کرده باشد.

یکی از موارد جالب در مورد بیماری فشارخون این است که با وجود اینکه بسیاری از ارگان های بدن از جمله مغز، چشم، قلب و…. را درگیر خود می کند؛ اما راه های ساده و راحتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد. دکتر فریبا هندسی درباره ی اهمیت اقتصادی پیشگیری فشارخون و همچنین راه های ساده برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در برنامه ی تلویزیونی صحبت می کنند.

 

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون