داروی میدودرین یا همان گوترون (اسم تجاری دارو)، یکی از داروهایی است که برای بیماری فشار خون تجویز می شود. نحوه ی مصرف و نکات دیگری در رابطه با این دارو در مقاله ی زیر آمده است.

درمان افت فشار خون وضعیتی علامت دار (سرگیجه شدید و احساس سبکی سر) و مورد مصرف در سنکوپ وازوواگال

مکانیسم اثر

میدودرین هیدروکلراید با تنگ کردن عروق خونی سبب افزایش تونیسیته عروق و بالارفتن فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در حالت ایستاده، نشسته و خوابیده می شود.

شروع مصرف دارو با مقدار 2.5 میلی گرم خوراکی دو تا سه بار در روز بوده و می توان بتدریج مقدار دارو را بر اساس پاسخ بیمار تغییر داد. حداکثر مقدار مجاز 10 میلی گرم خوراکی سه بار در روز است. آخرین دوز مصرفی باید 4 ساعت قبل از خواب داده شود.

برای مطالعه ی بیشتر در رابطه با قرص های فشار خون روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی دارو میتوان به سردرد، تپش در گوش، تاری دید و لرز اشاره کرد.

توصیه های دارویی میدودرین

ارزیابی عملکرد کلیه قبل از شروع درمان با میدودرین ضروری است. از آنجایی که کبد در متابولیسم میدودرین نقش دارد ،این دارو باید در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی با احتیاط فراوان مصرف گردد. به علت امکان افزایش فشار داخلی چشم و گلوکوم باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

ملاحظات مصرف در دوره بارداری

داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص فشار خون و قلب و عروق 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *