رگ های عنکبوتی یا واریسی ، علاوه بر مشکلات ظاهری می توانند موجب بروز ناراحتی های جدی شوند. این رگ ها می توانند شما را در معرض مشکلاتی مانند لخته ی خون یا زخم های باز پا قرار دهند. درمان های کم تهاجمی به ناپدید شدن رگ های ران کمک می کنند.

این درمان ها، همچنین می توانند علائمی مانند درد و خستگی را کاهش دهند و از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنند. در ادامه مطلب، رگ های واریس ران پا را بیشتر توضیح خواهیم داد.

رگ های واریس ران به چه علتی نمایان می شوند؟

رگ های واریسی و عنکبوتی در واقع رگ های آسیب دیده هستند. زمانی که دریچه های یک طرفه درون رگها ضعیف می شوند، این رگ ها روی ران ظاهر می شوند. در رگ های سالم، این دریچه ها، خون را در یک جهت به قلب باز می گردانند. با ضعیف شدن این دریچه ها، مقداری از خون به عقب برمی گردد و در رگ ها جمع می شود. سپس خون اضافه در رگ ها، به دیواره رگ ها فشار وارد می کند.

با فشار مداوم، دریچه های رگ ها ضعیف و برآمده می شوند. در این زمان، ما رگ واریسی یا عنکبوتی را مشاهده می کنیم. برخی از افراد، بیشتر در معرض ابتلا به این رگ ها قرار دارند و اگر بستگان نزدیک شما مبتلا به واریس هستند، احتمال ابتلای شما بیشتر است. برخی از افراد به دلیل نشستن یا ایستادن طولانی مدت در طول روز، دچار واریس می شوند. این رگ ها با بالارفتن سن و در طول بارداری، شایع تر هستند. 

متخصصین واریس، چگونه رگهای واریس ران را درمان می کنند؟

درمان این رگ ها، از خود-مراقبتی گرفته تا جراحی جزئی، متفاوت است. متخصص واریس ممکن است یکی از این درمان ها یا چند درمان را با هم امتحان کند:

خود مراقبتی:

متخصص واریس می تواند نکاتی را برای بهبود گردش خون به شما آموزش دهد. این نکات عبارتند از:

  • ورزش
  • بررسی ران ها
  • در صورت نشستن طولانی مدت، بلند شوید و سی دقیقه در اطراف پیاده روی کنید.
  • در صورت ایستادن طولانی مدت، هر سی دقیقه یک بار استراحت کنید.
  • از غوطه ور شدن در حمام آب گرم به مدت طولانی خودداری کنید.

نکات خود مراقبتی، می توانند از بروز رگ های واریسی و عنکبوتی جدید جلوگیری کنند اما نمی توانند رگ های موجود را از بین ببرند.

چگونه درد واریس را کم کنیم؟

جوراب های فشاری:

این جوراب ها، برای کمک به بازگشت خون به قلب، فشار مداومی به پاها وارد می کنند. این فشار مداوم، همچنین می تواند ورم ساق پا را کاهش دهد و احتمال تشکیل لخته ی خونی را به حداقل برساند. گرچه، هنوز هم ممکن است رگ های واریسی قابل مشاهده در ران خود داشته باشید. اگر به جوراب فشاری نیاز دارید، متخصص واریس می تواند شما را معاینه کند و اندازه جوراب و مقدار فشار مناسب برای شرایط شما را تعیین کند.

اسکلروتراپی:

این مورد، رایج ترین درمان برای رگ های واریس ران می باشد. متخصصین واریس طی سالها روش اسکلروتراپی را به منظور ایمنی بیشتر و دستیابی به نتایج بهتر برای بیماران توسعه داده اند. امروزه، متخصصین واریس از این روش برای درمان رگ  های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی استفاده می کنند.

اگر شما باید تحت درمان با اسکلروتراپی قرار بگیرید، روند درمانی شما به این صورت خواهد بود:

رگ های عنکبوتی معمولاً ظرف مدت 3 تا 6 هفته از بین می روند. اما محو شدن رگ های واریسی 3 تا 4 ماه طول می کشد.

برای دستیابی به نتایج بهتر، ممکن است به 2 یا 3 دوره درمان نیاز داشته باشید. متخصص واریس می تواند این درمان ها را در مطب انجام دهد و نیازی به بیهوشی نیست.

لیزردرمانی:

متخصصین واریس از لیزر برای درمان رگهای عنکبوتی و رگهای واریسی کوچک استفاده می کنند. در طول لیزر درمانی، متخصص واریس، پرتو لیزر را به طرف رگ هدایت می کند. پرتو لیزر می تواند بدون آسیب به پوست، رگ را از بین ببرد. رگ های عنکبوتی کوچک ممکن است بلافاصله پس از لیزر درمانی ناپدید شوند. اما رگ های عنکبوتی بزرگتر و رگ های واریسی، ممکن است 1 تا 3 ماه قبل از محو شدن، تیره تر شوند. برای پاکسازی کامل، شما ممکن است به 3 جلسه درمانی یا تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید.

اکثر بیماران در روز بعد از جلسه لیزر درمانی می توانند کار و فعالیت های عادی زندگی خود را ادامه دهند. برخی از بیماران، بعد از هر جلسه درمانی باید برای مدت کوتاهی از جوراب های فشاری استفاده کنند. بیماران باید به مدت 3 تا 4 هفته، ناحیه تحت درمان را در برابر نور خورشید محافظت کنند. این کار از تشکیل لکه های تیره روی پوست جلوگیری می کند.

لیزر درمانی درون وریدی (EVLT) یا ابلیشن رادیوفرکانسی (RFA):

این روش ها، درمان های جدیدتری هستند که اغلب جایگزینی برای جراحی هستند. هر دو درمان درون رگ عمل می کنند تا آن را از بین ببرند. متخصصین عروق از روش لیزر درمانی درون وریدی برای درمان رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی کوچک استفاده می کنند. روش ابلیشن رادیوفرکانسی برای درمان رگ های واریسی بزرگتر استفاده می شود.

روند درمانی به این صورت خواهد بود:

◾ شما بی حسی موضعی دریافت می کنید. این بی حسی ممکن است باعث التهاب ناحیه درمان شود.

◾ سپس متخصص واریس چندین تزریق انجام می دهد و یک فیبر لیزری (برای روش لیزر درون وریدی) یا کاتتر (برای روش ابلیشن) را وارد رگ می کند.

متخصص عروق دستگاه رادیوفرکانسی یا لیزر را فعال می کند. این دستگاه رگ را گرم می کند و موجب فروپاشی و مهروموم شدن آن می شود و به نواحی اطراف آسیبی نمی رساند.

پس از درمان، باید از جوراب فشاری استفاده شود.

شما برای مدت کوتاهی تحت نظر خواهید بود سپس می توانید به خانه بروید.

برای کمک به جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، باید پیاده روی کنید و طبق دستورالعمل پزشک از جوراب فشاری استفاده کنید. اکثر بیماران باید به مدت 1 تا 2 هفته پس از درمان جوراب فشاری بپوشند.

۱۸ روش موثر برای درمان خانگی واریس پا

معاینه فیزیکی پیش از درمان

معاینه ی فیزیکی به متخصص واریس کمک می کند که تصمیم بگیرد آیا درمان رگ واریس ران برای شما ایمن است یا خیر. متخصص واریس در طول معاینه، رگ های واریس ران را به دقت بررسی می کند و در مورد سوابق پزشکی شما سؤالاتی می پرسد. برای بررسی دقیق تر رگ ها، ممکن است به آزمایشات غیرتهاجمی نیز نیاز باشد. سونوگرافی داپلر، جریان خون را در رگهای ران نشان می دهد. پلاتیزموگرافی از کاف فشار خون برای اندازه گیری تغییرات حجم خون استفاده می کند که این کار به پیدا کردن مشکلاتی مانند جریان خون غیر طبیعی کمک می کند.

متخصص واریس، پس از بررسی تمام اطلاعات می تواند به شما بگوید که آیا درمان رگ ران برای شما مناسب است و کدام یک از درمان ها برای شما بیشترین تأثیر را خواهند داشت. گاهی اوقات، برای دستیابی به بهترین نتایج و کاهش عوارض جانبی، ممکن است به بیش از یک درمان نیاز باشد.

مهارت، کلید دستیابی به نتایج بهتر است.

نتایج درمان، تا حد زیادی بستگی به فردی دارد که درمان رگ واریسی ران را انجام می دهد. متخصصین واریس، در زمینه درمان های ایمن و غیرتهاجمی برای درمان رگ های ران، به پیشرفت های زیادی دست یافته اند.


دکتر فریبا هندسی متخصص واریس در تهران 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.