دکتر فریبا هندسی
1397/11/29

علت درد بالای قفسه سينه سمت چپ در هنگام ورزش و خواب

درد بالای قفسه سينه سمت چپ هنگام ورزش و دراز کشیدن می تواند به دلایل مختلف از جمله بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا رخ دهد. درد قفسه سینه مربوط به عملکرد قلب، با نشانه هایی از قبیل تنگی قفسه سینه و درد، ظاهر می شود. درد در قفسه سینه بالا سمت چپ که از علل مرتبط با بیماری های غیر قلبی رخ می دهد؛ می تواند علائمی شامل سوزش سر دل را ایجاد کند. اگر درد سینه دارید، بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید.


زمانی که ورزش می کنید و یا دراز می کشید، اگر درد بالای قفسه سينه سمت چپ که در هر بخش از قفسه سینه ممکن است رخ دهد، ایجاد شود؛ می تواند از جمله بیماری بالقوه خطرناک قلبی قلمداد شود؛ مانند حمله قلبی حاد، التهاب کیسه اطراف قلب و التهاب قلب یا نارسایی قلبی، آنژین پکتوریس، عبارت پزشکی درد قفسه سینه و اسپاسم کرونری می تواند درد ایجاد کند.

عوامل غیر قلبی درد قفسه سینه

علت درد بالای قفسه سينه سمت چپ می تواند عواملی مانند سوزش سر دل، فشار خون بالا و سایر علائم غیر قلبی باشد. سوزش سر دل، احساس سوزش ناشی از اسید معده که به مری شما منتهی می شود، اغلب پس از مصرف یک وعده غذایی سنگین یا هنگام خوابیدن اتفاق می افتد. درد ممکن است در شکم کمر شما شروع شود، به ناحیه گردن شما گسترش پیدا کند و از چند لحظه تا چند ساعت به طول بیانجامد.

درد بالای قفسه سينه سمت چپ هنگام ورزش

شایع ترین علت درد قفسه سینه فشار خون بالا است که در طول دوره های شدید فعالیت یا استرس افزایش می یابد. سایر علل احتمالی درد که در ناحیه قفسه سینه فوقانی چپ ممکن است پیش آید شامل لخته شدن خون در ریه ها، سنگ های صفراوی، سندرم درد مزمن، مانند فیبرومیالژیا، دندان های مجروح و اعصاب نخاعی می شود.

مطلب مرتبط: درد اسکلتی قفسه سینه

برای چه ملاحظاتی باید انجام داد؟

درد بالای قفسه سينه سمت چپ که در حین ورزش رخ می دهد یا هنگام دراز کشیدن، ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی قلب یا دیگر شرایط بالقوه خطرناک باشد. اگر به طور ناگهانی، احساس درد پایدار داشتید، فشار و تشدید فشار در سینه با درد را که به فک، دست چپ یا پره های شانه منتقل می شود حس کردید، باید فوری به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سینه همراه با ضعف تنفس، حالت تهوع، سرگیجه، عرق کردن و ضربان قلب ضربدری سریع نیز از مواردی است که باید با مراجعه سریع به پزشک بررسی شود. علاوه بر این، اگر درد قفسه سینه شما پس از انجام کار آسان یا طولانی تر از معمول طول می کشد و شدیدتر شود، با دکترقلب خود مشورت کنید.

عوامل غیر قلبی درد قفسه سینه

سایر دلایل درد بالاي قفسه سينه سمت چپ

اما سایر انواع درد قفسه سینه ناشی از آسیب می تواند پایدار، فوق العاده دردناک و احتمالا بسیار جدی باشد. عضلات یا رباط ها در قفسه سینه می توانند از طریق حرکت نامناسب تضعیف شوند. این درد زمانی که منطقه لمس می شود افزایش می یابد و یا زمانی که بدن به روش های خاص حرکت می کند. فشار خون دیواره قفسه سینه به طور کلی می تواند توسط دکتر شما با انجام معاینه فیزیکی و از بین بردن علل دیگر تشخیص داده شود .

تعدادی رگ های خونی بزرگ، از جمله آئورت و شریان ریوی، در حفره قفسه سینه قرار دارند آمبولی ریوی زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در یک شریان ریه قرار می گیرد پاره ای از آئورت – عروق بزرگ که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن منتقل می کند، باعث درد شدید و شدید قفسه سینه می شود که معمولا ناگهان اتفاق می افتد. این نیازمند توجه فوری پزشکی است.

 

مطلب مرتبط: درد قفسه سینه سمت چپ

درد قفسه سینه علامتی است که نباید هرگز نادیده بگیرید حالا چه در قسمت چپ باشد یا درد قفسه سینه سمت راست باشد اگر درد شما با نشانه های دیگری از قبیل سرگیجه، عرق، تب، تنگی نفس یا خلط خونین همراه باشد بطور اورژانسی باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید. درد مداوم، حتی بدون علائم دیگر، می تواند یک مشکل جدی را نشان دهد و باید توسط دکتر شما ارزیابی شود.

سایر دلایل درد بالاي قفسه سينه سمت چپ

مشکلات قلبی مانند حمله قلبی ممکن است گاهی باعث درد در قفسه سینه راست شود، حتی با اینکه قلب در قسمت سمت چپ سینه قرار دارد. این احتمال وجود دارد که سمت راست قفسه سینه نیز تحت تاثیر نارسایی قلب قرار گیرد.

برای تشخیص کامل و درست بیماری باید حتما تحت نظر پزشک قرار گیرید.

https://www.aparat.com/v/QvGYc

علائم درد وسط قفسه سينه سمت چپ

علل و علائم بالقوه درد بالای سينه سمت چپ در زنان:

ممکن است فردی که از ناحیه چپ دچار درد قفسه سینه است، مشکلات ریوی داشته باشد. تشخیص اینکه آیا درد قفسه سینه نشانه حمله قلبی است دشوار است. با این حال، سه نشانه وجود دارد که درد قفسه سینه ممکن است یک حمله قلبی نباشد:

 1. اگر درد از یک مکان خاص ناشی می شود، احتمالاً حمله قلبی نیست.
 2. درد قفسه سینه همراه با حمله قلبی هنگام تنفس بدتر نمی شود.
 3. درد قفسه سینه همراه با حمله قلبی ممکن است بین تیغه های شانه، و به بازوها و فک گسترش یابد، اما از یک طرف به طرف دیگر حرکت نمی کند.

علت تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه چیست؟

علائمی که فرد ممکن است دچار حمله قلبی شود عبارتند از:

 • درد یا گرفتگی قفسه سینه که به طور معمول از مرکز قفسه سینه شروع می شود
 • سرگیجه
 • احساس ضعف
 • حالت تهوع
 • دردی که ممکن است از سینه به بازوها، گردن، فک یا شانه ها گسترش یابد
 • تنگی نفس
 • تعریق

زنان بیشتر از مردان علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، خستگی و درد در پشت یا فک را تجربه می کنند.

عوامل درد بالای سينه سمت چپ در زنان

هرگز نباید درد بالای قفسه سينه سمت چپ هنگام ورزش را نادیده بگیرید. اگر فردی در سمت چپ بدن خود درد قفسه سینه را حس می کند، می تواند نشان دهنده حمله قلبی یا سایر شرایط پزشکی باشد، مانند مشکلات ریوی یا التهاب پوشش داخلی قلب.

عوامل درد قفسه سینه در زنان عبارت انداز:

✅ درد دستگاه گوارش

ریفلاکس اسید و ریفلاکس معده از دلایل عمده درد قفسه سینه سمت چپ است.

این شرایط وقتی رخ می دهد که اسید از معده به مری می آید. نتیجه یک احساس سوزش در سراسر قفسه سینه است که ممکن است در یک طرف یا طرف دیگر ایجاد شود.

عوامل درد بالای سينه سمت چپ در زنان

✅ پارگی مری

پارگی مری یک فوریت پزشکی است که ممکن است باعث درد قفسه سینه غیر قلبی شود. این شرایط وقتی اتفاق می افتد که لوله ای که دهان را به معده متصل می کند، پاره شود. این امر باعث می شود مواد غذایی یا مایعات از دهان به داخل قفسه سینه و اطراف ریه ها نشت کند.

✅ آسیب های اسکلتی – عضلانی

انواع مختلفی از آسیب به بافت نرم یا استخوان در قفسه سینه وجود دارد که می تواند باعث درد اسكلتي قفسه سينه سمت چپ شود. به عنوان مثال می توان شکستگی دنده یا کوستوکندریت که التهاب غضروف اطراف یک دنده است. اگر فردی نوعی ضربه را تجربه کرده باشد ، مانند زمین خوردن یا تصادف رانندگی، این آسیب ها ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود.

برخی از علائم بروز درد اسكلتي قفسه سينه سمت چپ عبارتند از:

 • شنیدن یا احساس ترک خوردگی مربوط به دنده ها
 • دردی که معمولاً هنگام تنفس بدتر می شود
 • تورم یا حساسیت در ناحیه خاصی
 • کبودی قابل مشاهده

✅ پریکاردیت

پریکاردیت یک بیماری پزشکی است که در اثر التهاب در پریکارد، بافتی که قلب را نگه می دارد، ایجاد می شود. اگر لایه ها ملتهب شوند، ممکن است فرد درد قفسه سینه سمت چپ را تجربه کند.

علائم دیگر پریکاردیت عبارتند از:

 • سرفه کردن
 • خستگی
 • تپش قلب یا ضربان قلب سریع گاه به گاه
 • تورم پا
 • تب درجه پایین
 • درد شدید قفسه سینه که معمولاً هنگام نفس کشیدن بیشتر می شود
 • تنگی نفس

گاهی ممکن است پس از یک بیماری مانند عفونت دستگاه تنفس فوقانی، فرد دچار پریکاردیت شود.

✅ پلوریت

پلوریس بیماری است که در آن بافتهای اطراف ریه ملتهب می شوند. این می تواند باعث درد در قفسه سینه به خصوص هنگام تنفس شود.

علت درد قفسه سینه و پشت با هم چیست؟

دلایل درد قفسه سينه هنگام خواب

معمول ترین دلایل درد بالای قفسه سينه سمت چپ که هنگام خواب اتفاق می افتد عبارتند از:

1. آسیب به دیوار قفسه سینه

آسیب به دیوار قفسه سینه یکی از مهم ترین علت های ا درد قفسه سينه هنگام خواب است. گر عضلات و استخوان های دیواره قفسه سینه شما به گونه ای کشیده یا آسیب دیده شده باشد، هر نوع حرکت می تواند باعث درد شود. در نتیجه، هنگام خواب درد قفسه سینه را حس می کنید، به خصوص اگر مرتباً موقعیت بدن خود را تغییر دهید یا روی سینه بخوابید.

2. ریفلاکس اسید

ریفلاکس اسید که به عنوان بیماری ریفلاکس معده و مری نیز شناخته می شود، می تواند باعث احساس سوزش در قفسه سینه شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که اسید معده به سمت عقب در مری جریان داشته باشد. درد قفسه سینه هنگام خوابیدن بدتر می شود زیرا میزان اسید تولید شده افزایش یافته و به مری برمی گردد.

دلایل درد قفسه سينه هنگام خواب

3. پلوریت

درد در نواحی چپ یا راست قفسه سینه علامت پلوریت است، بیماری که می تواند باعث تجمع مایعات در اطراف ریه ها شود. در حالت خوابیده قرار گرفتن می تواند درد ناشی از التهاب غشای اطراف ریه را بدتر کند.

4. آنژین

آنژین پکتوریس بیماری است که در آن عروق کرونر که خون را به ماهیچه های قلب می رسانند، منقبض یا باریک می شوند. این باعث آسیب به عضله قلب می شود، که قلب را مجبور به کار بیشتر می کند، به خصوص در زمان خواب، و باعث درد بالای قفسه سينه سمت چپ شود.

برخی از پرتکرارترین سوالات بیماران

آیا خوابیدن در سمت چپ برای قلب مضر است؟

برخی شواهد نشان می دهد که خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است قلب شما را تحریک کرده و جریان الکتریکی قلب شما را مختل کند. همچنین، بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی ادعا دارند که در این وضعیت دچار تنگی نفس می شوند. خوابیدن به پشت می تواند باعث بدتر شدن خواب و خروپف شود.

چه زمانی باید نگران درد قفسه سینه باشم؟

در صورت بروز درد شدید ناگهانی در قفسه سینه، بلافاصله باید با پزشک خود تماس بگیرید، به خصوص اگر: درد بیش از 15 دقیقه طول بکشد و درد به قسمتهای دیگر بدن مانند بازوها، کمر یا فک گسترش یابد.

آیا خوابیدن می تواند باعث درد بالای قفسه سينه سمت چپ شود؟

اگر بیش از هشت ساعت در شب بخوابید احتمال شیوع بیشتری در مشکلات قلبی دارید، به خصوص: درد قفسه سینه (آنژین) و بیماری عروق کرونر (باریک شدن رگ های خونی که خون و اکسیژن قلب را تأمین می کنند).

چگونه بفهمم درد بالاي قفسه سينه سمت چپ جدی است؟

درد شدید ناگهانی قفسه سینه یا کمر، اغلب به عنوان احساس پارگی، پاره شدن یا بریدگی توصیف می شود و به گردن یا پایین پشت می رسد. از دست دادن هوشیاری (غش کردن)، تنگی نفس، مشکل ناگهانی در صحبت کردن، از دست دادن بینایی، ضعف یا فلج یک طرف بدن مانند سکته مغزی.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون