دکتر فریبا هندسی
1396/11/09

پیس میکر موقت چیست؟

بیماری های قلبی عروقی در رده بیماری های پر خطر قرار دارند و می توانند سلامتی فرد را به خطر بیاندازند. درمان مشکلات قلبی بسته به نوع و شدت آن، توسط پزشک متخصص یا جراح قلب صورت می گیرد. در این مقاله به بررسی پیس میکر موقت میپردازیم.


در بعضی موارد دارو درمانی و در موارد حاد نیز عمل جراحی قلب انجام می شود. گاهی به دلایل پزشکی ممکن است ضربان ساز موقت یا پیس میکر موقت برای بیمار درنظر گرفته شود.

انواع پیس میکر

استفاده از پیس میکر موقت و دائم، بسته به شرایط خاص بیمار دارد. با استفاده از پیس میکر دائم، بیمار تقریبا می تواند مانند یک فرد عادی زندگی کرده و فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد.

پیس میکر دائم

پیس میکر موقت هم طبق نظر پزشک و در شرایط خاصی برای بیمار استفاده میشود. گاهی اوقات، بیماران قلبی مبتلا به آریتمی قلبی هستند. آریتمی قلبی شامل اختلال در ضربان قلب به صورت خیلی کند یا خیلی تند است. یکی از کاربردهای پیس میکر، تنظیم آریتمی، مخصوصا در ضربان کند قلب است.

پیس میکر موقت یا ضربان ساز موقت در بیماران قلبی زمانی به کار می رود که ضربان قلب با مشکل همراه است و یا پزشک نیاز به ارزیابی بیشتر برای قرار دادن پیس میکر دائم دارد.

دربرخی موارد هم پیس میكر موقت زمانی به کار می رود که هنوز کندی ضربان قلب وجود دارد و تا بر طرف شدن برادیکاردی و پیش از پیس میکر دائم از آن استفاده می شود.

ضربان ساز موقت بیشتر مناسب زمانی است که نیاز به جایگزینی ضربان ساز دائمی، تعمیر، یا تغییر آن باشد یا اینکه ضربان قلب با مشکل مواجه باشد. با این کار پزشک می تواند روند تغییرات را به طور موقت در بیمار ارزیابی کند.

پیس میکر موقت قلبی، تحریک الکتریکی قلب را برای درمان برادی آریتمی یا تاکی آریتمی تا زمان برطرف شدن مشکل و یا شروع درمان اصلی، انجام میدهد.

هدف از به کار بردن پیس میکر موقت ،ایجاد یکپارچگی گردش خون و همودینامیک طبیعی است که ممکن است بر اثر ضربان کند یا سریع قلب دچار مشکل شده باشد.

به طور کلی، زمانی که برادی آریتمی ایجاد می شود، علائم و یا اختلال شدید همودینامیک بلافاصله قابل تشخیص نیست. بنابراین در این گونه مواقع استفاده از ضربان ساز موقت تا رفع مشکل اصلی مفید است.

دلیل اصلی تحریک موقت قلب، درمان علائم شدید یا بی ثباتی همودینامیک و همچنین جلوگیری از وخامت بالقوه ناشی از بی ثباتی همودینامیک است.

دربرخی موارد نیز برای تعیین نیاز بیمار به پیس میکر دائمی، از پیس میکر موقت استفاده می شود، تا تمام موارد ارزیابی و بررسی شوند.

هنگامی که پیس میکر موقت برای بیمار در نظر گرفته می شود، بررسی پارامترهای مخصوص و اطمینان از عملکرد مناسب آن نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پیس میکر نوعی قطعه کامپیوتری است که تحت عنوان باتری قلب هم شناخته می شود. این باتری قادر است تا از طریق جریان های الکتریکی ضربان منظم قلب را ایجاد کند.

پیس میکر

برای قرار دادن پیس میکر موقت، بسته به نوع تنظیم کننده ضربان ساز، سیم یا لید حاوی جریان الکتریکی به قلب متصل می شود.

پیس میکر در قسمت فوقانی قفسه سینه و زیر پوست قرار می گیرد. جریان الکتریسیته به میزان قابل توجهی از طریق سیم به میوکارد منتقل میشود. سیم های مربوط به پیس میکر قادرند میزان ضربان و شکل آن را تشخیص داده و از این طریق پیس میکر میتواند در مواقع لزوم، ضربان قلب را تنظیم کند.

پیس میکر ppm چیست؟

تنظیم کننده ضربان قلب دائمی یا همان پی پی ام یک دستگاه ایمپلنت شدنی است که برای درمان طولانی مدت آریتمیهای قلب بیماران با ضربان قلب ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه تنظیم کننده دائمی حاوی یک ژنراتور است که انرژی خود را از باتری تامین می کند و همچنین رشته هایی دارد که آن را به قلب مریض متصل می کند. اگر ضربان قلب بیمار پایین باشد، این دستگاه تنظیم کننده میزان ضربان را به حد دلخواه و مناسب می رساند.

دلیل استفاده از پیس میکر ppm

ریتم فعالیت قلب در بدن انسان ها در حالت کلی توسط سیستم هدایتی قلب کنترل می شود. هر گونه مشکل و اختلال در این سیستم هدایتی قلب منجر به ایجاد تغییراتی در کاکرد این عضله شده و ریتم آن را با اختلال و کندی مواجه می کند. آریتمیهای قلبی با سرعت و ضربان پایین منجر به بروز مشکلاتی نظیر سرگیجه، بیهوشی ناگهانی (ساینوپ)، نارسایی قلبی و گاهی اوقات مرگ قلب می شود.

ایمپلنت کردن دستگاه تنظیم کننده دائمی ضربان قلب (PPM) می تواند به بازگرداندن ضربان قلب و ریتم آن به حالت عادی کمک کند تا در نتیجه از بروز علائمی همچون سرگیجه یا حمله قلبی جلوگیری به عمل آید. این عمل جراحی توسط متخصصین قلب و در حالت بی حسی موضعی و در آزمایشگاه تخصصی قلب انجام می شود.

تعبیه پیس میکر در بیمار با نارسایی و بلوک قلبی

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون