ما در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین مرکز درمان لیزر واریس در تهران آشنا کنیم. واریس یکی از شایع ترین بیماری های انسان است. 30 درصد افراد به نوعی درگیر این بیماری هستند. برخی مشکلات زیبایی دارند و برخی دیگر از درد و خستگی شدید شکایت دارند و در برخی موارد مشکلات پیشرفته تر است. واریس ممکن است در هر عضوی از جمله دست، شکم، ناحیه تناسلی، صورت و حتی دستگاه گوارش ایجاد شود، اما به دلیل فشار زیاد رگ ها در پاها وجود دارد رگ های واریسی در پاها بیشتر از سایر قسمت های بدن است. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین مرکز درمان لیزر واریس در تهران با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

سیستم گردش خون از سه نوع رگ تشکیل شده است. شریان، ورید و مویرگ که مسئول خون رسانی در بدن هستند. سیاهرگ ها خون را از اندام ها به قلب باز می گردانند. اگر به دلایلی برگشت خون مختل شود، خون در رگ ها بالا بیاید و خون در رگ ها جمع شود، رگ ها منبسط می شوند و رگه های پیچ خورده، بیرون زده و گره دار می شوند و دچار نارسایی می شوند. به این وریدهای ناکافی، واریس گفته می شود.

واریس چیست ؟

علائم واریس پا :

وریدهای متورم و قلبی اغلب در اطراف مچ پا و ساق پا دیده می شوند. درد و سنگینی پا در هنگام عصر افزایش می یابد و با نشستن و ایستادن طولانی مدت تشدید می شود. خارش در اطراف مچ دست بدتر است. سوزش و تورم یکی از علائم واریس است. گرفتگی یا درد ناگهانی عضلانی در پاها که در هنگام خواب رخ می دهد. کوتاه مدت اما خسته کننده است. پای بیمار بی قرار است و پاهایش را مرتب حرکت می دهد. تغییر رنگ پوست در قسمت تحتانی ساق پا و مچ آشکارتر است. تورم در اطراف مچ دست در موارد واریس مزمن مشاهده می شود. سرگیجه در وریدهای واریسی شدید به ویژه در افراد مسن بروز می کند به طوری که هنگام بلند شدن بیمار دچار سرگیجه می شود که به آن سرگیجه موضعی می گویند.

واریس مادرزادی چیست ؟

رگ های واریسی که از دوران کودکی یا حتی از بدو تولد ظاهر می شوند، رگ های واریسی مادرزادی هستند. سندرم کلیپل ترنانی یکی از انواع مادرزادی است که سه ویژگی اصلی در مبتلایان دارد که عبارتند از : واریس طنابی، ماه‌گرفتگی پوستی، بزرگ شدن اندازه پا. این بیماران در خطر لخته شدن خون در رگ ها هستند و برای جلوگیری از لخته شدن رگ های واریسی بزرگ توصیه می شود. احتمال بازگشت این سیاهرگ های بزرگ پس از درمان بیماری کلیپل ترنانی بسیار زیاد است، بنابراین پوشیدن جوراب واریس برای مبتلایان توصیه می شود.

انواع واریس پا

در ادامه با انواع واریس آشنا می شوید :

انواع واریس پا بر حسب شدن علائم :

بسته به شدت علائم، انواع واریس خفیف، متوسط ​​و شدید است. افراد مبتلا به واریس خفیف با علائمی مانند خارش و تورم مچ پا مواجه هستند. علاوه بر این امکان تغییر رنگ ساق پا به خصوص در نواحی تحتانی وجود دارد. در این حالت، واریس متوسط ​​نه تنها به دلیل ایجاد سیاهرگ های برجسته و تیره رنگ در سطح پوست، مشکلات ظاهری ایجاد می کند، بلکه باعث ایجاد ناراحتی ناشی از گرفتگی، درد، لرزش و سنگینی عضلات پا می شود. مخصوصا ساق پا واریس یک عارضه پیشرونده است.

به همین دلیل عدم رسیدگی و درمان نکردن آن منجر به تشدید علائم می شود. مشکلات پوستی یکی دیگر از عوارض واریس شدید است. در این حالت خشکی، زبری و خارش پوست ایجاد می شود که شبیه اگزما است. به این مشکلات می توان فیبروز، سفتی، قرمزی یا برنزه شدن رنگدانه های پوست را اضافه کرد. زخم های پوستی به این دلیل ایجاد می شوند که خون در ناحیه مورد نظر به پوست نمی رسد. هر گونه تداخل در عملکرد رگ های خونی باید به متخصص واریس دکتر مبینی اطلاع داده شود، زیرا اساس لخته شدن خون در رگ های بدن را تشکیل می دهد.

در شایع ترین موارد، افراد مبتلا به واریس شدید از آمبولی ریه رنج می برند. در این عارضه لخته خون رگ های منتهی به ریه را مسدود می کند. افراد مبتلا به واریس شدید در صورت مشاهده علائمی مانند تنگی نفس ناگهانی، شدید، درد قفسه سینه، سرگیجه و ضربان قلب سریع باید به پزشک مراجعه کنند. زیرا این علائم هشدار دهنده آمبولی ریه هستند.

انواع واریس پا

انواع واریس پا بر حسب شکل ظاهری :

تورم عروق بسته به مقدار خون انباشته شده به شکل تار عنکبوت، شبکه و طناب است. به اشکال شبکه مانند، کوچک، قرمز یا آبی، بدون درد و متورم، وریدهای عنکبوتی می گویند. این عارضه در نزدیکی پوست رخ می دهد و شباهت زیادی به تار عنکبوت دارد. در اصطلاح پزشکی به این الگو واریس گفته می شود. عروق با قطر کمتر از 1 میلی متر مستعد ابتلا به واریس تار عنکبوت هستند. وریدهای با قطر کمتر از 3 میلی متر در صورت اختلال عملکرد دریچه و تجمع خون، واریس مشبک نامیده می شوند. اگر تورم بزرگ باشد، رگ های درگیر حالت سینوسی روی سطح پوست ایجاد می کنند. این عارضه به دلیل ظاهری که دارد واریس نامیده می شود. وریدهای واریسی بیشتر در عروق با قطر بیشتر از 3 میلی متر رخ می دهد.

انواع واریس پا بر حسب محدوده درگیر :

ورید صافن یکی از وریدهای اصلی پا است که در معرض خطر ابتلا به واریس است. این سیاهرگ از قوزک پا بالا آمده و به ورید فمورال متصل می شود. اگر در شاخه های اصلی این سیاهرگ اختلال ایجاد شود، واریس سافنوس بزرگتر ایجاد می شود. این عارضه در درجه اول ساق پا و قسمت داخلی، خارجی و پشت ران را درگیر می کند. به قطع شاخه های کوچک این ورید، واریس صافن پایینی می گویند. این وضعیت در پشت مچ پا و زانو رخ می دهد.

لیزر واریس برای چه افرادی مناسب است ؟

لیزر واریسی روشی مناسب برای درمان واریس پا در بیماران مبتلا به مشکلات و عوارض واریس می باشد. در افرادی که خوشبختانه عوارض واریس را ندارند از لیزر درمانی واریس استفاده می شود و علائم واریس باعث می شود که بیمار به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. روش لیزر واریسی در اکثر بیماران مبتلا به واریس قابل استفاده است.

اما این روش در برخی موارد توصیه نمی شود. مثلا برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. انجام این روش در بیماران مبتلا به مشکلات کبدی یا سایر مشکلات مزمن باید با صلاحدید پزشک انجام شود. اگر بیمار مبتلا به نارسایی وریدی در دوران نقاهت قادر به پوشیدن جوراب نیست، بهتر است از روشی غیر از لیزر واریسی برای درمان واریس استفاده کند. همچنین اگر بر اساس بررسی های انجام شده، پزشک متوجه شد که رگ های نگهدارنده قادر به تامین جریان خون غیر مستقیم نیستند، بهتر است از این روش درمانی استفاده نکند.

عوارض واریس

واریس در مراحل اولیه فقط از نظر زیبایی قابل بررسی است. اگر واریس جدی در نظر گرفته نشود و درمان نشود، ممکن است مشکلات جدی برای بیمار ایجاد شود. در ادامه با عوارض واریس آشنا می شوید :

زخم :

پوست اطراف وریدهای واریسی، به خصوص در نزدیکی مچ پا، می تواند زخم های دردناکی ایجاد کند. معمولا قبل از ایجاد زخم، لکه های بی رنگ روی پوست ایجاد می شود. در صورت مشاهده این آسیب ها سریعا به پزشک مراجعه کنید.

ایجاد لخته خون :

در برخی از موارد واریس، وریدهای عمقی پا شروع به رشد می کنند. در این موارد تورم و درد در وریدهای واریسی مشاهده می شود. درد و تورم مداوم در پا باید بررسی شود زیرا ممکن است خطر لخته شدن خون وجود داشته باشد که در نهایت می تواند منجر به مشکلی به نام ترومبوفلبیت شود.

خون ریزی :

در برخی موارد، وریدهای سطحی نزدیک به پوست می ترکند و باعث خونریزی سطحی می شوند و نیاز به بررسی دارند.

عوارض واریس 

بهترین مرکز درمان لیزر واریس در تهران

بهترین مرکز درمان لیزر واریس در تهران سعی دارد با ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به صورت متمرکز امکانات لازم را در اختیار بیماران قرار دهد تا بهترین نتیجه را در خصوص مشکلات وریدی به دست آورند. در ادامه با خدمات بهترین مرکز درمان لیزر واریس در تهران آشنا می شوید :

مشاوره حضوری :

اهداف تعیین شده برای این جلسه شامل ارزیابی اولیه وضعیت وریدهای پا، پیشنهاد روش درمانی مناسب و یا ارجاع بیمار برای انجام آزمایشات بیشتر برای رسیدن به تشخیص قطعی است.

خدمات تشخیصی سونوگرافی داپلر :

یکی از جنبه های متمایز کلینیک درمان واریس امکان بررسی وریدهای پا توسط سونوگرافی داپلر در موارد مشکوک می باشد. هدف از این ویژگی کاهش هزینه های تشخیصی، صرفه جویی در زمان و البته جلب رضایت بیشتر مشتری است.

خدمات تشخیصی تکمیلی :

در صورت نیاز روش های تشخیصی سونوگرافی تکمیلی مانند پلتیسموگرافی در این کلینیک برای تعیین و بررسی دقیق رگ ها انجام می شود.

مشاوره غیر حضوری برای افراد ساکن شهرستان :

این امکان وجود دارد که درصد زیادی از مراجعه کنندگان به کلینیک از شهرهای دیگر و حتی کشورهای همسایه ایران برای درمان مشکلات وریدی مراجعه کنند، بنابراین لازم است با ارائه امکان مشاوره خارج از مطب به آن ها در تصمیم گیری صحیح کمک شود. با ارسال عکس و سونوگرافی و آزمایشات در مورد شرایط و اقدامات مورد نیاز با پزشک متخصص مشورت کرده و در صورت صلاحدید پزشک با تعیین وقت قبلی، مداخلات بالینی را انجام داده و هماهنگی های لازم را انجام داده و با آن ها برخورد نمایید. چنین تسهیلاتی استرس و هزینه های سفر را برای مشتریان مرکز شهر و اتباع سایر کشورها کاهش می دهد.

فوم اسکلروتراپی :

این روش برای افرادی که دارای درجات مختلف رگ های عنکبوتی هستند به صورت ترکیبی با روش های دیگر یا به صورت جداگانه استفاده می شود. در اجرای این روش در کلینیک درمان واریس از آخرین تکنیک ها استفاده می شود چرا که ظاهر و زیبایی واریس برای آن ها اهمیت بیشتری دارد. وجه تمایز خدمات اسکلروتراپی کلینیک درمانی واریس با سایر مراکز ارائه دهنده این خدمات این است که مایع اسکلروز کننده مورد استفاده برای تزریق توسط کلینیک از شرکت سازنده خریداری و وارد می شود. تهیه فوم با استفاده از CO2 استریل به جای هوا و تهیه مخلوط با مایع مورد استفاده در تزریق که مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا می باشد.

همراه کردن فوم اسکلروتراپی با روش های دیگر :

تست های تشخیصی دقیق به شناسایی افراد مبتلا به مشکلات ورید عمقی کمک می کند. بین 5 تا 10 درصد بیماران درجاتی از وریدهای واریسی زمینه ای دارند. در این بیماران ابتدا باید روی این عروق درمان انجام شود.

مراقبت های بعد از اسکلروتراپی :

معاینه مجدد بعد از هر جلسه اسکلروتراپی و در صورت نیاز لمس برای تسریع روند بهبودی از دیگر خدمات کلینیک است.

مینی فلبکتومی :

گاهی اوقات رگه هایی با قطر زیاد در سطح پوست ظاهر می شوند که با اسکلروتراپی از بین نمی روند. برای برداشتن این سیاهرگ ها از مینی فلبکتومی استفاده می شود.

درمان عروق واریس با رادیوفرکانسی :

این روش به عنوان جایگزین جراحی واریس با حداقل درد و دوره نقاهت کوتاه و بدون بیهوشی در کلینیک سرپایی انجام می شود.

فوم اسکلروتراپی تحت گاید سونوگرافی :

در بیمارانی که با جراحی، رادیوفرکوئنسی و سایر روش‌های داخل عروقی درمان می‌شوند، پس از طی مراحل درمان، امکان بروز رگ‌های واریسی روی پوست وجود دارد. در این مورد از اسکلروتراپی فوم سرپایی با هدایت اولتراسوند استفاده می شود که دقت بیشتری دارد.

درمان با جوراب های فشاری و بانداژ پاهای متورم :

در افرادی که به دلایلی قادر به انجام عمل جراحی نیستند یا نیاز به کنترل تورم دارند، جوراب تجویز و اندازه گیری می شود تا با استفاده روزانه از جوراب علائم کاهش یابد.

اقدامات درمانی و مداخلات در خصوص DVT :

معاینات و سونوگرافی داپلر برای تعیین اندازه لخته، تجویز داروها و جوراب مناسب برای این افراد و نظارت بر آن ها برای به حداقل رساندن عوارض ناشی از وجود لخته در ساق پا و انجام جراحی های لازم مانند استنت گذاری در مورد افراد مبتلا. با اثرات لخته شدن خون در پا یکی از خدمات این کلینیک می باشد.

چه موقع درمان واریس ضروری است ؟

رگ‌های واریسی و عنکبوتی همیشه نیازی به درمان ندارند و در صورتی که این رگ‌های واریسی باعث احساس درد در هنگام ایستادن یا راه رفتن شوند باید به پزشک مراجعه کنید. اگر یک زخم در نزدیکی یا روی رگ واریسی به وجود آمده یا آنکه احساس می‌کنید پا و مچ پای شما متورم است به سراغ پزشک بروید، در برخی موارد واریسی شدن رگ‌ها برای سلامت شما خطر دارد و این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که با بیماری‌هایی ارتباط داشته باشد.

زخم شدن رگ‌ها زمانی به وجود می آید که رقم تورم و بزرگ شده نتواند به اندازه کافی به تخلیه مایع از پوست بپردازد در نتیجه یک زخم به وجود می آید. عفونت باکتریایی و قارچی می تواند به دنبال بروز مشکلات پوستی ناشی از تجمع مایعات در پاها به وجود بیایند. این نوع عفونت ریسک بروز عفونی شدن بافت‌ها را افزایش می دهد. تشکیل لخته خون باعث التهاب رگ می‌شود. رگ دچار خونریزی می‌شود.

عوارض حاصل از واریسی شدن رگ‌ها در مواردی که این اختلال به علت یک مشکل یا بیماری در عروق عمیق پا یا عروقی که رگ‌های روی سطح پوست‌ها به رگ‌های عمیق متصل می‌کنند از قبیل ترومبوز عمیق وریدی یا نارسایی مزمن رگ به وجود آمده باشد بیشتر خود را نشان می دهد. با پزشک خود مشورت کنید تا شما را به لحاظ ریسک ابتلا به این اختلال ارزیابی کند.

بهترین مرکز درمان لیزر واریس در تهران

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین متخصص واریس در تهران را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *