قرص کاپتوپریل یکی از قرص های فشار خون است که توسط پزشکان تجویز می شود. در این مقاله در رابطه با این دارو صحبت شده است.

کاپتوپریل یک مهار کننده ACE است. ACE مخفف آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین است. کاپتوپریل برای درمان فشار خون بالا( هایپرتانسیون)، نارسایی احتقانی قلب، مشکلات کلیوی ناشی از دیابت و بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می شود.

کاپتوپریل ممکن است برای مواردی که در این راهنمای دارو ذکر نشده است، نیز استفاده شود.

توجه: این مقاله فقط و فقط جهت آشنایی شما می باشد و جای هیچگونه تجویزی توسط پزشکان را نمی گیرد. 

نکات مهم قبل از مصرف این دارو

در صورت حساسیت به کاپتوپریل یا به هر نوع مهار کننده دیگر ACE مانند بنازپریل، فوزینوپریل، انالاپریل، لیزینوپریل، موکسیپریل، پریندوپریل، کویناپریل، رامیپریل یا تراندولاپریل نباید از این دارو استفاده کنید.

در صورت ابتلا به بیماری کلیوی نیز لازم است از مصرف کاپتوپریل با آلیسکیرن خودداری کنید. برای اطمینان از بی خطر بودن کاپتوپریل، در صورت وجود هر یک از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

کاربرد قرص کاپتوپریل

چگونه باید کاپتوپریل را مصرف کرد؟

کاپتوپریل را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی نسخه پزشک را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است گاهی دوز مصرفی شما را تغییر دهد. از این دارو در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیش از مدت توصیه شده استفاده نکنید.

کاپتوپریل معمولاً 1 ساعت قبل از غذا مصرف می شود. با این حال حتما دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

اگر با مصرف کاپتوپریل، استفراغ مداوم، اسهال یا تعریق بیش از حد معمول دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. هنگام مصرف کاپتوپریل بدن شما به راحتی می تواند دچار کم آبی شود. این امر می تواند منجر به فشار خون بسیار پایین، اختلالات الکترولیتی یا نارسایی کلیوی شود.

1- هنگام مصرف کاپتوپریل، روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.

2- فشار خون شما باید مرتباً بررسی شود و ممکن است به آزمایش خون مکرر نیاز داشته باشید.

3- این دارو می تواند باعث نتایج کاذب در برخی آزمایش های خاص شود. در صورت مصرف کاپتوپریل به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت نیاز به جراحی، پیش از زمان موعد جراحی به جراح خود اطلاع دهید که از کاپتوپریل استفاده می کنید. ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی مصرف دارو را قطع کنید.

اگر برای درمان فشار خون بالا از این دارو استفاده می کنید، حتی اگر احساس خوبی داشتید مصرف دارو را متوقف نکنید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است لازم باشد تا آخر عمر از داروی فشار خون استفاده کنید.

دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. در صورت استفاده از بطری، آن را کاملاً بسته نگه دارید.

کاپتوپریل قرص فشار خون

اگر مصرف یک دوز را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز بعدی شما رسیده است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده، داروی اضافی مصرف نکنید.

اگر بیش از حد از این دارو مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید فورا خود یا اطرافیانتان با اورژانس تماس بگیرید.

هنگام مصرف کاپتوپریل از چه چیزهایی باید خودداری کرد؟

نوشیدن الکل می تواند فشار خون شما را بیشتر کاهش دهد و برخی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

هنگام مصرف این دارو از جایگزین های نمک یا مکمل های پتاسیم استفاده نکنید، مگر اینکه طبق دستور پزشک باشد.

در هوای گرم و هنگام ورزش کردن حواستان به گرم شدن بیش از حد و کمبود آب بدن باشد. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نوع و مقدار مایعاتی که باید بنوشید دنبال کنید. در برخی موارد، نوشیدن بیش از حد مایعات به اندازه عدم نوشیدن کافی ناامن است.

اگر تحت درمان نارسایی قلبی هستید، بدون تأیید پزشک از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

عوارض جانبی کاپتوپریل

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به کاپتوپریل، فورا به پزشک مراجعه کنید: کهیر، درد شدید معده، مشکل تنفسی، تورم صورت، لب ها  زبان یا گلو

در صورت داشتن موارد زیر، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

عوارض قرص کاپتوپریل فشار خون

عوارض جانبی شایع کاپتوپریل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

این لیست کاملی از عوارض جانبی کاپتوپریل نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

کاپتوپریل در بارداری

اگر باردار هستید از آن استفاده نکنید. اگر باردار هستید، مصرف این دارو را متوقف کنید و بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر دارو را در سه ماهه دوم یا سوم بارداری مصرف کنید، کاپتوپریل می تواند باعث آسیب یا مرگ جنین شود.

کاپتوپریل می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار نیز آسیب برساند. هنگام استفاده از کاپتوپریل نباید شیردهی انجام شود.

چه داروهای دیگری بر کاپتوپریل تأثیر می گذارند؟

سایر داروها ممکن است با کاپتوپریل تداخل داشته باشند، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و داروهای گیاهی. در مورد تمام داروهایی که استفاده می کنید و هر دارویی را که مصرف آن را شروع یا متوقف کرده اید با پزشک خود مشورت کنید.

به یاد داشته باشید، این دارو و سایر داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از کاپتوپریل فقط برای موارد تجویز شده استفاده کنید. همیشه در مورد مواردی که سوال دارید، با خود خود مشورت کنید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.