دکتر فریبا هندسی
1401/10/16

درمان واریس با لیزر در سعادت آباد❤

ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان واریس با لیزر در سعادت آباد آشنا کنیم. واریس یکی از شایع ترین بیماری های عروقی است که به عنوان بیماری ورید عنکبوتی شناخته می شود. وریدهای واریسی در 25 درصد بزرگسالان مشاهده می شود. این بیماری باعث گشاد شدن و درد در رگ ها می شود و علاوه بر درد می تواند ظاهری ناخوشایند برای افراد ایجاد کند. حدود 25 درصد از بزرگسالان واریس دارند. این بیماری در پاها بیشتر از سایر قسمت های بدن دیده می شود. در ادامه برای آشنا شدن با درمان واریس با لیزر در سعادت آباد با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

واریس یکی از مشکلاتی است که در نتیجه انسداد سیاهرگ‌های بدن به وجود می‌آید و باعث می‌شود فرد دچار درد و ناراحتی شود. در بدن فرد مبتلا به واریس خون به خوبی به قلب باز نمی گردد و گردش خون به طور کامل انجام نمی شود. این امر باعث تجمع خون در قسمت پایینی بدن و فشار بر وریدهای پا می شود. در افراد مبتلا به واریس، سیاهرگ های پا متورم و بزرگ می شوند. در نتیجه رگ های عنکبوتی در پاها ظاهر می شوند و ظاهر پاها را ناخوشایند می کنند.

یکی از بهترین راه های درمان واریس، لیزر درمانی است. در این روش درمانی، پرتوهای لیزر قدرتمند و پرانرژی بر روی رگ های واریسی پاها تابش می شود. قدرت و انرژی لیزر دیواره های ضخیم رگ ها را تراشیده و آن ها را به حالت اولیه باز می گرداند. لیزر واریس رگ های عنکبوتی را از بین می برد و فرد را جذاب تر و سالم تر می کند. امروزه درمان واریس با لیزر با انواع دستگاه های پیشرفته انجام می شود.

واریس چیست ؟

چگونگی انجام درمان واریس با لیزر :

برای درمان واریس با لیزر، ابتدا بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر ساق پا که دارای رگ های اضافی است، تزریق می شود. این مرحله می تواند باعث درد و سوختگی شود. سپس الیاف یا لوله های بسیار نازک در ساق پا قرار می گیرد، در نهایت لیزر به سمت رگ ها هدایت می شود و رگ های اضافی را با قدرت از بین می برد.

اینکه کدام یک از این روش ها برای شما مناسب است تا حد زیادی به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. پزشک بهترین روش درمانی را بر اساس پیشرفت واریس، سلامت عمومی بدن و سایر عوامل مهم به شما می گوید. برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر واریس بهتر است ابتدا با مزایای لیزر اندوواسکولار و مزایای لیزر فرکانس رادیویی آشنا شوید و سپس تصمیم بگیرید که لیزر درمانی واریس را تجربه کنید.

چرا رگ های واریسی به وجود می آیند ؟

رگ های واریسی توسط عروق آسیب دیده تشکیل می شوند. در این عروق، دریچه فشار و جریان خون به درستی کار نمی کند. در وریدهای سالم، این دریچه فقط خون را در یک جهت و به سمت قلب گردش می کند. هنگامی که جریان خون در ورید ضعیف می شود، خون در جهت مخالف برگشته و در ورید تجمع می یابد. خون اضافی در ورید به دیواره فشار وارد می کند. با ادامه فشار، دیواره های رگ ضخیم تر می شوند. در این حالت شاهد واریس هستید.

روش های درمان واریس

درمان واریس روش هایی دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

درمان واریس با لیزر :

20 سال است که لیزر درمانی بسیار ایمن و موثر شناخته شده است، در برخی موارد بعد از لیزر باید جوراب مخصوصی را بپوشید تا فشار خون را به سمت جریان مناسب هدایت کند. تا یک ماه بعد از لیزر واریس از آفتاب گرفتن خودداری کنید. یکی از مزایای لیزر برای درمان واریس و وریدهای عنکبوتی این است که هیچ زخم یا خراش روی پوست برای سوزاندن رگ وجود ندارد.

درمان واریس با جراحی :

اگر وریدهای واریسی عمیق تر و شدیدتر را نمی توان با لیزر درمان کرد، باید از جراحی استفاده کرد. وریدهای کوچک پس از جلسات درمانی ناپدید می شوند. اما وریدهای واریسی عمیق‌تر حدود ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز دارند.

آیا واریس ارثی است ؟

اگر چنین رگ هایی را در اعضای خانواده خود دیدید، به احتمال زیاد برای شما این اتفاق می افتد. گاهی اوقات این حالت به دلیل نشستن یا ایستادن طولانی مدت ایجاد می شود. همچنین در دوران بارداری و با افزایش سن بیشتر بروز می کنند. رگ های عنکبوتی می توانند در اثر نور خورشید و تغییرات هورمونی ایجاد شوند.

مراقبت های بعد از درمان واریس :

امکان دارد پای شما با بانداژ پوشانده شود که باید یک یا دو روز پس از درمان در جای خود باقی بماند. هنگام خواب یا حمام می توانید آن را باز کنید و در مورد استحمام دمای آب نباید زیاد باشد. بهترین بخش پیشرفت های اخیر در فناوری لیزر، عوارض جانبی موقت و حداقل آن است. بهتر است بیمار بقیه روز را پس از درمان استراحت کند. ممکن است در ناحیه درمان احساس سوزش کنید، اما چیزی جز یک سوزش خفیف نخواهد بود. اگر درد ناشی از لیزر واریس کمی بیشتر از حد انتظار باشد، می توانید از مسکن استفاده کنید.

امکان دارد غیر منطقی به نظر برسد، اما ورزش ملایم و سبک برای همه بیمارانی که در دوره نقاهت پس از درمان واریس هستند توصیه می شود. زیرا عدم تحرک خطر تشکیل لخته خون و خطر سلامتی را برای بیمار افزایش می دهد. از نشستن و ایستادن طولانی مدت خودداری کنید، اما پیاده روی کوتاه می تواند به گردش خون کمک کند. پس از درمان واریس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید یا حداقل این مشکل را محدود کنید و هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. تا چند روز از رانندگی خودداری کنید.

روش های درمان واریس

آیا واریس خطر دارد ؟

وجود واریس برای بدن خطرناکتر از ظاهر نامناسب پوست است. این رگ ها می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند. برخی از این مشکلاتی که رخ می دهد شامل لخته شدن خون در رگ ها و زخم های باز روی پوست است. درمان واریس با لیزر می تواند از علائم خستگی و درد در پاها جلوگیری کند.

دوره ریکاوری در واریس :

دلیل سادگی مراقبت های بعد از لیزر درمانی واریس مربوط به دوره نقاهت آن است. تنها چند هفته پس از درمان واریس با کمک لیزر، به بهبودی کامل دست خواهید یافت. درمان واریس با استفاده از لیزر در چند جلسه و به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود. هر جلسه لیزر برای واریس حتی اگر هر دو پای بیمار درگیر باشد، کمتر از یک ساعت طول می کشد.

چه افرادی کاندیدای لیزر واریس هستند ؟

لیزر واریسی روشی مناسب برای درمان واریس در بیماران مبتلا به مشکلات و عوارض واریس می باشد. لیزر درمانی واریسی در افرادی که هنوز دچار عوارض واریس نشدند استفاده می شود و علائم واریس بیمار را به این سمت سوق می دهد. با پزشک مشورت کنید روش لیزر واریسی در اکثر بیماران مبتلا به واریس قابل استفاده است. لیزر واریس برای بسیاری از افراد استفاده نمی شود و برای آن ها ممنوعیت دارد.

برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. انجام این روش در بیماران مبتلا به مشکلات کبدی یا سایر بیماری های مزمن باید با صلاحدید پزشک انجام شود. بیمار مبتلا به نارسایی وریدی قادر به پوشیدن جوراب در دوران نقاهت نیست، بنابراین بهتر است از روشی غیر از لیزر واریسی برای درمان واریس استفاده شود. ناتوانی عروق پشتیبان در تامین جریان خون غیر مستقیم، بهتر است از این روش درمانی استفاده نکنید.

مزایای لیزر واریس

لیزر واریس مانند روش های دیگر دارای مزایایی است که عبارتند از :

  • نیاز نداشتن به جلسات متعدد ویزیت و مراجعه به پزشک
  • بدون نیاز به استراحت و ترک کار با دوره نقاهت و بهبودی بسیار کوتاه
  • پدیدار شدن نتایج مطلوب و رضایت بخش درمان برای متخصصین و بیماران در فاصله زمانی کوتاه پس از انجام لیزر واریس
  • امکان حضور در محل کار از فردای روز عمل لیزر واریس
  • بدون ایجاد برش و جای بخیه در پاها
  • مراقبت بعد از عمل ساده و بی دردسر برای افراد پر مشغله
  • روش بدون درد، خونریزی
  • میزان بالای موفقیت روش لیزر درمانی و احتمال نادر ایجاد عوارض جانبی

لیزر واریس چه عوارضی دارد ؟

کبودی، قرمزی و درد در محل تزریق که به مرور زمان و در عرض چند هفته از بین می‌رود. عفونت یا لخته شدن خون بسیار نادر است. به منظور کم شدن خطر عفونت، طبق تجویز پزشک از آنتی بیوتیک های مناسب استفاده می شود. استفاده از جوراب واریس در دوران نقاهت برای کاهش خطر لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق پا، کم شدن درد و کبودی و بهبود نتایج درمان توصیه می شود. بی حسی و از دست دادن حس در ناحیه اطراف ورید که توسط بیماران گزارش می شود البته در اکثر افراد دائمی نیست و به مرور زمان برطرف می شود. سوختگی پوست در صورت تابش بیش از حد بسیار نادر است.

شیوه انجام کار لیزر واریس :

این درمان نیازی به بستری شدن ندارد. این درمان همچنان در مطب پزشک قابل انجام است. مدت درمان در این حالت کمتر از یک ساعت خواهد بود. همیشه این احتمال وجود دارد که بیمار بتواند در همان روز جراحی به خانه برود. لازم است بیمار بعد از جراحی لباس گشاد به همراه داشته باشد. بیمار در بیمارستان بستری می شود و روی تخت معاینه دراز می کشد. این تخت ها به گونه ای هستند که می توان آن ها را در جهات مختلف در طول یک مداخله جراحی قرار داد.

در این زمان، به بیمار محافظ چشم یا عینک مخصوصی داده می‌شود تا در حین جراحی از آن استفاده کند و از آسیب دیدن چشم‌ها در نتیجه لیزر جلوگیری کند. پزشک ناحیه تحت درمان را بیهوش می کند و یک لوله یا کاتتر را در ورید وارد می کند. همیشه این امکان برای پزشک وجود دارد که برای کاهش ناراحتی و آرامش بیمار، داروی بی حسی را در امتداد ورید تحت درمان تزریق کند. برای این جراحی، پزشک از ابزار خاصی برای ارسال امواج اولتراسوند استفاده می کند تا وضعیت ورید را قبل و در طول فرآیند درمان بررسی کند.

بنابراین در این فرآیند از امواج رادیویی برای تصویربرداری از وضعیت شناور و نمایش آن بر روی صفحه استفاده خواهد شد. پزشک یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند و لوله جراحی را وارد ورید می کند. در آینده، این لوله در امتداد رگ هدایت می شود. سپس یک فیبر لیزری به لوله وارد می شود. به این ترتیب با بیرون کشیدن آرام لوله از بدن بیمار، اشعه لیزر در طول ورید گرما ایجاد کرده و آن را می سوزاند. به این ترتیب ظرف بسته می شود و به تدریج خراب می شود. این درمان کمتر از یک ساعت طول می کشد. برش ایجاد شده برای قرار دادن لوله جراحی احتمالا آنقدر کوچک است که نیازی به بخیه زدن ندارد. به این ترتیب محل برش و فضای پوست با بانداژ پوشانده می شود.

مزایای لیزر واریس

بعد از جراحی لیزر واریس چه اتفاقی می افتد ؟

در این زمان از بیمار خواسته می شود بلافاصله پس از درمان حدود 30 تا 60 دقیقه راه برود. هنوز هم امکان وجود کبودی در ناحیه پا وجود دارد که باید پس از 2 هفته درمان برطرف شود. همچنین لازم است با فردی هماهنگ شود تا بیمار را به خانه برساند. پس از درمان لیزر داخل وریدی، باید جوراب های فشاری را به مدت 1 هفته یا بیشتر بپوشید. برای پیگیری روند درمان، پزشک از سونوگرافی دوپلکس برای اطمینان از بسته بودن ورید استفاده می کند.

مراقبت های قبل از لیزر واریس

قبل از انجام لیزر واریس باید مراقبت هایی انجام دهید. پزشک متخصص در مورد روش درمان توضیحات لازم را به بیمار ارائه می دهد. در این زمان بیمار می تواند سوالات و شبهات خود را از پزشک بپرسد. در این زمان، امکان دارد از بیمار خواسته شود تا فرم رضایت جراحی را امضا کند. همیشه توصیه می شود که بیمار این فرم را با دقت مطالعه کند و در صورت بروز مشکلات مبهم توضیحات لازم را از همکاران خود دریافت کند. متخصص قلب سوالات لازم را در مورد سابقه پزشکی بیمار می پرسد. علاوه بر این، همیشه این امکان برای پزشک معالج وجود دارد که وضعیت بیمار را به صورت فیزیکی بررسی کند. این کار برای اطمینان از سلامت بیمار قبل از جراحی انجام می شود. علاوه بر این، آزمایش خون و سایر آزمایش‌های تشخیصی ممکن است برای بیمار استفاده شود.

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین متخصص لیزر واریس در سعادت آباد را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.