دکتر فریبا هندسی
1399/10/09

علت درد قفسه سینه و پشت با هم

سوالی که می شود تاین است که آیا درد قفسه سینه و پشت با هم اتفاق می افتد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ داده شده است.

ممکن است گاهی دچار درد قفسه سینه یا کمر درد شده باشید، اما در برخی موارد ممکن است این دو را همزمان تجربه کنید.

این نوع درد علل مختلفی دارد و برخی از آنها کاملا شایع می باشند.

با این حال، گاهی درد قفسه سینه و پشت می توانند نشانه یک بیماری جدی مانند حمله قلبی باشند. اگر درد جدید یا غیرقابل توجیهی در قفسه سینه خود داشتید، بهتر است حتما به اورژانس مراجعه کنید.

در ادامه در مورد علل احتمالی درد قفسه سینه و پشت، نحوه درمان آن ها و زمان مراجعه به پزشک صحبت می کنیم.

علت درد قفسه سینه و پشت همزمان چیست؟

علل احتمالی درد قفسه سینه و پشت متنوع می باشند و می توانند توسط قلب، ریه ها یا سایر نواحی بدن ایجاد شوند. این دلالیل عبارتند از:

1- حمله قلبی

هنگامی که خون به بافت قلب نرسد، حمله قلبی رخ می دهد. این حالت می تواند به علت لخته شدن خون یا تجمع پلاک در دیواره عروق رخ دهد.

به دلیل عدم رسیدن خون به بافت، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد کنید. گاهی این درد می تواند به سایر قسمت های بدن مانند پشت، شانه ها و گردن منتشر شود.

حمله قلبی یک فوریت پزشکی است. اگر احساس کردید که حمله قلبی را تجربه می کنید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

برای خواندن مطالب بیشتر راجع به علائم حمله ی قلبی به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

حمله ی قلبی می تواند هم در قفسه سینه درد ایجاد کند هم در پشت

2- آنژین

آنژین دردی است که اگر بافت قلب خون کافی دریافت نکند، ایجاد می شود. این حالت اغلب به دلیل کاهش جریان خون ناشی از تجمع پلاک در دیواره عروق کرونر ایجاد می شود.

آنژین معمولا هنگام فعالیت رخ می دهد. با این حال، ممکن است هنگام استراحت نیز اتفاق بیفتد.

مانند درد سکته قلبی، درد ناشی از آنژین نیز می تواند به پشت، گردن و فک انتشار یابد. آنژین می تواند علامت هشدار دهنده ای برای افزایش خطر حمله قلبی باشد.

3- پریکاردیت

پریکارد یک کیسه پر از مایع است که قلب را احاطه کرده و به محافظت از آن کمک می کند. به التهاب پریکارد، پریکاردیت گفته می شود.

پریکاردیت می تواند ناشی از علل مختلفی از جمله عفونت و بیماری های خود ایمنی باشد. همچنین می تواند پس از حمله قلبی یا بعد از جراحی قلب رخ دهد.

درد ناشی از پریکاردیت در اثر برخورد بافت قلب به پریکارد ملتهب می بلشد. این درد می تواند باعث درد قفسه سینه و پشت شود و به سمت شانه چپ یا گردن نیز انتشار یابد.

4- آنوریسم آئورت

آئورت بزرگترین شریان بدن می باشد. آنوریسم آئورت زمانی که دیواره آئورت به دلیل آسیب دیدگی ضعیف شود، رخ می دهد. ممکن است در این ناحیه ضعیف شده یک برآمدگی ایجاد شود.

اگر آنوریسم آئورت پاره شود، می تواند باعث خونریزی شود که تهدید کننده زندگی می باشد.

درد ناشی از آنوریسم آئورت به محل آن بستگی دارد. درد می تواند در قفسه سینه، کمر یا شانه و همچنین در نواحی دیگر مانند شکم ایجاد شود.

5- آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی که شریان یکی از ریه ها دچار انسداد شود، رخ می دهد. این حالت معمولاً زمانی ایجاد می شود که یک لخته خون در جای دیگری از بدن وارد جریان خون شود و به شریان ریوی برود.

درد قفسه سینه یکی از علائم شایع آمبولی ریوی است، اگرچه ممکن است درد به شانه ها، گردن و کمر نیز انتشار یابد.

آمبولی ریه از علل درد قفسه سینه و پشت با هم

6- پلوریت

پلور یک غشای دو لایه می باشد. یک لایه در اطراف ریه ها و لایه دیگر حفره قفسه سینه را می پوشاند. به التهاب پلور، پلوریت گفته می شود.

علل پلوریت عبارتند از:

درد ناشی از پلوریت زمانی ایجاد می شود که دو غشای ملتهب به یکدیگر ساییده شوند. ممکن است این درد در قفسه سینه و پشت رخ دهد اما به شانه ها نیز انتشار یابد.

7- سوزش سر دل

سوزش سر دل احساس سوزش در قفسه سینه، درست پشت استخوان جناغ می باشد. زمانی که اسید معده به مری باز می گردد، این درد ایجاد می شود.

به طور معمول، یک اسفنکتر بین معده و مری وجود دارد که مانع از این اتفاق می شود، اما گاهی این اسفنگتر ضعیف می شود یا به درستی کار نمی کند.

سوزش سر دلی که به طور مکرر اتفاق می افتد و فعالیت های روزمره شما را تحت تأثیر قرار می دهد، بیماری ریفلاکس معده (GERD) نامیده می شود.

درد ناشی از سوزش سر دل اغلب در قفسه سینه احساس می شود، اما گاهی در پشت نیز ممکن است احساس شود.

8- زخم معده

زخم معده به زخمی که در دیواره دستگاه گوارش وجود دارد، گفته می شود. این زخم ها می توانند در معده، روده کوچک و مری ایجاد شوند.

بیشتر زخم های معده در اثر عفونت باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شوند. این زخم ها می توانند در افرادی که از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) استفاده می کنند نیز، ایجاد شوند.

افراد دارای زخم معده ممکن است در ناحیه قفسه سینه و شکم خود احساس سوزش یا درد کنند. در برخی موارد، درد ممکن است به کمر انتشار یابد.

زخم معده از علل درد قفسه سینه و پشت با هم

9- سنگ های صفراوی

کیسه صفرا محل ذخیره مایعات گوارشی به نام صفرا می باشد. گاهی این مایع به سنگ تبدیل می شود که می تواند باعث درد شود.

درد ناشی از سنگ صفراوی ممکن است در سمت راست تنه احساس شود اما می تواند به پشت و شانه ها نیز انتشار یابد.

10- پانکراتیت

پانکراس یا لوزالمعده، آنزیم های مورد استفاده در هضم و هورمون های تنظیم کننده سطح قند خون بدن را تولید می کند. به التهاب پانکراس، پانکراتیت گفته می شود.

پانکراتیت زمانی رخ می دهد که آنزیم های گوارشی در پانکراس فعال شده و باعث تحریک و التهاب شوند. این حالت می تواند ناشی از علل مختلفی از جمله عفونت، آسیب و سرطان رخ دهد.

درد ناشی از پانکراتیت در شکم حس می شود اما می تواند به قفسه سینه و پشت نیز انتشار پیدا کند.

11- آسیب دیدگی عضله یا استفاده بیش از حد از عضله

گاهی درد قفسه سینه و کمردرد ممکن است به دلیل آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد از عضلات باشند. آسیب می تواند به دلیل تصادف یا زمین خوردن رخ دهد.

استفاده بیش از حد نیز می تواند باعث درد عضلانی شود. حرکات تکراری که در فعالیت های روزمره، کار یا ورزش انجام می شوند نیز می توانند در این درد سهیم باشند. نمونه ای از یک فعالیت تکراری که ممکن است باعث درد عضلانی در قفسه سینه و کمردرد شود قایقرانی می باشد.

به طور کلی، درد ناشی از آسیب عضلانی یا استفاده بیش از حد از عضلات ممکن است هنگام جابجایی ناحیه آسیب دیده، بدتر شود.

درد عضله از دلایل درد قفسه سینه و پشت با هم

12- فتق دیسک

دیسک های ستون فقرات به عنوان یک بالشتک بین مهره ها عمل می کنند. هر دیسک دارای یک پوسته بیرونی سخت و یک قسمت داخلی ژله مانند است. هنگامی که پوسته خارجی ضعیف می شود، قسمت داخلی ممکن است دچار بیرون زدگی شود. به این حالت فتق دیسک گفته می شود.

فتق دیسک می تواند به اعصاب اطراف فشار وارد کند و باعث ایجاد درد شود.

وارد شدن فشار به عصب در گردن یا قسمت فوقانی کمر می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه پشت شود که به سمت قفسه سینه انتشار یابد و می تواند درد بیماری قلبی را تقلید کند.

13- زونا

زونا در اثر فعال شدن مجدد ویروسی که باعث آبله مرغان (واریسلا-زوستر) می شود، رخ می دهد. این ویروس باعث ایجاد بثورات به صورت تاول های پر از مایع می شود و اغلب فقط یک طرف بدن را درگیر می کند.

غالباً، زونا به صورت یک نوار بر روی پوست به نام درماتوم ایجاد می شود. درد ناشی از زونا می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

14- سرطان

برخی از سرطان ها می توانند باعث درد قفسه سینه و پشت همزمان شوند مانند سرطان ریه و سرطان پستان.

اگرچه درد در ناحیه قفسه سینه یکی از علائم شایع این سرطان ها می باشد، اما کمردرد نیز می تواند رخ دهد.

تقریباً 25 درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه در برخی موارد درد کمر را گزارش می کنند. این امر می تواند به دلیل فشار آوردن تومور به ستون فقرات یا اعصاب اطراف باشد.

هنگامی که سرطان پستان به سایر قسمت های بدن انتشار یابد (متاستاز کند)، می تواند منجر به کمردرد شود.

سرطان از دلایل درد قفسه سینه و کمر

علت درد سمت چپ قفسه سینه

قلب شما بیشتر در سمت چپ قفسه سینه قرار دارد. بنابراین، درد در سمت چپ قفسه سینه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

علت درد سمت راست بدن

کیسه صفرا در سمت راست بدن قرار دارد. درد در این ناحیه که می به شانه راست یا بین کتف ها انتشار یابد، ممکن است نشانه سنگ های صفراوی باشد.

چرا درد بعد از غذا خوردن ایجاد می شود؟

گاهی ممکن است متوجه شوید که درد قفسه سینه یا پشت کمی بعد از غذا خوردن ایجاد می شود. شرایطی مانند سوزش سر دل و پانکراتیت ممکن است باعث این امر شوند.

همچنین بهتر است بدانید که درد ناشی از زخم معده ممکن است در زمان خالی بودن معده ایجاد شود. در برخی موارد، خوردن غذا می تواند به تسکین درد کمک کند.

چرا هنگام سرفه درد احساس می شود؟

برخی از علل درد قفسه سینه و پشت هنگام سرفه بدتر می شوند. این حالت می تواند با موارد زیر اتفاق بیفتد:

چرا هنگام بلع درد احساس می شود؟

در برخی موارد، ممکن است هنگام بلع احساس درد کنید. علل درد قفسه سینه و کمردرد هنگام بلع شامل پریکاردیت و آنوریسم آئورت می باشند.

چرا هنگام خوابیدن درد احساس می شود؟

شرایطی مانند پریکاردیت و سوزش سر دل هنگام خوابیدن می توانند درد قفسه سینه و پشت را بدتر کنند.

چرا هنگام تنفس درد احساس می شود؟

گاهی شرایطی که در اطراف قلب و ریه ها تأثیر می گذارند ممکن است هنگام نفس کشیدن باعث درد شوند، به خصوص هنگام نفس های عمیق. برخی از آن ها عبارتند از:

منبع: healthline 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون