معجزه اسکلروتراپی در درمان عروق واریس پا

یکی از روش های درمان رگ های واریسی و به به عبارتی رگ های عنکبوتی، استفاده از اسکلروتراپی است. استفاده از اسکلروتراپی نیازمند شناخت بیشتری از این روش درمانی قبل ازاستفاده از آن می باشد. در این مقاله درباره ی این روش بیشتر توضیح داده شده است.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی روش درمانی ایمن و مفید برای بهبود وضعیت رگ های عنکبوتی و برای رفع و درمان رگ های واریسی است. اسکلروتراپی، در کلینیک واریس پا انجام می شود.

در این روش با تزریق محلولی به رگ سبب از بین رفتن آن و درمان رگ های واریسی پر پیچ و خم و با عود مکرر می شود این روش به صورت سرپایی بوده و انجام آن بسیار ساده تر و کم هزینه تر از جراحی واریس می باشد؛ به این صورت که پزشک متخصص قلب و عروق، دارو را به عروق خونی یا عروق لنفاوی تزریق می‌کند و سبب کوچک شدن آن ها می‌شود.

برای اکثر بیماران درد ناشی از تزریق قابل تحمل است و نیازی به بی حسی نمی باشد. موقع تزریق احساس کمی سوزش طبیعی است. پس از تزریق، سریعاً بانداژ رگ انجام می شود که باعث می شود کبودی و سایر عوارض به حداقل برسد. این تکنیک معمولاً به عنوان یک روش درمانی موثر برای رگ‌ های واریسی کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه زمانی برای درمان واریس باید اسکلروتراپی کرد؟

افراد مبتلا به ورید عنکبوتی باید اسکلروتراپی را در شرایط خاصی در نظر بگیرند. این شرایط عبارتند از:

– درد رگ‌ها

– درد ناگهانی پاها و احساس سنگینی پاها

– پاهای لکه دار یا خشک

– یک بثورات (جوش) در نزدیکی رگ‌ها

روش انجام اسکلروتراپی واریس چگونه است؟

بسته به اندازه و تعداد رگهای واریسی، بیمار ممکن است 2 تا 3 جلسه درمانی نیاز داشته باشد. در افرادی که رگ های زیادی دارند ممکن است تعداد جلسات درمانی بیش از این باشد. پس از اتمام کار، بیمار باید جوراب کشدار( شبیه شلوار استرچ ) بپوشد. هر جلسه اسکلروتراپی بین 60-30 دقیق طول میکشد.

درمان واریس به جهت زیبایی بدون در نظر گرفتن درمان دردها و خلاص شدن از واریس؛ نیز برای خانم ها حائز اهمیت است و این کار در کلینیک واریس دکتر هندسی توسط خانم دکتر فریبا هندسی انجام می پذیرد که این امر برای خانم ها می تواند مهم باشد.

اسکلروتراپی دوران نقاهت ندارد و پس از پایان درمان می‌توانید راه بروید، اما بهتر است برای یک یا دو روز استراحت کنید. دو هفته‌ی اول پس از اسکلروتراپی پاها را در معرض نور خورشید قرار ندهید و برای مدتی هم باید جوراب واریس بپوشید.

چه زمانی نباید از اسکلروتراپی عروق واریسی استفاده کرد؟

  • چنانچه خانمی باردار باشد یا بچه شیر می‌دهد.
  • اگر بیمار؛ به ماده‌ی شیمیایی که در اسکلروتراپی استفاده می‌شود؛ یا مواد مشابه حساسیت داشته باشد.
  • اگر در رگ‌های زیرین پا لخته‌ی خون یا التهاب وجود داشته باشد.

اسکلروتراپی در بارداری

برای درمان واریس با کمک روش تزریق در اسکلروتراپی تعداد جلسات درمانی مورد نیاز در جلسه اولیه ویزیت و مشاوره با پزشک متخصص عروق بر حسب شرایط فرد با بررسی قطر رگها و پراکندگی رگهای عنکبوتی در نقاط مختلف پا و مناسب بودن این روش درمانی برای بیمار تصمیم گرفته و تعیین می شود و به طور میانگین انجام حداقل 2 الی 4 جلسه درمانی برای از بین رفتن ظاهر رگهای عنکبوتی و به حد مطلوب رسیدن ضروری می باشد.

از طرفی بین جلسات با توجه به روند پاسخدهی به درمان که درطی چند هفته مشخص می شود معمولا فاصله ۴ تا ۶ هفته ای در نظر گرفته می شود. اگر اسکلروتراپی را به‌عنوان عمل زیبایی انجام دهید، تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت. اگر به اسکلروتراپی فکر می‌کنید باید سوالاتی از قیبل «متخصص واریس چقدر در این خصوص تجربه دارد؟ هزینه‌ی درمان چقدر است؟ از نظر متخصص واریس چند بار باید این عمل را انجام دهید؟ » را مدنظر داشته باشید.

بعد از چه مدت پاها حالت عادی به خود می گیرند؟

برای اسکلروتراپی موفق نیاز به وقت و حوصله هست و در واقع برای هر شخص بسته به وسعت نواحی درگیر در پاها ،قطر رگها و نیز پراکندگی آنها تعداد جلسات مشخص می شود؛ تعداد تزریق درون رگی در این روش در یک جلسه وابسته به سایز، محل عروق و شرایط عمومی بیمار می باشد و بر اساس جمیع این عوامل تعیین می گردد

برای اسکلروتراپی خطرات یا عوارض جدی گزارش نشده است. پس از انجام اسکلروتراپی دربرخی افراد ممکن است هاله ای قهوه ای رنگ در محل تزریق بوجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است که ظرف مدت چندماه پس از تزریق به تدریج محو می شود.بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تاچند هفته پس از تزریق ازبین می رود.

معمولا نتایج هر جلسه تزریق بعد از ۳ هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملا نمودار می شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. در کل این روش جز روشهای بی خطر و بدون عارضه در درمان رگهای عنکبوتی است

بهبود اسکلروتراپی

تا ۴۸ ساعت بعد از درمان نباید آسپرین یا بروفن و داروهایی از این گروه مصرف کنید.مصرف استامینوفن مشکلی ایجاد نمی کند.تا ۴۸ ساعت بعد از درمان از این موارد اجتناب کنید:

1- دوش آب داغ و کمپرس داغ و جکوزی و سونا و قرارگرفتن  و در معرض مستقیم با نور آفتاب

2- دوش گرفتن اشکالی ندارد ولی باید آب خنک تر از حد معمول باشد. محل تزریق باید با شوینده ملایم و آب کمی ولرم شستشو شود

میزان موفقیت این روش و زمان کسب نتایج موفقیت درمان واریس به روش تزریق در هر جلسه درمانی در حدود 80 درصد می باشد و نتیجه برای عروق کوچک معمولا سه تا شش هفته پس از تزریق و در رگ های بزرگ سه تا چهار ماه پس از تزریق قابل مشاهده می باشد

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

معجزه اسکلروتراپی در درمان عروق واریس پا
4.4 (88.89%) 9 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات