علت درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن چیست؟

0
در صورتی که فرد دچار درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن شود؛ به احتمال زیاد نگران خواهد شد. پزشکان نوعی از درد را که با تنفس عمیق به وجود می آید تحت عنوان درد سینه پلورتیک یا پلورزی توصیف می کنند. این نام از لایه هایی به نام پلور گرفته شده است که سطح ریه ها را می پوشاند. 

اصطلاح پلورزی گاهی اوقات جهت توصیف هر گونه درد شدیدی استفاده می شود که با یک تنفس عمیق اتفاق می افتد با این حال می تواند جهت توصیف التهاب پلور نیز به کار گرفته شود.

درد پلورتیک می تواند توسط چندی از اختلالات، بیماری ها یا آسیب هایی ایجاد شود که به ریه ها، پرده پلور یا اعضا و بافت های مرتبط از جمله موارد زیر می رسد:

 • رباط ها، عضلات و هر گونه بافت نرم موجود در قفسه سینه
 • قسمتی از ستون فقرات که در قفسه سینه قرار دارد
 • قلب و پری کاردیوم (لایه ای از قلب)
 • مری
 • پستان

علائم درد قفسه سینه

تعدادی از علائم وجود دارند که بسته به علت زمینه ای می توانند همراه با تنفس دردناک بروز دهند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرفه کردن
 • تنگی نفس
 • خشونت صدا
 • خس خس سینه
 • دردی که تا به کمر یا شانه منتشر می شود
 • تب و یا لرز

درد پلورتیک می تواند تنها به همراه تنفس و یا به صورتی بروز داده که از موارد دیگر مستقل بوده؛ اما در هنگام تنفس بدتر می شود. درد پلورتیک می تواند تیز، ناگهانی، شدید و مانند فرو شدن یک چاقو در آن ناحیه باشد.

علت تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه

عوامل درد قفسه سینه مرتبط با قلب

یکی از علل درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن می تواند از بیماری های قلبی باشد. از آنجایی که قلب در نزدیکی ریه ها (همچنین پلور) قرار داشته و با تنفس حرکت می کند، بیماری های قلبی می توانند سبب بروز درد در هنگام تنفس شوند. برخی بیماری های قلبی که سبب درد پلورتیک قفسه سینه می شوند شامل موارد زیر هستند:

پریکاردیت علت درد قفسه سينه سمت چپ هنگام تنفس

التهاب لایه های پوشاننده قلب (پری کاردیوم) بوده و عوامل بسیاری از جمله عفونت ها، سرطان (اغلب سرطان ریه و پستان)، بیماری های خود ایمنی همانند لوپوس و بیماری های کلیوی دارد. از علائم بیماری پریکاردیت می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • دردهای تند در زیر سینه چپ
 • درد در یک یا هر دو شانه
 • تشدید شدن درد در زمان تنفس عمیق و خوابیدن به پشت
 • احساس گرما، تب، عرق کردن، سردرد و تنگی نفس

انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی)

پارگی آئورت یک وضعیت اورژانسی است که در آن یک ضعف در دیواره آئورت به خون اجازه ورود به لایه داخلی آن را می دهد. این وضعیت اغلب سبب بروز درد شدیدی می شود که می تواند در قفسه سینه و کمر احساس گردد.

هایپرتانسیون (فشار خون بالا)

هایپرتانسیون ریوی یک بیماری جدی است که در آن فشار خون در شریان ریوی بالا می رود. هایپرتانسیون ریوی می تواند توسط تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری قلبی، بیماری ریوی، اختلالات بافت همبند و حتی برخی دارو ها ایجاد شود.

بهترین قرص فشار خون کدام است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

قرص فشار خون

عوامل درد قفسه سینه مرتبط با ریه

در حالی که ریه ها خود دارای دریافت کننده های درد نیستند؛ اما بیماری های ریوی می توانند سبب بروز درد به روش های مختلفی شوند که از جمله آن ها می توان به موارد تحریک کننده پلور اشاره کرد. برخی از این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

پنومونی

عفونت های ویروسی می توانند اغلب سبب درد پلورتیک شوند. این ویروس ها شامل کوکساکی، ویروس سین ‌سیشیال تنفسی (RSV)، آنفلوآنزا، پاراآنفلوآنزا، اوریون، آدنو ویروس، سایتومگالو ویروس (CMV) و ویروس اپستین بار (EBV) می شوند.

سرطان ریه

اغلب با درد پلورتیک مرتبط است. رایج ترین نوع سرطان ریه، آدنوکارسینوم ریوی، در اطراف ریه و در نزدیکی پلور رشد می کند و بیشترین شیوع را در زنان، بالغین جوان مبتلا به سرطان و افرادی دارد که تا به حال سیگار مصرف نکرده اند.

افیوژن پلور

افیوژن پلور به تجمع مایعات بین لایه های پلور گفته شده و می تواند توسط تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری ریوی، بیماری قلبی و اختلالات خود ایمنی همانند آرتریت روماتوئید ایجاد شود. افیوژن های بدخیم پلور افیوژن هایی هستند که با سرطان ریه، سرطان پستان و سرطان های متاستازیکی مرتبط هستند که به ریه ها انتشار یافته اند.

پنوموتوراکس

پنوموتوراکس به روی هم خوابیدن کامل یا بخشی از یک ریه گفته می شود که می تواند موجب درد شدید قفسه سینه و تنگی نفس شود. پنوموتوراکس یک عارضه شایع آمفیزم و دیگر بیماری های ریوی است.

آمبولی ریوی

این نوع یک بیماری تهدید کننده زندگی فرد است که در آن یک لخته خون در یک ورید شکسته شده و به ریه ها منتقل می شود. عوامل خطر آمبولی ریوی شامل جراحی اخیر، بیماری قلبی و ترومبوز ورید های عمیق (DVT) می شوند.

مزوتلیوما

نوعی از سرطان است که در پلور ایجاد شده و بیشترین شیوع را در افرادی دارد که در معرض آزبست بوده اند.

توبرکلوزیس

یک علت نسبتا غیر شایع درد پلورتیک در ایالات متحده و بسیار شایع در سطح جهان می باشد. مطالعات درد پلورتیک قفسه سینه نشان داده اند که آمبولی ریوی رایج ترین علت تهدید کننده زندگی و عامل درد در 5 درصد از 21 درصد موارد موجود می باشد.

درد قلبی

عوامل اسکلتی عضلانی

بیماری هایی که هر گونه ساختار استخوانی یا بافت نرم را در قفسه سینه درگیر می کنند می توانند سبب ایجاد دردی شوند که با تنفس به وجود آمده یا بدتر می شود. برخی از این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

شکستگی های دنده ها

این مورد اغلب سبب دردی می شوند که به صورت تدریجی بروز داده و با تنفس عمیق یا سرفه کردن بدتر می شوند.

کوستوکوندریت

التهاب محل اتصال دنده ها می باشد که اغلب به وسیله درد در هنگام تنفس یا تورم در اطراف جناغ شناخته می شود. کوستوکوندریت اغلب با یک حمله قلبی اشتباه گرفته می شود.

دیگر عوامل احتمالی

هموتوراکس تجمع خون در فضای پلور است که معمولا در اثر یک آسیب به وجود می آید.

بیماری رفلاکس معده و مری (GERD)

این بیماری می تواند سبب رفلاکس شدید اسید شده و علائمی را اغلب در نیمه شب به وجود آورد که با یک حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند. گاهی اوقات در مبتلایان به این بیماری درد در هنگام تنفس احساس می شود.

بسیاری از مردم زمانی که با درد قفسه سینه مواجه می شوند فکر می کنند دچار بیماری معده شده اند. اما درد و سوزش قفسه سینه من ناشی از معده است یا قلب؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

سوزش قفسه سینه

زونا (هرپس زوستر)

فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که در صورت بروز در یکی از دسته های عصبی (درماتوم) قفسه سینه می تواند سبب درد پلورتیک شود. زونا بیشتری شیوع را افراد مسن داشته و احتمال بروز آن با افزایش سن بالا تر می رود.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من مدتی هست که نفس عمیق زیاد میکشم دکتر هم رفتم که گفتن اه میکشی و یک بار برای مدتی قرص پوکساید۱۰ دادن خوردم کاملا خوب نشدم ولی اون فشار و تعددی ک تو نفس عمیق داشتم کم شد تست ریه هم دادم ک مشکلی نبود بار دیگر میش دکتر رفتم قرص نورترپتیلین ۱۰ دادن ک الان اون رو مصرف میکنم بازم حالتهایی دارم و خوب نشدم میخواستم بدونم مسیرو درست میرم یا مشکل از قلب و ریه هست و عصبی نیست مشکل من ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   بیشتر مشکلاتتون اضطرابی میباشد

  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   بیشتر مشکلاتتون اضطرابی میباشد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Raziye چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من دیروز بشدت معده درد شدم و استفراغ شدید داشتم از امروز که از خواب بیدار شدم درد خیلی شدیدی رو موقع نفس عمیق و راه رفتن و حرکت دقیقا وسط قفسه سینم احساس میکنم و حس میکنم یه چیزی راه نفسمو بسته نگرانم از اینکه شاید کرونا داشته باشم اگ میش راهنماییم کنین چه دارویی برای تسکین دردم بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام

   اسید معدتون بعلت استفراغ به مسی های هواییتون آسیب زده مایعات و شیر مصرف کنین و نگران نباشین

 • تصویر کاربر بنفشه شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید مدتی با تب و لرز بیماری شروع شد بعد ۳روز سرفه و درد قفسه سینه هنگام نفس,عمیق دکتر تشخیص دادن ریه ویروسی شده الان ۱۰ روز گذشته تب و لرز قطع شده سرفه خیلی کم شده اما خیلی کم احساس درد قفسه سینه سمت راست هنگام نفس عمیق دارم باید چکار کنم و برای اینکه سلامتی مجدد ریه برگرده چه کارهایی لازمه انجام بدم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش)

   سلام

   استراحت کنین و زمان بدین اگر بهتر نشدین میتونین از اسپری های تنفسی زیر نظر پزشک ریه استفاده کنین

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. زیر سینه چپم بعضی اوقات درد میگیره نفس کوتاه یا بلند میکشم دردش بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش)

   سلام 

   سنتون؟ 

   درتون بیشتر به درد های اسکلتی عضلانی شباهت دارد تا قلبی نگران نباشین

 • تصویر کاربر مسلم سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر مدتی هستش که در هنگام نفس کشیدن عضلات اطرف قلب و قفسه سینه با درد و گرفتگی همراه میشه مخصوصا پشت کتف و قفسه سینه بیشتر از همه.و فقط دوس دارم گاز معده خودمو از دهانم خارج کنم تا راحت تر نفس بکشم .... وقتی کمرمو عقب جلو میکنم بهتر میشم ....وقتی هم که به پهلو دراز میکشم ودباره دردم شروع میشه .
  ازمایش خون و تست اکو قلب برای بیماری قلبی دادم که نتیجه ش خوب بود ولی بازم برطرف نشد دردم ... لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر سالار پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من وقتی یه طرفی میخوابم یعنی به سمت چپ وقتی بلند میشم نفس عمیق میکشم احساس میکنم رگ پایین قلبم گرفته بعد که ارام نفس میکشم دردش کم میشه بعضی وقتا هم یه دفعه همون رگ میگیره یه زره میمالم بهبود پیدا میکنه دو روز یا سه روز یه بار دچار این گرفتگی میشم لطفا یه راحلی بگید تا حل بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   جای نگرانی نیست درد مربوط به درد عصلانی اسکلتی است از تشک طبی و وضعیت مناسب خواب استفاده کنین

 • تصویر کاربر تقوی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتان بخیر جناب دکتر عزیز
  من موقعی که از خواب بیدار میشوم صبح درد در پشت قفسه سینه ام احساس میکنم موقع نفس کشیدن درد کمی بیشتر میشود تا ساعت ده صبح بعد درد کم کم از بین میرود تا فردا صبح.
  تقریبا یک ماه است این اتفاق افتاده
  سال قبل هم این مشکل را داشتم دکتر گفت کنید چرب دارم و کلیه ها هم کمی ضعیف است.اب زیاد باید بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   از تشک طبی و وضعیت وضعیت مناسب برای خواب استفاده متیت و اگر رفلاکس اسید معده دارین شب ها و صبج ناشتا 1 عدد پنتاپرازول مصرف کنین

 • تصویر کاربر تقوی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتان بخیر جناب دکتر عزیز
  من موقعی که از خواب بیدار میشوم صبح درد در پشت قفسه سینه ام احساس میکنم موقع نفس کشیدن درد کمی بیشتر میشود تا ساعت ده صبح بعد درد کم کم از بین میرود تا فردا صبح.
  تقریبا یک ماه است این اتفاق افتاده
  سال قبل هم این مشکل را داشتم دکتر گفت کنید چرب دارم و کلیه ها هم کمی ضعیف است.اب زیاد باید بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   از بابت مشکلات زمینه ای میتوانید آزمایش خون بدهید برای اطمینان خاطر 

   تشک طبی استفاده کنید

 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر ، مزاحم شدم بگم خدمتتون از سال پیش تا الان تنگی نفس های ناگهانی دارم که بعضی موقع ها بیشتر میمونه از خواب بیدار میشم خیلی بهترم اما در شب بیشتر میشه ، اکوی قلب ، نوار قلب ، سی تی اسکن ریه و آزمایش های چکاب انجام دادم هیچی معلوم نشد ، اما هنوز اذیت میشم ، من ۴۳ سالمه سیگاری هستم در روز ۴ نخ سیگار میکشم ، و قرص متادون ۵ هم مصرف میکنم ، لطف می‌فرمایید راهنمایی کنید ،
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام من نمیدونم وزنتونو یکی از عللش میتونه چاقی باشه علت دیگه مصرف اشتباه احتمالا زیاد متادون 

  2. تصویر کاربر بابک جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   109 کیلو هستم و تا چند ماه پیش روزی ۳ تا ۴۰ مصرف میکردم الان تقریبا روزی ۵ تا ۵ میلی گرم مصرف دارم ، زمانیکه خواب هستم راحتم بعد از اینکه بیدار میشم کم کم تا شب تنگی نفسم بیشتر میشه !! رفتم بیمارستان قلب تهران که گفتن سالمی ، بعد گفتن از اظطراب بهم آلپرازولام دادن اما اونم خیلی کم تاثیر داره ، بنظرتون همش مال متادون ؟ ببخشید مزاحمتون شدم خانم دکتر
  3. تصویر کاربر بابک جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   ببخشید تو اکو قلب گفتن مشکلی ندارم ممکنه با اسکن تالیوم مشکل از قلب باشه ؟
  4. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   مصرف متادون میتواند خودش علت باشد 

   در عیر این صورت به پزشک ریه مراجعه کنین

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجمد سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام یکدفعه پسرم که حدود شانزده سالشه موقع نفس عمیق جلو وپشت سینه اش درد میگیره علت چیه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   درد عضلانی استکلتی است در سنین رشد نگران نباشین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر