علت درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن چیست؟

در صورتی که فرد دچار درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن شود؛ به احتمال زیاد نگران خواهد شد. پزشکان نوعی از درد را که با تنفس عمیق به وجود می آید تحت عنوان درد سینه پلورتیک یا پلورزی توصیف می کنند. این نام از لایه هایی به نام پلور گرفته شده است که سطح ریه ها را می پوشاند. 

اصطلاح پلورزی گاهی اوقات جهت توصیف هر گونه درد شدیدی استفاده می شود که با یک تنفس عمیق اتفاق می افتد با این حال می تواند جهت توصیف التهاب پلور نیز به کار گرفته شود.

درد پلورتیک می تواند توسط چندی از اختلالات، بیماری ها یا آسیب هایی ایجاد شود که به ریه ها، پرده پلور یا اعضا و بافت های مرتبط از جمله موارد زیر می رسد:

 • رباط ها، عضلات و هر گونه بافت نرم موجود در قفسه سینه
 • قسمتی از ستون فقرات که در قفسه سینه قرار دارد
 • قلب و پری کاردیوم (لایه ای از قلب)
 • مری
 • پستان

علائم درد قفسه سینه

تعدادی از علائم وجود دارند که بسته به علت زمینه ای می توانند همراه با تنفس دردناک بروز دهند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرفه کردن
 • تنگی نفس
 • خشونت صدا
 • خس خس سینه
 • دردی که تا به کمر یا شانه منتشر می شود
 • تب و یا لرز

درد پلورتیک می تواند تنها به همراه تنفس و یا به صورتی بروز داده که از موارد دیگر مستقل بوده؛ اما در هنگام تنفس بدتر می شود. درد پلورتیک می تواند تیز، ناگهانی، شدید و مانند فرو شدن یک چاقو در آن ناحیه باشد.

علت تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه

عوامل درد قفسه سینه مرتبط با قلب

یکی از علل درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن می تواند از بیماری های قلبی باشد. از آنجایی که قلب در نزدیکی ریه ها (همچنین پلور) قرار داشته و با تنفس حرکت می کند، بیماری های قلبی می توانند سبب بروز درد در هنگام تنفس شوند. برخی بیماری های قلبی که سبب درد پلورتیک قفسه سینه می شوند شامل موارد زیر هستند:

علت درد بالای قفسه سينه سمت چپ در هنگام ورزش و خواب

پریکاردیت علت درد قفسه سينه سمت چپ هنگام تنفس

التهاب لایه های پوشاننده قلب (پری کاردیوم) بوده و عوامل بسیاری از جمله عفونت ها، سرطان (اغلب سرطان ریه و پستان)، بیماری های خود ایمنی همانند لوپوس و بیماری های کلیوی دارد. از علائم بیماری پریکاردیت می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • دردهای تند در زیر سینه چپ
 • درد در یک یا هر دو شانه
 • تشدید شدن درد در زمان تنفس عمیق و خوابیدن به پشت
 • احساس گرما، تب، عرق کردن، سردرد و تنگی نفس

انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی)

پارگی آئورت یک وضعیت اورژانسی است که در آن یک ضعف در دیواره آئورت به خون اجازه ورود به لایه داخلی آن را می دهد. این وضعیت اغلب سبب بروز درد شدیدی می شود که می تواند در قفسه سینه و کمر احساس گردد.

هایپرتانسیون (فشار خون بالا)

هایپرتانسیون ریوی یک بیماری جدی است که در آن فشار خون در شریان ریوی بالا می رود. هایپرتانسیون ریوی می تواند توسط تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری قلبی، بیماری ریوی، اختلالات بافت همبند و حتی برخی دارو ها ایجاد شود.

بهترین قرص فشار خون کدام است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

قرص فشار خون

عوامل درد قفسه سینه مرتبط با ریه

در حالی که ریه ها خود دارای دریافت کننده های درد نیستند؛ اما بیماری های ریوی می توانند سبب بروز درد به روش های مختلفی شوند که از جمله آن ها می توان به موارد تحریک کننده پلور اشاره کرد. برخی از این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

پنومونی

عفونت های ویروسی می توانند اغلب سبب درد پلورتیک شوند. این ویروس ها شامل کوکساکی، ویروس سین ‌سیشیال تنفسی (RSV)، آنفلوآنزا، پاراآنفلوآنزا، اوریون، آدنو ویروس، سایتومگالو ویروس (CMV) و ویروس اپستین بار (EBV) می شوند.

سرطان ریه

اغلب با درد پلورتیک مرتبط است. رایج ترین نوع سرطان ریه، آدنوکارسینوم ریوی، در اطراف ریه و در نزدیکی پلور رشد می کند و بیشترین شیوع را در زنان، بالغین جوان مبتلا به سرطان و افرادی دارد که تا به حال سیگار مصرف نکرده اند.

افیوژن پلور

افیوژن پلور به تجمع مایعات بین لایه های پلور گفته شده و می تواند توسط تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری ریوی، بیماری قلبی و اختلالات خود ایمنی همانند آرتریت روماتوئید ایجاد شود. افیوژن های بدخیم پلور افیوژن هایی هستند که با سرطان ریه، سرطان پستان و سرطان های متاستازیکی مرتبط هستند که به ریه ها انتشار یافته اند.

پنوموتوراکس

پنوموتوراکس به روی هم خوابیدن کامل یا بخشی از یک ریه گفته می شود که می تواند موجب درد شدید قفسه سینه و تنگی نفس شود. پنوموتوراکس یک عارضه شایع آمفیزم و دیگر بیماری های ریوی است.

آمبولی ریوی

این نوع یک بیماری تهدید کننده زندگی فرد است که در آن یک لخته خون در یک ورید شکسته شده و به ریه ها منتقل می شود. عوامل خطر آمبولی ریوی شامل جراحی اخیر، بیماری قلبی و ترومبوز ورید های عمیق (DVT) می شوند.

مزوتلیوما

نوعی از سرطان است که در پلور ایجاد شده و بیشترین شیوع را در افرادی دارد که در معرض آزبست بوده اند.

توبرکلوزیس

یک علت نسبتا غیر شایع درد پلورتیک در ایالات متحده و بسیار شایع در سطح جهان می باشد. مطالعات درد پلورتیک قفسه سینه نشان داده اند که آمبولی ریوی رایج ترین علت تهدید کننده زندگی و عامل درد در 5 درصد از 21 درصد موارد موجود می باشد.

درد قلبی

عوامل اسکلتی عضلانی

بیماری هایی که هر گونه ساختار استخوانی یا بافت نرم را در قفسه سینه درگیر می کنند می توانند سبب ایجاد دردی شوند که با تنفس به وجود آمده یا بدتر می شود. برخی از این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

شکستگی های دنده ها

این مورد اغلب سبب دردی می شوند که به صورت تدریجی بروز داده و با تنفس عمیق یا سرفه کردن بدتر می شوند.

کوستوکوندریت

التهاب محل اتصال دنده ها می باشد که اغلب به وسیله درد در هنگام تنفس یا تورم در اطراف جناغ شناخته می شود. کوستوکوندریت اغلب با یک حمله قلبی اشتباه گرفته می شود.

دیگر عوامل احتمالی

هموتوراکس تجمع خون در فضای پلور است که معمولا در اثر یک آسیب به وجود می آید.

بیماری رفلاکس معده و مری (GERD)

این بیماری می تواند سبب رفلاکس شدید اسید شده و علائمی را اغلب در نیمه شب به وجود آورد که با یک حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند. گاهی اوقات در مبتلایان به این بیماری درد در هنگام تنفس احساس می شود.

بسیاری از مردم زمانی که با درد قفسه سینه مواجه می شوند فکر می کنند دچار بیماری معده شده اند. اما درد و سوزش قفسه سینه من ناشی از معده است یا قلب؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

سوزش قفسه سینه

زونا (هرپس زوستر)

فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که در صورت بروز در یکی از دسته های عصبی (درماتوم) قفسه سینه می تواند سبب درد پلورتیک شود. زونا بیشتری شیوع را افراد مسن داشته و احتمال بروز آن با افزایش سن بالا تر می رود.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیل سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲۴ سالمه و سابقه بیماری خاصی ندارم ولی ورزش و تحرک پایینی دارم و سیگار میکشم، نزدیک به یک هفته هست که با نفس عمیق سمت چپ قفسه سینم و پشتم درد میگیره البته فقط در برخی از حالات بدنم، مثلا وقتی صاف وایمیستم و نفس عمیق میکشم دردی حس نمیکنم ولی هنگام دراز کشیدن و نشسته این درد همرام هست میخواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام عزیزم بهتر آنست معاینه حضوری داشته باشین و بررسی ریه
 • تصویر کاربر ر.زارع چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من سه سال قبل بی نظمی فشار خون و ضربان قلب داشتم عمل ابلیشن انجام دادم .یک سال هست آسم عصبی هم دارم و باید بین هر چند تا تنفس یک نفس عمیق بکشم الان دو روز هست موقع نفس کشیدن مخصوصا نفس عمیق قلبم به شدت درد میگیره مثل اینکه جسم تیزی توی قلبم فرو می‌ره بعدش سردرد و سرگیجه می گیرم و بی حال میشم . دلیلش چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   سلام عزیزم شما باید بررسی و معاینه حضوری بشین چه داروهایی استفاده میکنین و فشار خون و ضربان قلب چه ریتمی دارن بهتر آنست هولتر مانیتورینگ فشار خون و ضربان قلب بشین
 • تصویر کاربر Farnaz سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  دخترمن ١٥سالشه دوروز كه ميگه موقع نفس كشيدن دردقفسه سينه داره وهيچ سابقه مريضي هم نداره باتوجه به اين شرايط كرونا كه نميشه دكتر رفت علتش چى ميتونه باشه ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   علل متفاوتی میتونه داشته باشه درد های اسکاتی عضلانی سرماخوردگی التهاب ها ولی بهتر است استراحت کنن و مقداری زمان بدین اگر بهتر نشدن برای ارزیابی بیشتر مراجعه کنن

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من یه هفته ی پیش تب و لرز داشتم به پزشک مراجعه کردم . ازم اسکن ریه و آزمایش خون گرفته شد . تشخیص داده شد عفونتی در ریم هست . بهم آزیترو مایسین و ناپروکسین همچنین سه تا آمپول نوروبیون داده شد . تمام مشکلاتم مثل تب و لرز , درد عضلانی ,سردرد برطرف شده ولی بعد از گذشت یک هفته هنگام دم و بازدم علی الخصوص دم احساس درد در ناحیه ی سینه دارم . به نظرتون علتش چی میتونه باشه خانم دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   ناپروکسن رو ادانه بدین هنور التهاب ریه باقی مانده و زمان نیاز دارد برای بهبودی

 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۲ سالمه و سابقه هیچ بیماری خاصی نداشتم از اواخر زمستان بدلیل ویروس کرونا تحرکم خیلی کم شد و فقط برای امور ضروری از خانه خارج شدم ، تقریبا سه ماهه که نفس کشیدنم سخت شده و گاهی اوقات درد قفسه سینه و تنگی نفس سراغم میاد ( معمولا قبل از خواب و بعد از غذا خوردن ) بخاطر کرونا سعی کردم کمتر دکتر برم ولی پزشک عمومی معاینه کرد و گفت هم قلبت نرماله هم ریت و هیچ دارویی هم ندادند ، آزمایش کامل خون و کرونا هم دادم همه چیز نرمال بود ، ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار باید انجام بدم ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام هم میتوهه به مسایل پس از بیماری های ویروسی باشد و هم حالت هاس استرسی و عصبی در صورت اگر پزشک گفتن مشکلی ندارین نهایتا باید برای اطمینان خاطر اکو قلبی بشین

 • تصویر کاربر سردار شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  وقتی نفس عمیق میکشم قفسه سینه راست من درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   سنتون؟ بیماری زمینه ای ؟ قد وزن 

   شرج حال درست بگین میتونه علل متفاوتی  داشته باشه از قلبی ریوی گرفته با مسایل عضلانی اسکلتی

 • تصویر کاربر سعید۶۶ شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما
  خانم دکتر من مشکل دریچه آئورت دولتی دارم که با تشخیص متخصص از طریق اکو قلب صورت گرفته ولی بیشتر اوقات درد در کتف سمت چپ رو دارم و تا دستم هم کشیده میشه
  یک شب که کاملا خواب بودم با درد شدید کتف و دستم از خواب بیدار شدم که همراه با حالت تهوع و عرق بود تغریبا ۱۵ دقیقه این درد طول کشید وبعد این درد فورکش‌کرد فشارم رو از طریق دستگاه گرفتم که فشارم روی ۱۳ و ۱۰ بود در صورتیکه فشار نرمال من همیشه ۱۲ و ۷ بوده و بعد دوباره خوابیدم صبح که از خواب بیدار شدم سردرد شدید داشتم
  اصلا تمرکز نداشتم و مدام فراموشی داشتم طوری که پیام های که دیشب به دوستم داده بودم رو یاد نداشتم انگار که اصلا من این پیام هارو نداده بودم ضمنا من ۳۲ سال سن دارم و مدام ورزش میکنم
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   اگر این حالت ادامه دار شده برای چک آپ قلبی بهتر است مراجعه کنین نوار قلب و اکو بگیریم ببینیم مشکل قلبیتون در چه مرحله ای میباشد که درست راهنماییتون کنیم

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشید.
  من ۲۰ سالمه و هیچ بیماریی ندارم
  ولی ۲ ۳ روزه وقتی نفس عمیق میکشم سمت چپ قفسه سینم درد میگیره .
  یه درد کمی هم تو قسمت پشتم دارم.
  البته خودم فکر میکنم بخاطر خستگی باشه چون تو چند روز گذشته مدت زیادی رو صندلی نشستم حالا باز نمیدونم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   بله میتونه از خستگی عضلات و همچنین مسایل عصبی باشه نگران نباشین

 • تصویر کاربر راضیه یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  حدود شش ماه قبل در هنگام دویدن دچار تنگی نفس و درد قفسه سینه شدم و درد آن شبیه فرو کردن تیزی در جسم است و گاهی نمی توانم خم شوم. همچنین درد در قسمت کتف راست هم دارم . و نمی توانم بطور کامل نفس عمیق بکشم.یعنی نفس عمیق بطور کامل خارج نمی شود. نفس تا نصف قطع شده و به دنبال آن نفسهای کوتاه می کشم.لطفا مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   میتونه هم درد های قلبی و نگران کننده باشه و هم میتونه درد های مربوط به  گرفتگی عضلانی در هر صورت سنتون و سابقه بیماری زمینه ای مثل  دیابت فشار خون و.. در شرح حالتون ذکر کنین و اینکه این در گذشته اتفاق افتاده یا نه

 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر من ۳۸ سالمه . دیشب ۴ با پشت سر هم به مدت 5 ثانیه سمت چپ سینه چپم دو انگشت زیر نوک سینه تیر کشید . متوقف شد . تاصبح چندین بار خفیفتر اینبار به صورت تکی کشید . با نفس کشدن یا خوابیدن به سمت چپ باز احساس سوزش میکنم . من مشکل معده دارم اما اون دردی که برای معده هست به سینه میزنه تجربه کردم با این تفاوت داشت . یه مدته استرسمم زیاده . فشار خونمم ۹ روی ۶ هست همش . یک ساله سیگارو ترک ترک کردم و سیگار الکترونیک میکشم . نمیدونم مشکلم قلبی یا ریه مطالب شمارو خوندم .تمامیعلایم پریکاردیت رو دارمو ترسیدم . عرق . احساس گرما درد شانه راست . گرفتگی عضلات مدام . سردرد و.... ممنون‌میشم راهنماییم کنین .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخدهی 

   نگران نباشین ولی برای اطمینان خاطر یک نوار قلب بگیرین و برای اکو مراجعه کنین ولی درد هایی که توصیف کردنی بیشتر به در های اضطرابی شبیه میباشد

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر