ضربان قلب ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما چه چیزی طبیعی تلقی می شود؟ و چه زمانی یک ضربان قلب خطرناک می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

هنگامی که ضربان قلب شما بسیار سریع باشد، این حالت tachycardia (تندتپشی) نامیده می شود. ضربان قلب سریع برای بزرگسالان عموماً ضربان قلبی بیش از 100 ضربان در دقیقه تعریف شده است.

گرچه، آن چه که بسیار سریع نامیده می شود، بستگی به سن و سلامت کلی شما نیز دارد.

انواع مختلفی از تپش قلب تند وجود دارد. طبقه بندی آنها بر اساس علت آنها و بخشی از قلب می باشد که تحت تأثیر قرار می دهند. تجربه ی تندتپشی می تواند موقت باشد.

برخی از علل احتمالی تپش قلب تند شامل عوامل زیر است:

عوامل خطرناک ضربان قلب

ضربان قلب آهسته

هنگامی که ضربان قلب شما بسیار آهسته باشد، از آن به عنوان  bradycardia (کندی ضربان قلب) یاد می شود.

Bradycardia به طور معمول به عنوان ضربان قلب کمتر از 60 ضربان در دقیقه تعریف می شود. برای ورزشکاران و افرادی که به طور منظم ورزش می کنند. ضربان قلب کمتر از 60 ضربان در هر دقیقه نرمال و حتی سالم می باشد.

برخی از دلایل احتمالی کندی ضربان قلب عبارتند از:

چه زمانی این ضربان خطرناک می شود؟

همانطور که پیش از این ذکر شد، تندی و کندی ضربان قلب می توانند شاخص بیماری های زمینه ای باشند. اگر هر کدام از این موارد را تجربه کرده اید، شما می توانید یک بیماری زمینه ای داشته باشید که نیاز به ارزیابی پزشکی و معالجه دارد.

تپش قلب تند می تواند به دلایل شرایط بیماری های زمینه ای زیر ایجاد شود:

کندی ضربان قلب می تواند با شرایط زیر ایجاد شود:​

اگر برای مدت زمانی طولانی شما ضربان قلب خیلی کم یا خیلی زیاد را تجربه کردید، این امر می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی برای شما شود، از جمله:

علت ضربان قلب بالا

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

شما در صورتی باید به پزشک مراجعه کنید که میزان ضربان قلب شما به طور مداوم بالاتر از 100 ضربان در دقیقه یا کمتر از 60 ضربان در دقیقه باشد (و شما ورزشکار نباشید).

علاوه بر ضربان قلب باید نگاهی به دیگر علائم زیر بیاندازید:

  • تنگی نفس
  • غش کردن
  • احساس سرگیجه یا سبکی سر
  • احساس لرزش یا تپش قلب در قفسه سینه
  • احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه

علائم اورژانسی

شما باید همیشه به دنبال درمان اورژانسی فوری برای علائم زیر باشید:

  • درد قفسه سینه طولانی تر از چند دقیقه
  • تنفس دشوار
  • غش کردن

روش های تشخیصی که توسط پزشک انجام می شود؟

پزشک شما ممکن است از روش های تشخیصی مختلفی برای کمک به تشخیص شرایط شما استفاده کند، از جمله:

1- تست های تصویربرداری

تصویربرداری می تواند برای ارزیابی هر گونه ناهنجاری ساختاری در قلب شما که  منجر به شرایط فعلی شما می شود، مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایشات تصویری برداری می تواند شامل اکوکاردیوگرافی، سی تی اسکن و ام ار آی باشد.

2- نوار قلب

الکتروکاردیوگرافی که همچنین از آن به صورت  ECG یا  EKG نیز یاد می شود، این روش تشخیصی از الکترودهای کوچک برای ثبت فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده می کند. دکتر شما می تواند از اطلاعات جمع آوری شده برای تعیین اینکه آیا ناهنجاری قلب منجر به ایجاد شرایط شما می شوند استفاده کند. 

3- تست های آزمایشگاهی

پزشک شما ممکن است از شما آزمایش خون بخواهد تا بتواند تشخیص دهد که شرایط شما تحت تأثیر عدم تعادل الکترولیت ها می باشد یا بیماری های تیروئیدی.

هنگامی که تشخیص انجام شد، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا برنامه ای برای درمان و مدیریت شما تنظیم کند.

بسته به یافته های به دست آمده از آزمایشات تشخیصی، پزشک ممکن است شما را به متخصص قلب ارجاع دهد. متخصص قلب در درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی و سیستم گردش خون تخصص دارد.

تشخیص بیماری قلبی

شما چه کاری می توانید انجام دهید؟

شما همیشه باید مراقبت خوبی از قلب خود داشته باشید. این مراقبت ها شامل چیزهایی همانند ورزش منظم، رژیم غذایی مناسب برای قلب، و حفظ وزن سالم می باشند.

علاوه بر این، شما باید برای ملاقات پزشک خود به طور منظم برای سلامت جسمی خود برنامه ریزی کنید. نه تنها این یک عمل پسندیده می باشد؛ بلکه به شناسایی زودهنگام مسائلی همچون کلسترول بالا یا ناهنجاری های فشار خون نیز کمک می کند.

اگر پیش از این شما مبتلا به بیماری های قلبی بوده اید، شما باید به دقت شرایط خود را بررسی کنید و به برنامه ی درمانی خود پایبند باشید. تمامی داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کنید. هرگونه علائم جدید یا بدتر شده را فورا گزارش دهید.

برخی از نکات سلامتی پیش گیرانه برای کمک به شادابی و سلامت قلب شما شامل موارد زیر می باشد:

1- به دنبال راههایی برای کاهش استرس باشید.

مثال های راههایی برای انجام این کار می تواند شامل مواردی چون یوگا یا مدیتیشن باشد.

2- مصرف کافئین خود را محدود کنید.

استفاده بیش از حد کافئین می تواند منجر به افزایش ضربان قلب شود. نوشیدن قهوه خود را محدود کنید.

3- سیگار کشیدن را ترک کنید.

سیگار کشیدن ضربان قلب شما را افزایش داده و ترک آن می تواند به کاهش آن کمک کند.

4- از عوارض جانبی داروها آگاه باشید.

برخی از داروها می توانند بر ضربان قلب شما تأثیر بگذارند. همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی پیش از مصرف دارو آگاه باشید. 

قلب شما یک عضو ماهیچه ای می باشد که برای رساندن خون غنی از اکسیژن و موارد غذایی به بافت های بدن شما عمل می کنند. ماهیچه های قلب شما منقبض و منبسط می شوند تا خون را از طریق رگ های خونی عبور دهند.

شما می توانید حرکات خون از طریق رگ های خونی را به عنوان نبض احساس کنید. این تعداد دفعات ضربان قلب در یک دقیقه می باشد. تخمین زده شده است که در یک دوره 70 ساله، قلب فرد می تواند بیش از 2.5 میلیارد بار ضربان قلب داشته باشد.

درمان ضربان قلب نامنظم

محدوده های ضربان قلب طبیعی برای استراحت

1- ضربان قلب طبیعی استراحت برای بزرگسالان

ضربان قلب در حال استراحت زمانی می باشد که قلب کمترین مقدار خون مورد نیاز بدن را پمپاژ می کند، چرا که شما در حال استراحت هستید. تعداد ضربان قلب طبیعی در حال استراحت در افراد مختلف، متفاوت می باشد، اما برای اکثر بزرگسالان، بین 60 و 100 ضربان قلب در هر دقیقه می باشد.

2- تعداد ضربان قلب در حال استراحت برای کودکان

تعداد ضربان قلب کودکان به طور معمول بیشتر از بزرگسالان می باشد. طبق تحقیقات کلینیک، ضربان قلب طبیعی در حال استراحت برای یک کودک سن 6 تا 15 سال بین 70 تا 100 ضربان در دقیقه می باشد.

عوامل زیادی مانند سطح فعالیت فیزیکی می توانند بر ضربان قلب در حال استراحت شما تأثیر بگذارند. در حقیقت، ورزشکاران با مهارت بالا می توانند تعداد ضربان قلب کمتر از 40 ضربان داشته باشند!

دیگر عواملی که می توانند بر ضربان قلب در حال استراحت کمک کنند شامل موارد زیر می باشند:

1- سن: شما ممکن است متوجه شوید زمانی که سن شما بالاتر می رود ، میزان ضربان قلب شما در حال استراحت کاهش می یابد.

2- دما: زمانی که شما در معرض دماهای گرم قرار می گیرید، ضربان قلب شما افزایش می یابد.

3- عوارض داروها: برای مثال داروهایی همچون، بتابلاکرها می توانند ضربان قلب در حال استراحت را کاهش دهند.

4- احساسات: اگر مضطرب یا هیجان زده هستید، ضربان قلب شما ممکن است افزایش یابد.

5- وزن: افرادی که چاق هستند دارای ضربان قلب بیشتری در حال اسراحت می باشند. دلیل آن این است که قلب باید سخت تر کار کند تا خون بدن را تأمین کند.

6- موقعیت یابی بدن: تعداد ضربان قلب می توانند به طور موقت در زمانی افزایش یابد که از حالت نشسته به حالت ایستاده حرکت می کنید.

7- سیگار کشیدن: افراد سیگاری تعداد ضربان قلب بیشتری در حال استراحت دارند. ترک سیگار می تواند به پایین آوردن تعداد ضربان قلب کمک کند.

 

کنترل ضربان قلب

ضربان قلب در حالت استراحت

تعداد ضربان قلب در حال استراحت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند تحت تأثیر عوامل خاصی قرار بگیرد. یک ضربان قلب طبیعی در حال استراحت برای یک فرد بزرگسال بین 60 و 100 ضربان در دقیقه می باشد.

هم تندتپشی و هم کندی ضربان قلب می توانند شاخص هایی برای شرایط سلامتی شما باشند. اگر این شرایط تحت درمان قرار نگیرند، می توانند منجر به مشکلات سلامتی جدی شوند.

اگر شما ضربان قلبی دارید که به طور مداوم ،بسیار زیاد و یا بسیار کم می باشد، شما باید ملاقاتی با پزشک متخصص خود داشته باشید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.