ما در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین راه درمان واریس پا آشنا کنیم. رگ های واریسی حداقل از هر چهار نفر یک نفر را مبتلا می کند و در خانم ها شایع تر است و با بیشتر شدن سن احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد. رگ های واریسی رگ های متورم زیر پوست هستند که قابل مشاهده و احساس هستند. این سیاهرگ ها در پاها ایجاد می شوند. اگرچه رگ های واریسی می توانند ناخوشایند باشند، اما برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کنند. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین راه درمان واریس پا با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

به گشاد شدن سیاهرگ ها واریس گفته می شود. در این بیماری، واریس به صورت سیاهرگ های دراز، متورم و پرپیچ و خم دیده می شود و اغلب در سطوح داخلی اندام تحتانی دیده می شود. وریدهای واریسی شایع ترین بیماری عروقی انسان است که 10 تا 20 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشترین شیوع واریس در زنان 40-49 ساله برآورد شده است. گاهی اوقات رگ های واریسی با تلانژکتازی اشتباه گرفته می شود. سیاهرگ های قابل مشاهده در سطح پوست به دو صورت دیده می شوند.

واریس چیست ؟

وریدهای واریسی :

رگ های واریسی بزرگتر هستند و می توانند به صورت برجستگی های پیچ در پیچ زیر سطح پوست دیده شوند. گاهی ممکن است فرد همراه با التهاب وریدها درد داشته باشد.

وریدهای تار عنکبوتی :

رگ های تار عنکبوت کوچکتر و شبیه تار عنکبوت هستند و رنگ آن ها آبی یا قرمز است. این وریدها نزدیک به سطح پوست هستند و درد و تورم ندارند.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد واریس پا

بعضی از عوامل وجود دارد که در ایجاد واریس پا تاثیر گذار هستند. در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

وزن :

اضافه وزن، به خصوص در اطراف شکم، خطر ابتلا به واریس را بیشتر می کند. به طوری که افراد دارای اضافه وزن 30 درصد بیشتر در معرض این بیماری هستند.

تاریخچه خانوادگی :

ضعف ژنتیکی دریچه ها از سنین پایین وجود دارد. اگر سایر اعضای خانواده شما واریس دارند، احتمال ابتلای شما به آن ها بیشتر است.

جنسیت :

زنان بیشتر از مردان از واریس رنج می برند. دلیل اصلی بارداری است. زیرا حجم خون و فشار شکم در این مدت بیشتر می شود و هورمون ها باعث گشاد شدن رگ های خونی می شوند. با پایان یافتن بارداری، خطر ابتلا به واریس بیشتر می شود.

ایستادن یا نشستن طولانی :

جریان خون زمانی که برای مدت طولانی در یک موقعیت قرار می گیرید کم می شود و احتمال ایجاد رگ های واریسی را بیشتر می کند.

سن :

خطر ابتلا به واریس با بیشتر شدن سن افزایش می یابد. زیرا رگ های خونی و ماهیچه های پشت ساق که با فشار دادن روی رگ ها در حین راه رفتن به بازگشت خون به قلب کمک می کنند، به مرور زمان ضعیف می شوند. کمتر از ده درصد از زنان زیر 30 سال و بیش از 75 درصد از زنان بالای 70 سال به واریس مبتلا هستند.

واریس چگونه به وجود می آید ؟

وظیفه وریدها برگرداندن خون بدون اکسیژن از اندام های بدن به قلب است تا قلب بتواند آن را برای تامین اکسیژن خون به ریه ها بفرستد. سپس خون اکسیژن دار به قلب باز می گردد و از آنجا به آئورت پمپ می شود و در نتیجه در سراسر بدن پخش می شود. وریدهای پا کار دشوارتری دارند، زیرا باید خون را تا مسافتی طولانی به جلو بر خلاف جهت گرانش و فشار وزن بدن فشار دهند. دریچه های یک طرفه در سیاهرگ ها وجود دارد که نقش آن ها جلوگیری از برگشت خون است. اگر این دریچه ها نتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند، خون برگشته و در رگ ها جمع می شود. در نتیجه باعث متورم شدن آن ها و باعث تشکیل واریس می شود.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد واریس پا 

درمان واریس با لیزر در سعادت آباد :

از لیزر برای از بین بردن رگ های کوچک استفاده می شود. این نوع لیزر بسیار قدرتمند است و بر روی رگ های واریسی می تابد و آن ها را از بین می برد. این روش در قسمت بیرونی پوست اعمال می شود و رگ های عنکبوتی مانند زیر سطح پوست را تقویت می کند. گرمای تولید شده توسط لیزر ورید واریسی را از بین می برد و آن را به بافتی ساده تبدیل می کند.

این بافت اسکار ایجاد شده ورید را مسدود می کند و سیاهرگ مسدود شده از چرخه خون رسانی خارج شده و از بین می رود. این روش یک روش کم تهاجمی است که می تواند رگ های واریسی را بهتر کند. در این روش از پرتو لیزر استفاده می شود. این پرتوهای متمرکز با دقت کامل به بافت هدف می‌رسند، بنابراین بافت‌های مجاور تحت تأثیر این جراحی قرار نمی‌گیرند.

لیزر درمانی عروقی روشی سریع، موثر و کارآمد بدون هیچ گونه خطری است که به طور کامل استانداردهای زیبایی را رعایت کرده و تاثیر بسزایی بر کیفیت زندگی دارد. می توان گفت که اکثر بیماران مبتلا به واریس می توانند از این روش جراحی بهره مند شوند. گروه محدودی از بیماران شرایط لازم برای استفاده از این جراحی را ندارند. برای این دسته از بیماران، روش اسکلروتراپی فوم برای درمان واریس توصیه می شود.

آیا تورم پا و مچ پا به ورید های واریسی مرتبط است ؟

وریدهای واریسی زمانی ایجاد می‌شوند که رگ‌ها دیگر قادر به پمپاژ خون کافی به پاها نباشند، به این دلیل که سیاهرگ‌ها ضعیف هستند و قادر به اعمال فشار کافی نیستند و باعث برگشت خون می‌شوند. هنگامی که این آسیب اتفاق می افتد، اغلب منجر به رگ های عنکبوتی و رگ های عنکبوتی در پاها می شود. اگر در وریدهای عمقی ساق پا رخ دهد، امکان دارد تشخیص آن دشوارتر باشد.

چیزی مشابه در مورد ادم اتفاق می افتد، زیرا خون به سمت پا و مچ پا می رود، اما رگ های خونی کوچکتر، مویرگ های شما، مایع را به بافت اطراف نشت می کنند. این زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره‌های سیاهرگ‌ها آنقدر ضعیف هستند که اجازه جریان خون را نمی‌دهند. اگرچه وریدهای واریسی باعث تورم در مچ پا و پا نمی‌شوند، اما به دلایل زمینه‌ای که رگ‌ها را بدتر می‌کنند، ادم در مچ پا ایجاد نمی‌کنند.

درمان های غیر جراحی واریس پا

برای پیشگیری از واریس پا تا حد امکان، در طول روز به مدت طولانی روی پا نمانید، استراحت و ورزش های مناسب برای پاها در پیشگیری و درمان واریس موثر است. بیمار باید سعی کند در مرحله اول به مدت طولانی روی پاهای خود بایستد. ورزش و استراحت دادن به پاها می تواند در طول فرآیند درمان موثر باشد. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند موثر باشد. جوراب های مخصوص واریس گردش خون را بهبود می بخشد و این باعث بهبود رگ های واریسی می شود.

البته این جوراب ها برای کسانی که مشکلاتی مانند بیماری عروق محیطی دارند توصیه نمی شود. بنابراین یک مشاور عروقی باید ابتدا شما را ارزیابی کند و در صورت لزوم از جوراب های مخصوص واریس استفاده کند. در بسیاری از بیماران از این روش طولانی مدت استفاده می شود، زیرا تمایل یا امکان انجام جراحی واریس را ندارند و یا ممکن است در رگ های عمقی و سطحی خود دچار مشکل شوند.

درمان با لیزر واریس چه مزایایی دارد ؟

نداشتن درد و خونریزی، نماندن جای اسکار، بی نیاز از بستری و بیهوشی، طول درمان کوتاه و عدم نیا به استراحت از مزایای درمان لیزر واریس است. وریدهای واریسی بزرگتر با کاتتر یا جراحی لیزر درون وریدی درمان می‌شوند، به این معنی که یک پروب در یک سیاهرگ بزرگ در ساق پا وارد می‌شود و از اولتراسوند برای هدایت آن به محل دقیق آن استفاده می‌کند. انرژی لیزر ورید را گرم کرده و آن را مسدود می کند.

لیزر بسیار آهسته در امتداد ورید توسط سونوگرافی هدایت می شود تا تمام طول ورید مسدود شود. لیزر وریدی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این نوع درمان دارای میزان موفقیت اولیه 98 درصد است و بین 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. همه جراحان عمومی و عروق می توانند واریس را با لیزر داخل وریدی درمان کنند. پس از جراحی امکان دارد بیمار احساس سفتی در پاها داشته باشد و نقاط آسیب دیده کبودی و درد را نشان دهند. از عوارض احتمالی این روش می توان به آسیب موقت عصبی اشاره کرد.

دوره نقاهت این روش بسیار کوتاه است و فرد ضعیف ترین و سبک ترین درد را احساس می کند. این روش تقریبا جدید هیچ عارضه ای جز کبودی خفیف، قرمزی و تورم در نواحی تحت درمان و به ندرت زخم ندارد. از ویژگی های مثبت این روش این است که به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری نیست، مدت زمان درمان کوتاه است و نیازی به بیهوشی عمومی نیست. توصیه می شود که بیمار به مدت 2 هفته پس از لیزر وریدی واریس از جوراب واریس استفاده کند.

درمان های غیر جراحی واریس پا 

بهترین راه درمان واریس پا

در ادامه با بهترین راه درمان واریس پا آشنا می شوید :

دارو برای درمان :

معمولاً از داروها برای درمان واریس استفاده نمی شود.

کرم واریس :

انواع مختلفی از کرم ها و پمادها برای کم شدن رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی موجود است.

جوراب های واریس :

جوراب های مخصوص واریس به طور مداوم پاها را فشرده می کند و به گردش موثر خون در رگ ها و ماهیچه های پا کمک می کند. قبل از اینکه به شما توصیه شود از جوراب واریس استفاده کنید، باید آزمایشی به نام آزمایش دوپلر برای بررسی جریان خون خود انجام دهید. جوراب های واریس به گونه ای طراحی شدند که فشار یکنواختی را به پای شما وارد می کنند تا گردش خون را بهبود بخشد. این جوراب‌ها در اطراف مچ پا تنگ‌تر هستند و با بالا رفتن گشادتر می‌شوند.

این نوع برای تحریک جریان خون به قلب طراحی شده است. استفاده از این نوع جوراب ها می تواند باعث کم شدن ناراحتی و تورم ناشی از واریس در پاها شود. اما مشخص نیست که آیا جوراب واریس از بدتر شدن رگ های واریسی یا ظهور رگ های واریسی جدید جلوگیری می کند یا خیر. پزشکان تنها در صورتی استفاده از این جوراب ها را به بیمار توصیه می کنند که سایر روش های درمانی برای شما کارساز نباشد.

اگر باردار هستید و واریس دارید، ممکن است پزشک استفاده از جوراب واریس را در دوران بارداری توصیه کند. جوراب واریس را می توان در سایزهای مختلف و با فشارهای مختلف خریداری کرد. بیشتر افراد مبتلا به واریس از جوراب های کلاس 1 (فشار کم) یا کلاس 2 (فشار متوسط) استفاده می کنند. این جوراب ها را می توان در طول‌های مختلف، بعضی تا زانو بالا می‌آیند و بعضی دیگر تا روی ران‌ها را نیز می‌پوشانند. رنگ‌های مختلف، استیل پاهای مختلف، برخی تمام پا را می‌پوشانند ولی  بعضی جوراب‌ها تا پس از انگشتان پا را می‌گیرند خریداری کرد.

درمان با لیزر :

متخصصان از فناوری جدید لیزر درمانی برای درمان رگ های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی استفاده می کنند. لیزر با ارسال پرتوهای قدرتمند نور به داخل سیاهرگ عمل می کند و باعث محو شدن ورید و به آرامی محو شدن آن می شود.

اسکلروتراپی :

در روش اسکلروتراپی، پزشک محلولی را به داخل سیاهرگ های کوچک و متوسط ​​تزریق می کند که باعث زخم و بسته شدن رگ ها می شود. چند هفته پس از درمان واریس، این رنگ ها باید از بین بروند. اگرچه یک ورید امکان دارد به بیش از یک تزریق نیاز داشته باشد، اسکلروتراپی اگر به درستی انجام شود می تواند بسیار موثر باشد.

اسکلروتراپی با فوم برای رگ های بزرگ :

اسکلروتراپی ورید بزرگ با محلول کف کننده یک درمان برای بستن ورید است. این روش یک تکنیک جدیدتر است.

لیزر داخل عروق :

در این روش از فیبرهای لیزر داخل عروقی ظریف برای بستن رگ های واریسی بزرگ استفاده می شود.

رادیوفرکوئنسی :

روش فرکانس رادیویی (RF) شامل عبور یک پروب از یکی از طولانی ترین رگ های واریسی با استفاده از اولتراسوند است. انرژی ناشی از فرکانس رادیویی ظرف را گرم می کند و در نتیجه آن را می بندد.

درمان های جراحی :

چند روش درمانی جراحی برای بیماری واریس پیشرفته وجود دارد. این روش درمانی عبارت است از :

جراحی اندوسکوپی رگ :

این عمل فقط در موارد پیشرفته ای که زخم های واریسی اتفاق افتاده و روش های دیگر موفقیت آمیز نیستند، ضروری است.

برداشتن ورید :

این روش شامل بستن ورید قبل از رسیدن به ورید عمیق و برداشتن ورید از طریق برش های کوچک است.

فلبکتومی :

پزشک رگ های واریسی کوچک را از طریق چندین سوراخ بسیار کوچک در پوست برمی دارد.

بهترین راه درمان واریس پا

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین مرکز درمان لیزر واریس در سعادت آباد و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *