معرفی بهترین قرص های فشار خون

تغییر در شیوه ی زندگی یک راه به نسبت طولانی برای کنترل فشار خون بالا است. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کنید و یا یک وزن سالم را حفظ کنید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا می بایست تحت نظر پزشک قلب قرص های فشار خون مصرف کنید.


فشار خون نرمال بعد از درمان با قرص های فشار خون

•اگر یک فرد بالغ و سالم با ۶۰ سال سن یا بیشتر هستید : فشار خون هدف کم تر از ۱۵۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر یک فرد بالغ و سالم هستید و کمتر از ۶۰ سال سن دارید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

اگر چه فشار خون ایده آل ، فشار ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است، با این حال پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح درمان دارویی نیاز است یا خیر؟

اگر ۶۰ سال سن یا بیشتر دارید، و استفاده از داروها باعث کاهش فشار خون سیستولیک شده اند (مثلا کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه)، نیاز به تغییر دارو ها نیست مگر اینکه موجب اثرات منفی بر روی بدن شده باشند.

برای استفاده ار دارو های فشار خون حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که به میزان فشار خون و سایر مشکلات پزشکی بستگی دارد.

معرفی قرص های فشار خون

مصرف تمامی این قرص ها باید با تجویز پزشک با توجه به مقدار فشار خون در هر فرد استفاده شود.لذا از مصرف خودسرانه دارو فشار خون بپرهیزید.

1- دیورتیک های تیازیدی

به قرص های فشار خون دیورتیک ها، ادرار آور نیز می گویند. این داروها بر روی کلیه ها اثر می گذارند تا بدن سدیم و آب اضافی را از بدن دفع کند و باعث کاهش حجم خون شوند. دیورتیک های تیازیدی، اغلب اولین داروی درمانی هستند، اما به تنهایی مصرف نمی شوند. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

اگر از این قرص های فشار خون ادرار آور مصرف نمی کنید و فشار خونتان بالا است، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروی دیورتیک مشورت کنید. دیورتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم در افراد سیاه پوست و مسن بهتر از مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین عمل می کنند. یک عارضه ی جانبی شایع دیورتیک ها تکرر ادرار است.

2- بتا بلاکر ها (مسدود کننده های بتا)

این نوع قرص های فشار خون برون ده قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی را باز می کنند که باعث می شود تا ضربان قلب آهسته تر شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص های فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره است. این دارو ها به تنهایی کار نمی کنند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن تر. اما زمانی که همراه با دیگر داروهای فشار خون مصرف شوند موثر خواهند بود.

3- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

شامل قرص های فشار خون لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره است. این دارو ها با جلوگیری از تشکیل پلاک ها به شل شدن رگ های خونی کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از داشتن یک مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای خود بهره مند می شوند.

4- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این داروها با جلوگیری از تشکیل پلاک به شل شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از این دارو حتما باید استفاده کنند.

5- مسدود کننده های کانال کلسیم

شامل قرص های فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره است. این دارو ها به شل شدن عضلات عروق خونی کمک می کنند. برخی از آنها ضربان قلب را کاهش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر از مهارکننده های ACE بهتر عمل می کنند.

مصرف آب گریپ فروت به همراه برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی می شود و شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی قرار می دهد. پس حتما در مورد تداخلات دارویی داروهای فشار خون با پزشکتان صحبت کنید.

6- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند. رنین آنزیمی است که توسط کلیه تولید می شود و شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی است که فشار خون را افزایش می دهد.

تکتورنا توانایی رنین برای آغاز این فرایند را کاهش می دهد. با توجه به احتمال بروز عوارض جدی، از جمله سکته مغزی، هرگز نباید آلیسکرین را همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs مصرف کنید.

گاهی اوقات از داروهای دیگری نیز برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

اندازه گیری فشار خون

7- مسدود کننده های آلفا

این داروها تکانه های عصبی به رگ های خونی را کاهش می دهند و تشکیل پلاک در عروق خونی را محدود می کنند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

8- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع از قرص های فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب به منظور کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را نیز کاهش می دهد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) است.

9- دارو هایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند.

این داروها از ارسال سیگنال از مغز به سیستم عصبی برای افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

10- بازکننده های عروق

این داروها از جمله هیدرالازین و مینوکسیدیل هستند که به طور مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها اثر می گذارند و از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها جلوگیری می کنند.

11- آنتاگونیست های آلدوسترون

آنتاگونیست های آلدوسترون به عنوان نمونه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا) هستند. این داروها می توانند منجر به جذب نمک و احتباس مایعات شوند، که به افزایش فشار خون کمک می کند.

برای کاهش دوزهای مصرفی روزانه ی قرص های فشار خون حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است از ترکیبی از چند دارو با دوز پایین به جای یک دارو با دوز بالا استفاده کرد. در واقع، مصرف دو یا چند عدد از قرص های فشار خون در اغلب موارد بیشتر از یک دارو موثر می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان فشار خون بالا

در کنار استفاده از داروها رعایت نکاتی سبب ایجاد بهبودی سریع تر و کنترل فشار خون شما خواهد شد. از جمله:

# داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر ( رژیم غذایی برای توقف پرفشاری خون، یا DASH)
# ورزش منظم
# ترک سیگار
# محدود کردن مقدار الکل مصرفی
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

قرص سینومیکس و لوزامیکس اچ

سینومیکس در واقع همان ترکیبی از والزارتان به اضافه ی آملودیپین می باشد که دو داروی خوب برای فشار خون مقاوم می باشد. مدت اثر آن 24 است و مریض نیازی نیست چندتا قرص در روز بخورد. مخصوصا برای بیمارانی که فراموش می کنند قرصشونو بخورن خیلی مناسب می باشد. تنها عارضه ی آن ورم اندام تهتانی می باشد؛ بنایراین اگر عصر ها مصرف کنید ممکن است بهتر باشد و این میزان تورم کاهش پیدا کند و کاری که انجام میدیم این است که معمولا از یک داروی ادرار آور در صبح ها استفاده می کنیم.

تفاوت کاپتوپریل و لوزارتان

داروی لوزامیکس اچ ترکیبی از لوزارتان به علاوه ی یک داروی ادرار آور و یک داروی اسیمتور هست و برای افرادی که فشار خون در حد متوسط دارند استفاده می شود. چون 2 دارو با هم هست و در یک نوبت مصرف می شود به بیمار کمک می کند که راحت تر مصرف کند. افرادی که اسید اوریک بالا دارند و بیمارای کلیوی یا بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند بهتر است از این دارو استفاده نکنند.

قرص اکسفورج

یک قرص ترکیبی از داروی والسارتان و آملودیپین است و به کاهش فشار خون کمک می کند. این دارو نیازمند نسخه بوده و در هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

قرص اکسفورج - داروی فشارخون

این قرص حاوی 5 یا 10 میلیگرم آملودیپین  و 80 یا 160 یا 320 میلیگرم والسارتان است. به همین علت این قرص را در ترکیب های مختلف 5/80 یا 5/160 یا 10/160 و یا 10/320 در بازار میبینیم.

فشار خون مقاوم : زمانی است که کنترل فشار خون دشوار باشد.

اگر فشار خونتان با وجود مصرف حداقل سه نوع از قرص های فشار خون ( که یکی از آنها معمولا باید یک دیورتیک باشد ) سرسختانه بالا باقی بماند، ممکن است که به فشار خون مقاوم دچار باشید. افرادی که فشار خون بالای خود را کنترل می کنند و در حال مصرف چهار نوع داروی مختلف هم زمان هستند، مستعد فشار خون مقاوم می باشند.

علت ایجاد فشار خون بالا پس از یک مشکل دیگر به طور کلی باید بررسی شود. فشار خون مقاوم به این معنا نیست فشار خونتان هرگز کمتر نخواهد شد. در واقع، اگر شما و پزشکتان بتوانید آنچه باعث فشار خون مزمن شما شده است را پیدا کنید، می توانید درمان موثر تری را شروع کنید.

پزشکتان و یا متخصص فشار خون می توانند داروها و دوز آنها و موثر بودن آنها را ارزیابی کنند. اضافه کردن یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) اغلب به کنترل فشار خون مقاوم منجر می شود .دانشمندان در حال مطالعه بر روی برخی از درمان های تجربی مانند کاتتر مبتنی بر فرسایش بسامد رادیویی هستند که باعث تحریک اعصاب سمپاتیک کلیه و بارورسپتورها سینوس کاروتید می شوند.

برخی از داروها، غذاها یا مکمل ها می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند و یا جلوی اثر داروهای فشار خونتان را بگیرند. با پزشکتان صادقانه در مورد تمام داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

اگر شما داروهای فشار خونتان را به موقع و طبق دستور پزشک استفاده نمی کنید، ممکن است باعث بالاتر رفتن فشار خونتان شوید. هرگز درمان خود را با استفاده از قرص های فشار خون بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

This entry is available for Kurdish Arabic English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پدر من ۸۴ سالشونه و طبق نظر دکتر از ۳ هفته قبل والوسپ مصرف میکنن به همراه قرص هیدروکلرتیازید . ولی دچار ورم پا شدن که قبلا هم با مصرف آملودییپن دچار ورم پا میشدن . میخواستم سوال کنم جایگزین آملودییپین چی میتونه قرار بگیره . با تشکر ممنون از پاسخ دهیتون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   بله میتونن از داروی diovon 80 بصورت 1 عدد در روز ترحیجا صبج ها بجای والوسپت استفاده کنن ورم پاشون بهتر میشود ولی باید حواستون  باشد فشاراشونم از کنترل خارج نشود 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  باسلام لوزار۲۵و کلروتیازید‌ برای بالای فشار خونم مصرف میکنم ولی به تعادل نرسیده و دارای نوسان زیاد میباشد وضربان قلبم تا ۱۱۰ هم میرود لطفا راهنمایی فرمائید
  محمد ۴۸ ساله
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   قرص diovon 80 1 عدد صبح ها مصرف کنین به همراه متورال 50 نصف صبح نصف شب

   اگر نوسانات کنترل نشد باید داروی دیگری اضافه کنیم یا رژیم داروی دیگری براتون تجویز کنیم ولی در مرحله اول این ترکیب براتون میتونه مفید باشه

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  باسلام ،مادرمن علیرغم مصرف لوزارتان اچ ۵۰ به میزان ۲عدددرروزاکثراوقات دچارفشارخون بالاتراز۱۸روی ۱۰ میباشدودراین حالت دچاردردقفسه سینه نیزمیشود.ازطرفی دارای گرفتگی عروق ورودی قلب نیزمیباشد.داروهای مصرفی شامل نیکوراندین ،دلتیازم ،اسپرین ،اسویکس ونیتروکانتین است .ایاتغییرداروهاوتجویزداروی فشارخون جدیدامکان کنترل فشارخون رافراهم میسازد.باتشکر زرگر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   ایشون باید تجت نظر پزشک خودشون دارو هاشونو تنظیم کنن برای جلوگیری از افزایش فشارشون دخالت ما در کار پزشک خودشون در نهایت به ضرر بیمار میباشد

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  خانمی هستم 58ساله که به دکترمراجعه بدلیل افزایش ناگهانی فشارخون داشته ام،قرص تریامینتر اچ تجویز شده که علاءمی مثل خشکی دهان بی حالی تشنگی خیلی زیاد و سستی بدن و سرگیجه دارم ایا با وجود این علاءم قرص مشابه وجود دارد؟سابقه فشار خون نداشته ام و حدود۱۰روز هست مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم داروتونو قطع کنین اگر باز فشارتون بالا بود داروی لوزارتان 25 را 1 تا 2 بار در روز برای کتنرل فشارتون میتونین مصرف کنین

 • تصویر کاربر بیتا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  فشارخون همسرم ۱۴روی ۱۰و نیم هستش با توجه به قرص لوزارمیکس را نصف شب و نصف صبح میخوره و متورال را هم نصف صبح استفاده میکنه ممنون نیشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   فشارشون خوبه ادامه بدن

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام آیا قرص لوزارتان باعث لاغری می شود
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   اطلاعی در این زمینه ندارم

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   اطلاعی در این زمینه ندارم ولی از عوارض این دارو نمیباشد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سوال خانم دکتر من ۳۷ سال سن دارم و مدت دوسال قرص فشار خون والسارتان۱۶۰ واملودپین ۵ استفاده میکنم فشار خون بین ۱۲ تا ۱۴ هست خواستم قرص هامو ترک کنم اخه میگن به مرور زمان عارضه های خطرناکی دارن؟؟ لطفا راهنمایی کنین سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

    خیر نباید قطع شود میتونین کاهش بدین ببینین نتیجه به چه صورت میباشد

 • تصویر کاربر امير شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام من ٤٩سالمه خيلي ساله كه فشار خون دارم ولي يكساله متوجه شدم دكتر قلب مراجعه كردم گفت قلبت سالمه ولي تا آخر عمر بايد قرص لوزارتان بخوري ولي تاثيري نداشت سنگ كليه ميسازم لطفا راهنمايي كنيد چي بخورم و چه مقدار
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   باید سالیه اکو بشین و داروی مناسب فشارتون مصرف کنین مثلا اگر با لوزارتان فشاراتون کنترل نیست باید مراجعه کنین فشاراتونو ببینیم  اگر نیاز بود مانیتورینگ بشین که رژیم مناسب فشار خونتون را بهتون بدیم

 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.من۴۸ ساله هستم .شبها نصف قرص املودپیین وصبحانه کنکور ۲.۵ مصرف میکنم.چند ماهی پس مصرف دچار پسوریازیس پا شدم و باتوجه به مراجعه به پزشک متخصص پوست هنوز طی این یکسال خوب نشدم .ایا مشکل از ناحیه قرص های ذکر شده بالاست. لطفا دستور بفر مایید چکار کنم. با تشکر سوادکوه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم مصرف کنکور برای شما با توجه به پسوریزیس ممتون است و اگر فشاراتون با نصف قرص آمیلودیپین کنترل نمیباشد قرصی مانند لوزارتان یا وارزارتان باید به قرص هاتون اضافه شود

  2. تصویر کاربر جعفر شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام باتشکر از پاسخگویی تان
   منظورتان از کلمه ممتون همان ممنوع است
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شوریده سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام ..لوزامیکس اچ بعد از ظهرها نصف - پرانول ۲۰ نصف صبح و نصف غروب ..و شبها نصف آلپرازولام ۰/۵میخورم .. 7 ماه هست سیگار نمیکشم ..فشارم هرگز از ۱۱ روی ۷ بالاتر نرفته ..اغلب ۹ روی ۶ هست ..آیا مصرف قرص در این شرایط خطری ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

    اگر ضربانتون بالا نیست پروپرانولتون را کم کنید و اگر باز هاتون نرمال بود میتونیم قرص لوزامیکستون را به لوزارتان خالی تبدیل کنیم

  2. تصویر کاربر شوریده شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   اولا" .. تشکر ، خیر ضربانم بین ۵۸ تا ۶۸ هست ضمنا ۶۶ سال دارم..اشتباه نوشتم پرانول ۴۰ میخورم ..یکی صبح یکی شب ..چطوری کم کنم ..شنیدم خطرناک هست .. اگر حضوی با رعایت پروتکل های بهداشتی مریض میپذیرید ترجیح میدم بیام خدمتتون ..مواردی هست بایداز شما مشورت بگیرم.. امکانپذیر هست ؟
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام خواهش میکنم بله میپذیریم

   کم کردن به این صورت که یک وعده در روز کم کنین مشکلی نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات