عوامل، علائم و درمان سوفل قلبی

سوفل قلبی یک صدای غیر طبیعی یا غیر قابل انتظار است که می توان آن را به وسیله گوشی پزشکی از قلب شنید. با این که اغلب این موارد بی ضرر هستند اما گاهی اوقات می توانند با یک مشکل قلبی ارتباط داشته باشند.

هنگامی که پزشک با استفاده از گوشی پزشکی به قلب گوش می دهد، می تواند صدای جریان خون گذرنده از قلب و باز یا بسته شدن دریچه های آن را بشنود. این موارد، صدا های طبیعی هستند که پزشک انتظار شنیدن آن ها را دارد. سوفل قلب یک صدای اضافی یا غیر طبیعی است که می تواند سوفلی بی گناه (innocent) در کودکان باشند.

سوفل های قلبی در کودکان نسبتا رایج هستند. گاهی اوقات به این صدا ها، سوفل های بی گناه نیز گفته می شود زیرا معمولا بی ضرر بوده و ناشی از یک مشکل قلبی نیستند. سوفل های بی گناه گاه به گاه پدیدار شده و بسته به موقعیت فیزیکی کودک، تنفس و ضربان قلب می توانند متغییر باشند. این صدا ها اغلب با رسیدن کودک به هنگام بلوغ از بین می روند.

علت بروز سوفل قلبی چیست؟

سوفل قلبی می تواند در هنگام انقباض (سوفل سیستولیک) یا استراحت عضله قلب (سوفل دیاستولیک) شنیده شود. همچنین، امکان دارد افرادی دارای قلب سالم نیز گاهی اوقات به سوفل قلبی دچار شوند. پزشکان اغلب با شنیدن صدای قلب انواع سوفل های قلبی را از هم تمایز داده و موارد مرتبط با مشکلات قلبی را شناسایی می کنند.

سوفل قلبی

با این حال، امکان دارد مشکلات بیشتری نیز وجود داشته که نیازمند درمان هستند. تنگی، افتادگی و نشت دریچه های قلب از جمله این موارد هستند.

دیگر عوامل سوفل قلبی شامل نقص های مادرزادی قلب همچون وجود یک سوراخ در قلب می شوند.

بیماری های قلبی مادرزادی به مشکلاتی گفته می شود که فرد در هنگام جنینی و در رحم مادر به آن ها ابتلا می یابد.

افراد مبتلا به آنمی (کم خونی) می توانند سوفل قلبی داشته باشند. این سوفل ها اغلب در زنان باردار نیز شنیده می شوند زیرا مقدار خون زیاد و غیر معمولی از قلب آن ها عبور می کند. در هنگام معاینه فیزیکی، پزشک با یک گوشی پزشکی به قلب بیمار گوش می دهد.

🛑 این مقاله را حتما بخوانید: آیا روماتیسم قلبی درمان قطعی دارد؟

صدا های طبیعی قلب در سوفل قلبی

پزشک از نواحی مختلف قفسه سینه به صدای دریچه های قلب و عبور خون از این اندام گوش می دهد. در حالت طبیعی قلب دو صدا دارد. اولین صدا همگام با بسته شدن دریچه های میترال و سه لختی شنیده می شود. دومین صدا نیز با بسته شدن دریچه های ریوی و آئورت به وجود می آید.

سوفل ها می توانند بدون وجود هر گونه مشکل یا بیماری پزشکی وجود داشته باشند. سوفل کودکی و بارداری دو مثال رایج از این سوفل ها هستند.

عوامل سوفل های قلبی

بیماری قلبی دریچه ای رایج ترین علت بروز سوفل قلبی است.

استنوز دریچه به تنگی، سفتی یا باریکی دریچه و محدود شدن جریان خون رونده گفته می شود.

نارسایی دریچه: در این حالت، دریچه به خوبی بسته نشده و مقداری خون به عقب باز می گردد.

تغییرات غیر طبیعی دریچه سبب ایجاد صدای غیر طبیعی (سوفل یا مر مر) قلب می شوند.

دیگر عوامل بروز این صدا ها شامل موارد زیر هستند:

سوفل قلبی

سوفل ها می توانند در اثر فشار خون بالا به وجود آیند که ناشی از بیماری دریچه ای قلب نبوده و بیماری های دیگر عامل آن هستند. آنمی (کم خونی) و پر کاری تیروئید از جمله این بیماری ها هستند.

انجام هر گونه معاینه فیزیکی جهت شناسایی صدا های غیر طبیعی قلب بسیار اهمیت دارد. در صورتی که سوفل شنیده شود، جهت تعیین علت وجود آن، دریچه مبتلا و شدت بیماری انجام آزمایش های بیشتر تجویز خواهد شد.

در صورتی که سوفل ناشی از یک مشکل دریچه ای قلب باشد باید جهت ارزیابی روند پیشرفت بیماری به پزشک متخصص بیماری های قلبی مراجعه شود.

اغلب افرادی که به سوفل قلبی دچار هستند باید اقداماتی را جهت پیشگیری از عفونت دریچه قلب انجام دهند. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

تمام پزشکان و دندانپزشکان خود را از ابتلا به بیماری قلبی آگاه کنید.

در صورت ابتلا به علائم عفونت با پزشک خود تماس بگیرید.

از دندان ها و لثه های خود به خوبی مراقبت کنید.

قبل از قرار گرفتن تحت فرایند هایی که احتمال خونریزی در آن ها وجود دارد، دارو های آنتی بیوتیک مصرف کنید.

 

سونوگرافی داپلر عروق چیست و در چه مواقعی تجویز می شود؟
سونوگرافی داپلر عروق، آزمایشی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، میزان جریان خون موجود در شریان‌ها و ورید‌هایی که معمولا به بازو و ساق پاهای شما خون می‌رسانند، می‌سنجد. این ابزار می‌تواند انسداد یا کاهش جریان خون ناشی از تنگی شریان‌های اصلی را نشان دهد. به علاوه، می‌تواند لخته‌های خون موجود در رگ‌های ساق پا (ترومبوز ورید عمقی یاDVT ) را نیز نشان دهد.

درمان سوفل قلبی چیست؟

سوفل قلبی به تنهایی نیازی به درمان ندارد اما گاهی اوقات در صورتی که ناشی از یک مشکل قلبی باشد امکان دارد علت آن نیازمند درمان باشد. پزشک بسته به علت سوفل و دیگر علائم بیمار می تواند نیاز بیمار به درمان را تشخیص دهد. اگر پزشک تصور کند که سوفل ناشی از یک مشکل قلبی است انجام یک اکوی قلبی یا اکو کاردیوگرام را برای بیمار تجویز می کند. این آزمایش وجود هر گونه مشکل ساختاری یا دریچه ای قلب را مشخص می کند.

در صورت عدم نیاز به درمان، گزینه های درمانی می توانند شامل مصرف دارو جهت کنترل علائم یا انجام جراحی قلب جهت رفع مشکلات جدی تر می شوند.

برای مثال، در صورت وجود یک مشکل جدی در یکی از دریچه های قلب، امکان دارد به جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب نیاز باشد. پزشک اطلاعات بیشتر را در جلسه ملاقات برای بیمار بیان خواهد کرد.

آیا سوفل قلبی یک مشکل جدی است؟

اغلب سوفل های قلبی جدی نبوده اما در صورت تصور بر ابتلای خود یا کودک خود به سوفل قلبی باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک می تواند بی گناه بودن سوفل و عدم نیاز آن به درمان یا وجود مشکل قلبی و نیاز به درمان را تعیین کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر