دکتر فریبا هندسی
1401/12/18

واریس پا بر اثر چیست ؟ ❤️

شاید برای شما سوال باشد واریس پا بر اثر چیست ؟ رگ های واریسی به صورت وریدهای متورم در ساق پا یا سایر قسمت های بازو یا ساق پا دیده می شوند. در زیر پوست، این رگ‌ها از سایر رگ‌ها پررنگ‌تر هستند و واضح‌تر دیده می‌شوند. مشکل اصلی اکثر افراد مبتلا به واریس و علائم آن ها ظاهر زیبایی و ظاهری است که به پاها می دهند. در غیر این صورت، واریس مشکل حادی مانند درد در ناحیه آسیب دیده ایجاد نخواهد کرد. در ادامه برای آشنا شدن با واریس پا با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

واریس سیاهرگ های بزرگ و پیچ خورده ای هستند که بیشتر در پاها و ران ها دیده می شوند. هر سیاهرگی می‌تواند به رگ‌های واریسی مبتلا شود، اما سیاهرگ‌هایی که معمولا رگ‌های واریسی ایجاد می‌کنند، رگ‌های پا هستند. زیرا ایستادن و راه رفتن به رگ های پایین تنه شما فشار وارد می کند. برای بسیاری از افراد، رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی فقط یک مشکل زیبایی هستند. برای دیگران، واریس می تواند باعث درد و ناراحتی شود. گاهی اوقات رگ های خونی منجر به مشکلات جدی تری می شوند.

واریس چیست ؟

دلیل واریس پا :

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده می توانند باعث واریس شوند. شریان‌ها خون را از قلب به سایر بافت‌های بدن می‌برند و سیاهرگ‌ها خون را از قسمت‌های بدن برای گردش مجدد به قلب باز می‌گردانند. برای بازگرداندن خون به قلب، وریدهای پاهای شما باید بر خلاف گرانش کار کنند. انقباضات عضلانی در پاهای شما مانند یک پمپ عمل می کند و دیواره های الاستیک وریدها به بازگشت خون به قلب کمک می کنند. دریچه های کوچک در رگ های شما با جریان خون به قلب باز می شوند و سپس برای جلوگیری از جریان خون در جهت مخالف بسته می شوند. اگر این دریچه‌ها ضعیف یا آسیب دیده باشند، خون می‌تواند به داخل سیاهرگ‌ها برگشته و باعث گشاد شدن یا پیچ خوردن آن‌ها شود.

چگونه می توان واریس پا را تشخیص داد ؟

برای تشخیص واریس، پزشک معاینه فیزیکی مانند نگاه کردن به پاهای شما در حالت ایستاده برای بررسی تورم انجام می دهد. امکان دارد پزشک از شما بخواهد که دردی در پاهایتان را گزارش کنید. ممکن است لازم باشد سونوگرافی انجام دهید تا ببینید آیا دریچه های ورید شما به طور طبیعی کار می کنند و آیا علائمی از لخته شدن خون وجود دارد یا خیر. در این آزمایش غیر تهاجمی، یک متخصص از یک دستگاه کوچک دستی به اندازه یک تکه صابون استفاده می کند و آن را روی پوست شما در ناحیه مورد بررسی قرار می دهد. این دستگاه تصاویری از رگ های پای شما را به صفحه نمایش می فرستد تا متخصص و پزشک شما آن را ببیند. برای آشنا شدن با نحوه تشخیص بیماری واریس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

درمان پزشکی واریس

در ادامه با روش های درمان واریس پا آشنا می شوید :

جراحی آندوسکوپی :

امکان دارد در موارد بسیار پیشرفته که شامل زخم های پا است، نیاز به جراحی داشته باشید، جایی که روش های دیگر جواب ندادند. جراح شما از یک دوربین فیلمبرداری نازکی که در پای شما قرار داده شده است برای مشاهده و بستن رگ های واریسی استفاده می کند، سپس ورید را از طریق برش های کوچک خارج می کند. این فرآیند به صورت سرپایی انجام می شود.

اسکلروتراپی :

در این روش، پزشک محلول یا فوم را به داخل ورید واریسی کوچک یا متوسط ​​شما تزریق می کند تا آن را برش داده و ببندد. در عرض چند هفته، ورید واریسی درمان شده باید ناپدید شود. اگرچه یک ورید امکان دارد به بیش از یک تزریق نیاز داشته باشد، این روش تنها زمانی موثر است که به درستی اعمال شود. اسکلروتراپی نیازی به بیهوشی ندارد و در مطب پزشک انجام می شود.

اسکلروتراپی فومی رگ های بزرگ :

تزریق محلول کف کننده در رگ های بزرگ نیز روشی برای بستن رگ و پوشاندن آن است.

درمان لیزری :

پزشکان از فناوری جدید لیزر درمانی برای بستن رگ های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی استفاده می کنند. لیزر درمانی با ارسال پرتوهای قدرتمند نور به داخل رگ ها عمل می کند که رگ ها را از بین می برد و باعث ناپدید شدن آن ها می شود. نیازی به تزریق یا سوزن نیست.

درمان پزشکی واریس

روش کمک کاتتر با استفاده از انرژی لیزر و یا فرکانس رادیویی :

در یکی از این درمان‌ها، پزشک یک لوله باریک را در ورید بزرگ شده قرار می‌دهد و انتهای کاتتر را با استفاده از لیزر یا فرکانس رادیویی گرم می‌کند. هنگامی که کاتتر خارج می شود، گرما رگ را از بین می برد و می بندد. این روش برای وریدهای واریسی بزرگ ترجیح داده می شود.

آمبولی فلبکتومی :

پزشک شما رگ های واریسی کوچک را از طریق سوراخ های کوچک روی پوست شما برمی دارد. در این روش سرپایی فقط قسمتی از پای شما که آسیب می بیند بی حس می شود. اسکارها معمولا حداقل هستند.

انعقاد بالا و از بین رفتن رگ :

این روش شامل بستن ورید قبل از رسیدن به ورید عمیق و برداشتن ورید از طریق یک برش کوچک است. این یک روش سرپایی برای بسیاری از افراد است. برداشتن وریدها بر گردش خون در پاهای شما تأثیر نمی گذارد زیرا سیاهرگ های عمیق تر در ساق شما حجم بیشتری از خون را پردازش می کنند.

دلیل ورم بعد از ورزش چیست ؟

در برخی موارد استفاده از جوراب های مخصوص واریس یا جوراب های فشاری توصیه می شود. البته این جوراب ها بعد از جراحی و همچنین در دوران بارداری استفاده می شوند. این جوراب ها رگ های واریسی را کم می کند و تورم و درد پاها را کاهش می دهند، با این حال، پزشکان هنوز نمی دانند که آیا پوشیدن آن ها از بدتر شدن رگ های واریسی جلوگیری می کند یا باعث واریس بیشتر می شود.

عوارض واریس پا :

واریس پا عوارضی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

نارسایی وریدی :

یکی از عوارض شایع واریس این است که به دلیل تخلیه ناکافی خون از اندام تحتانی، پاها به خصوص پس از ایستادن یا نشستن طولانی مدت متورم می شوند.

زخم :

زخم‌های دردناک می‌توانند روی پوست نزدیک رگ‌های واریسی، به خصوص نزدیک مچ پا ایجاد شوند. یک ناحیه تغییر رنگ روی پوست قبل از ایجاد زخم ایجاد می شود. اگر مشکوک به این مشکل هستید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

خون ریزی :

گاهی اوقات رگ ها بسیار نزدیک به سطح پوست هستند و امکان دارد پاره شوند. این معمولا باعث خونریزی جزئی می شود. اما هر خونریزی نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

لخته خون :

گاهی وریدهای عمقی پا گشاد می شوند. در این موارد امکان دارد پا دردناک و متورم شود. هر درد یا تورم مزمن در پاها نیاز به مراقبت پزشکی دارد زیرا می تواند نشانه ای از لخته شدن خون باشد. عاطفه ای که در زبان پزشکی به نام ترومبوفلبیت شناخته می شود.

آیا کرم ونوویتال به درمان واریس کمک می کند ؟

بله، کرم یا قرص وینویتال یک داروی گیاهی حاوی عصاره شاه بلوط هندی است که برای درمان واریس و از بین رفتن کبودی استفاده می شود. این دارو در صورت استفاده صحیح عوارض خاصی ندارد. این دارو حاوی عصاره گل همیشه بهار و شاه بلوط هندی است که باعث بیشتر شدن حساسیت رگ های خونی به کانال های کلسیمی، کاهش نفوذپذیری مویرگ های آسیب دیده و افزایش انقباضات عروقی و در نهایت کاهش ادم و تورم می شود.

درمان خانگی واریس پا

برای درمان واریس پا می توان از روش های خانگی برای درمان استفاده کرد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم :

ماساژ :

ماساژ دادن مناطقی که رگ های واریسی وجود دارد، جریان خون را در آن ناحیه افزایش می دهد. اگر می خواهید تجربه بهتری از ماساژ داشته باشید، می توانید از روغن های گیاهی استفاده کنید.

نرمش :

پیاده روی راهی عالی برای جریان یافتن خون در پاهای شما است. پزشک شما می تواند سطح مناسبی از فعالیت را تجویز کند.

وزن متعادل :

کم شدن وزن می تواند فشار اضافی روی رگ های شما را کاهش دهد. رژیم غذایی شما می تواند کمک کننده باشد. برای جلوگیری از تورم ناشی از احتباس مایعات از رژیم غذایی کم نمک استفاده کنید.

استفاده از لباس های مناسب :

از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید. کفش های پاشنه کوتاه بیشتر از عضلات پای شما استفاده می کنند که برای رگ های شما بهتر است. از پوشیدن لباس های تنگ در اطراف کمر، پاها یا کشاله ران خودداری کنید، زیرا می تواند جریان خون را کم کند.

پرهیز از ایستادن طولانی :

به طور مداوم وضعیت خود را تغییر دهید تا جریان خود را بیشتر کنید.

بالا نگه داشتن پاها :

برای بهتر شدن گردش خون در پاهای خود، هر روز چند استراحت کوتاه داشته باشید تا پاهای خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. به عنوان مثال، دراز بکشید و 3-4 بالش را زیر پای خود قرار دهید.

چه زمانی بعد از لیزر واریس می توان ورزش کرد ؟

ورزش های سنگین و استقامتی و وزنه برداری یا بارهای سنگین را نباید در هفته های اول پس از لیزر درمانی واریس انجام داد، ورزش های سبک و منظم روزانه برای بهتر شدن گردش خون و تسریع روند بهبودی مفید است. دوچرخه سواری در طول دوره توصیه شده پس از درمان اگر قادر به راه رفتن مداوم نیستید، توصیه می شود روزی سه بار و هر بار چند صد متر پیاده روی کنید. هنگامی که سفتی در ناحیه درمان به تدریج کم می شود، می توانید راحت تر راه بروید. توصیه می شود در طول روز 3 بار به مدت 20 دقیقه پیاده روی کنید.

درمان خانگی واریس پا

انواع جوراب های واریس :

انواع مختلفی از جوراب برای واریس وجود دارد. جوراب های واریس از نظر اندازه و قدرت فشاری متفاوت هستند. نیروی فشاری ایجاد شده توسط جوراب های واریس بر حسب میلی متر جیوه اندازه گیری می شود.

فشار کم :

این فشار کمترین فشار موجود است. این نوع جوراب واریس توسط زنان باردار استفاده می شود که می خواهند از ایجاد واریس در دوران بارداری جلوگیری کنند.

فشار متوسط :

این نوع جوراب ها توسط افرادی که واریس دارند استفاده می شود. استفاده از این جوراب ها درد ناشی از واریس را کم کرده و از افزایش آن ها جلوگیری می کند.

فشار زیاد :

این نوع جوراب بعد از جراحی واریس برای جلوگیری از عود و بازگشت واریس بعد از جراحی استفاده می شود.

فشار بسیار زیاد :

این فشار بالاترین سطح فشرده سازی موجود است و در درجه اول بعد از جراحی برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون استفاده می شود.

واریس پا بر اثر چیست ؟

عواملی وجود دارد که باعث واریس پا می شود و واریس پا بر اثر این عوامل ایجاد می شود. عوامل تاثیر گذار در واریس پا عبارت است از :

نشستن طولانی :

اگر برای مدت طولانی در همان وضعیت بمانید، خون شما نمی تواند به درستی گردش کند.

بیشتر شدن سن :

خطر ابتلا به واریس با بیشتر شدن سن افزایش می یابد. افزایش سن باعث آسیب و پارگی دریچه های عروقی می شود که جریان خون را حفظ می کنند. این آسیب باعث می شود که دریچه ها اجازه دهند خون به داخل وریدها برگردد و به جای بازگشت به قلب، در آنجا جمع می شود.

بارداری :

در دوران بارداری، حجم خون در بدن شما بیشتر می شود. این تغییرات از جنین حمایت می‌کند، اما عوارض جانبی ناخواسته‌ای مانند بزرگ شدن رگ‌های پا را به همراه دارد. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند نقش مهمی داشته باشد.

سابقه خانوادگی :

اگر سایر اعضای خانواده شما دارای واریس هستند، احتمال ابتلای شما به آن ها بیشتر است.

چاقی :

اضافه وزن فشار بیشتری بر رگ ها وارد می کند.

جنسیت :

زنان بیشتر از این شرایط رنج می برند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، قاعدگی یا یائسگی می تواند یک عامل خطر باشد زیرا هورمون های زنانه باعث شل شدن دیواره رگ های خونی می شوند. هورمون درمانی، مانند قرص های ضد بارداری، می تواند خطر ابتلا به واریس را بیشتر کند.

آیا به رگ های درمان شده و بسته شده نیاز است ؟

روش های درمانی مانند اسکلروتراپی، لیزر درمانی و RF روش هایی برای بستن عروق بیمار هستند. وریدهای بسته در کار مشکل دارند، و بستن آن ها باعث می شود که خون دوباره در آن جهت جریان یابد، بنابراین باز ماندن آن وریدها فقط کار را سخت تر می کند. بدن مویرگ های سالم دیگری دارد که می توانند جریان خون را به خوبی انتقال دهند. بستن وریدهای مشکل دار در همه موارد باعث بهتر شدن جریان خون در سیستم وریدی بدن می شود.

بررسی رگ های واریسی با سونوگرافی :

سونوگرافی می تواند به تشخیص وجود عروق معیوب کمک کند. سونوگرافی داپلر دستگاهی است که می تواند جریان خون را شناسایی و اندازه گیری کند. می تواند اطلاعات اضافی مانند کیفیت و جریان را از طریق دریچه های ورید عمیق تر ارائه دهد. این اطلاعات به ویژه در صورت نیاز به عمل جراحی یا سایر روش ها ضروری است.

کدام نوع رگ‌های واریسی نیاز به مراجعه و بررسی تشخیصی دارند؟

تشخیص نوع رگ‌های درگیر و معالجه صحیح آن می‌تواند در روند درمان و سرعت آن مؤثر واقع شود. در ادامه به آن می پردازیم :

رگ‌های ریز عنکبوتی :

رگ‌های واریسی عنکبوتی که در سطح پوست مشاهده می‌شوند، در میان مردم به عنوان واریس ریز مویرگی نیز معروف هستند. علائم بالینی خاص و دردی به همراه نخواهند داشت و اگر شبکه‌ای از مویرگ‌های آبی و قرمز روی پاها ظاهر می‌شوند. این نوع وریدها زیبایی ظاهری پاها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در ضمن به جز این عارضه، مشکل دیگری برای فرد ایجاد نخواهند کرد؛ بنابراین می‌توان گفت درمان آن‌ها، مگر برای بهبود زیبایی پا ضرورتی ندارد. اما در مواردی ممکن است همین مویرگ‌ها نشانه‌ای از واریس نهفته مهمی باشد.

وجود مویرگ‌های ریز قرمز و آبی ممکن است علامت واریس ریشه‌دار طنابی نهفته‌ای باشد که هنوز در سطح پوست ظاهر نشده است و تشخیص زودهنگام و درمان به موقع واریس نهفته از عوارض ظاهری و خطرات احتمالی در آینده پیشگیری خواهد کرد. پس توصیه می‌شود واریس‌های مویرگی اگر که همراه علائمی مانند خستگی و سنگینی پا، گرفتگی و درد ناگهانی شبانه در ساق پاها باشند حتماً مورد معاینه و بررسی قرار گیرند. رگ‌های عنکبوتی جزو سیستم مویرگی وریدی به حساب می‌آیند. یعنی در مجموعه شبکه تغذیه کننده و خون رسان نیستند.

رگ‌های برجسته طنابی :

این نوع رگ‌ها در اصطلاح مانند طنابی پیچ خورده هستند و به صورت برآمده و پر پیچ‌وخم ظاهر می‌شوند. البته هر رگ برجسته‌ای بیماری نیست و خطر یا عارضه‌ای به دنبال ندارد بررسی دقیق و سونوگرافی داپلر ریشه رگ‌ها می‌تواند اختلال دریچه‌های لانه کبوتری و نارسایی وریدی را مشخص نماید. اگر که رگ برجسته‌ای در زمینه ریشه بیمار و نارسا باشد واریس طنابی است و توصیه به درمان می‌شود و اگر ریشه سالم بوده و نارسایی وجود نداشته باشد رگ برجسته سالم است و درمان لازم نیست.

واریس پا بر اثر چیست ؟

کلام آخر

برای انجام این روش سعی کندی بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.