علت و علائم درد جناغ سینه | درد قفسه سینه

0

درد جناغ سینه یا همان درد قفسه سینه بیماری است که ممکن است خیلی از بیماران با آن دست و پنجه نرم کنند. در این مقاله سعی شده است در این رابطه صحبت شود.

درد در قفسه سینه در شکل های مختلفی ظاهر می شود، از دردی که همچون تیر کشیدن است گرفته تا یک درد کلی و خفیف. گاهی اوقات درد جناغ سینه باعث ایجاد حس سوزش یا له شدگی را در فرد می شود. در برخی شرایط، درد به نواحی بالای گردن منتقل می شود و منجر به درد فک در افراد می رسد. گاهی اوقات نیز ممکن است درد به کمر فرد و یا دست های بیمار برسد.

مشکلات زیادی ممکن است عامل بروز درد در جناغ سینه افراد شوند. موارد مربوط به قلب یا ریه ها از جمله مرگبارترین علل در این زمینه به حساب می آیند. از آنجایی که درد قفسه سینه نشان دهنده مشکلات جدی است، باید حتما هرچه سریعتر به سراغ درمان مشکل خود بروید.

علائم درد جناغ سینه مربوط به قلب

درد جناغ (قفسه سینه) می تواند در شکل های مختلف ظاهر شده و این موضوع به عامل بروز آن بستگی دارد. گاهی اوقات علت بروز درد قفسه سینه ربطی به قلب شما ندارد. با این حال بدون معاینه پزشک نمی توان در این زمینه مطمئن بود.

با این که درد در قفسه سینه معمولا مرتبط با بیماری قلبی است؛ بسیاری از افرادی که مشکل قلبی دارند می گویند حس ناآرامی و ناراحتی خاصی را تجربه می کنند و نمی توان به آن یک درد گفت.

در حالت عمومی، درد جناغ سینه مرتبط با حمله قلبی و یا دیگر مشکلات قلب ممکن است همراه با علائم خاصی باشد که در ادامه لیستی از آن ها را آورده ایم:

درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق کشیدن

علائم درد جناغ سینه غیر قلبی

این که بخواهیم تفاوت بین درد جناغ سینه مرتبط با مشکلات قلبی را از دیگر انواع آن تشخیص دهیم کار سختی است. با این حال، درد قفسه سینه اگر مرتبط با قلب فرد نباشد معمولا علائم و ویژگی های لیست زیر را دارد:

علائم شناخته شده سوزش قلب – حس سوزش و درد پشت استخوان سینه – ممکن است در اثر مشکلات مربوط به قلب یا معده پدیدار شوند.

علائم غیر قلبی درد جناغ سینه

علت ایجاد درد در جناغ سینه

درد جناغ سینه ممکن است علت های قلبی و یا غیر قلبی داشته باشد که در ادامه به بیان این موارد می پردازیم.

علل مرتبط با قلب

مثال های مرتبط با قلب که منجر به بروز درد جناغ سینه می شوند عبارتند از:

1- حمله قلبی

این مشکل در اثر مسدود شدن جریان خون در بدن که معمولا به دلیل وجود لخته های خونی است به وجود می آید، به خصوص شریان های حامل خون به سمت قلب.

2- آنژین

زمانی که درد قفسه سینه به دلیل گردش خون ضعیف در قلب به وجود آید، فرد با مشکل آنژین مواجه است. این اتفاق معمولا در اثر تجمیع پلاک ها در دیواره های داخلی شریان های حامل خون به قلب رخ می دهد.

3- برش آئورت

این مشکل که مرگبار است مرتبط با شریان های اصلی انتقال دهنده خون به قلب (آئورت) بوده و باید آن را جدی گرفت. اگر لایه های درونی رگ های خونی از هم جدا شوند، خون به داخل این لایه ها منتقل شده و احتمال پارگی آئورت وجود دارد.

4- پریکاردیت

به التهاب کیسه در برگیرنده عضله قلب در بدن پریکاردیت می گویند. این مشکل معمولا درد تیز و قابل توجهی را در قفسه سینه به وجود می آورد که با تنفس (دم) و یا دراز کشیدن تشدید می شود.

مشکل قلبی درد قفسه سینه

علل گوارشی

ممکن است درد جناغ سینه به دلیل مشکلاتی در سیستم گوارشی فرد به وجود بیاید که عبارتند از:

1- سوزش سردل

در این حالت یک حس درد و سوزش در پشت استخوان سینه شما رخ می دهد و همزمان با شرایطی است که اسید معده از معده شما به لوله ای که گلو را به معده شما وصل می کند (مری) برسد. 

2- اختلالات بلع

اختلالات مری می تواند بلع را دشوار و حتی دردناک کند.

3- مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده

سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده شما می تواند باعث درد شکم شود که به سمت قفسه سینه شما منتقل می شود.

مطلب مرتبط: درد قفسه سینه و سوزش معده

علت گوارشی درد قفسه سینه

علل اسکلتی درد قفسه سینه

برخی از انواع درد جناغ سینه مرتبط با آسیب های بدنی و دیگر مشکلات مربوط به ساختار بدن و دیواره قفسه سینه هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاستوکندریت

در این شرایط غضروف قفس دنده های شما، به ویژه غضروف هایی که به دنده های استخوان سینه وصل می شوند، ملتهب و دردناک می شود.

2- عضلات دردناک

سندرم های درد مزمن، مانند فیبرومیالژیا، می توانند باعث درد مداوم در عضلات قفسه سینه شوند.

3- زخمی شدن دنده

یک دنده کبود یا شکسته می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

علت اسکلتی درد جناغ سینه

علل مرتبط با ریه ها

بسیاری از مشکلات مرتبط با ریه ها منجر به بروز درد جناغ سینه می شوند و عبارتند از:

1- آمبولی ریوی

این مشکل زمانی به وجود می آید که یک لخته خون در شریان های ریوی قرار گرفته و مسیر خون به این بافت حیاتی از بدن را مسدود کند.

2- پلوریت

اگر غشای بیرونی ریه های شما ملتهب شود، ممکن است با درد قفسه سینه در حین تنفس و یا سرفه زدن مواجه شوید.

3- هَواجَنبییا پنوموتوراکس

درد قفسه سینه مرتبط با این مشکل معمولا به شکل ناگهانی آغاز می شود و ممکن است تا ساعت ها طول بکشد و معمولا با تنگی نفس همراه است. این مشکل زمانی رخ می دهد که جریان هوا به ناحیه بین ریه ها و دنده نشتی داشته باشد.

4- فشار خون ریوی

این مشکل زمانی رخ می دهد که در شریان های انتقال دهنده خون به ریه دچار فشار خون بالا باشید و در این شرایط با درد قفسه سینه مواجه خواهید بود.

علت ریوی درد جناغ سینه

دیگر علل بروز درد جناغ سینه

ممکن است درد قفسه سینه در اثر موارد دیگری نیز باشد:

1- وحشت زدگی

اگر ناگهان بترسید و در کنار آن درد قفسه سینه، ضربان قلب بالا، تنفس سریع، تعریق، تنگی نفس و حالت تهوع را تجربه کنید باید بگوییم که شما وحشت زده شده اید. معمولا در کنار این علائم ممکن است حس سرگیجه و ترس از مرگ را نیز تجربه کنید.

2- زونا

این مورد که در اثر دوباره فعال شدن ویروس آبله مرغان به وجود می آید ممکن است منجر به بروز درد شده و زخم و تاول هایی را در ناحیه کمر و قفسه سینه شما به وجود آورد.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سام یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترجان من حدودیکماه انتی بیوتیک های مختلفیو مصرف کردم برای کیست سباسه...بعد ازاون قلبم دردمیکرد و تپش قلب داشتم بعصی وقتا که گفتن ازعوارض پنی سیلین انتی بیوتیک بوده خوب شدم تا الان که 3روزهست مداوم قلبم دردمیکنه بعد ازغذا بیشترمیشه وقتی میخوابم روش درد میکنه سمت چپ قلبم دردجابجامیشه مثلا پشت کتف چپم دردمیکرد خوب شد بعد ازپایین قلبم سمت چپ سینم دردامروز رفت بالای قلبم بالای سینه چپ ایا مشکل ازگوارش ومعدس به خاطر انتی بیوتیکا یا مشکل ازقلبم هست....25سالمه ازمایشات خون تیرویید عفونت همه چیزم خداروشکرسالم بودولی واسه قلبم تاحالا ازمایشی ندادم بیماری زمینه ای هم ندارم توخونوادمم کسی ارثی مشکل قلبییا کلا مشکلات قلبی نداشتیم خودمم سابقه هیچ بیماری ندارم باتشکر💐💐
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 5 روز پیش)

   سلام عزیزم عذر خواهی بابت تاخیر در پاسخ گویی

   شما یک نوار قلب و اکو باید بشین برای اطمینان خاطر و طولانی شدن این علایم 

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  من بیست سالم هست و تا حالا مشکل قلبی ریوی نداشتم... ولی حدودا یه هفته میشه دقیقا روی استخوان جناغم درد می کنه به طوری که وقتی روی محل درد دستمو میزارم دردش تشدید میشه... دردش خفیفه و اینطور نیست که بی طاقتم کنه... ولی یه حس سنگینی در ناحیه بالای قفسه سینه و گلو دارم و حالتی دارم که تمایل به سرفه کردن دارم... انگار حس میکنم با سرفه کردن مثل زمان سرماخوردگی میخوام بهتر شم ولی این اتفاق نمیوفته...
  ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام عزیزم دردتون قلبی نیست نگران نباشین 

   میتونه ناشی از درد های اسکلتی عضلانی باشه یا درد هاس استرسی

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر