برای تشخیص بیماری عروق کرونر قلب، اغلب از تست استرس ورزشی استفاده می شود.

برای ارزیابی دامنه توانایی قلب، از تست استرس ورزشی استفاده می گردد که به آن تست استرس قلبی، نوار قلب (ECG) یا تست استرس نیز گفته می شود. همه ما در زندگی روزمره، فعالیت های مختلفی انجام می دهیم.

هنگامی که نشسته ایم، قلب خیلی سخت کار نمی کند. وقتی برای پیاده روی سریع، شنا یا دو می رویم، قلب مجبور است کار بیشتری انجام دهد. اساس تست ورزش، ارزیابی عینی عملکرد قلب در حین افزایش فعالیت است. که یک روش بسیار خوب برای ارزیابی سلامت قلب می باشد.

تست استرس، که گاهی اوقات آن را تست تردمیل یا تست ورزش نیز می نامند، به پزشک، در درک عملکرد قلبی کمک می کند. از آنجا که بدن در طول آزمایش بیشتر فعالیت می نماید، به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، بنابراین قلب باید خون بیشتری پمپاژ کند. این آزمایش می تواند نشان دهد که آیا خونرسانی در شریان های تأمین کننده قلب، کاهش یافته است یا خیر.

به لباس راحت و مناسب و کفش کتانی نیاز خواهید داشت. ممکن است به شما توصیه شود دو تا سه ساعت قبل از آزمایش، از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین یا خوردن وعده غذایی سنگین پرهیز کنید که نتایج بدست آمده تا حد ممکن دقیق باشد.

تست ورزش

آمادگی قبل از تست استرس ورزش قلب

سه ساعت قبل از انجام آزمایش، غذا و نوشیدنی نخورید. نوشیدن آب مشکلی ندارد. اگر قادر به ورزش روی تردمیل نیستید، دارویی برای شبیه سازی استرس قلب برایتان تجویز می شود.

نحوه کار با دستگاه تست اکو ورزش

این آزمایش، معمولاً شامل راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه ورزشی ست. سرعت و شیب تردمیل به تدریج بالا می رود. در طول آزمایش، به دقت تحت کنترل قرار می گیرید تا میزان تغییر ضربان قلب و فشار خون تان مشخص گردد. همچنین فعالیت الکتریکی قلب، از طریق نوار قلب، ثبت می شود. تست تردمیل ورزشی، به طور معمول حداکثر برای 12 دقیقه ادامه دارد. مدت زمان پیاده روی، به طور متوسط حدود 9 دقیقه می باشد.

بعضی اوقات، به عنوان مثال در بیمارانی که نمی توانند خیلی خوب راه بروند، از دارویی به فرم قطره، برای افزایش فعالیت قلب استفاده می شود. این نوع تست استرس، ممکن است با تصویربرداری از قلب نیز ترکیب شود تا از نظر جسمی، میزان مناسب بودن پمپاژ قلبی مشخص گردد. تصویربرداری ممکن است همراه سونوگرافی (به اصطلاح اکو استرس)، MRI (به نام MRI استرس) یا اسکن هسته ای (به نام اسکن هسته ای استرس) انجام شود. اساس همه این آزمایشات یکسان، و افزایش بار قلب و کنترل دقیق فشار خون، ضربان و عملکرد قلبی ست.

استفاده از دستگاه فشار خون در خانه

عوارض تست ورزش (تست استرس)

این تست عموما آسیب رسان نیست. در برخی از بیماران که بیماری عروق کرونر قلب دارند، ممکن است در اثر ورزش، علائمی ایجاد شود، اما با پایان آزمایش، باید سریعا متوقف گردد.

علائم شما به دقت کنترل می شود و شخصی که آزمایش را انجام می دهد، می داند که در صورت بروز هرگونه علامتی، تست باید متوقف گردد. هیچ خطر قابل توجهی درمورد این آزمایش وجود ندارد، زیرا در شرایط کنترل شده و تحت نظارت انجام می گیرد. قبل از آنکه ورزش به سطح مضری برای قلب برسد، آزمایش به خوبی متوقف می گردد.

انجام یک آزمایش کنترل شده مانند این، بسیار مطمئن تر از 10 کیلومتر دویدن، با علم به اینکه مشکلی در قلب وجود دارد، می باشد.

تفسیر نتایج تست ورزش قلب

این آزمایش، برای مشاهده عملکرد قلب، در شرایط استرس طراحی شده است. به عنوان مثال، اگر کسی دچار تنگی یکی از عروق کرونر گردد، این ناهنجاری، در ردیابی الکتریکی که در طول آزمایش ثبت می کنیم، قابل مشاهده می شود.

اگر بدانیم که شخصی مشکل قلبی شدیدی دارد، همیشه آزمایش استرس را در نظر نمی گیریم، اما برای اکثر افراد مناسب است.

مدت زمان تست اکو ورزش

آزمون واقعی فقط حدود 15 دقیقه طول می کشد. ممکن است در تست استرس ورزشی، روی تردمیل راه بروید یا بر یک دوچرخه ثابت پدال بزنید. اگر قادر به ورزش نیستید، دارویی از طریق IV دریافت خواهید کرد که با افزایش جریان خون در قلب، حالتی مشابه ورزش را تقلید می نماید.

همه چیز درباره تست ورزش قلب و اقدامات قبل از تست ورزش

فواید تست استرس اکو

از تست استرس(ورزش)، اغلب به عنوان تست غربالگری استفاده می گردد.

اگر نتیجه طبیعی بود، معمولاً به آزمایشات دیگری نیازی نخواهید داشت. اگر اینگونه نباشد، بسته به نوع مشکل شناسایی شده، ممکن است به آزمایشات دیگری نیاز داشته باشید. آنژیوگرام عروق کرونر، یکی از رایج ترین آزمایش های پیگیری است.

ما دائما به دنبال دقیق تر کردن تست های استرس هستیم تا بتوانیم اطلاعات بیشتری را از این طریق بدست آوریم. این کار، برای کاهش نیاز به آزمایش های دیگر انجام می شود.

آخرین تحولات، در حال بررسی این موضوع می باشد که چگونه می توانیم روش های مختلف تصویربرداری از قلب را، برای مثال با MRI پیشرفته، ترکیب کنیم، تا نیاز به آزمایش های تهاجمی مانند آنژیوگرافی عروق کرونر را کاهش دهیم.

آیا بعد از تست ورزش، می توانم رانندگی کنم؟

تا زمانی که داروی بی حسی گلو از بین نرود، مجاز به خوردن و آشامیدن نیستید. این کار معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. می توانید بعد از آزمون خود را به خانه برسانید. قبل از آمدن برای انجام تست، از کسی بخواهید تا بعد از آن، شما را به خانه برساند.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.