کبودی یا هماتوم بعد از آنژیوگرافی

در بعضی از موارد ممکن است خونریزی یا کبودی یا همان هماتوم در قسمتی از کشاله ی ران یا دست (بسته به محلی که آنژیوگرافی انجام شده است) ایجاد شود. در این مقاله توضیحات مناسبی در این باره داده شده است.

کبودی یا همان هماتوم چیست؟

عوارض جانبی جزئی آنژیوگرافی شامل کمی خونریزی یا کبودی یا همان هماتوم کوچک در محل ورود کاتتر می باشد. هماتوم مجموعه ای از خون لخته شده خارج از رگ می باشد. هماتوم های محل ورود کاتتر معمولاً کوچک هستند و نیازی به درمان خاصی ندارند و در کمتر از 3٪ بیماران رخ می دهند.

در کاتتریزاسیون قلبی از طریق سوراخ کردن شریان در کشاله ران یا بازو، یک کاتتر وارد بدن شما می شود. پس از پروسه ممکن است دچار خونریزی از محل ورود شوید یا ممکن است به صورت توده (هماتوم) در زیر پوست جمع شود. 

این حالت اغلب نیاز به ارزیابی فوری در بیمارستان دارد. ابتدا به محل هماتوم فشار مستقیم وارد کنید و با آمبولانس تماس بگیرید یا کسی شما را به اورژانس منتقل کند. 

در اورژانس فشار بیشتری به محل وارد می شود تا خونریزی متوقف شود. با قطع خونریزی می توانید به خانه بازگردید. برای جلوگیری از خونریزی مکرر، در خانه اقدامات احتیاطی را انجام دهید. اگر خونریزی دوباره شروع شد، به توصیه های زیر عمل کنید.

مراقبت در منزل برای 48 ساعت بعد از انجام آنژیوگرافی:

روش انجام آنژیوگرافی از راه دست

در صورت تکرار خونریزی، با آمبولانس تماس بگیرید. مراحل زیر را برای جلوگیری از خونریزی تا رسیدن کمک انجام دهید:

کبودی دست بعد از آنژیوگرافی

در ادامه به بیان 2 عارضه ی دیگه ای که ممکن است بوجود بیاید می پردازیم.

آسیب عروقی

صدمه به دیواره شریانی می تواند در هنگام گذاشتن یا برداشتن کاتتر، که یک لوله پلاستیکی کوچک است، ایجاد شود. عوارض جدی که منجر به بستری شدن در بیمارستان، جراحی یا سایر مداخلات تهاجمی یا بستری مجدد در بیمارستان می شوند، نادر می باشند. 

گزارش هایی از دو مورد عنوان شده است که برای اصلاح وضعیت نیاز به روشی جزئی داشتند که در هر دو مورد موفقیت آمیز بود.

آسیب های مربوط به ماده حاجب

حاجب رادیوگرافی یددار می تواند منجر به نارسایی کلیوی موقتی یا دائمی شود. این امر به طور معمول در بیمارانی رخ می دهد که قبلاً عملکرد کلیه آنها به خطر افتاده باشد، مانند بیماران دیابتی. مقدار کمی از حاجب که در طول پروسه استفاده می شود، باعث آسیب به کلیه ها در بزرگسالان سالم نمی شود.

برخی افراد به مواد حاجب حساسیت دارند. این حالت معمولاً خفیف است و شایعترین علامت آن، بثورات پوستی یا کهیر است که به سرعت از بین می روند یا در غیر این صورت به بنادریل پاسخ می دهد. 

تقریباً از هر 4000 نفر، یک واکنش جدی تر مانند آسم شدید یا تورم مجاری تنفسی ایجاد می شود و ممکن است به داروی داخل وریدی و تحت نظر بودن طولانی تر نیاز داشته باشند. واکنش شدید (آنافیلاکتیک) که منجر به مرگ می شود بسیار نادر است و 1 در 100،000 و 1 در 140،000 با کنتراست اتفاق می افتد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و آنژیوگرافی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر