دکتر فریبا هندسی
1401/11/12

مراقبت های قبل از لیزر واریس پا ❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت های قبل از لیزر واریس پا آشنا کنیم. واریس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که در افراد مسن در سنین بالا بروز می کند. به گفته برخی افراد، واریس در افراد جوان رخ نمی دهد. امروزه واریس در بسیاری از جوانان رخ داده است. دلایل متعددی وجود دارد که باعث بسته شدن دریچه و در نتیجه واریس می شود که در افراد جوان متفاوت است. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت های قبل از لیزر واریس پا با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

بدن انسان از سه نوع رگ به نام های شریان، سیاهرگ و مویرگ تشکیل شده است. هر رگ خونی در بدن انسان وظیفه خاصی را انجام می دهد. وظیفه اصلی سیاهرگ ها که ورید نامیده می شود، انتقال خون از بدن انسان به قلب است. سیاهرگ ها عامل اصلی واریس در مردان هستند. دریچه های یک طرفه خاصی در رگ ها وجود دارد که دریچه های لانه کبوتر نامیده می شوند. دریچه لانه کبوتر به طور معمول باعث انتقال خون از قسمت های مختلف بدن به قلب می شود. اگر عاملی دریچه های لانه کبوتر را مختل کند، رگ های واریسی ایجاد می شود. اگر دریچه های لانه کبوتر در رگ فاقد توانایی انتقال خون به قلب باشند، رگ های واریسی در ناحیه پا ایجاد می شود.

واریس چیست ؟

عوامل ایجاد واریس پا

رگ های واریسی بزرگ و پیچ خورده هستند. رگ های واریسی می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما بیشتر در پاها دیده می شوند. اگرچه وریدهای واریسی به عنوان یک بیماری جدی در نظر گرفته نمی شوند، اما می توانند بسیار آزاردهنده باشند و منجر به مشکلات جدی تری شوند. از هر 10 بزرگسال، 3 نفر به این بیماری مبتلا هستند و زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. وریدهای واریسی زمانی اتفاق می‌افتند که دریچه‌های کوچک رگ‌ها آسیب دیده یا ضعیف شوند.

دلیل آن می تواند سن، ژنتیک یا یک بیماری زمینه ای باشد. در این بیماری خون به طور معمول در سیستم گردش خون گردش نمی کند و به عقب برگشته یا در وریدها تجمع می یابد، در صورت عدم درمان این بیماری، سیاهرگ ها متورم و تغییر رنگ می دهند که ظاهری ناخوشایند به دنبال دارد. هر کسی که رگ های واریسی دارد می داند که این وضعیت چقدر می تواند ناتوان کننده و آزاردهنده باشد.

حتی فعالیت های ساده روزانه مانند راه رفتن یا ایستادن می تواند باعث درد و ناراحتی او شود. ثابت ماندن برای مدت طولانی منجر به تشدید علائم آن می شود. برای این منظور، اگر فردی دارای اضافه وزن، غیرفعال، بالای 45 سال، سابقه خانوادگی و فشار خون بالا باشد یا مجبور باشد برای مدت طولانی بنشیند یا بایستد، احتمال ابتلا به واریس در وی بیشتر است. علائم رگ های واریسی شامل احساس درد بعد از نشستن یا ایستادن طولانی مدت، پای سنگین، تغییر رنگ پوست، سوزش، تورم، خارش و گرفتگی عضلات است. بنابراین باید به مواردی مثل قهوه ای رنگ شدن پوست پا یا گرم شدن آن، افزایش تورم پاها، احساس درد در ناحیه پاها، کنترل جریان خون برای کنترل رگ‌های واریسی و بالابردن پاها پس از پیاده‌روی یا ایستادن طولانی مدت توجه داشت.

چرا افراد جوان دچار عوارض واریس می شوند ؟

یکی از بزرگترین عواملی که بر سلامت رگ ها تأثیر می گذارد، ژنتیک است. اگر جوانی مستعد ابتلا به رگ های ضعیف باشد، امکان دارد دچار واریس و خطرات آن شود. چاقی یکی از علل شایع بسیاری از بیماری ها در جوانان است. کودکان بیش از هر زمان دیگری بی تحرک هستند و ترجیح می دهند بیشتر وقت خود را با تلفن همراه خود بگذرانند. عدم تحرک همراه با اضافه وزن یکی از عواملی است که به رگ ها فشار وارد می کند و آسیب جدی به آن ها وارد می کند.

این احتمال وجود دارد که نوجوانانی که خود را در معرض فعالیت‌ها و ورزش‌های بسیار سخت و پر استرس قرار می‌دهند در معرض خطر ابتلا به واریس و رگ‌های عنکبوتی باشند. ضربه زدن به یک ناحیه می تواند به رگ ها آسیب برساند و باعث نارسایی وریدی شود. در این حالت، افرادی بیشتر مستعد ابتلا به واریس هستند که ورزش های شدید انجام می دهند و فشار زیادی به پاهای خود وارد می کنند، برای مثال در بازیکنان والیبال چون آن ها تمام روز روی پاهای خود هستند و زانوبند های تنگ می پوشند.

ژیمناست ها به دلیل ایستادن طولانی مدت و آمادگی برای شرایط آسیب مفصل و دونده ها چون بدن باید وریدها را گشاد کند تا به سرعت خون را از طریق وریدهای پا پمپاژ کند. بنابراین در هر سنی که هستید، اگر متوجه شدید پاهایتان سنگین، خسته و دردناک است و یا حتی واریس می بینید، بدانید که بهترین زمان برای شروع درمان در مراحل اولیه بیماری است. علاوه بر این، نباید عوارض ناشی از واریس را به دلیل ناراحتی پنهان کنید.

عوامل ایجاد واریس پا

روش های درمان رگ های واریسی

واریس با تزریق و جراحی قابل ترمیم است، اما اختلالی که باعث واریس می شود قابل درمان نیست. درمان واریس بر علائم، بهتر شدن ظاهر و جلوگیری از مشکلات تمرکز دارد. بالا بردن پاها، دراز کشیدن یا استفاده از مدفوع در حالت نشسته علائم واریس را کم می کند، اما از ایجاد رگ های واریسی جلوگیری نمی کند. رگ های واریسی ایجاد شده در دوران بارداری در عرض دو تا سه هفته پس از زایمان ناپدید می شوند. آنها نباید در این دوره درمان شوند. در ادامه با روش های درمان واریس پا آشنا می شوید :

اسکلروتراپی :

اسکلروتراپی با بستن وریدها از مختل شدن این سیاهرگ ها در جریان خون جلوگیری می کند. محلولی مانند سدیم تترادسیل سولفات به داخل ورید تزریق می شود تا دیواره رگ را از بین ببرد و لخته خون ایجاد کند. این فرآیند باعث ترومبوز ورید سطحی بی ضرر می شود. اسکار لخته شدن خون منجر به تشکیل بافت اسکار و انسداد عروق می شود. ممکن است لخته خون به جای تبدیل شدن به بافت اسکار حل شود و رگ های واریسی دوباره باز شوند. از طرفی احتمال ایجاد رگ های واریسی جدید وجود دارد.

در روش های اسکلروتراپی فعلی از پانسمان های مخصوص برای فشرده سازی قطر ورید استفاده می شود تا اندازه لخته خون کم شود. لخته های خون کوچک بیشتر به بافت اسکار تبدیل می شوند. مزیت دیگر این روش این است که با فشار دادن ناحیه، درد ناشی از تخریب رگ از بین می رود. اسکلروتراپی از جراحی طولانی تر است، اما مزایایی هم دارد. افراد بین جلسات درمان واریس در سعادت آباد می توانند به کارهایشان برسند، استفاده از بی حسی ضروری نیست، رگ های واریسی جدید را بلافاصله بعد از تشکیل می توان درمان کرد.

لیزر درمانی :

در ابلیشن حرارتی داخل وریدی که یک روش کم تهاجمی است، پزشک از یک کاتتر و یک لیزر برای بستن ورید آسیب دیده استفاده می کند. در این روش درمانی از تشعشعات شدید، مداوم و بسیار متمرکز برای بستن و تخریب بافت استفاده می شود. گاهی اوقات لیزر درمانی برای افرادی که به دنبال بهتر شدن ظاهر رگ های واریسی هستند استفاده می شود.

ابلیشن با رادیوفرکوئنسی یا RF :

درمان رگ‌های واریسی با RF شامل ایجاد گرما در دیواره‌های رگ‌های واریسی با استفاده از انرژی فرکانس رادیویی است. یک برش کوچک در بالا یا زیر زانو برای دسترسی به ورید ایجاد می شود و یک لوله نازک به نام کاتتر با استفاده از هدایت اولتراسوند وارد ورید می شود. انرژی فرکانس رادیویی از طریق کاتتر به ورید اعمال می شود و تا زمانی که دیواره رگ از بین برود، این حرارت تا بسته شدن رگ ادامه می یابد. هنگامی که ورید بسته می شود، جریان خون به عروق جدید و سالم هدایت می شود.

جراحی :

دیگر نمی توان جراحی را به عنوان یک روش پرکاربرد در درمان وریدهای واریسی در نظر گرفت. هدف از جراحی برداشتن هر چه بیشتر رگ های واریسی است، جراحان سعی می کنند ورید صافن را حفظ کنند. این سیاهرگ طولانی ترین ورید سطحی بدن است که از مچ پا تا کشاله ران امتداد دارد و در آنجا به ورید فمورال متصل می شود. دلیل تلاش جراح برای حفظ این ورید، امکان استفاده از آن در جراحی بای پس هر ارگان اصلی بدن که با انسداد عروقی مواجه است می باشد. در صورت نیاز به برداشتن ورید صافن، فرآیند بسته شدن ورید واریسی کامل می شود. در این فرآیند، جراح دو برش، یکی در کشاله ران و دیگری در مچ پا ایجاد می کند و ورید را از دو طرف باز می کند. یک نخ انعطاف پذیر وارد ورید شده و آن را بیرون می کشد. جراح برش هایی در این ناحیه ایجاد می کند تا رگ واریسی را از بین ببرد.

با توجه به نقش کمتر وریدهای سطحی نسبت به وریدهای عمقی در جریان خون و در صورت برقراری عملکرد طبیعی وریدهای عمقی، فرسایش وریدهای سطحی به طور کلی باعث اختلال در جریان خون نمی شود. برداشتن رگ های واریسی کمی زمان می برد و به همین دلیل بیهوشی عمومی به بیمار تزریق می شود. این فرآیند علائم را کم می کند و از عوارض جلوگیری می کند، اما می تواند جای زخم را به جای بگذارد. هر چه فرآیندی که برای خلاص شدن از شر رگ‌های واریسی طی کردید، بیشتر باشد، طول می‌کشد تا دوباره آن‌ها را داشته باشید. اما از بین بردن واریس به معنای از بین بردن احتمال ظهور مجدد آن نیست.

روش های درمان رگ های واریسی

جوراب واریس چیست ؟

جوراب های فشاری یا جوراب های واریس برای همه مناسب نیستند. قبل از تجویز استفاده از این جوراب ها، پزشکان آزمایشی به نام سونوگرافی داپلر روی پای افراد انجام می دهند تا جریان خون را بررسی کنند. جوراب های فشاری برای بهتر شدن گردش خون با اعمال فشار مداوم بر روی پاها طراحی شدند. تنگ ترین قسمت جوراب در مچ پا قرار دارد و با بالا رفتن به تدریج این سفتی کم می شود. این طراحی خاص خون را به سمت بالا و به سمت قلب به گردش در می آورد.

جوراب های فشرده می توانند به تسکین درد، ناراحتی و تورم ناشی از واریس در پاها کمک کنند. با این حال، هنوز مشخص نشده است که آیا جوراب های فشاری از ظهور رگ های واریسی جدید جلوگیری می کند یا از بدتر شدن رگ های واریسی موجود جلوگیری می کند. افراد باید به محض بیدار شدن از خواب این جوراب ها را بپوشند و هنگام خواب آن را در بیاورند. اگرچه جوراب های فشرده می توانند ناراحت کننده باشند، به خصوص در هوای گرم. اما پوشیدن صحیح آن ها برای دستیابی به حداکثر نتیجه ضروری است.

جوراب های واریس باید به سمت بالا کشیده شوند تا هر سطح مخصوص در ناحیه مناسبی از ساق پا قرار گیرد. افراد باید از تا کردن جوراب ها خودداری کنند زیرا این وضعیت می تواند باعث فشار بیشتر روی یک ناحیه از پا شود. اگر جوراب ها ناراحت کننده هستند یا مناسب نیستند، باید با پزشک خود مشورت کنید. در صورت عدم تناسب سایز جوراب، امکان سفارش جوراب با سایز خاص وجود دارد.

اگر پزشک پوشیدن جوراب با سایز خاص را توصیه می کند، باید در چند جا اندازه گیری شود تا از سایز صحیح پای افراد اطمینان حاصل شود. در صورت تورم پاها اندازه گیری باید صبح انجام شود زیرا این بار تورم در کمترین حد خود است. اگر جوراب های فشاری باعث خشکی پوست پا می شوند، می توانید قبل از خواب از پمادهای مرطوب کننده استفاده کنید. افراد باید همیشه مراقب علائم زخم، تاول و تغییر رنگ پوست در پاهای خود باشند.

مراقبت های قبل از لیزر واریس پا

برای این که دچار عوارض و خطرات نشوید و نتایج مناسبی از این روش بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از لیزر واریس پا آشنا می شوید :

  • سعی کنید در روز جراحی فردی را همراه خود داشته باشید تا بتوانید به خانه بروید.
  • پزشک عمل جراحی را به بیمار توضیح می دهد. تمام سوالات خود را در مورد جراحی از پزشک خود بپرسید.
  • برای کم شدن استرس و آرامش می توان از داروهای آرام بخش استفاده کرد.
  • از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را تکمیل کنید تا به پزشک اجازه انجام جراحی بدهید. فرم را با دقت بخوانید و اگر واضح نبود سوالات خود را از پزشک بپرسید.
  • 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید. بعد از نیمه شب نخورید و ننوشید.
  • پزشک در مورد سابقه پزشکی بیمار سوال خواهد کرد. معاینه بالینی انجام خواهد شد. این معاینه برای اطمینان از سلامت کامل بیمار قبل از جراحی انجام می شود. آزمایش خون و سایر آزمایشات تشخیصی ممکن است مورد نیاز باشد.
  • در مورد همه داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. این داروها می توانند بدون نسخه یا با نسخه باشند. این داروها شامل ویتامین ها، گیاهان دارویی و سایر مکمل ها هستند.
  • اگر اختلال خونریزی دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از داروهای رقیق کننده خون، آسپرین، ایبوپروفن یا هر دارویی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد، به پزشک خود اطلاع دهید. امکان دارد از شما خواسته شود که مصرف این داروها را قبل از جراحی متوقف کنید.

مراقبت های قبل از لیزر واریس پا

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین متخصص واریس در سعادت آباد را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر مقاله مراقبت های قبل از لیزر واریس پا همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.