انواع داروی چربی خون که تجویز می شود

تغییر سبک زندگی مانند بهبود رژیم غذایی و ورزش بیشتر در برخى افراد ممکن است سطح کلسترول ناسالم یا چربی خون را کاهش دهد یا درمان کند. اما در برخى افراد با کلسترول و چربی بالا، ممکن است داروی چربی خون نيز مورد نیاز باشد.

براى داشتن برنامه ى درمانى مناسب با پزشک خود مشورت كنيد. اگر برايتان دارو مورد نیاز است، حتما تمام داروها را طبق تجویز پزشک مصرف نمایید. براى سلامتى خود بهتر است این داروها را مداوم مصرف كنيد.


تذکر: در این مقاله سعی شده فقط اسم و موارد کاربرد داروهای چربی خون آورده شود و هیچگونه تجویزی انجام نمیشود. تجویز باید زیر نظر پزشک و مختص فرد مورد نظر انجام شود.

انواع داروی چربی خون ( کاهش کلسترول بد)

از داروهای مختلفی برای کاهش سطح کلسترول خون استفاده می شود.

معمولا برای اکثر بیماران استاتين ها توصیه می شود. استاتین ها تنها دسته دارویی کاهنده کلسترول می باشند که به طور مستقیم خطر ابتلا به حمله یا سکته قلبی را كاهش می دهند.

1- استاتین ها

این دسته از داروها كه به عنوان مهار کننده های HMG CoA ردوکتاز نيز شناخته می شوند، در کبد از تشکیل کلسترول جلوگیری مى کنند.

این كار باعث کاهش کلسترول در خون می شود. استاتین ها در کاهش LDL (كلسترول بد) موثر هستند. همچنین باعث کاهش تری گلیسیرید (چربی خون) و افزایش HDL (کلسترول خوب ) می شوند.

قبل از شروع مصرف استاتین، با پزشک خود درباره عوارض احتمالی آن ها صحبت کنید. اکثر عوارض جانبی آن ها خفيف است و بدنتان توانايي كنترل آن ها را دارد.

مشکلات عضلانی و ناهنجاری های کبدی نادر است، اما ممکن است پزشكتان انجام منظم آزمایش های کبدی را درخواست كند. افرادی که باردار و یا مبتلا به بیماری کبدی فعال یا مزمن هستند، نباید استاتین مصرف کنند.

اگر استاتین ها به اندازه کافی به شما کمک نمی کنند و یا عوارض جانبی ایجاد می کنند، پزشک ممکن است داروهای ديگری را توصیه کند.

افرادى كه در گروه هاى زير می باشند بهتر است قبل از استفاده از استاتین در مورد خطرات و مزایای استفاده از استاتین با پزشک خود مشورت کنند:

 • افراد بزرگسال با سابقه بیماری قلبی عروقی، از جمله سکته ناشی از آترواسکلروز
 • افرادى که سطح LDL-C آن ها بیش از ١٩٠ ميلى گرم در دسی ليتر باشد.
 • افراد بزرگسال ٤٠ تا ٧٥ ساله مبتلا به دیابت
 • افراد بزرگسال ٤٠ تا ٧٥ ساله كه سطح LDL-C آن ها بين ٧٠ تا ١٨٩ ميلی گرم در دسی ليتر باشد و ٥ تا ١٩.٩ درصد افرادى كه خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی پيشرونده ناشى از آترواسکلروز با ريسك فاكتور ( عوامل خطر ) در ١٠ سال آينده دارند.
 • افراد بزرگسال ٤٠ تا ٧٥ ساله كه سطح LDL-C آن ها بين ٧٠ تا ١٨٩ ميلی گرم در دسی لیتر باشد و ٢٠ درصد افرادی كه خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی پيشرونده ناشى از آترواسکلروز بدون عوامل خطر در ١٠ سال آينده دارند.

بهتر است با پزشك خود در مورد خطرات ١٠ ساله ابتلا به بيماري هاى قلبی صحبت کنید. پزشكتان عوامل خطر و بهترین روش درمان را ارزیابی خواهد کرد.

چربی hdl

برخی افراد که در این دسته قرار نمی گیرند ممکن است از درمان با استاتین ها سود ببرند.

استاتین های موجود عبارتند از:

 • آتورواستاتین
 • فلوواستاتين
 • لواستاتین
 • پراواستاتین
 • روزوواستاتین
 • کلسیم
 • سیمواستاتین

استاتین ها در داروهای ترکیبی نيز يافت مي شوند که عبارت است از:

 • ادویكور ( لواستاتين + نیاسین )
 • كادوت ( آتورواستاتین + آملودیپین )
 • ويتورين ( سیمواستاتین + ازيتيماب )

2-. مهارکننده های PCSK9

مهارکننده های PCSK9 به يک پروتئین در کبد متصل شده و آن را غیر فعال می كنند تا LDL را کاهش دهند. می توان اين داروها را همراه با استاتین ها تجويز كرد. نام برخى از اين دارو ها عبارتند از:  آلیروكوماب و اوولوكوماب

3- مهار کننده های انتخابی جذب کلسترول

این دسته ى نسبتا جدید از داروهای کاهنده کلسترول، جلوى جذب کلسترول در روده را مى گيرد.  مهار کننده هاى انتخابی جذب کلسترول، در کاهش LDL موثر مى باشند. همچنین ممکن است اثراتى بر کاهش تری گلیسیرید (چربی خون) و افزایش HDL داشته باشند.

اولین دارو از این دسته، ازيتيماب است كه در سال ٢٠٠٢ برای درمان کلسترول بالا و برخی از اختلالات لیپیدی ارثی مورد تایید قرار گرفت.

4- رزین ها

این دسته از داروهای کاهنده ى LDL، كه به عنوان داروهای متصل شونده به اسید هاى صفراوى نيز شناخته مى شوند؛ در روده باعث افزایش دفع کلسترول مى شوند.

بدن شما از کلسترول برای ساختن صفرا ( اسید مورد استفاده در فرایند گوارشی ) استفاده می کند. این داروها به صفرا متصل می شوند؛ بنابراین نمی توانند در طول فرآيند هضم مصرف شوند.

کبد با ساختن بيشتر صفرا پاسخ آن را می دهد. كبد براى ساخت صفراى بيشتر، كلسترول بيشترى مصرف مى كند؛ به این معنا که کلسترول کمترى وارد جریان خون می شود.

رزین های موجود عبارتند از:

 • کولستیارامین
 • کولستیپول
 • كولسولام

چربی خون

5- فیبرات ها (مشتقات فیبریک اسيد )

فیبرات ها باعث کاهش تری گلیسیرید و در برخی موارد افزایش سطح HDL می شوند. اما این داروها در کاهش LDL موثر نیستند.

فیبرات هاى موجود عبارتند از :

 • جموفيبروزيل
 • فنوفیبرات
 • کلوفیبرات

6- نیاسین (نیکوتینیک اسيد)

یکی از انواع داروی چربی خون نیاسین است. این دارو بر روی تولید چربی خون در کبد تاثير مى گذارد .

عوارض جانبی نیاسین ممکن است شامل استفراغ، خارش و ناراحتی معده باشد. عملکردهای کبدى شما بايد دقیقا تحت نظر باشند چرا كه نیاسین می تواند باعث مسمومیت شود.

صورتهای بدون نسخه نیاسین معمولا عوارض جانبی بیشتری دارند، به خصوص در دوزهای بالاتر. نیاسین در بیماران دیابتی بايد با احتیاط مصرف شود؛ زیرا می تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

فرم تجویزى نياسين به عنوان یک مکمل غذایی موجود است. نیاسین مکمل غذایی نباید به عنوان یک جایگزین برای نیاسین تجویزى استفاده شود؛ چرا كه عوارض جانبی بالقوه جدی ايجاد مى كند.

مکمل های غذایی نیاسین توسط اداره غذا و دارو تنظیم نمی شود و ممکن است حاوی مقادیر بسیار متنوعی از نیاسین باشد. مقدار نیاسین ممکن است در برندهاى تجارى گوناگون متفاوت باشد. قبل از شروع هرگونه درمان با نیاسین، با پزشک خود مشورت کنید.

نیاسین

7- اتیل استرهای اسید چرب امگا سه

این داروها از روغن ماهی هایی که از نظر شیمیایی تغییر یافته و تمیز شده اند، مشتق مى شوند. اين داروها همراه با تغییرات غذایی برای کمک به كاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا (بیش از ٥٠٠ میلی گرم در دسی لیتر) مورد استفاده قرار مى گيرند.

اين داروها ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. همچنین ممکن است با سایر داروها، داروهای گیاهی و مکمل های غذایی تداخل داشته باشند.

ممكن است در افراد مبتلا به آلرژی یا حساسیت به ماهی، صدف و یا هر دو  واکنش شدیدی به این داروها ايجاد شود. بايد در مورد اين افراد همانند افرادی که حساسيت به اجزای دارويی خاصى دارند نيز، احتياط كرد.

اتیل استرهای اسيد چرب امگا سه در دسترس شامل موارد زیر است:

 • لووازا
 • واسكپا
 • امگا سه دريايي مشتق شده از اسیدهای چرب غیر اشباع

اين داروها که معمولا به عنوان روغن ماهی امگا سه یا اسیدهای چرب امگا سه شناخته می شوند، در دوزهای بالا برای کاهش میزان تري گلیسیرید بالاى خون استفاده می شوند.

اين دارو ها کمک می کنند تا ترشح  تری گلیسرید كم شود و دفع آن تسهیل يابد. مقدار مورد نياز اين اسيد چرب براى كاهش تری گلیسیرید (٢ الى ٤ گرم) را به تنهايی از رژيم غذايی نمى توان تامين كرد؛ بنابراین ممکن است نیاز به کپسول های مکمل باشد.

از این مکمل ها فقط تحت نظر پزشک استفاده کنید، زیرا دوزهای بالاى آن ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند كه می تواند شامل افزایش خونریزی، سکته مغزی و کاهش قند خون در افراد دیابتی باشد.

تداخلات منفی با داروهای دیگر، داروهای گیاهی و مکمل های غذایی نیز ممکن است ايجاد شود. افراد مبتلا به آلرژی به ماهی، صدف و یا هر دو ممکن است واکنش شدیدی نسبت به این مکمل ها نشان دهند.

تذکر: در این مقاله سعی شده فقط اسم و موارد کاربرد داروی چربی خون آورده شود و هیچگونه تجویزی انجام نمیشود. تجویز باید زیر نظر پزشک و مخصوص فرد مورد نظر انجام شود.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر موسی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  خانمی ۴۲ ساله هستم آزمایش خون دادم Total Cholesterol. 213 بوده
  HDL Cholesterol 48
  LDL Cholesterol 145
  LDL Cholesterol/HDL3.0
  4/4 Total Cholesterol/HDL Cholesterl
  CPKMB 40
  Treponin(Quantitive)<0.1
  MCH 26.4
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام عزیزم شما بهتر آنست اگر سابقه چربی خون در خانواده دارین یک دوره از داروی روزوواستاتین ۱۰ استفاده کنین و از روغن های طبیعی مثل روغن زیتون و .. در سبد غذایتون استفاده کنین رژیم غذایی کم روغن و کم نک به شما پیشنهاد میشه
 • تصویر کاربر هنگامه دوشنبه ۷ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خانم سی و هشت ساله هستم
  فشار خون نرمال دارم
  اما
  کلسترولم
  243
  و
  LDL
  156
  هستش
  رژیم مناسب و پیاده رو ی هم دارم
  اما زمینه ارثی هم دارم
  چه دارویی برام پیشنهاد میدید؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۷ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   سلام عزیزم یک دوره ۳۰ روزه روزواستاتین ۲۰ مصرف کنین و تکرار آزمایش کنین
 • تصویر کاربر طیبه چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام من یک خانم ۴۸ ساله هستم که تریگلیسیریدم طبق آزمایش خون ۲۵۵ه و H.D.L ام ۲۱ه و L.D.L ام ۹۴ه و ویتامین D هم ۱۸ می باشد. آیا نیاز به مصرف قرص های ضد چربی و قرص امگا۳ دارم؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام عزیزم شما میتونین با یک رژیم غذایی مناسب تریگلیسریدتون رو به سطح نرمال برسونین غذاهای پخته شده و روغن سالم مثل روغن کنجد و زیتون درسبد غذایی میتونه به شما کمک کنه و از ویتامین D استفاده کنین
 • تصویر کاربر hima سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام من چند ماهه چند وقت یه بار بدنم داغ میکنه تب میارم دکتر هم رفتم میگن فشارت و چربی بالاست نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   خب میتونه به علت چربی و فشار باشد ولی بقیه علل عفونی و بیماری ها باید کنار گذاشته بشن برای فشارتون درمان بگیرین همین طور برای چربی بالاتون

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت خانم دکتر عزیز وخسته نباشید. من فعالیت بندی دارم و 32 سال سن دارم وحتی 3 بار در هفته میرم دوچرخه سواری یک ونیم ساعته ولی وقتی چکاپ دادم فهمیدم که تری گلیسیریدم 471 هست وآنزیم تیروئید بالایی دارم (تی اس اچ = 7.2)، چه داروی کاهنده چربی برای من بهتر هست؟ تصویر آزمایشم را هم برایتان پیوست می کنم، با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام داروی فنوفیبرات 200 روانه

   آترووستاتین 20 شب ها 

   آزمایش کجدد تیرویید به همرته آزمایش t3 resin uptake

   مشورت با پزشک غدد

 • تصویر کاربر شمیم سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام ،من ۲۲ سالمه ،از بچگی چربی خونم ارثی بالا بوده ،الان کلسترولم ۳۰۵ و ای دی الم ۲۰۱ هستش .چه دارویی مصرف کنم ؟ چون ارثی هستش باید روزانه و تا اخرعمرم دارو مصرف کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر شمیم جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   پس چرا جوابمو نمیدین؟!
  2. تصویر کاربر شمیم جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام و عذرخواهی بابت  تاخیر

   بله متاسفانه شما باید دارو هایی مثل آترووستاتین روزوستاتین مصرف کنین احتمالا به مدت طولانی ولی باز رژیم های غذایی مناسب هم میتونه خیلی کمکتون کنه در زمینه کنترل چربی و حتی اگر این روند ادامه داشته باشد در سنین بالاتر برای چلوگیری حمله های قلبی و مغزی باید اسپیرین استفاده کنین 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فیروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر خسته نباشین . من ۵۶ سالم هست وفعالیت ورزشی بالای دارم وهرهفته سه بار ودر مرحله ۲ ساعت دوچرخه سواری سنگین دارم .ولی بتازگی رفتم آزمایش دادم تریگریسریدم ۴۲۹ نشان داد . خانم دکترعلت چی میتونه باشه.ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام هم آزمایش تکرار بشه هم آزمایش تیرویید بدین

   اگر تایید شد داروی فنوفیبرات باید مصرف کنین میتونه ارثی باشه 

 • تصویر کاربر Reza سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت خانوم دکتر عزیز
  کن اقا هستم ۳۶ سالمه قدم ۱۸۶ وزنم ۱۰۴ و تازگی آزمایش خون دادم که HDl=24 و LDL=66 و Tsg=192 و کلسترول128او T4=8 و TSH=1.35و CRP=5.7‌ ESR=15ضربان قلبم اکثر مواقع ۹۰و فشارم ۱۴/۹ میباشد .،سال قبل هم تست ورزش و اکو قلب دادم گفتن مشکلی ندارم ،فشار خونم با قرص های فشار پایین نمی آد و باید حتما شبی نصف آلپرازولام ۵/ مصرف کنم لطفا راهنمایی بفرمایید برای کنترل فشارخونم و چربی چی مصرف کنم از توجه شما ممنونم جواب آزامایشمم براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام اولا باید ببینیم فشاراتون چگونه داره اندازه گیری میشه شاید اصلا فشار خون نداشت باشین و در درجه دوم باید ببینیم چه دارویی دارین مصرف میکنین شاید داروی مناسبی نسیت

  2. تصویر کاربر Reza یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   فشار خونم رو با دستگاه دیجیتالی ریشتر اندازه گیری کردم ،هم خود فوق تخصص کلیه و فشارخون فشارم رو‌گرفتن که ۱۴/۹ بود که ایشان برام قرص ایندرال ۱۰ هر ۱۲ ساعت و کلرودیازپوکساید ۵ نوشتن که با مصرف اینها فشارم متغیر از ۱۲۹/۸۵ تا ۱۳۶/۸۶ هست
  3. تصویر کاربر Reza دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)
   البته دوبار توسط فوق تخصص نفرولوژی فشارم گرفته شد و طبق نظر ایشان گفتن فشار خون ندارم فشارمن عصبی هست و مربوط به اعصابم هست
  4. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   دارو های مناسبی هستن براتون میتونین ادامه بدین

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  با سلام بنده دارای مشکل آریتمی قلبی می باشم
  قبلا تریگلسرید داشتم ولی در آزمایش آخر میزان آن 1600 شده است که خیلی نگران می باشم میزان کلسترول نرمال 180 بوده
  قند خون کمی بالاتر از نرمال می باشد ،در ضمن اضافه وزن نیز به میزان 30 کیلو گرم دارم
  در حال حاضر جم فیبروزیل مصرف میکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید در خصوص تریگلسیرید و آریتمی قلبی داروی بهتری پیشنهاد می دهید
  1. تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)
   بشس
  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام باید تشریف بیارین ببینیم آریتمی شما از چه توعی میباشد داروی چربی خوب است آترووستاتین 40 هم اضافه شود و آسپیرین 80 روزی 1 عدد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام ۴۶یال سن دارم قدم ۱۸۱ وزنم۷۴کیلو دوسه ماهه قند ناشتام بین ۱۱۵تا۱۲۵کلسترول ۲۱۰وتلیگرسبدخومم رو۱۸۰ لطف بفرماید چه داروی برا کلسترول و چربی خونم وقند مصرف کنم روزی۱ساعت ونیم هم پیاده روی میکنم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   میتونین از داروی آترووستاتین برای چربی خونتون استفاده کنین 

   میزان ورزشتون بیشتر کنین ولی اگر قند ناشتاتون زیر 30 نیومد از متفورمین 500 استفاده کنین 

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر