دکتر فریبا هندسی
1402/02/26

بهترین متخصص لیزر واریس در تهران ❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین متخصص لیزر واریس در تهران آشنا کنیم. واریس سیاهرگ های متورم و پیچ خورده ای هستند که به راحتی در زیر سطح پوست قابل مشاهده هستند. رگ های واریسی معمولا در پاها ایجاد می شوند. اما می تواند در قسمت های مختلف بدن ایجاد شود. واریس یک بیماری شایع است و معمولا علائم و نشانه های کمی دارد. در برخی موارد، واریس می تواند منجر به عوارض خفیف تا متوسط، لخته شدن خون یا زخم های پوستی شود. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین متخصص لیزر واریس در تهران با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

واریس نوعی عارضه عروقی است که همه انواع سیاهرگ های بدن را درگیر می کند، اما بیشتر در رگ های پا دیده می شود. در این عارضه عملکرد دریچه های لانه کبوتر در رگ ها مختل می شود. در نتیجه خون به قلب باز می گردد و در رگ ها تجمع می یابد. نتیجه این فرآیند تورم رگ ها و شاخه های آن ها است. وریدهای واریسی از خفیف تا شدید بسته به درجه تورم ایجاد می شوند. موارد خفیف به نام وریدهای عنکبوتی شناخته می شوند، اما نوع شدید آن به دلیل برآمدگی سیاهرگ های زیر پوست، واریس نامیده می شود.

واریس چیست ؟

دلیل ایجاد واریس پا

گاهی اوقات واریس در افرادی با علل مادرزادی و واریس ضعیف به دلایل ارثی ایجاد می شود. گاهی چند نفر از یک خانواده دچار این مشکل می شوند. وریدهای واریسی در نتیجه آسیب یا ترومبوز ورید عمقی ایجاد می شوند که در دسته علل ثانویه واریس قرار می گیرند. وریدهای واریسی مادرزادی به دلیل برخی ناهنجاری‌های عروق از بدو تولد و اختلال در رشد طبیعی سیستم عروقی است. نقص دریچه های وریدی، بلندی غیرطبیعی اندام ها، سندرم کلیپل ترنانی، تجمع خون در ساق پا و افزایش فشار وریدی از دیگر دلایلی است که منجر به ایجاد واریس و این عارضه در پا می شود.

تشخیص واریس پا چگونه است ؟

یکی از اساسی ترین راه های تشخیص واریس معاینه فیزیکی و بالینی است. امروزه از دستگاه داپلر برای شنیدن صدای جریان خون استفاده می کنند. در سونوگرافی داپلر انسداد رگ ها و وجود لخته های خون و تمامی رگ ها به صورت تصاویر واضح نمایش داده می شود و با استفاده از این روش متخصص قلب به راحتی می تواند دریچه های عروقی را بررسی و معاینه کند. سایر آزمایشات پیشرفته مانند پلتیسموگرافی برای تشخیص واریس استفاده می شود.

علائم بیماری واریس پا :

واریس ممکن است در ابتدا هیچ علامتی ایجاد نکند و مشکلی برای فرد ایجاد نکند. از طرف دیگر، آن ها می توانند علائمی را در همان ابتدای ظهور خود نشان دهند، مانند : تورم پاها، تورم در مچ پا، خارش اطراف رگ‌های واریسی، درد در برخی نواحی رگ‌های واریسی، احساس سنگینی در پاها به خصوص موقع حرکت دادن. واریس در زنان بیشتر دیده می شود، ناگفته نماند که این بیماری در زنان زودتر علائم را نشان می دهد. برخی از علائم جدی دیگر زمانی که وریدهای واریسی پیشرفته تر هستند ظاهر می شوند، از جمله نرم شدن بافت پوست یا تغییر رنگ سطح پوست. باید بدانید که خانم ها زمانی که از واریس رنج می برند بیشتر از پا درد شکایت دارند و آقایان بیشتر مستعد خارش پا هستند.

دلیل ایجاد واریس پا 

لیزر درمانی واریس چیست ؟

لیزر پرتویی از نور است که مقداری گرما را با خود حمل می کند. لیزر واریس پا کاربرد خوبی برای بهبود واریس دارد و به طور کلی در چندین جلسه واریس پا را برای افراد بهبود می بخشد. اگر واریس نادیده گرفته شود و هیچ درمانی برای بهبود آن انجام نشود، این رگ ها پس از مدتی به دلیل انسداد و نرسیدن خون به آن ها از بین می روند و پس از حدود ۲ تا ۳ سال برای همیشه این رگ ها از بین می روند. درمان واریس با لیزر یک روش سرپایی است که با بی حسی موضعی انجام می شود، اما نیازی به بیهوشی ندارد.

این روش بدون درد و تهاجمی است. مدت زمان ویزیت و استفاده از روش های لیزر برای درمان واریس عنکبوتی بیشتر از واریس معمولی و کوچک است. لیزر درمانی برای رفع واریس نتایج متفاوتی در افراد دارد و افراد می توانند در چند جلسه بهبود پیدا کنند، اما گاهی اوقات برخی از افراد به جلسات بیشتری برای درمان واریس در تهران نیاز دارند. اگر درمان واریس پا با لیزر امکان پذیر نباشد و این بیماری پیشرفت زیادی کرده باشد از تکنیک هایی مانند اسکلروتراپی و جراحی برای برداشتن رگ ها استفاده می کنند.

ضرورت درمان واریس :

در حالت خفیف واریس مشکل دیگری جز ظاهر شبکه ای و تیره بودن رگ های زیر پوستی وجود ندارد. برای مثال می توان به سوزش، درد و گرفتگی عضلات پا اشاره کرد. تورم، لرزش و سنگینی می تواند به این موارد بیفزاید. همچنین افراد مبتلا به واریس شدید دچار نوعی اگزمای پوستی می شوند که با قرمزی، سوزش و خارش همراه است. این مشکلات به تدریج منجر به زخم های پوستی حادتر می شود، زیرا خون به پوست و ماهیچه های اطراف آن نمی رسد.

خطرناک ترین عارضه واریس پا، افزایش خطر لخته شدن خون در سیاهرگ ها است. به همین دلیل این افراد بیشتر در معرض آمبولی ریه هستند، بنابراین واریس در هر درجه ای باید خیلی سریع درمان شود. روش های مختلفی برای درمان واریس وجود دارد. انتخاب روش مناسب به وضعیت سلامتی بیمار، علائم و شدت واریس بستگی دارد. رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده توسط پزشکان استفاده از جوراب واریس با فشارهای متفاوت، اسکلروتراپی، میکرواسکلروتراپی، لیزر درمانی، فلبکتومی، جراحی آندوسکوپی است.

آیا همه ورید های بزرگ واریس با لیزر درمانی درمان می شود ؟

لیزرهای داخل وریدی در واقع برای نواحی خاص مانند کشاله ران، بین زانوها، پشت ساق پا و پشت زانو استفاده می شود. این رگ های آسیب دیده معمولا عمیق هستند و قطر آن ها 5 میلی متر است. گاهی اوقات شکل رگ های واریسی به گونه ای است که فقط برخی از آن ها را می توان با لیزر داخل وریدی درمان کرد و آن هایی که بسیار نزدیک به سطح پوست هستند با این روش بهبود می یابند. جای نگرانی نیست، زیرا تمام سیاهرگ هایی که با این روش قابل درمان نیستند با اسکلروتراپی قابل بهبود هستند. اسکلروتراپی برای درمان واریس تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود و به سه جلسه درمانی نیاز دارد.

انواع روش های درمان واریس با لیزر

لیزر واریس در تهران به دو صورت انجام می شود که در ادامه به آن آشنا می شوید :

لیزر درمانی ساده واریس پا :

لیزرهای داخل وریدی در واقع برای نواحی خاصی مانند کشاله ران، بین زانوها، پشت ساق پا و پشت زانو استفاده می شود. این وریدهای آسیب دیده معمولا عمیق هستند و قطر آن ها 5 میلی متر است. گاهی اوقات شکل رگ های واریسی به گونه ای است که فقط برخی از آن ها را می توان با لیزر داخل وریدی درمان کرد و آن هایی که بسیار نزدیک به سطح پوست هستند با این روش درمان می شوند. جای نگرانی نیست، زیرا تمام سیاهرگ هایی که با این روش قابل درمان نیستند، با اسکلروتراپی قابل بهبود هستند. اسکلروتراپی برای درمان واریس تحت هدایت سونوگرافی انجام می شود و به سه جلسه درمانی نیاز دارد. از مزایای این روش عبارت است از : بدون درد، عدم ایجاد بافت اسکار، روشی موثر و بی‌خطر، بدون ایجاد هیچگونه عارضه، عدم رساندن آسیب به بافت اطراف رگ.

لیزر درمانی عروقی واریس پا :

روش لیزر درمانی داخل عروقی در دسته روش های درمانی کم تهاجمی قرار دارد. این روش درمانی دارای یک پرتو نور است که به عمق رگ های واریسی تابش می شود و به مرور زمان بهبود می یابد. این اشعه لیزر هیچ یک از بافت های نواحی آسیب دیده را نمی گیرد و هیچ عارضه پوستی ایجاد نمی کند. اکثر افرادی که واریس دارند می توانند از این روش درمانی برای از بین بردن این رگ ها و افزایش تدریجی کیفیت زندگی خود استفاده کنند. ناگفته نماند افرادی که در گذشته واریس خود را عمل کردند و بیماری آن ها عود کرده است نباید از این روش استفاده کنند. مزای این روش عبارت است از : دوران نقاهت کوتاه، بدون نیاز به بیهوشی، آمار ۹۸ درصدی موفقیت، روشی سرپایی است.

آیا درمان واریس پا با لیزر بی خطر است ؟

تقریبا تمامی این روش های درمان واریس سرپایی بوده و نسبت به روش های جراحی عوارض کمتری دارند. لیزر درمانی به خودی خود دارای یک پرتو گرما است که در صورت انتخاب یک پزشک بی تجربه برای این روش می تواند بافت اطراف ورید را بسوزاند. گاهی ممکن است لکه های قهوه ای روی سطح پوست ظاهر شوند که به مرور زمان محو می شوند و دائمی نیستند.

انواع روش های درمان واریس با لیزر 

مراقبت های بعد از لیزر واریس :

بهتر است بلافاصله پس از عمل حدود 30-60 دقیقه پیاده روی کنید. توجه داشته باشید که کبودی پا باید در حدود 2 هفته برطرف شود. بعد از عمل جراحی با کمک دوستان و اعضای خانواده می توانید به خانه برگردید. برای کاهش تورم در ناحیه عمل، کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه عمل قرار دهید. هر روز محل های برش را بررسی کنید. دیدن مایع صورتی روشن روی پانسمان طبیعی است. مناطق بریده شده را به مدت 48 ساعت از آب دور نگه دارید. در صورت توصیه پزشک، از جوراب واریس برای چند روز یا چند هفته استفاده کنید.

برای مدت طولانی ننشینید یا دراز نکشید. هنگامی که نشستید، پاهای خود را حدود 15 سانتی متر بالا نگه دارید. به مدت 1-2 هفته، 3 بار در روز و هر بار 10-20 دقیقه پیاده روی کنید. به مدت 1-2 هفته از دویدن، پریدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. به مدت 1-2 هفته دوش آب گرم نگیرید. از داروهای مسکن خودسرانه استفاده نکنید زیرا برخی داروها می توانند خونریزی را افزایش دهند. در روزها یا هفته های اول پس از جراحی، از جوراب های فشاری یا باندهای مخصوص برای فشرده سازی پاها استفاده کنید. پاهای آسیب دیده را خیس نکنید.

آیا درمان واریس با لیزر درد دارد ؟

این روش درمانی به جای درد با سوختگی کوچک همراه است، اما به گونه ای نیست که فرد به هیچ وجه نتواند آن را تحمل کند. قبل از استفاده از انواع روش های لیزر درمانی واریس، از بی حسی موضعی استفاده می شود. پس از انجام این تکنیک ممکن است در ساق پا و اطراف ران احساس ناراحتی کنید که یکی از عوارض این روش است و پس از حدود نیم ساعت برطرف می شود.

جلوگیری از ایجاد واریس :

دلایل زیادی برای ایجاد واریس در زنان و مردان وجود دارد. در مورد بروز واریس به دلایل ارثی باید گفت که هیچ راهی برای پیشگیری وجود ندارد. برخی موارد باعث تاخیر در ایجاد رگ های واریسی می شود. از چاقی و اضافه وزن خودداری کنید. فشار خون خود را کنترل کنید. عدم تحرک باعث شده است که خون به درستی در رگ ها جریان نداشته باشد. گاهی در طول روز پاهای خود را 15 سانتی متر بالاتر از سطح قلب نگه دارید. بهتر است این کار را سه بار در روز انجام دهید. برای آشنا شدن با راه های جلوگیری از واریس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

بهترین متخصص لیزر واریس در تهران

از آنجایی که متخصصان زیادی در این زمینه فعالیت دارند؛ ممکن است در انتخاب بهترین متخصص تردید داشته باشید. هنگام انجام این انتخاب، یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که واریس بسته به شدت مشکل در مراحل مختلفی ظاهر می شود و درمان برای هر مرحله متفاوت خواهد بود. در مراحل اولیه، پزشک معالج اغلب تغییر عادات روزانه مانند ورزش و پوشیدن جوراب برای واریس را توصیه می کند و در مراحل شدیدتر، لیزر درمانی، اسکلروتراپی و گاهی جراحی را پیشنهاد می کند. بنابراین لازم است پزشک تخصص و تجهیزات لازم را برای تشخیص صحیح و به موقع داشته باشد.

انواع واریس :

انواع واریس را به سه دسته خفیف، متوسط و پیشرفته می توان دسته بندی کرد. بیماری واریس در همه به یک شکل نیست و ممکن است رگ ها و قسمت های مختلفی از پا را درگیر کند. اینکه هر فرد به چه نوع واریسی مبتلا است بستگی به نوع شغل او و مسائل ژنتیکی دارد. تشخیص نوع واریس باید حتما توسط پزشک انجام شود و درمان مناسب آن را در پیش بگیرد. در ادامه با انواع واریس آشنا می شوید :

واریس صافن کوچک :

در این نوع واریس نیز برجستگی وجود دارد اما آن میزانی نیست که به وضوح دیده شود. واریس صافن کوچک بیشتر در پشت زانوها و مچ پاها دیده می شود.

واریس صافن بزرگ :

واریس صافن بزرگ که با درد همراه هست و نیاز به داروهای درمانی دارد، باعث برجستگی و تغییر رنگ رگ های اصلی از مچ پا تا کشاله ران می شود.

واریس متوسط :

این نوع واریس بیشتر عروق کوچک را درگیر می کند و رنگ کبود رگ ها به راحتی دیده می شود.

واریس شدید :

واریس شدید باعث درد شدید، ورم و زخمی شدن پاها می شود. اگر این نوع واریس به هنگام درمان نشود، رگ های واریسی ورم می کنند و تغییر رنگ می دهند.

واریس خیلی حاد :

وقتی واریس های شدید به موقع درمان نشود واریس پیشرفت می کند و حاد می شود. در این نوع واریس تجمع خون در رگ ها منجر به پارگی رگ ها و خونریزی می شود که گاهی می تواند طولانی مدت ادامه یابد.

واریس شانه ای :

واریس شانه ای اغلب در پشت زانوها دیده می شود و به شکل برجسته و تکه ای می باشد.

واریس مشبک یا عنکبوتی :

در این نوع واریس رگ ها به شکل عنکبوتی در می آیند یعنی مثل تار عنکبوت پیچیده و درهم می شوند. رنگ رگ ها در این نوع قرمز است و بیشتر در زیر زانوها و خارج از ران ها بروز می کند.

بهترین متخصص لیزر واریس در تهران

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.