معرفی بهترین قرص های فشار خون

تغییر در شیوه ی زندگی یک راه به نسبت طولانی برای کنترل فشار خون بالا است. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کنید و یا یک وزن سالم را حفظ کنید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا می بایست تحت نظر پزشک قلب قرص های فشار خون مصرف کنید.


فشار خون نرمال بعد از درمان با قرص های فشار خون

•اگر یک فرد بالغ و سالم با ۶۰ سال سن یا بیشتر هستید : فشار خون هدف کم تر از ۱۵۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر یک فرد بالغ و سالم هستید و کمتر از ۶۰ سال سن دارید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

اگر چه فشار خون ایده آل ، فشار ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است، با این حال پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح درمان دارویی نیاز است یا خیر؟

اگر ۶۰ سال سن یا بیشتر دارید، و استفاده از داروها باعث کاهش فشار خون سیستولیک شده اند (مثلا کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه)، نیاز به تغییر دارو ها نیست مگر اینکه موجب اثرات منفی بر روی بدن شده باشند.

برای استفاده ار دارو های فشار خون حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که به میزان فشار خون و سایر مشکلات پزشکی بستگی دارد.

معرفی قرص های فشار خون

مصرف تمامی این قرص ها باید با تجویز پزشک با توجه به مقدار فشار خون در هر فرد استفاده شود.لذا از مصرف خودسرانه دارو فشار خون بپرهیزید.

1- دیورتیک های تیازیدی

به قرص های فشار خون دیورتیک ها، ادرار آور نیز می گویند. این داروها بر روی کلیه ها اثر می گذارند تا بدن سدیم و آب اضافی را از بدن دفع کند و باعث کاهش حجم خون شوند. دیورتیک های تیازیدی، اغلب اولین داروی درمانی هستند، اما به تنهایی مصرف نمی شوند. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

اگر از این قرص های فشار خون ادرار آور مصرف نمی کنید و فشار خونتان بالا است، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروی دیورتیک مشورت کنید. دیورتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم در افراد سیاه پوست و مسن بهتر از مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین عمل می کنند. یک عارضه ی جانبی شایع دیورتیک ها تکرر ادرار است.

2- بتا بلاکر ها (مسدود کننده های بتا)

این نوع قرص های فشار خون برون ده قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی را باز می کنند که باعث می شود تا ضربان قلب آهسته تر شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص های فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره است. این دارو ها به تنهایی کار نمی کنند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن تر. اما زمانی که همراه با دیگر داروهای فشار خون مصرف شوند موثر خواهند بود.

3- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

شامل قرص های فشار خون لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره است. این دارو ها با جلوگیری از تشکیل پلاک ها به شل شدن رگ های خونی کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از داشتن یک مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای خود بهره مند می شوند.

4- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این داروها با جلوگیری از تشکیل پلاک به شل شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از این دارو حتما باید استفاده کنند.

5- مسدود کننده های کانال کلسیم

شامل قرص های فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره است. این دارو ها به شل شدن عضلات عروق خونی کمک می کنند. برخی از آنها ضربان قلب را کاهش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر از مهارکننده های ACE بهتر عمل می کنند.

مصرف آب گریپ فروت به همراه برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی می شود و شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی قرار می دهد. پس حتما در مورد تداخلات دارویی داروهای فشار خون با پزشکتان صحبت کنید.

6- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند. رنین آنزیمی است که توسط کلیه تولید می شود و شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی است که فشار خون را افزایش می دهد.

تکتورنا توانایی رنین برای آغاز این فرایند را کاهش می دهد. با توجه به احتمال بروز عوارض جدی، از جمله سکته مغزی، هرگز نباید آلیسکرین را همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs مصرف کنید.

گاهی اوقات از داروهای دیگری نیز برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

اندازه گیری فشار خون

7- مسدود کننده های آلفا

این داروها تکانه های عصبی به رگ های خونی را کاهش می دهند و تشکیل پلاک در عروق خونی را محدود می کنند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

8- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع از قرص های فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب به منظور کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را نیز کاهش می دهد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) است.

9- دارو هایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند.

این داروها از ارسال سیگنال از مغز به سیستم عصبی برای افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

10- بازکننده های عروق

این داروها از جمله هیدرالازین و مینوکسیدیل هستند که به طور مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها اثر می گذارند و از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها جلوگیری می کنند.

11- آنتاگونیست های آلدوسترون

آنتاگونیست های آلدوسترون به عنوان نمونه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا) هستند. این داروها می توانند منجر به جذب نمک و احتباس مایعات شوند، که به افزایش فشار خون کمک می کند.

برای کاهش دوزهای مصرفی روزانه ی قرص های فشار خون حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است از ترکیبی از چند دارو با دوز پایین به جای یک دارو با دوز بالا استفاده کرد. در واقع، مصرف دو یا چند عدد از قرص های فشار خون در اغلب موارد بیشتر از یک دارو موثر می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان فشار خون بالا

در کنار استفاده از داروها رعایت نکاتی سبب ایجاد بهبودی سریع تر و کنترل فشار خون شما خواهد شد. از جمله:

# داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر ( رژیم غذایی برای توقف پرفشاری خون، یا DASH)
# ورزش منظم
# ترک سیگار
# محدود کردن مقدار الکل مصرفی
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

قرص سینومیکس و لوزامیکس اچ

سینومیکس در واقع همان ترکیبی از والزارتان به اضافه ی آملودیپین می باشد که دو داروی خوب برای فشار خون مقاوم می باشد. مدت اثر آن 24 است و مریض نیازی نیست چندتا قرص در روز بخورد. مخصوصا برای بیمارانی که فراموش می کنند قرصشونو بخورن خیلی مناسب می باشد. تنها عارضه ی آن ورم اندام تهتانی می باشد؛ بنایراین اگر عصر ها مصرف کنید ممکن است بهتر باشد و این میزان تورم کاهش پیدا کند و کاری که انجام میدیم این است که معمولا از یک داروی ادرار آور در صبح ها استفاده می کنیم.

تفاوت کاپتوپریل و لوزارتان

داروی لوزامیکس اچ ترکیبی از لوزارتان به علاوه ی یک داروی ادرار آور و یک داروی اسیمتور هست و برای افرادی که فشار خون در حد متوسط دارند استفاده می شود. چون 2 دارو با هم هست و در یک نوبت مصرف می شود به بیمار کمک می کند که راحت تر مصرف کند. افرادی که اسید اوریک بالا دارند و بیمارای کلیوی یا بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند بهتر است از این دارو استفاده نکنند.

قرص اکسفورج

یک قرص ترکیبی از داروی والسارتان و آملودیپین است و به کاهش فشار خون کمک می کند. این دارو نیازمند نسخه بوده و در هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

قرص اکسفورج - داروی فشارخون

این قرص حاوی 5 یا 10 میلیگرم آملودیپین  و 80 یا 160 یا 320 میلیگرم والسارتان است. به همین علت این قرص را در ترکیب های مختلف 5/80 یا 5/160 یا 10/160 و یا 10/320 در بازار میبینیم.

فشار خون مقاوم : زمانی است که کنترل فشار خون دشوار باشد.

اگر فشار خونتان با وجود مصرف حداقل سه نوع از قرص های فشار خون ( که یکی از آنها معمولا باید یک دیورتیک باشد ) سرسختانه بالا باقی بماند، ممکن است که به فشار خون مقاوم دچار باشید. افرادی که فشار خون بالای خود را کنترل می کنند و در حال مصرف چهار نوع داروی مختلف هم زمان هستند، مستعد فشار خون مقاوم می باشند.

علت ایجاد فشار خون بالا پس از یک مشکل دیگر به طور کلی باید بررسی شود. فشار خون مقاوم به این معنا نیست فشار خونتان هرگز کمتر نخواهد شد. در واقع، اگر شما و پزشکتان بتوانید آنچه باعث فشار خون مزمن شما شده است را پیدا کنید، می توانید درمان موثر تری را شروع کنید.

پزشکتان و یا متخصص فشار خون می توانند داروها و دوز آنها و موثر بودن آنها را ارزیابی کنند. اضافه کردن یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) اغلب به کنترل فشار خون مقاوم منجر می شود .دانشمندان در حال مطالعه بر روی برخی از درمان های تجربی مانند کاتتر مبتنی بر فرسایش بسامد رادیویی هستند که باعث تحریک اعصاب سمپاتیک کلیه و بارورسپتورها سینوس کاروتید می شوند.

