drhendesi021
1401/10/18

لیزر واریس در سعادت آباد【سال 1402】❤

ما در این مقاله سعی داریم شما را با لیزر واریس در سعادت آباد آشنا کنیم. واریس زمانی علائم خود را نشان می دهد که مشکل بازگشت خون به قلب در چندین رگ وجود داشته باشد. در این حالت خون در یک سری وریدهای پا جمع می شود و می تواند سیاهرگ های سطحی و عمیق را درگیر کند. اگر رگ های واریسی در پاهای خود دارید، علائم واریس را می شناسید. این علائم می تواند شامل خارش، تورم، درد و گرفتگی باشد. واریس ناشی از ایستادن و نشستن طولانی مدت است. بسته به پیشرفت وریدهای واریسی، امکان دارد فرد دچار تغییر رنگ و ضخیم شدن پوست در ناحیه مچ پا شود. سیاهرگ های بیمار می توانند در هر جایی ظاهر شوند، اما در بیشتر موارد در پاها وجود دارند و باعث ایجاد رگ های آبی، قرمز یا بنفش می شوند. در ادامه برای آشنا شدن با لیزر واریس در سعادت آباد با ما همراه باشید.

واریس پا چیست ؟

واریس یک نوع عوارض عروقی است که همه انواع سیاهرگ های بدن را درگیر می کند، اما بیشتر در رگ های پا دیده می شود. در این عارضه عملکرد دریچه های لانه کبوتر در رگ ها مختل می شود. در نتیجه خون به قلب باز می گردد و در رگ ها تجمع می یابد. نتیجه این فرآیند تورم رگ ها و شاخه های آن ها است. وریدهای واریسی از خفیف تا شدید بسته به درجه تورم ایجاد می شوند. موارد خفیف به نام وریدهای عنکبوتی شناخته می شوند، اما نوع شدید آن به دلیل برآمدگی سیاهرگ های زیر پوست، واریس نامیده می شود.

واریس پا چیست ؟

دلیل اصلی ایجاد واریس پا :

گاهی اوقات واریس در افرادی با علل مادرزادی و واریس ضعیف به دلایل ارثی ایجاد می شود. وریدهای واریسی در نتیجه آسیب یا ترومبوز ورید عمقی ایجاد می شوند که در دسته علل ثانویه واریس قرار می گیرند. وریدهای واریسی مادرزادی به دلیل برخی ناهنجاری‌های عروق از بدو تولد و اختلال در رشد طبیعی سیستم عروقی است. نقص دریچه های وریدی، بلندی غیرطبیعی اندام ها، سندرم کلیپل ترنانی، تجمع خون در ساق پا و افزایش فشار وریدی از دیگر دلایلی است که منجر به ایجاد واریس و این عارضه در پا می شود.

بیماری واریس پا چه علائمی دارد ؟

واریس امکان دارد در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نکند و مشکلی برای فرد ایجاد نکند. از طرف دیگر، آن ها می توانند علائمی را در همان ابتدای ظهور خود نشان دهند، مانند تورم پاها، تورم در مچ پا، خارش اطراف رگ‌های واریسی، درد در برخی نواحی رگ‌های واریسی، احساس سنگینی در پاها به خصوص موقع حرکت دادن. واریس در زنان بیشتر دیده می شود، این بیماری در زنان زودتر علائم را نشان می دهد. برخی از علائم جدی دیگر زمانی که رگ های واریسی پیشرفته تر هستند ظاهر می شوند، از جمله نرم شدن بافت پوست یا تغییر رنگ سطح پوست. خانم ها زمانی که از واریس رنج می برند بیشتر از پا درد شکایت دارند و آقایان بیشتر مستعد خارش پا هستند.

تشخیص واریس پا :

یکی از اساسی ترین راه های تشخیص واریس معاینه فیزیکی و بالینی است. امروزه از دستگاه داپلر برای شنیدن صدای جریان خون استفاده می کنند. در سونوگرافی داپلر انسداد رگ ها و وجود لخته های خون و تمامی رگ ها به صورت تصاویر واضح نمایش داده می شود و با استفاده از این روش متخصص قلب به راحتی می تواند دریچه های عروقی را بررسی و معاینه کند. سایر آزمایشات پیشرفته مانند پلتیسموگرافی برای تشخیص واریس استفاده می شود.

چه عواملی احتمال ابتلا به واریس پا را بیشتر می کند ؟

عوامل زیادی باعث ایجاد واریس می شوند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

 • سر پا ایستادن در مدت زمان‌های طولانی
 • جنسیت فرد
 • فعالیت‌های سنگین به علت شغل
 • کم تحرکی
 • لختگی خون در عروق عمقی
 • بیشتر شدن سن
 • لختگی خون در عروق سطحی
 • عوامل موروثی
 • بارداری‌های مکرر
 • چاقی بیش از اندازه
 • بالا بودن فشار خون

ضرورت درمان واریس :

در حالت خفیف واریس مشکل دیگری جز ظاهر شبکه ای و تیره بودن رگ های زیر پوستی وجود ندارد. برای مثال می توان به سوزش، درد و گرفتگی عضلات پا اشاره کرد. تورم، لرزش و سنگینی می تواند به این موارد بیفزاید. همچنین افراد مبتلا به واریس شدید دچار نوعی اگزمای پوستی می شوند که با قرمزی، سوزش و خارش همراه است. این مشکلات به تدریج منجر به زخم های پوستی حادتر می شود، زیرا خون به پوست و ماهیچه های اطراف آن نمی رسد. خطرناک ترین عارضه واریس پا، افزایش خطر لخته شدن خون در سیاهرگ ها است. به همین دلیل این افراد بیشتر در معرض آمبولی ریه هستند، بنابراین واریس در هر درجه ای که باشد باید خیلی سریع درمان شود. روش های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد. انتخاب روش مناسب به وضعیت سلامتی بیمار، علائم و شدت واریس بستگی دارد.

بیماری واریس پا چه علائمی دارد ؟

لیزر درمانی واریس چیست ؟

لیزر پرتویی از نور است که مقداری گرما را با خود حمل می کند. لیزر واریس پا کاربرد خوبی برای بهبود واریس دارد و به طور کلی در چندین جلسه واریس پا را برای افراد بهبود می بخشد. اگر واریس نادیده گرفته شود و هیچ درمانی برای بهبود آن انجام نشود، این رگ ها پس از مدتی به دلیل انسداد و نرسیدن خون به آن ها از بین می روند و پس از حدود ۲ تا ۳ سال این رگ ها برای همیشه از بین می روند. درمان واریس با لیزر یک روش سرپایی است که با بی حسی موضعی انجام می شود، اما نیازی به بیهوشی ندارد.

این روش بدون درد و تهاجمی است. مدت زمان ویزیت و استفاده از روش های لیزر برای درمان واریس عنکبوتی بیشتر از واریس معمولی و کوچک است. لیزر درمانی برای از بین رفتن واریس نتایج متفاوتی در افراد دارد و افراد می توانند در چند جلسه بهبود پیدا کنند، اما گاهی اوقات برخی از افراد به جلسات بیشتری برای درمان واریس نیاز دارند. اگر درمان واریس پا با لیزر امکان پذیر نباشد و این بیماری پیشرفت زیادی کرده باشد از تکنیک هایی مانند اسکلروتراپی و جراحی برای برداشتن رگ ها استفاده می کنند.

درمان واریس پا با لیزر :

درمان واریس با لیزر یک روش کم تهاجمی، بسیار موثر و کم خطر است. در این روش از حرارت لیزر برای انسداد و خشک کردن رگ های واریسی استفاده می شود. اگرچه انسداد جریان خون بلافاصله پس از لیزر درمانی شروع می شود، اما 1 تا 2 سال طول می کشد تا رگ به طور کامل ناپدید شود. درمان واریس با لیزر با بی حسی موضعی انجام می شود. به همین دلیل بیمار در حین زایمان احساس درد نخواهد کرد. این کار به دو روش ساده و داخل عروقی انجام می شود.

مزایای لیزر درمانی واریس در این دو روش کمی متفاوت است. از معایب این روش می توان به تغییر موقت رنگ پوست اشاره کرد. در صورت مراجعه به پزشک بی تجربه در استفاده از دستگاه، عوارضی مانند خونریزی، عفونت، کبودی، آسیب به اعصاب و بافت های مجاور ایجاد می شود. حساسیت پوست به لیزر و خطر لخته شدن خون ممکن است به این موارد اضافه شود.

آیا همه ورید های بزرگ واریس با لیزر درمانی درون عمقی درمان می شود ؟

لیزرهای داخل وریدی برای نواحی خاص مانند کشاله ران، بین زانوها، پشت ساق پا و پشت زانو استفاده می شود. این رگ های آسیب دیده معمولا عمیق هستند و قطر آن ها 5 میلی متر است. گاهی اوقات شکل رگ های واریسی به گونه ای است که فقط برخی از آن ها را می توان با لیزر داخل وریدی درمان کرد و آن هایی که بسیار نزدیک به سطح پوست هستند با این روش بهبود می یابند. جای نگرانی نیست، زیرا تمام سیاهرگ هایی که با این روش قابل درمان نیستند با اسکلروتراپی قابل بهبود هستند. اسکلروتراپی برای درمان واریس تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود و به سه جلسه درمانی نیاز دارد.

انواع روش های درمان واریس با لیزر

لیزر واریس پا برای بهتر شدن رگ های واریسی به دو صورت انجام می شود که در ادامه با درمان واریس با لیزر در سعادت آباد آشنا می شوید :

لیزر درمانی ساده واریس پا :

این نوع درمان در خارج از سطح پوست انجام می شود و به درمان رگ های عنکبوتی واقع در زیر پوست می پردازد. گرمای لیزر باعث از بین رفتن این نوع رگ های دردناک به مرور زمان می شود. این روش برای افرادی که واریس محدودی دارند استفاده می شود. برای این روش درمانی، بازدید کامل و منظم از جلسات و توجه به فواصل زمانی بین جلسات ضروری است. فاصله بین هر جلسه لیزر درمانی ساده یا روش هایی مانند اسکلروتراپی نباید بیش از 12 هفته باشد. برای مشاهده اثربخشی بیشتر این نوع درمان، پس از انجام تکنیک با اجازه پزشک از جوراب واریس استفاده کنید. مزایای این روش عدم ایجاد بافت اسکار، عدم رساندن آسیب به بافت اطراف رگ، بدون درد، بدون ایجاد هیچگونه عارضه، روشی موثر و بی‌خطر است.

لیزر درمانی درون عروقی واریس پا :

روش لیزر درمانی داخل عروقی در دسته روش های درمانی کم تهاجمی قرار دارد. این روش درمانی دارای یک پرتو نور است که به عمق رگ های واریسی تابش می شود و به مرور زمان بهتر می شود. این اشعه لیزر هیچ یک از بافت های نواحی آسیب دیده را نمی گیرد و هیچ عارضه پوستی ایجاد نمی کند. اکثر افرادی که واریس دارند می توانند از این روش درمانی برای از بین بردن این رگ ها و افزایش تدریجی کیفیت زندگی خود استفاده کنند. افرادی که در گذشته واریس خود را عمل کردند و بیماری آن ها عود کرده است نباید از این روش استفاده کنند. مزایای این روش آمار ۹۸ درصدی موفقیت، دوران نقاهت کوتاه، روشی سرپایی، بدون نیاز به بیهوشی است.

انواع روش های درمان واریس با لیزر

آیا درمان واریس پا با لیزر بی خطر است ؟

تمامی این روش های درمان واریس سرپایی بوده و نسبت به روش های جراحی عوارض کمتری دارند. لیزر درمانی به خودی خود دارای یک پرتو گرما است که در صورت انتخاب یک پزشک بی تجربه برای این روش می تواند بافت اطراف ورید را بسوزاند. گاهی امکان دارد لکه های قهوه ای روی سطح پوست ظاهر شوند که به مرور زمان محو می شوند و دائمی نیستند.

لیزر اندووس برای درمان واریس :

لیزر درون وریدی یک درمان موثر برای وریدهای واریسی بزرگ است که در آن پزشک یک کاتتر کوچک را تحت هدایت سونوگرافی وارد سیاهرگ می‌کند، به این ترتیب گرمای زیادی که توسط لیزر وارد سیاهرگ می‌شود باعث خشک شدن رگ‌ها می‌شود. رگ داخل و فرو خواهد ریخت. یک جلسه درمان EVLT یا لیزر درون وریدی برای مواردی که نیاز به جلسات متعدد دارند، مؤثرتر از اسکلروتراپی است. در برخی موارد لیزر درون وریدی جایگزین مناسبی برای اسکلروتراپی فوم و روش‌های دیگر از جمله روش جراحی درمان‌های امواج رادیویی است. روش‌های ابلیشن با فرکانس رادیویی و لیزر درون وریدی نسبت به روش‌های جراحی عوارض کمتری دارند و از درمان‌های موثرتری برای واریس محسوب می‌شوند.

آیا درمان واریس با لیزر درد دارد ؟

این روش درمانی به جای درد با سوختگی کوچک همراه است، اما به گونه ای نیست که فرد به هیچ وجه نتواند آن را تحمل کند. قبل از استفاده از انواع روش های لیزر درمانی واریس، از بی حسی موضعی استفاده می شود. پس از انجام این تکنیک امکان دارد در ساق پا و اطراف ران احساس ناراحتی کنید که یکی از عوارض این روش است و پس از حدود نیم ساعت برطرف می شود.

نکات بعد از درمان واریس با لیزر و آر اف

بعد از درمان به مدت 48 ساعت پانسمان روی پای بیمار گذاشته می شود و البته با این پانسمان می تواند سر کار برود و نیازی به استراحت مطلق ندارد و بعد از 48 ساعت پانسمان باز می شود و می تواند حمام کند. حدود یک ماه بیمار سفتی محل عمل و حالت طناب مانندی را در محل عمل احساس می کند. نیازی به مراقبت خاصی نیست و جای نگرانی نیست، بعد از یک ماه بیمار برای کنترل مراجعه می کند و مشکلات اصلی بیش از 95 درصد بیماران برطرف می شود. اگر ورید واریسی کوچکی باقی بماند که در زیر زانو ایجاد می‌شود زیرا در عمل RF، رگ‌های واریسی اصلی از زانو درمان می‌شوند و امکان دارد رگ‌های کوچک بعد از عمل در ساق پا یا زیر زانو باقی بمانند توسط انجام اسکلروتراپی که به عنوان درمان تکمیلی انجام می شود و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

چگونه از ایجاد واریس پا پیشگیری کنیم ؟

دلایل زیادی برای ایجاد واریس در زنان و مردان وجود دارد. در مورد بروز واریس به دلایل ارثی باید گفت که هیچ راهی برای پیشگیری وجود ندارد. برخی از موارد باعث به تعویق افتادن رگ‌های واریسی می‌شوند. برای پیشگیری از ایجاد واریس پا باید از چاقی و اضافه وزن زیاد بپرهیزید.میزان فشار خون خود را تحت کنترل قرار دهید. کم تحرکی باعث می شود تا خون به درستی در رگ‌ها در جریان نباشد. گاهی در طول روز پاهای خود را ۱۵ سانتیمتر بالاتر از سطح قلب نگه دارید. بهتر است این کار را سه مرتبه در طول شبانه روز انجام دهید.

نکات بعد از درمان واریس با لیزر و آر اف

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین مرکز درمان لیزر واریس در سعادت آباد و بهترین پزشک را انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.