نام علمی ایست قلبی ، ارست قلبی است. در این مقاله در رابطه با این وضعیت خطرناک صحبت شده است.

ارست قلبی یا به اصطلاح عام تر ایست ناگهانی قلبی، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری است. این وضعیت معمولاً ناشی از یک اختلال الکتریکی در قلب شما می باشد که عمل پمپاژ آن را مختل کرده و جریان خون را در بدن شما متوقف می کند.

ارست قلبی ناگهانی با حمله قلبی( زمانی که جریان خون به بخشی از قلب مسدود می شود) متفاوت است. گرچه، گاهی اوقات، حمله قلبی می تواند یک اختلال الکتریکی ایجاد کند که منجر به ایست قلبی ناگهانی شود.

اگر ایست قلبی ناگهانی، فوراً درمان نشود، می تواند منجر به مرگ شود. با مراقبت های پزشکی سریع و مناسب، احیا و بازگشت به زندگی امکان پذیر است. با احیای قلبی-ریوی (CPR)، استفاده از دیفیبریلاتور(دستگاه شوک الکتریکی)، یا حتی فقط فشار دادن بر روی قفسه سینه می توان شانس احیاء را افزایش داد.

علت ابتلا به این وضعیت

مشکلی در ریتم قلبی شما (آریتمی)، نتیجه ی مشکلی در سیستم الکتریکی قلب شما علت معمول ارست قلبی ناگهانی می باشد. سیستم الکتریکی قلب ، میزان و ریتم ضربان قلب شما را کنترل می کند. 

اگر گاهی اوقات، مشکلی پیش بیاید، قلب شما ممکن است دچار آریتمی شود. اغلب اوقات این آریتمی ها مختصر و بی ضرر هستند، اما برخی از انواع آن می توانند منجر به ارست قلبی شوند. شایع ترین ریتم قلب در زمان ایست قلبی آریتمی در حفره ی پایینی قلب شما (بطن) می باشد.

تکانه های الکتریکی سریع و آشفته باعث می شوند که بطن های شما به جای پمپاژ کردن خون لازم به بدن (فیبریلاسیون بطنی) ضربان های غیر مؤثری داشته باشند.

ارست قلبی چیست؟

آیا حمله قلبی همان ایست قلبی است؟

خیر. اصطلاح “حمله قلبی” اغلب به طور اشتباه برای توصیف ایست قلبی یا ارست قلبی استفاده می شود. در حالی که حمله قلبی ممکن است باعث ارست قلبی شود.

حمله های قلبی در اثر انسدادی می تواند رخ دهد که باعث توقف جریان خون به قلب می شود. یک  حمله ی قلبی (یا سکته ی قلبی) به مرگ بافت ماهیچه ای به علت فقدان خونرسانی اشاره می کند. 

حمله ی قلبی می تواند به عنوان مشکلی در “گردش خون” درک شود. حمله ی قلبی کاملاً جدی می باشد و گاهی اوقات مرگ آور است.

در مقابل، ایست قلبی، هنگام عملکرد نادرست سیستم الکتریکی قلب رخ می دهد و ضربان قلب متوقف می شود: از اینرو اینگونه نامگذاری می شود:

عملکرد پمپاژ قلب، “حبس می شود” یا متوقف می شود.

در ایست قلبی، در صورتی که اقدامات مناسب بالافاصله انجام نشوند، ممکن است منجر به مرگ شود. انجام احیای قلبی ریوی (CPR) و استفاده از دستگاه شوک الکتریکی باعث شوک دادن به قلب و بازیابی ریتم طبیعی قلب در عرض چند دقیقه می شود. 

ایست قلبی ممکن است در اثر ریتم نامنظم قلب باشد که آریتمی نامیده می شود. یک آریتمی شایع که مرتبط با ایست قلبی می باشد، فیبریلاسیون بطنی می باشد. فیبریلاسیون بطنی به این معنی است که حفره های پایینی قلب به طور ناگهانی شروع به ضربان زدن می کنند و خون را پمپاژ نمی کنند.

ارست یا ایست قلبی

کدام بیماری های قلبی می توانند منجر به ایست قلبی شود؟

ایست قلبی ناگهانی ( ارست قلبی ) می تواند در افرادی رخ دهد که دارای هیچ بیماری قلبی شناخته شده ای نیستند. گرچه، آریتمی کشنده، معمولا در افرادی رخ می دهد که از قبل احتمالاً دارای بیماری قلبی تشخیص داده نشده ای هستند. این بیماری های قلبی عبارتند از:

1- بیماری عروق کرونر

اکثر موارد ایست قلبی ناگهانی در افرادی رخ می دهند که دچار بیماری عروق کرونر هستند؛ که در آن عروق با کلسترول و دیگر رسوبات مسدود می شود و جریان خون به قلب کاهش می یابد.

2- حمله قلبی

اگر حمله قلبی رخ دهد، اغلب در نتیجه ی بیماری عروق کرونر شدید می باشد که باعث فیبریلاسیون بطنی و ایست قلبی ناگهانی می شود. همچنین، حمله ی قلبی می تواند بافت اسکار در قلب شما ایجاد کند. مدارهای کوتاه الکتریکی در اطراف بافت اسکار می توانند منجر به ناهنجاری در ضربان قلب شما شوند.

3- بزرگ شدن قلب (کاردیومی پاتی)

این حالت در درجه اول در زمانی اتفاق می افتد که دیواره عضلانی قلب شما کشیده شده، بزرگ شده یا ضخیم می شود. سپس ماهیچه ی قلب شما غیر طبیعی عمل می کند و این شرایطی است که منجر به آریتمی می شود.

4- بیماری دریچه ای قلب

نشت دادن یا باریک شدن دریچه های قلب می تواند منجر به کشیدن یا ضخیم شدن عضله ی قلب شما شود. در زمانی که حفره های قلب، به دلیل فشار ایجاده شده با یک دریچه بسته یا نشت داده، بزرگ یا ضعیف می شوند، احتمال خطر ابتلا به آریتمی افزایش می یابد.

5-بیماری قلبی مادرزادی

زمانی که ارست قلبی در کودکان یا نوجوانان روی می دهد، این به دلیل نارسایی قلبی می باشد که از بدو تولد وجود داشته است (بیماری قلبی مادرزادی). بزرگسالانی که به دلیل نارسایی قلبی مادرزادی، عمل جراحی اصلاحی انجام دهند هنوز در معرض خطر ایست قلبی ناگهانی قرار دارند.

6- مشکلات الکتریکی در قلب

در برخی افراد، مشکل در سیستم الکتریکی قلب، به جای مشکل در عضله قلب یا دریچه ها می باشد. این موارد ناهنجاری های اولیه ریتم قلب نامیده می شوند و شامل سندرم Brugada و سندرم QT طولانی می باشد.

بیماری های ایجاد کننده ایست قلبی

علائم ابتلا به ایست قلبی

علائم و نشانه های ایست قلبی ناگهانی فوری و شدید هستند که شامل موارد زیر می شوند:

گاهی اوقات، علائم و نشانه های دیگری پیش از ایست قلبی ناگهانی رخ می دهد. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اما ایست قلبی ناگهانی اغلب بدون هیچ اخطاری رخ می دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

در صورت وقوع موارد زیر ، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

اگر شما در حال حاضر دارای این علائم هستید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

علائم ابتلا به ایست قلبی

کمک رسانی به فرد مبتلا به ارست قلبی

در زمانی که قلب متوقف می شود، فقدان اکسیژن رسانی به خون می تواند در عرض چند دقیقه منجر به مرگ یا آسیب دائمی مغز شود. در زمانی که به فرد بیهوشی که نفس نمی کشد کمک می کنید، “زمان” بسیار حیاتی است.

اگر شما با فرد بیهوشی که نفس نمی کشد مواجه شدید، موارد زیر را انجام دهید:

1- با شماره اورژانس  115 بگیرید.

اگر دسترسی فوری به تلفن دارید، پیش از شروع احیای قلبی – ریوی تماس بگیرید.

2- احیای CPR انجام دهید.

فوراً تنفس را چک کنید. اگر فرد به طور طبیعی نفس نمی کشد، عملیات احیاء را شروع کنید. بر روی قفسه سینه، فشار سریع و محکم وارد کنید. با سرعت 100 تا 120 فشار در دقیقه. 

اگر شما در زمینه احیا قلبی – ریوی آموزش دیده اید، راه تنفس فرد را بررسی کنید و پس از هر 30 بار فشار، تنفس مصنوعی انجام دهید. اگر در این زمینه آموزش ندیده اید، به فشار دادن به قفسه سینه ادامه دهید.

اجازه دهید که قفسه سینه، بین فشار ها کاملاً بلند شود. تا زمانی که دستگاه شوک الکتریکی قابل حمل، در دسترس باشد یا مأموران اورژانس برسند، این کار را ادامه دهید.

3- استفاده از دستگاه شوک.

این دستگاه همراه تکنسین اورژانس می باشد. فشاردادن به قفسه سینه را تا زمانی که دستگاه شوک الکتریکی در حال شارژ است ادامه دهید. یک شوک ایجاد کنید و فورا عملیات احیا را با فشردن قفسه سینه به مدت دو دقیقه شروع کنید. 

با استفاده از دستگاه شوک الکتریکی، ریتم قلبی فرد را بررسی کنید. در صورت لزوم، با دستگاه شوک الکتریکی، شوک دیگری ایجاد کنید. این چرخه را تا زمانی که فرد هوشیاری خود را به دست می آورد یا مأموران اورژانس از راه می رسند، ادامه دهید.

تمامی اقدامات استفاده از دستگاه شوک توسط پرسنل اورژانس انجام می شود.

در خیلی از کشور ها این دستگاه دیفیبریلاتور خارجی اتوماتیک قابل حمل (دستگاه شوک الکتریکی AED)، در بسیاری از مکان ها، از جمله فرودگاه ها و مراکز خرید موجود می باشد.

انجام cpr برای بیمار

عواملی که شما را بیشتر در معرض ابتلا به ایست قلبی قرار می دهد.

از آنجایی که ایست قلبی ناگهانی، اغلب مرتبط با بیماری عروق کرونر می باشد، علائم مشابهی که شما را در معرض بیماری عروق کرونر قرار می دهد، می تواند شما را با خطر ایست قلبی ناگهانی مواجه کند.

این عوامل عبارتند از:

دیگر عوامل که ممکن است احتمال خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.