دکتر فریبا هندسی
1400/05/24

واریس کشاله ران و لگن چیست؟ علائم و راه های درمان

واریس کشاله ران و لگن چیست؟ علائم و راه های درمان

واریس و مهمتر از آن واریس کشاله ران و لگن یکی از بیماری هایی است که افراد زیادی را در معرض خود قرار می دهد. در این مقاله در ارتباط با واریس کشاله ران و لگن صحبت شده است.

رگ های عنکبوتی یا واریسی، علاوه بر مشکلات ظاهری می توانند موجب بروز ناراحتی های جدی شوند. این رگ ها می توانند شما را در معرض مشکلاتی مانند لخته ی خون یا زخم های باز پا قرار دهند. درمان های کم تهاجمی به ناپدید شدن رگ های ران کمک می کنند.

این درمان ها، همچنین می توانند علائمی مانند درد و خستگی را کاهش دهند و از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنند. در ادامه مطلب، رگ های واریس ران پا را بیشتر توضیح خواهیم داد.

واریس کشاله ران و لگن چیست؟

علت ایجاد واریس کشاله ران و لگن

رگ های واریسی و عنکبوتی در واقع رگ های آسیب دیده هستند. زمانی که دریچه های یک طرفه درون رگهای محدوده ی ران ضعیف می شوند؛ واریس کشاله ران و لگن ظاهر می شوند. در رگ های سالم، این دریچه ها، خون را در یک جهت به قلب باز می گردانند. با ضعیف شدن این دریچه ها، مقداری از خون به عقب برمی گردد و در رگ ها جمع می شود. سپس خون اضافه در رگ ها، به دیواره رگ ها فشار وارد می کند.

با فشار مداوم، دریچه های رگ ها ضعیف و برآمده می شوند. در این زمان، ما رگ واریسی یا عنکبوتی را مشاهده می کنیم. برخی از افراد، بیشتر در معرض ابتلا به این رگ ها قرار دارند و اگر بستگان نزدیک شما مبتلا به واریس هستند، احتمال ابتلای شما بیشتر است. برخی از افراد به دلیل نشستن یا ایستادن طولانی مدت در طول روز، دچار واریس کشاله ران و لگن می شوند. این رگ ها با بالارفتن سن و در طول بارداری، شایع تر هستند. 

درد ناشی از رگ های واریسی در کشاله ران زنان

رگ‌های واریسی درد کشاله ران بانوان را بیشتر می‌کنند. این بیماری «سندرم احتقان لگن» نام دارد که در آن رگ‌های لگن بزرگ شده و خون در آن‌ها جمع می‌شود. درد معمولا خود را با علائمی مثل احساس سنگینی دردناک در لگن و تیر کشیدن آن نشان می‌دهد که بیش از 6 ماه طول می‌کشد. ممکن است درد در دو طرف لگن بیمار حس شود اما اغلب تنها در یک طرف است و در سمت چپ شایع‌تر است.

برخی از زنان ممکن است علائم دیگری مانند درد قبل و در طول چرخه قاعدگی، نیاز فوری به ادرار کردن، رگ‌های مشخص و پر پیچ و خم روی باسن، بخش بیرونی آلت تناسلی یا ران را تجربه کنند. سندرم احتقان لگن در سنین باروری و بانوانی که بیش از یک فرزند داشته‌اند، شایع‌تر است.

درد ناشی از رگ های واریسی در کشاله ران زنان

درد ناشی از رگ های واریسی در کشاله ران مردان

مردانی که به رگ‌های واریسی در ناحیه لگن دچار می‌شوند، از وضعیتی به نام واریکوسل رنج می‌برند. داخل کیسه بیضه ممکن است خون در رگ‌ها جمع شود. هر دو طرف کیسه بیضه دردناک می‌شود اما این درد معمولا در سمت چپ بیشتر است. علائم واریکوسل شامل درد خفیف در کیسه بیضه است که معمولا با ایستادن، فعالیت و آب و هوای گرم بدتر می‌شود.

بهترین راه برای کاهش علائم این بیماری، دراز کشیدن است. این بیماری در برخی از افراد مبتلا به آن باعث ناباروری یا کاهش باروری شده، ولی این اتفاق نادر است. برخلاف زنان، عامل خطر خاصی که باعث ایجاد واریکوسل شود وجود ندارد.

تشخیص رگ های واریسی کشاله ران

معاینه ی فیزیکی به متخصص واریس کمک می کند که تصمیم بگیرد آیا درمان رگ واریس ران برای شما ایمن است یا خیر. متخصص واریس در طول معاینه، رگ های واریس ران را به دقت بررسی می کند و در مورد سوابق پزشکی شما سؤالاتی می پرسد. برای بررسی دقیق تر رگ ها، ممکن است به آزمایشات غیرتهاجمی نیز نیاز باشد. سونوگرافی داپلر، جریان خون را در رگ های ران نشان می دهد. 

پلاتیزموگرافی از کاف فشار خون برای اندازه گیری تغییرات حجم خون استفاده می کند که این کار به پیدا کردن مشکلاتی مانند جریان خون غیر طبیعی کمک می کند.

متخصص واریس، پس از بررسی تمام اطلاعات می تواند به شما بگوید که آیا درمان رگ ران برای شما مناسب است و کدام یک از درمان ها برای شما بیشترین تأثیر را خواهند داشت. گاهی اوقات، برای دستیابی به بهترین نتایج و کاهش عوارض جانبی، ممکن است به بیش از یک درمان نیاز باشد.

مهارت، کلید دستیابی به نتایج بهتر است. نتایج درمان، تا حد زیادی بستگی به فردی دارد که درمان رگ واریسی ران را انجام می دهد. متخصصین واریس، در زمینه درمان های ایمن و غیرتهاجمی برای درمان رگ های ران، به پیشرفت های زیادی دست یافته اند.

تشخیص رگ های واریسی کشاله ران​

راه های درمان واریس کشاله ران و لگن

درمان این رگ ها، از خود-مراقبتی گرفته تا جراحی جزئی، متفاوت است. متخصص واریس ممکن است یکی از این درمان ها یا چند درمان را با هم امتحان کند:

1- خود مراقبتی

متخصص واریس می تواند نکاتی را برای بهبود گردش خون به شما آموزش دهد. این نکات عبارتند از:

نکات خود مراقبتی، می توانند از بروز رگ های واریسی و عنکبوتی جدید جلوگیری کنند اما نمی توانند رگ های موجود را از بین ببرند.

چگونه درد واریس را کم کنیم؟

2- استفاده از جوراب واریس

این جوراب ها، برای کمک به بازگشت خون به قلب، فشار مداومی به پاها وارد می کنند. این فشار مداوم، همچنین می تواند ورم ساق پا را کاهش دهد و احتمال تشکیل لخته ی خونی را به حداقل برساند. گرچه، هنوز هم ممکن است رگ های واریسی قابل مشاهده در ران خود داشته باشید. اگر به جوراب فشاری نیاز دارید، متخصص واریس می تواند شما را معاینه کند و اندازه جوراب و مقدار فشار مناسب برای شرایط شما را تعیین کند.

3- اسکلروتراپی

این مورد، رایج ترین راه برای درمان واریس پا و لگن می باشد. متخصصین واریس طی سالها روش اسکلروتراپی را به منظور ایمنی بیشتر و دستیابی به نتایج بهتر برای بیماران توسعه داده اند. امروزه، متخصصین واریس از این روش برای درمان رگ های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی استفاده می کنند.

روند انجام اسکلروتراپی

اگر شما باید تحت درمان با اسکلروتراپی قرار بگیرید، روند درمانی شما به این صورت خواهد بود:

رگ های عنکبوتی معمولاً ظرف مدت 3 تا 6 هفته از بین می روند. اما محو شدن رگ های واریسی 3 تا 4 ماه طول می کشد. برای دستیابی به نتایج بهتر، ممکن است به 2 یا 3 دوره درمان نیاز داشته باشید. متخصص واریس می تواند این درمان ها را در مطب انجام دهد و نیازی به بیهوشی نیست.

اسکلروتراپی واریس پا

4- لیزر درمانی

متخصصین واریس از لیزر برای درمان رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی کوچک استفاده می کنند. در طول لیزر درمانی، متخصص واریس، پرتو لیزر را به طرف رگ هدایت می کند. پرتو لیزر می تواند بدون آسیب به پوست، رگ را از بین ببرد. رگ های عنکبوتی کوچک ممکن است بلافاصله پس از لیزر درمانی ناپدید شوند. اما رگ های عنکبوتی بزرگتر و رگ های واریسی، ممکن است 1 تا 3 ماه قبل از محو شدن، تیره تر شوند. برای پاکسازی کامل، شما ممکن است به 3 جلسه درمانی یا تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید.

اکثر بیماران در روز بعد از جلسه لیزر درمانی می توانند کار و فعالیت های عادی زندگی خود را ادامه دهند. برخی از بیماران، بعد از هر جلسه درمانی باید برای مدت کوتاهی از جوراب های واریس استفاده کنند. بیماران باید به مدت 3 تا 4 هفته، ناحیه تحت درمان را در برابر نور خورشید محافظت کنند. این کار از تشکیل لکه های تیره روی پوست جلوگیری می کند.

لیزر درمانی درون وریدی (EVLT) یا ابلیشن رادیوفرکانسی (RFA)

این روش ها، درمان های جدیدتری هستند که اغلب جایگزینی برای جراحی هستند. هر دو درمان درون رگ عمل می کنند تا آن را از بین ببرند. متخصصین عروق از روش لیزر درمانی درون وریدی برای درمان رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی کوچک استفاده می کنند. روش ابلیشن رادیوفرکانسی برای درمان رگ های واریسی بزرگتر استفاده می شود.

روند درمانی به این صورت خواهد بود:

◾ شما بی حسی موضعی دریافت می کنید. این بی حسی ممکن است باعث التهاب ناحیه درمان شود.

◾ سپس متخصص واریس چندین تزریق انجام می دهد و یک فیبر لیزری (برای روش لیزر درون وریدی) یا کاتتر (برای روش ابلیشن) را وارد رگ می کند.

متخصص عروق دستگاه رادیوفرکانسی یا لیزر را فعال می کند. این دستگاه رگ را گرم می کند و موجب فروپاشی و مهر و موم شدن آن می شود و به نواحی اطراف آسیبی نمی رساند.

پس از درمان، باید از جوراب فشاری استفاده شود.

شما برای مدت کوتاهی تحت نظر خواهید بود سپس می توانید به خانه بروید.

برای کمک به جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، باید پیاده روی کنید و طبق دستورالعمل پزشک از جوراب فشاری استفاده کنید. اکثر بیماران باید به مدت 1 تا 2 هفته پس از درمان جوراب فشاری بپوشند.

درمان واریس کشاله ران و لگن

درمان خانگی واریس کشاله ران

بااین‌حال برخی از بیماران دردشان با درمان‌های خانگی کمتر می‌شود و آن‌ها را ترجیح می‌دهند. از جمله این درمان‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

در مقاله ی زیر راه های درمان خانگی کلی واریس ذکر شده. برای کسب اطلاعات بیشتر می تواند به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

۱۸ روش موثر برای درمان خانگی واریس پا

پیشگیری از واریس کشاله ران

در برخی از افراد احتمال ابتلا به واریس بیشتر است. عوامل موثر بر ابتلا به این بیماری به شرح زیر هستند:

ژنتیک: ابتلا به واریس ارثی است.

جنسیت: زنان بیشتر در معرض ابتلا به واریس هستند.

بارداری: تغییرات هورمونی، فشار رحم و افزایش حجم خون، واریس را در دوران بارداری شایع‌تر می‌کند.

سن: خطر ابتلا به واریس با بالاتر رفتن سن افزایش می‌یابد. حدود 50 درصد از افراد بالای 50 سال به واریس مبتلا هستند.

چاقی: اضافه وزن فشار بیشتری به رگ‌ها وارد می‌کند و احتمال ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد.

شغل: اگر شغل شما نیاز به ایستادن برای مدت زمان طولانی بدون تحرک دارد، شما در معرض ابتلا به واریس قرار دارید.

در خانه می‌توانید کارهای زیر را برای بهبود علائم واریس انجام دهید:

منابع کمکی:

miamivein.com

familydoctor.org

دکتر فریبا هندسی متخصص واریس در تهران