برخی از داروها، غذاها یا مکمل ها می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند و یا جلوی اثر داروهای فشار خونتان را بگیرند. با پزشکتان صادقانه در مورد تمام داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

اگر شما داروهای فشار خونتان را به موقع و طبق دستور پزشک استفاده نمی کنید، ممکن است باعث بالاتر رفتن فشار خونتان شوید. هرگز درمان خود را با استفاده از قرص های فشار خون بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

This entry is available for Kurdish Arabic English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۵ مهر ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  درود بر شما خانم دکتر خوش رو و زیبا
  بنده 44 سالم هستش و چند وقتی هست حدودا 6 ماهی هست که فشارم روی 110-150 هستش
  قدم 181 و وزنم 86 کیلو هستش با اجازه شما روزی 5 تا 6 نخ سیگار میکشم و هفنه ای یکبار هم مشروب میخورم دکتر قلب هم رفتم عکس هسته ای از عروقم هم گرفتم ولی مشکل فشار رو مادرم هم داره یعنی میتونه ارثی باشه برای متعادل سازی فشارم مخصوصا میگم مینیمم نباید خیلی بالا باشه باید دکتر فوق کلیوی برم یا خدمت شما برسم
  سپاسگزارم
  همیشه تندرست باشید
  سایت شما هم خیلی کامل و مفید هستش
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام با توجه به شرح حالتون و سابقه بیماری در مادرتون فعلا باید اکو بشین و دارو فشار شروع کنین مثل والزومیکس 

 • تصویر کاربر سها یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  برای کنترل فشار خون یه شخص ۷۱ ساله آقا که ۷ سال پیش عمل باز قلب انجام دادن و تا یکماه پیش قرص های لوزارتان۲۵( صبح و شب) و امیلوپرس شب ها استفاده میکرد و به دلیل کنترل نشدن فشار داروها عوض و در حال حاضر والزومکس نصف صبح و یکعدد شب در حال مصرف می باشد و در این شرایط فشار معمولا روی ۱۴ و گاهی وقتها تا ۱۶ روی ۷ یا ۸ می باشد داروی دیگری مثل لوزارتان میشه اضافه کرد یا یه داروی دیورتیک مثل کلرتیازید ( معده ایشان با کلرتیازیدسازگار نیست) که صبح در کنار والزومکس استفاده کنند
  به دلیل ورم پا دکتر قرص اسپرونولاکتون تجویز کردن که میزان پتاسیم و کراتین خون بالا رفت و مجبور به قطع این دارو شدیم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام عزیزم ایشون ورم پاشون بخاطر داروی وابزومیکس قسمت آمیلودیپین دارو است ولی داروی خوبیه با توجه به کنترل نبودت فشاراشون

   در افرادی که فشار های غیر کنترل دارن معمول باید یک دیورتیم تجویز شود که میفرمایین سازگاری نبوده با یک دارو دارو دیگر هم هایپرکالمی ایجاد کرده بنده داروی فورزماید 40 نصف قرص صبح ها و 1 عدد متورال 50 صبح ها مصرف کنن و 1 عدد والزومیکس 5/160  1 عدد شب هر موقع بالاتر فشار مصرف کنن مصرف کنن 

 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  خانم 69 ساله ای که فشارخونش با قرص اکسفورج 160 تحت کنترل هست ، واکسن آنفولانزا مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام عزیزم خیر مشکلی نداره

 • تصویر کاربر پيمان یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام خدمت سركارخانم دكتر هندسي
  احتراما اينجانب پيمان 46 سال سن دارم و معمولا فشار خونم 12 روي 8 ميباشد و حدود 22 سال است به دليل ميگرن قرص پراپرانول 40 مصرف ميكنم . حدودا 2 ماه پيش بدليل سهل انگاري واحد خدمات محل كارم متاسفانه دچارگازگرفتگي با جوهرنمك و وايتكس شدم كه پس از رفتن به درمانگاه و زدن دگزامتازون و وصل كردن اكسيژن (45 دقيقه ) فشار خونم به 15 روي 8 رفت و ديگر پايين نيامد و دكتر رفتم وپس از آزمايش مشخص شد ، ويتامين d و منيزيم پائين ، تيروئيد بالا رفته است و تحت درمان قرار گرفتنمو ودر ابتدار براي كنترل فشار قرص لوزار 25 تجويز گرديد ولي متاسفانه پس از يك هفته هيچ تغييري در فشار خونم ايجاد نشد و دكترم قرص را تغيير داده ، قرص سينوميكس تجويز نمودندو تا اين لحظه استفاده ميكنم و ديگر چيزي به اتمام آن نمانده است . ضمنا فشار خونم حال نرمال پياده كرده است ، حال سئوال من اين است كه پس از اتمام قرص ميتوانم آنرا قطع كنم و يا اينكه ميبايست آن را ادامه دهم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام 

   ببینیند باید زیر نظری پزشکی که براتون شروع کرده و بیشتر در جریان شرح حالتون بوده قطغ یا کم بشه سر خود قطع نکنین ولی فشاراتونو باید حتما اگرم قطع میکنین اندازه گیری کنین

 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام همسر بنده 50 ساله با 63 کیلو وزن شغل معلم وبا سابقه سردردهای میگرن و فشار خون مقاوم است که فشار دیاستولیک بالایی دارند و چندین پزشک هم ایشان را ویزیت کرده اند از قرص لوزار و آمیلو دیپین استفاده می کنند هنگام افزایش فشار خون ایشان به عدد 15 بر روی 10 تا 11 می رسد وبا قرص کاپتو پریل هم پایین نمی آید و چند بار مجبور به تزریق فورزماید شده ایم افزایش فشار ایشان توام با سردرد بوده و هنگام حمله 2تا 3روز طول می کشد.بعضی اوقات با مصرف چای سبز فشار کمی پایین می آید. راهنمایی کنید برای کنترل فشار ایشان چه باید کرد؟
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام عزیزم قطعا در زمان های درد فشار افراد افزایش میباید 

   من توصیه میکنم اگر فشاراشون مقاوم به درمان است از داروی والزومیکس 5/80 صبح ها و بعد از ظهر ها به همراه متورال 50 نصف صبح نصف شب که برای حملات میگرنشونم خوبه مصرف کنن و در کنار درمان فشار خون از همکاران مغز و اعصاب هم برای منترل میگرنشون کمک بگیرن

 • تصویر کاربر سوزان یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز و محترم
  من خانمی حدود 55 ساله هستم با قد و وزن نرمال بدون اضافه وزن که حدود 15 سال ورزش منظم 1 ساعت روزانه دارم بدون کوچک ترین علایم سه هفته گذشته بدلیل شکستگی دست جهت چکاپ بیهوشی مراجعه کردم فشارم 17 روی 11 بود که دکتر لوزارتان 25 نصف قرص تجویز کرد که صبح روز بعد فشارم 12 روی 8 بود و روز بعدش همینطور با این حجم ورزش و رژیم غذایی من که بیشتر گیاهیه نمی دونم این فشار خون چیه من بسیار استرسیم و الان بشدت می ترسم فشارمو کنترل کنم چون بشدت ضربان قلبم بالا میره فشارم هم بالا میره بنظر تون چکار کنم این قرص با این دوز کافیه یا بیشترش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   نگران نباشین این قرص از داروی های ضعیق است و برای موارد خفیف مناسب است اگر با این دارو فشاراتون منترل میباشد ادامه بدین و جای نگرانی نیست ولی آزمایش خون کلی یدین سر قرصت و یک اکو قلب هم بشین برای اطمینان خاطر

 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  فشار خون پدر من همیشه 19، 20 منیمم 15، 16.قر لوزاتین 50،و متورال هم می‌خورد اما فشار 19، 20 دکتر می‌ترسه بره بده بیمارستان استرس میگیره حرف آزمایش میشه فشار میشه چه قرص پیشنهاد می‌کنند
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخدهی 

   پیشنهاد میکنم قرص والزومیکس 5/80 یک عدد صبح 1 عدد شب مصرف کنن به همراه نصف متورال صبح نصف شب

 • تصویر کاربر Sarplina سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام. مادر من ٥٩ سالشونه و ٤ ساله صبح و شب لوزار ٢٥ ميخورند. ولي فشارشون هميشه بالاي ١٣ بود. الان دكتر جديدي بهشون قرص لوزارتان اچ ٢٥ صبح و شب اده كه فشارشونو ميندازه. اگر صبح لوزارتان اچ ٢٥ و شب لوزار ٢٥ بخوره مشكلي نيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   خیر هیچ مشکلی نداره  اگر فشاراشون کنترل باشد

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 3047 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  بنده 58 سال سن دارم فشارخون بالا دارم و پزشک برای من لوزارتان 25 نصف صبح نصف شب تجویز کرده. قبلا داروخانه قرص لوزار بمن می دارد این دفعه قرص لوزاتن داد که روی آن نوشته لوزارتان پتاسیم. الان چند هفته است مصرف می کنم تازه متوجه این قضیه شدم. آیا مشکلی ندارد؟
  باسپاس و آرزوی سلامتی و شادکامی برای شما و خانواده محترم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   خیر مشکلی ندارد همان دارو میباشد

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام مادر من ۵۹ ساله فشار خون دارند والسارتان۸۰ مصرف میکنند دیروز بردیم دکتر قلب نوار قلب اکو و تست ورزش انجام دادند والسارتان ۱۶۰ و املودیپین ۵ نوشتند ولی بازم فشارشان کم نمیشود چیکار باید انجام دهم و دارای کرونای خفیف هستند و مدت ۷ روز هس که در منزل میباشند
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   بفرمایین دقیقا فشارشون چند است

   ضربان قلبشون میانگین چنتاست

درحال دریافت اطلاعات