دکتر فریبا هندسی
1401/10/29

جدیدترین درمان واریس پا ❤

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جدیدترین درمان واریس پا آشنا کنیم. واریس یکی از شایع ترین بیماری های انسان است. 30 درصد افراد به نوعی درگیر این بیماری هستند. برخی مشکلات زیبایی دارند، در حالی که برخی دیگر از درد و خستگی شدید شکایت دارند و در برخی موارد مشکلات پیشرفته تر است. واریس می تواند در هر عضوی از جمله دست، شکم، ناحیه تناسلی، صورت و حتی دستگاه گوارش ایجاد شود، اما از آنجایی که فشار وریدی در پاها بیشتر است، واریس در پاها بیشتر از سایر قسمت ها است.

واریس چیست ؟

واریس زمانی اتفاق می افتد که خون به خوبی در رگ های پا گردش نمی کند. دو نوع ورید در پاها وجود دارد: سیاهرگ های سطحی نزدیک سطح پوست و سیاهرگ های عمیق در عضلات. در وریدهای سالم، خون از وریدهای سطحی به وریدهای عمقی و از آنجا به قلب جریان می یابد. وریدهای سطحی پا با رگهای ارتباطی به وریدهای عمقی عضلات پا متصل می شوند. رگ های واریسی نشانه فشار زیاد در رگ های پایینی است.

به طور کلی دریچه های یک طرفه همه این سیاهرگ ها وظیفه کنترل حرکت خون در جهت صحیح را بر عهده دارند. اگر این دریچه‌ها آنطور که باید کار نکنند، خون در رگ‌های پا جمع می‌شود. این مشکل باعث افزایش فشار داخل سیاهرگ ها می شود و در نتیجه رگ ها متورم می شوند و دریچه های بیشتری از کار می افتند. اگر دریچه های سیستم وریدی سطحی مختل شود، رگ های واریسی آشکار ایجاد می شود. درمان های مختلفی برای واریس وجود دارد.

واریس چیست ؟

علائم واریس پا :

شایع ترین نشانه های واریس پا عبارتند از :

  • سرگیجه در وریدهای واریسی شدید به ویژه در افراد مسن بروز می کند به طوری که هنگام بلند شدن بیمار دچار سرگیجه می شود که به آن سرگیجه موضعی می گویند.
  • وریدهای متورم و قلبی اغلب در اطراف مچ پا و ساق پا دیده می شوند.
  • تورم در اطراف مچ دست در موارد واریس مزمن مشاهده می شود.
  • درد و سنگینی پا در هنگام عصر بیشتر می شود و با نشستن و ایستادن طولانی مدت تشدید می شود.
  • تغییر رنگ پوست در قسمت تحتانی ساق پا و مچ آشکارتر است.
  • خارش در اطراف مچ دست بدتر است.
  • پای بیمار بی قرار است و پاهایش را مرتب حرکت می دهد.
  • سوزش و مور، مور شدن یکی از علائم واریس پا است.
  • گرفتگی یا درد ناگهانی عضلانی در پاها که در هنگام خواب رخ می دهد. کوتاه مدت اما خسته کننده است.

آیا هر رگ برجسته ای واریس است ؟

هر سیاهرگ برجسته ای نباید به عنوان یک بیماری واریسی در نظر گرفته شود. در برخی افراد به طور طبیعی رگ های بدن برجسته هستند اما از نظر عملکرد مشکلی ندارند. در افراد لاغر به دلیل نداشتن لایه چربی زیر جلدی، سیاهرگ های طبیعی بدن به صورت واریس ظاهر می شوند. ورزشکاران و بدنسازان رگ های برجسته ای در پاها یا دست ها دارند که رگ های واریسی نیستند.

انواع مختلف واریس در پایه شدت

واریس 3 نوع دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

واریس متوسط :

در این ورید واریسی رگ ها به قدری بزرگ می شوند که می توانید برجستگی آن ها را روی پوست مشاهده کنید. از آنجایی که این رگه ها بنفش یا آبی هستند، ابتدا به موضوع زیبایی آن ها توجه می شود. اما در صورت عدم درمان می توانند مشکلات جدی و خطرناکی ایجاد کنند. اگر رگ های واریسی متوسطی دارید که درد زیادی ایجاد نمی کند، بهتر است همیشه توسط متخصصین رگ ما ویزیت شوید.

این وریدهای بزرگ می تواند نشانه بیماری مزمن عروقی باشد که می تواند منجر به مشکلات دیگری شود. وریدهای واریسی متوسط ​​مانع از جریان آسان خون می شوند، بنابراین خون به جای بازگشت به قلب در رگ ها جمع می شود. این وریدها با لیزر درمانی درون وریدی یا EVLT درمان می شوند. این درمان باعث می شود خون به خوبی از پاها به قلب گردش کند.

واریس شدید :

اگر وریدهای واریسی متوسط ​​درمان نشوند، می توانند بدتر شوند و به واریس شدید تبدیل شوند. این تغییر وضعیت و بروز درد بیشتر می تواند شروع مشکلات جدی و خطرناکی مانند بیماری مزمن عروقی باشد. این بیماری باعث ضخیم شدن بافت ها و پوست می شود و این مشکل می تواند باعث تورم، زخم شدن پوست و تغییر رنگ پوست شود. اگر واریس شدید دارید، برای دستیابی به نتایج مطلوب به جلسات درمانی متعدد نیاز دارید.

واریس مربوط به بارداری :

هنگامی که یک زن باردار است، بدن او خون بیشتری تولید می کند که می تواند فشار بیشتری بر رگ های او وارد کند. این باعث ایجاد واریس در پاها و ناحیه لگن می شود. زنانی که چند قلو باردار شدند بیشتر در معرض مشکلی به نام سندرم احتقان لگن یا PCS هستند. این مشکل باعث ایجاد واریس در پاها یا ناحیه لگن می شود. وریدهای واریسی دردناک‌تر از وریدهای واریسی معمولی هستند.

واریس عنکبوتی پا چیست ؟

واریس می تواند خفیف یا شدید باشد. در حالت خفیف بیماری که واریس عنکبوتی نامیده می شود، علائمی مانند درد و زخم در بیمار وجود ندارد، اما این نوع واریس می تواند عامل نوع جدی تر آن باشد. در وریدهای واریسی عنکبوتی، مویرگ های پا تغییر شکل می دهند و روی پوست پاها برجسته می شوند.

مشکل رایجی که مبتلایان به این نوع واریس دارند و در خانم ها بیشتر است، مشکل زشتی و خطوط رنگی برجسته ای است که در سطح پوست ایجاد می شود. به دلیل تغییرات هورمونی بارداری یا یائسگی یا سایر عوامل زمینه‌ای، مویرگ‌ها برجسته و متورم می‌شوند، اما با رعایت منظم توصیه‌های درمان، علاوه بر درمان آن، می‌توان از بروز نوع جدی تر آن جلوگیری کرد.

انواع مختلف واریس در پایه شدت

پیشگیری از ابتلا به واریس در پا :

شواهد کمی در مورد توانایی جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی یا ایجاد رگ های واریسی جدید وجود دارد. با این حال، بهتر شدن  جریان خون و قدرت عضلانی می تواند خطر ابتلا به واریس را کم می کند. همان اقداماتی که می تواند درد ناشی از واریس را کاهش دهد به پیشگیری از آن کمک می کند.

ورزش مرتب :

آمادگی جسمانی بهترین راه برای حفظ قدرت عضلات پا، گردش خون و کنترل وزن است. این در بهتر شدن گردش خون و کمک به حفظ وزن ایده آل موثر است.

حفظ وزن مناسب :

اگر چاق هستید و اضافه وزن دارید، باید وزن کم کنید. کنترل وزن از فشار اضافی روی عروق پا جلوگیری می کند. داشتن BMI در محدوده سالم به بدن شما کمک می کند تا گردش خون بهتر و متابولیسم بهتری داشته باشد.

خودداری از پوشیدن لباس تنگ :

لباس های تنگ از گردش خون در ناحیه کمر، کشاله ران و پاها جلوگیری می کند. این کار از جریان مداوم خون به خصوص در ساق پا جلوگیری می کند. قرار دادن پاها روی هم به مدت طولانی باعث انسداد خون در وریدهای پا می شود.

استفاده نکردن از کفش پاشنه بلند :

پوشیدن طولانی مدت کفش پاشنه بلند باعث اختلال در گردش خون می شود. کفش های بدون پاشنه و صاف برای گردش بهتر خون و بهتر شدن وضعیت ساق پا مناسب ترند.

استفاده نکردن از سیگار :

سیگار در ایجاد رگ های واریسی موثر است. سیگار کشیدن دیواره رگ های خونی را ضعیف می کند و به دریچه های یک طرفه داخل آسیب می رساند. در نتیجه خون به تدریج در سیاهرگ ها به خصوص در پاها جمع می شود. تجمع خون باعث پیدایش رگ های خونی در پشت پوست و گاهی برجسته و واریسی می شود.

آیا رگ های عنکبوتی همان رگ های واریسی هستند ؟

رگ های عنکبوتی شبیه به رگ های واریسی هستند اما کوچکتر هستند. رگ های عنکبوتی نزدیک به سطح پوست هستند و اغلب به رنگ قرمز یا آبی ظاهر می شوند. رگ‌های عنکبوتی روی پاها ایجاد می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را در صورت یافت. اندازه آن ها متفاوت است و اغلب شبیه تار عنکبوت هستند.

جدیدترین درمان واریس پا

جدید ترین درمان واریس پا وجود دارد که در ادامه با آن ها می پردازیم :

آندوسکوپی :

امکان دارد در موارد بسیار پیشرفته که شامل زخم های پا است، نیاز به جراحی داشته باشید، جایی که روش های دیگر جواب نداند. جراح شما از یک دوربین فیلمبرداری نازک که در پای شما قرار می گیرد برای مشاهده و بستن رگ های واریسی استفاده می کند، سپس ورید را از طریق برش های کوچک خارج می کند. این فرآیند به صورت سرپایی انجام می شود.

اسکلروتراپی :

در این روش، پزشک محلول یا فوم را به داخل ورید واریسی کوچک یا متوسط ​​شما تزریق می کند تا آن را برش داده و ببندد. در عرض چند هفته، ورید واریسی درمان شده باید ناپدید شود. اگرچه یک ورید امکان دارد به بیش از یک تزریق نیاز داشته باشد، این روش تنها زمانی موثر است که به درستی اعمال شود. اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و در مطب پزشک انجام می شود.

انعقاد بالا و حذف رگ :

این روش شامل بستن ورید قبل از رسیدن به ورید عمیق و برداشتن ورید از طریق یک برش کوچک است. این یک روش سرپایی برای بسیاری از افراد است. برداشتن وریدها بر گردش خون در پاهای شما تأثیر نمی گذارد زیرا سیاهرگ های عمیق تر در ساق شما حجم بیشتری از خون را پردازش می کنند.

اسکلروتراپی فومی رگ های بزرگ :

تزریق محلول کف کننده در رگ های بزرگ روشی برای بستن رگ و پوشاندن آن است.

جدیدترین درمان واریس پا

درمان لیزری :

پزشکان از فناوری جدید لیزر درمانی برای بستن رگ های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی استفاده می کنند. لیزر درمانی با ارسال پرتوهای قدرتمند نور به داخل رگ ها عمل می کند که رگ ها را از بین می برد و باعث ناپدید شدن آن ها می شود. نیازی به تزریق یا سوزن نیست. برای آشنا شدن با لیزر واریس در سعادت آباد به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

کاتتر با استفاده از انرژی لیزر و یا فرکانس رادیویی :

در یکی از این درمان ها، پزشک یک لوله باریک را در ورید بزرگ شده قرار می دهد و با استفاده از لیزر یا فرکانس رادیویی انتهای کاتتر را گرم می کند. هنگامی که کاتتر خارج می شود، گرما رگ را از بین می برد و می بندد. این روش برای وریدهای واریسی بزرگ ترجیح داده می شود.

آمبولی فلبکتومی :

پزشک شما رگ های واریسی کوچک را از طریق سوراخ های کوچک روی پوست شما برمی دارد. در این روش سرپایی فقط قسمتی از پای شما که آسیب می بیند بی حس می شود. اسکارها معمولا حداقل هستند.

چرا واریس پا در زنان نسبت به مردان بیشتر است ؟

بیماری های وریدی اندام تحتانی شیوع بالایی دارد و در این میان واریس در حدود 20 درصد بزرگسالان مشاهده می شود. 40 تا 50 درصد از جمعیت امکان دارد واریس بدون علامت داشته باشند که به راحتی قابل مشاهده نیستند. مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که 15 درصد از مردان و 25 درصد از زنان دارای رگ های واریسی قابل مشاهده هستند. یکی از دلایل شیوع بیشتر واریس در زنان تغییرات هورمونی است که نقش مهمی در بروز چنین عوارضی دارد. رگ های عنکبوتی به دلیل سطوح بالای پروژسترون ایجاد می شوند.

پروژسترون هورمونی است که در مردان به مقدار کم وجود دارد، اما در زنان میزان این هورمون در دوره های زندگی مانند بارداری بیشتر می شود. این هورمون نقش مهمی در انبساط عروق خونی و افزایش حجم خون دارد. علاوه بر بارداری، برخی مشکلات هورمونی مانند تنبلی تخمدان و استفاده از قرص های ضد بارداری از عوامل موثر در بروز واریس هستند. برخی از فعالیت های روزانه زنان مانند آشپزی، شستن ظروف و نظافت که مستلزم ایستادن طولانی مدت است و همچنین فعالیت هایی مانند خیاطی، بافتنی یا قالی بافی که منجر به حالت نشستن و طولانی مدت می شود. عدم تحرک از عوامل زمینه ساز این بیماری در زنان محسوب می شود.

عوارض واریس پا

واریس پا مانند روش های دیگر دارای عوارضی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

زخم :

زخم‌های دردناک می‌توانند روی پوست نزدیک رگ‌های واریسی، به‌ویژه نزدیک مچ پا ایجاد شوند. یک ناحیه تغییر رنگ روی پوست قبل از ایجاد زخم ایجاد می شود. اگر مشکوک به این مشکل هستید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون :

گاهی وریدهای عمقی پا گشاد می شوند. در این موارد امکان دارد پا دردناک و متورم شود. هر درد یا تورم مزمن در پاها نیاز به مراقبت پزشکی دارد زیرا می تواند نشانه ای از لخته شدن خون باشد. عاطفه ای که در زبان پزشکی به نام ترومبوفلبیت شناخته می شود.

خون ریزی :

گاهی اوقات رگ ها بسیار نزدیک به سطح پوست هستند و امکان دارد پاره شوند. این باعث خونریزی جزئی می شود. اما هر خونریزی نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

نارسایی وریدی :

یکی از عوارض شایع واریس این است که به دلیل تخلیه ناکافی خون از اندام تحتانی، پاها به خصوص پس از ایستادن یا نشستن طولانی مدت متورم و متورم می شوند.

عوارض واریس پا

کلام آخر

سعی کنید برای انجام این روش بهترین مرکز درمان لیزر واریس در سعادت آباد و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.