معرفی بهترین قرص های فشار خون

تغییر در شیوه ی زندگی یک راه به نسبت طولانی برای کنترل فشار خون بالا است. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کنید و یا یک وزن سالم را حفظ کنید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا می بایست تحت نظر پزشک قلب قرص های فشار خون مصرف کنید.


فشار خون نرمال بعد از درمان با قرص های فشار خون

•اگر یک فرد بالغ و سالم با ۶۰ سال سن یا بیشتر هستید : فشار خون هدف کم تر از ۱۵۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر یک فرد بالغ و سالم هستید و کمتر از ۶۰ سال سن دارید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

اگر چه فشار خون ایده آل ، فشار ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است، با این حال پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح درمان دارویی نیاز است یا خیر؟

اگر ۶۰ سال سن یا بیشتر دارید، و استفاده از داروها باعث کاهش فشار خون سیستولیک شده اند (مثلا کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه)، نیاز به تغییر دارو ها نیست مگر اینکه موجب اثرات منفی بر روی بدن شده باشند.

برای استفاده ار دارو های فشار خون حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که به میزان فشار خون و سایر مشکلات پزشکی بستگی دارد.

معرفی قرص های فشار خون

مصرف تمامی این قرص ها باید با تجویز پزشک با توجه به مقدار فشار خون در هر فرد استفاده شود.لذا از مصرف خودسرانه دارو فشار خون بپرهیزید.

1- دیورتیک های تیازیدی

به قرص های فشار خون دیورتیک ها، ادرار آور نیز می گویند. این داروها بر روی کلیه ها اثر می گذارند تا بدن سدیم و آب اضافی را از بدن دفع کند و باعث کاهش حجم خون شوند. دیورتیک های تیازیدی، اغلب اولین داروی درمانی هستند، اما به تنهایی مصرف نمی شوند. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

اگر از این قرص های فشار خون ادرار آور مصرف نمی کنید و فشار خونتان بالا است، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروی دیورتیک مشورت کنید. دیورتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم در افراد سیاه پوست و مسن بهتر از مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین عمل می کنند. یک عارضه ی جانبی شایع دیورتیک ها تکرر ادرار است.

2- بتا بلاکر ها (مسدود کننده های بتا)

این نوع قرص های فشار خون برون ده قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی را باز می کنند که باعث می شود تا ضربان قلب آهسته تر شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص های فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره است. این دارو ها به تنهایی کار نمی کنند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن تر. اما زمانی که همراه با دیگر داروهای فشار خون مصرف شوند موثر خواهند بود.

3- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

شامل قرص های فشار خون لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره است. این دارو ها با جلوگیری از تشکیل پلاک ها به شل شدن رگ های خونی کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از داشتن یک مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای خود بهره مند می شوند.

4- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این داروها با جلوگیری از تشکیل پلاک به شل شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از این دارو حتما باید استفاده کنند.

5- مسدود کننده های کانال کلسیم

شامل قرص های فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره است. این دارو ها به شل شدن عضلات عروق خونی کمک می کنند. برخی از آنها ضربان قلب را کاهش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر از مهارکننده های ACE بهتر عمل می کنند.

مصرف آب گریپ فروت به همراه برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی می شود و شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی قرار می دهد. پس حتما در مورد تداخلات دارویی داروهای فشار خون با پزشکتان صحبت کنید.

6- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند. رنین آنزیمی است که توسط کلیه تولید می شود و شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی است که فشار خون را افزایش می دهد.

تکتورنا توانایی رنین برای آغاز این فرایند را کاهش می دهد. با توجه به احتمال بروز عوارض جدی، از جمله سکته مغزی، هرگز نباید آلیسکرین را همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs مصرف کنید.

گاهی اوقات از داروهای دیگری نیز برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

اندازه گیری فشار خون

7- مسدود کننده های آلفا

این داروها تکانه های عصبی به رگ های خونی را کاهش می دهند و تشکیل پلاک در عروق خونی را محدود می کنند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

8- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع از قرص های فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب به منظور کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را نیز کاهش می دهد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) است.

9- دارو هایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند.

این داروها از ارسال سیگنال از مغز به سیستم عصبی برای افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

10- بازکننده های عروق

این داروها از جمله هیدرالازین و مینوکسیدیل هستند که به طور مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها اثر می گذارند و از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها جلوگیری می کنند.

11- آنتاگونیست های آلدوسترون

آنتاگونیست های آلدوسترون به عنوان نمونه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا) هستند. این داروها می توانند منجر به جذب نمک و احتباس مایعات شوند، که به افزایش فشار خون کمک می کند.

برای کاهش دوزهای مصرفی روزانه ی قرص های فشار خون حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است از ترکیبی از چند دارو با دوز پایین به جای یک دارو با دوز بالا استفاده کرد. در واقع، مصرف دو یا چند عدد از قرص های فشار خون در اغلب موارد بیشتر از یک دارو موثر می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان فشار خون بالا

در کنار استفاده از داروها رعایت نکاتی سبب ایجاد بهبودی سریع تر و کنترل فشار خون شما خواهد شد. از جمله:

# داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر ( رژیم غذایی برای توقف پرفشاری خون، یا DASH)
# ورزش منظم
# ترک سیگار
# محدود کردن مقدار الکل مصرفی
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

قرص سینومیکس و لوزامیکس اچ

سینومیکس در واقع همان ترکیبی از والزارتان به اضافه ی آملودیپین می باشد که دو داروی خوب برای فشار خون مقاوم می باشد. مدت اثر آن 24 است و مریض نیازی نیست چندتا قرص در روز بخورد. مخصوصا برای بیمارانی که فراموش می کنند قرصشونو بخورن خیلی مناسب می باشد. تنها عارضه ی آن ورم اندام تهتانی می باشد؛ بنایراین اگر عصر ها مصرف کنید ممکن است بهتر باشد و این میزان تورم کاهش پیدا کند و کاری که انجام میدیم این است که معمولا از یک داروی ادرار آور در صبح ها استفاده می کنیم.

تفاوت کاپتوپریل و لوزارتان

داروی لوزامیکس اچ ترکیبی از لوزارتان به علاوه ی یک داروی ادرار آور و یک داروی اسیمتور هست و برای افرادی که فشار خون در حد متوسط دارند استفاده می شود. چون 2 دارو با هم هست و در یک نوبت مصرف می شود به بیمار کمک می کند که راحت تر مصرف کند. افرادی که اسید اوریک بالا دارند و بیمارای کلیوی یا بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند بهتر است از این دارو استفاده نکنند.

قرص اکسفورج

یک قرص ترکیبی از داروی والسارتان و آملودیپین است و به کاهش فشار خون کمک می کند. این دارو نیازمند نسخه بوده و در هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

قرص اکسفورج - داروی فشارخون

این قرص حاوی 5 یا 10 میلیگرم آملودیپین  و 80 یا 160 یا 320 میلیگرم والسارتان است. به همین علت این قرص را در ترکیب های مختلف 5/80 یا 5/160 یا 10/160 و یا 10/320 در بازار میبینیم.

فشار خون مقاوم : زمانی است که کنترل فشار خون دشوار باشد.

اگر فشار خونتان با وجود مصرف حداقل سه نوع از قرص های فشار خون ( که یکی از آنها معمولا باید یک دیورتیک باشد ) سرسختانه بالا باقی بماند، ممکن است که به فشار خون مقاوم دچار باشید. افرادی که فشار خون بالای خود را کنترل می کنند و در حال مصرف چهار نوع داروی مختلف هم زمان هستند، مستعد فشار خون مقاوم می باشند.

علت ایجاد فشار خون بالا پس از یک مشکل دیگر به طور کلی باید بررسی شود. فشار خون مقاوم به این معنا نیست فشار خونتان هرگز کمتر نخواهد شد. در واقع، اگر شما و پزشکتان بتوانید آنچه باعث فشار خون مزمن شما شده است را پیدا کنید، می توانید درمان موثر تری را شروع کنید.

پزشکتان و یا متخصص فشار خون می توانند داروها و دوز آنها و موثر بودن آنها را ارزیابی کنند. اضافه کردن یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) اغلب به کنترل فشار خون مقاوم منجر می شود .دانشمندان در حال مطالعه بر روی برخی از درمان های تجربی مانند کاتتر مبتنی بر فرسایش بسامد رادیویی هستند که باعث تحریک اعصاب سمپاتیک کلیه و بارورسپتورها سینوس کاروتید می شوند.

برخی از داروها، غذاها یا مکمل ها می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند و یا جلوی اثر داروهای فشار خونتان را بگیرند. با پزشکتان صادقانه در مورد تمام داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

اگر شما داروهای فشار خونتان را به موقع و طبق دستور پزشک استفاده نمی کنید، ممکن است باعث بالاتر رفتن فشار خونتان شوید. هرگز درمان خود را با استفاده از قرص های فشار خون بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

This entry is available for Kurdish Arabic English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.بنده به تشخیص پزشک متخصص lvh دارم.اکو تخصصی ۶ ماه پیش گرفتم.دکتر داروی دلیتازم ۶۰ و کنکور۵ و لوزارتان ۲۵ تجویز کرد.حدودا بعد از ۶ ماه نوار قلب گرفتم اگر امکانش هست نظرتون در مورد نوارقلبم اعلام بفرمایید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   نوارتون نرمال میباشد با توجه به فشارتون و اکوتون به دارو هاتون ادامه بدین

  2. تصویر کاربر احمد شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   ممنونم خانم دکتر
  3. تصویر کاربر احمد شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   ممنونم خانم دکتر
  4. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   خواهش میکنم عزیزم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر جوادمفتاحی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر.بنده سال گذشته عمل قلب انجام دادم استنت گذاشتم تجویزپزشک متورال پلاویکس اتوروواستاتین ولوزارتان 50 روزی یک عدد.بعدازمدتی لوزارتان جواب ندادو باتجویزپزشک لوزارتان اچ مصرف میکنم وفشارم نرمال شد.البته روزی یک عدد.65سال سن دارم.فقطسوال بنده ازحضرتعالی اینه که آیاروی قوای جنسی تاثیرمنفی میزاره یاخیر.درکناراین فرص چه دارویی مصرف کنم باتشکرازشما.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   این سوال در حیطه تخصص بنده نمیباشد ولی مریض های ما چنین شکایتی نداشتن

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من 40سالمه یک ساله که فشارخون دارم 14روی9بود بامصرف دارو کنترل شده قرص لوزارتان اچ مصرف میکنم سبب یک عدد ام بی‌خواب شدم شبا خوابم می‌بره نزدیک صبح میخوابم که باید برم سرکار می‌تونه مال مصرف قرص باشه اگر هست چی جایگزین کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام خیر میتونین کنار داروی فشار داروی خواب آور استفاده کنین

 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام من یک مرد 42 ساله و مشکل تنگی عروق دارم و به همین دلیل دارای فشار خون بالا ( بالای 14 هستم ) میخواستم بدانم مصرف قرص جینکو بیلوبا تاثیری در گشادی عروق مغزی دارد یا نه ؟
  ضمنا من بدلیل بیماری صرع ، قرص فنوباربیتال هم مصرف میکنم ، شما مصرف چه دارویی را پیشنهاد میکنید ( ترجیحا گیاهی)
  ضمنا من نه کلسترول بالا دارم و نه قند و نه چیز دیگر و علت فشار خون بالای من یا تنگی عروق است و یا شاید مصرف فنوباربیتال ؟ نمیدانم .
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   اگر فشار خونتون بالاست باید کنترل بشود چرا که خودش علتی بر آسیب پذیری بالاتر عروقتون میباشد

   برای تنگی عروقتونم اگر تنگی بالایی داشته باشد باید اقدام مناسب مثل فنرگذاری صورت گیرد

 • تصویر کاربر کریم یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام،من نقرس دارم وتحت درمان هستم،برای نقرسم قرص کلوشی سین مصرف میکنم
  فشار خون هم دارم که دکتر برام قبلا لوزارتان 25 هردوازده ساعت یک عدد وآملوپرس5ظهر مصرف میکردم که فشارم تنظیم نبود،به دکتر دوباره مراجعه کردم وقرض لوزارتان اچ رو هر دوازده ساعت یک عدد تجویز کردند،بعدیک هفته نقرسم عود کرد،الان دکتر قرض لوزارتان 50هردوازده ساعت وقرص آملوپرس5رو ظهرها مصرف میکنم،بنظرتون جوابگوی وضعیت من هست؟!ممنون میشم جوابم بدید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام 

   سنتون؟

   فشارتون کنتررل هست یا خیر و در همچنین برای مشکل نقرس و عود آن باید با پزشک روماتولوژیی تون مشورت کنین

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  باسلام احترام
  سن حدود 55 سال بعلت فشار خون و وگاه گاهی pvc قلبی داروهای ذیل را مصرف میکنم
  صبح 1.5ناترلیکس و 1.25 کنکور
  شبها 40 میلی والزاکور
  مصرف میکنم فشارم در محدوده 12.5 روی 8 است

  شکایت الانم ..
  ادم گوده گذار مچ پاها
  و اخیرا هم BUN حدود 37 و.....CR حدود شش دهم
  سابقه و مشکل کلیوی و دیگر بیماریهای خاص را هم تا کنون نداشته ام
  داروی دیگری هم مصرف نمیکنم
  با کم کردن مقدار کنکور ادم کمتر میشه ولی افزایش ضربان قلب کمی اذیت می کند حدود 85 تا 98 در دقیقه
  ایا کلا میشه بتا بلوکر ها را کنار گذاشت ؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   متوهگزال 47.5 مبتونین جایگزین کنین

 • تصویر کاربر Lio پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام با مصرف والساکور ۸۰ درد زیادی در کناره های زانو حس میکنم . چکار کنم. ممنون. خانم ۴۲ ساله.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   مربوط به دارو نیست

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام
  به جای زست پریل 10میلی برای درمان فشار خون چه دارویی می توانم مصرف کنم.؟12 سال قبل عمل قلب از انجام داده ام.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام 

    انالاپریل 20 ولی باید فشارتون بگیرین بابت تنظیم دوز دارو

 • تصویر کاربر داود سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید اگه مادر بزرگم حدودن ۷۰ ساله هست فشار خونش ۱۰.۵ روی ۶.۵ هستش آیا قرص فشارش که اناپریل ۲۰ هست رو بدیم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام 

   باید دید اکر همیشه فشارشون در همین محدوده ست و مشکل قلبی دیگری ندارد میتواند دارو را قطع کند

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۵۵ سال دارم و هم پدرم و مادرم هر دو بیماری فشار خون داشته اند الان مدتی است که فشار خونم نوسان پیدا کرده یک روز ۱۶/۱۰ هم رسید ولی غالبا ۱۳/۹ است دکتر قرص هیدروکلرتیازید و کاپتوپریل تجویز کرد ولی چندان اثری نداشت خودم از قرص ایندرال استفاده کردم خیلی خوب بود فقط ضربان طبیعی قلبم ۶۰ میباشد و پس از مصرف روی ۵۴ می آید و یک مقدار حالم بد میشود . ممنون میشوم راهنماییم فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام 

   میتونین از والزومیکس 5/80 استفاده کنین 1 عدد بعد از ظهر 

درحال دریافت اطلاعات