معرفی بهترین قرص های فشار خون

تغییر در شیوه ی زندگی یک راه به نسبت طولانی برای کنترل فشار خون بالا است. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کنید و یا یک وزن سالم را حفظ کنید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا می بایست تحت نظر پزشک قلب قرص های فشار خون مصرف کنید.


فشار خون نرمال بعد از درمان با قرص های فشار خون

•اگر یک فرد بالغ و سالم با ۶۰ سال سن یا بیشتر هستید : فشار خون هدف کم تر از ۱۵۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر یک فرد بالغ و سالم هستید و کمتر از ۶۰ سال سن دارید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

اگر چه فشار خون ایده آل ، فشار ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است، با این حال پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح درمان دارویی نیاز است یا خیر؟

اگر ۶۰ سال سن یا بیشتر دارید، و استفاده از داروها باعث کاهش فشار خون سیستولیک شده اند (مثلا کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه)، نیاز به تغییر دارو ها نیست مگر اینکه موجب اثرات منفی بر روی بدن شده باشند.

برای استفاده ار دارو های فشار خون حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که به میزان فشار خون و سایر مشکلات پزشکی بستگی دارد.

معرفی قرص های فشار خون

مصرف تمامی این قرص ها باید با تجویز پزشک با توجه به مقدار فشار خون در هر فرد استفاده شود.لذا از مصرف خودسرانه دارو فشار خون بپرهیزید.

1- دیورتیک های تیازیدی

به قرص های فشار خون دیورتیک ها، ادرار آور نیز می گویند. این داروها بر روی کلیه ها اثر می گذارند تا بدن سدیم و آب اضافی را از بدن دفع کند و باعث کاهش حجم خون شوند. دیورتیک های تیازیدی، اغلب اولین داروی درمانی هستند، اما به تنهایی مصرف نمی شوند. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

اگر از این قرص های فشار خون ادرار آور مصرف نمی کنید و فشار خونتان بالا است، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروی دیورتیک مشورت کنید. دیورتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم در افراد سیاه پوست و مسن بهتر از مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین عمل می کنند. یک عارضه ی جانبی شایع دیورتیک ها تکرر ادرار است.

2- بتا بلاکر ها (مسدود کننده های بتا)

این نوع قرص های فشار خون برون ده قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی را باز می کنند که باعث می شود تا ضربان قلب آهسته تر شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص های فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره است. این دارو ها به تنهایی کار نمی کنند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن تر. اما زمانی که همراه با دیگر داروهای فشار خون مصرف شوند موثر خواهند بود.

3- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

شامل قرص های فشار خون لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره است. این دارو ها با جلوگیری از تشکیل پلاک ها به شل شدن رگ های خونی کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از داشتن یک مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای خود بهره مند می شوند.

4- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این داروها با جلوگیری از تشکیل پلاک به شل شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از این دارو حتما باید استفاده کنند.

5- مسدود کننده های کانال کلسیم

شامل قرص های فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره است. این دارو ها به شل شدن عضلات عروق خونی کمک می کنند. برخی از آنها ضربان قلب را کاهش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر از مهارکننده های ACE بهتر عمل می کنند.

مصرف آب گریپ فروت به همراه برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی می شود و شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی قرار می دهد. پس حتما در مورد تداخلات دارویی داروهای فشار خون با پزشکتان صحبت کنید.

6- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند. رنین آنزیمی است که توسط کلیه تولید می شود و شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی است که فشار خون را افزایش می دهد.

تکتورنا توانایی رنین برای آغاز این فرایند را کاهش می دهد. با توجه به احتمال بروز عوارض جدی، از جمله سکته مغزی، هرگز نباید آلیسکرین را همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs مصرف کنید.

گاهی اوقات از داروهای دیگری نیز برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

اندازه گیری فشار خون

7- مسدود کننده های آلفا

این داروها تکانه های عصبی به رگ های خونی را کاهش می دهند و تشکیل پلاک در عروق خونی را محدود می کنند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

8- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع از قرص های فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب به منظور کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را نیز کاهش می دهد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) است.

9- دارو هایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند.

این داروها از ارسال سیگنال از مغز به سیستم عصبی برای افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

10- بازکننده های عروق

این داروها از جمله هیدرالازین و مینوکسیدیل هستند که به طور مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها اثر می گذارند و از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها جلوگیری می کنند.

11- آنتاگونیست های آلدوسترون

آنتاگونیست های آلدوسترون به عنوان نمونه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا) هستند. این داروها می توانند منجر به جذب نمک و احتباس مایعات شوند، که به افزایش فشار خون کمک می کند.

برای کاهش دوزهای مصرفی روزانه ی قرص های فشار خون حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است از ترکیبی از چند دارو با دوز پایین به جای یک دارو با دوز بالا استفاده کرد. در واقع، مصرف دو یا چند عدد از قرص های فشار خون در اغلب موارد بیشتر از یک دارو موثر می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان فشار خون بالا

در کنار استفاده از داروها رعایت نکاتی سبب ایجاد بهبودی سریع تر و کنترل فشار خون شما خواهد شد. از جمله:

# داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر ( رژیم غذایی برای توقف پرفشاری خون، یا DASH)
# ورزش منظم
# ترک سیگار
# محدود کردن مقدار الکل مصرفی
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

قرص سینومیکس و لوزامیکس اچ

سینومیکس در واقع همان ترکیبی از والزارتان به اضافه ی آملودیپین می باشد که دو داروی خوب برای فشار خون مقاوم می باشد. مدت اثر آن 24 است و مریض نیازی نیست چندتا قرص در روز بخورد. مخصوصا برای بیمارانی که فراموش می کنند قرصشونو بخورن خیلی مناسب می باشد. تنها عارضه ی آن ورم اندام تهتانی می باشد؛ بنایراین اگر عصر ها مصرف کنید ممکن است بهتر باشد و این میزان تورم کاهش پیدا کند و کاری که انجام میدیم این است که معمولا از یک داروی ادرار آور در صبح ها استفاده می کنیم.

تفاوت کاپتوپریل و لوزارتان

داروی لوزامیکس اچ ترکیبی از لوزارتان به علاوه ی یک داروی ادرار آور و یک داروی اسیمتور هست و برای افرادی که فشار خون در حد متوسط دارند استفاده می شود. چون 2 دارو با هم هست و در یک نوبت مصرف می شود به بیمار کمک می کند که راحت تر مصرف کند. افرادی که اسید اوریک بالا دارند و بیمارای کلیوی یا بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند بهتر است از این دارو استفاده نکنند.

قرص اکسفورج

یک قرص ترکیبی از داروی والسارتان و آملودیپین است و به کاهش فشار خون کمک می کند. این دارو نیازمند نسخه بوده و در هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

قرص اکسفورج - داروی فشارخون

این قرص حاوی 5 یا 10 میلیگرم آملودیپین  و 80 یا 160 یا 320 میلیگرم والسارتان است. به همین علت این قرص را در ترکیب های مختلف 5/80 یا 5/160 یا 10/160 و یا 10/320 در بازار میبینیم.

فشار خون مقاوم : زمانی است که کنترل فشار خون دشوار باشد.

اگر فشار خونتان با وجود مصرف حداقل سه نوع از قرص های فشار خون ( که یکی از آنها معمولا باید یک دیورتیک باشد ) سرسختانه بالا باقی بماند، ممکن است که به فشار خون مقاوم دچار باشید. افرادی که فشار خون بالای خود را کنترل می کنند و در حال مصرف چهار نوع داروی مختلف هم زمان هستند، مستعد فشار خون مقاوم می باشند.

علت ایجاد فشار خون بالا پس از یک مشکل دیگر به طور کلی باید بررسی شود. فشار خون مقاوم به این معنا نیست فشار خونتان هرگز کمتر نخواهد شد. در واقع، اگر شما و پزشکتان بتوانید آنچه باعث فشار خون مزمن شما شده است را پیدا کنید، می توانید درمان موثر تری را شروع کنید.

پزشکتان و یا متخصص فشار خون می توانند داروها و دوز آنها و موثر بودن آنها را ارزیابی کنند. اضافه کردن یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) اغلب به کنترل فشار خون مقاوم منجر می شود .دانشمندان در حال مطالعه بر روی برخی از درمان های تجربی مانند کاتتر مبتنی بر فرسایش بسامد رادیویی هستند که باعث تحریک اعصاب سمپاتیک کلیه و بارورسپتورها سینوس کاروتید می شوند.

برخی از داروها، غذاها یا مکمل ها می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند و یا جلوی اثر داروهای فشار خونتان را بگیرند. با پزشکتان صادقانه در مورد تمام داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

اگر شما داروهای فشار خونتان را به موقع و طبق دستور پزشک استفاده نمی کنید، ممکن است باعث بالاتر رفتن فشار خونتان شوید. هرگز درمان خود را با استفاده از قرص های فشار خون بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرافرخی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من هروقت مسموم میشوم و یا دچار استرس و اضطراب میشم و یا سرما میخورم فشارم بشدت بالا میره دیشب هم رفتم پارک و سوار کشتی وایکینگها شدم و دچار اسهال- استفراق و تهوع شدید-سرگیجه و فشاربالا شدم طوریکه دست و پاهام بی حس میشد و بدنم میلرزید و متاسفانه کارم به آمدن اورژانس کشید و حاضرنشدم به بیمارستان بروم چون از کرونا میترسم -بعد از خوردن زنجفیل و آب زرشک بهتر شدم و با یک مسکن استامینوفن خوابیدم و الان گیجم - نظر شما چیه آیا من دچار یک بیماری کاملا جدی هستم - در هر صورت لازم میدانم به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عزیزم استرس و فشارهای عصبی باعث بالا رفتن فشار می‌شود و امری طبیعی هست سعی کنین خودتون رو تو موقعیت های استرس زا قرار ندین در صورت تکرار به پزشک مراجعه کنین تا معاینه بشین
 • تصویر کاربر تمنا چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  بازار استفاده میکنند۵۰
  یکبار دکتر قرصی داد خیلی بهتر بود فشار ش همیشه پایین بود از وقتی اون نسخه رو گم کرده فشارش بالاست
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عزیزم شما والزومیکس ۵/۸۰ روزی یک عدد استفاده کنین
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با سلام‌.خوبین ،من سوزش معده داشتم ،و تابستون هم زیادی اب خنک و نوشیدنی شیرین مصرف کردم ،و یه مدت چون سوزش معده شدید داشتم ،با مص ف غذای چرب معده ام رو سیر میکردم ،بعد یه ماه ،الان حدود دو هفته است که فشار خون دارم ،دیگه چیزی جز نون پنیر و مرغ آب پز نمیتونم بخورم ،وزنم هم ۸۰ و قدم ۱۸۵ هستش و فشار خونم زیاد که میشه میره ۱۵ رو ۹ یا ۱۰ ،و قرص فشار دکتر داده ،اونا هم زیاد پاییم میارن ،لوزار ۲۵ و پرانول ۱۰ روزی دو بار میخورم ،بیشتر وقت ها هم خود به خود فشارم میره بالا ،با قرص زیر زبانی فشارمو پایین میارم ،چک آپ کامل هم رفتم ،فقط یه کم غلظت خون دارم ،حدود دو هفته هم است اصلا روغن نخوردم ،فقط مرغ آپ پز و پنیر .این فشار با پرهیز غذایی از بین میره به نظرتون ؟۳۶ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   با توجه به اینکه چک شدین و مسئله ای پیدا نشده و فشاراتون بالاست میتونین شروع کنین همون دارو هایی که بهتون دادن و اگر خیلی پاییت اومد کمتر کنین دارو ها رو و اگر باز مشکلی باشه باید هولتر فشار 24 ساعته تشریف بیارین براتون ببندین ببنیم چی به صلاحتون است

 • تصویر کاربر نجفی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما مادرم 60 ساله دیابتی و فشارخون بالا الان 5 متخصص رفتیم برای فشار خونش هیچ دارویی کنترل نمیکنه به غیر از والزامیکس که خیلی عالی بود ولی متاسفانه ادم شدید بدن پیدا میکنه و دوبار بیمارستان بستری شده دکترهها گفتن حساسیت به املودیپین داره دارو که تعویض میشه فشارش 19 تا 20 میره خواهش میکنم راهنمایی کنین همه دارو ها هم استفاده کرده لوزارتان والسارتان دیوان کاپتوپیریل انلا پریل فروزماید ولی جواب نمیده
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   والزومیکس 5/80 فقط 5 میلی گرم آمیلودیپین دارد که بیشتر ورم پاها را ایجاد میکند و باید سایر علل ایجا کننده ورم با توجه به سنتشون و دیابتشون هم مثل مشکلات کلیوی یا نارسایی های قلبی بررسی یشود و بعد دارو قطع شود در هر حال یک اسپیرینولاکتون 25 صبح ها نصف متورال 50 صبح هل نصف شب ها ، آسپیرین اگر چربی دارند رزوستاتین 20 و بنظر بنده لوزارتان 50 شب ها و اگر کنترل نبود نصف هم صبح ها تا انجام اقدامات زیر

   اقدامات لازم هولتر فشار 24 ساعته، نوار قلب و اکو، آزمایش خون ، قند ، چربی، ادرار ، کبد و تیرویید کامل بعلاوه آزمایش BNP و کنترل قند 

 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  حدودا یک سالی هست که سر و صورت یعنی از گردن به بالا کبود شده.روی گونه هام هم یکم سیاه شده.دلیلش چیه؟
  البته من کلیه سنگ سازی دارم که پارسال برج ۵ عمل باز انجام دادم و سنگ ۳نیم سانتی خارج کردن.بیماری دیگه ای ندارم.قبلا رنگ و روی خوبی داشتم و الان همه میگن کبود و سیاه شدم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   میتونه به علت اکسیژن پایین خونتون باشه ینی بیماری های تنفسی اگر اکسیژن خونتون بالای 94 است و مشکل ریوی ندارین تغییر رنگ پوست مربوط به همکاران پوست و زیابیی است ولی برای 

 • تصویر کاربر آیدا جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با سلام خانوم دکتر همسر من ۴۲سالشونه چند ساله فشار خون داره البته ارثی هم هست چون اغلب خانواده شون فشار خونی هستن اوایل لوزاتان میخورد خیلی اثر بخش نبود در حال حاضریک عدد آملوبر ونصف قرص هیدرو کلرتیازید مصرف میکنه ولی بازم فشارشون بالاس همیشه مینیمم فشارشون زیر ۱۰ نمیاد بالا میره ولی پایین تر از ۱۰ نمیاد فشار طبیعیشون ۱۵ روی ۱۰نظر شما چیه باید داروش عوض بشه یا دوزشو بالا ببره
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام خب ایشون باید زیر نظر یک پزشک قلب باشن حتما 

   به نظر من بجای این قرص ها والزومیکس 5/80 از 1 عدد شروع بشه بعد از ظهر ها و متورال 50  هم نصف صبح به همراه 1 عدد آلداکتون 25  اگر کنترل نشد یه 2 عدد هر 12 ساعت افزایش پیدا کنه 

 • تصویر کاربر کوروش جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  قبلابرای کنترل فشارخون لوزارتان مصرف میکردم که دچاربیحالی وسستی پاهامیشدم.مدتی مصرف نکردم وفشارخون بالاهم نداشتم.یک سال بعد بافشارخون بالا کاپتوپریل ۲۵ دردومرحله درروزتجویزشد.هم اکنون پس از ۴ماه مصرف دچاربیحالی سرگیجه وبیحالی پاهااززانوبه پایین شده ام وفقط درحال درازکش کمی راحتم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   میتونین 1 عدد فعلا مصرف کنین اگر بعد از ظهر ها اینجورب مبشین فقط 1 بار صبح مصرف کنین ببینین بهتر میشین

 • تصویر کاربر موسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام .حدود دو ماهه فشارخون عدد بزرگ بین ۱۴ تا ۱۵ شده منتهی عدد کوچک ۸ ضربان قلبم ۸۰ تا ۱۰۰.لوزارتان ۲۵ خوردم حالم بد میشد درد قفسه سینه و طپش قلب در خواب پیدا کردم تاثیری هم تو عدد بزرگ فشارم نداشت متورال ۵۰ خوردم ضربان قلبم میومد پایین و احساس. خستگی و عدم تمرکز داشتم فشارم اومد زیر ۱۴ .والزومیکس خوردم فشارم اورد پایین ولی عدد کوچکه‌هم اومد پایبن ! خوب بود ولی ضربان قلبم خیلی بالا رفت ممنون میشم یه قرص خوب با عوارض کم معرفی و تجویز کنید راننده هستم باید تمرکز داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام و عذرخواهی بابت  تاخیر

   ببینین هر قرصی اعم از گیای یا شیمیایی عوارض خاص خود را دارد ولی اگر فشارتون با والزومیکس خوب ادامه بدین برای ضربان کم عارضه ترین دارو ایندرال 10 است که میتونین مصرف کنین اگر آسم شدید ندارین

 • تصویر کاربر سودابه سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  خانم دکتر متورال بهتر است شب مصرف شود یا روز این دارو برای مادرم که 81 سالشونه تجویز شده بعضی مواقع احساس گرفتگی در قلب و گر گرفتگی در سر و سینه داشت با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم خیلی فرقی نمیکنه ولی صبح ها بهتر است

 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام.پدر من مشکل بالا بودن فشار خون داشت و قرص لوزامیکس اچ میخورد.دوهفته پیش مبتلا به کرونا شد و اکنون بهبود یافته اند ولی نوسان فشار دارن و فشار تا ۹روی ۷ میاد پایین.بنظر شما چه اقدامی باید بکنیم.حتی قرص فشار را قطع میکنیم بالا نمیاید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام بله بصورت مشابه در چند مریض دیگر هم دیده شده میتونن میزان قرص را کاهش دهند اگر 2 عدد است به 1 عدد و اگر 1 عدد است به نصف

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر