درد قلب چگونه است؟

1

زمانی که دچار درد قلب در قفسه سینه می شوید، اولین فکری که به ذهن شما می رسد این است که ممکن است حمله قلبی به سراغ شما آمده باشد.

قطعا درد قفسه سینه چیزی نیست که نادیده گرفته شود، اما شما باید بدانید که علل بسیاری ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه قلب و قفسه سینه شود. در حقیقت، درد قلب یکی از درد های شایع مخصوصا در سنین بالا است که حتی ممکن است به قلب مربوط نباشد.

درد قلب ممکن است به علت مشکلات ریوی، مری، ماهیچه ها، دنده ها یا اعصاب شما ایجاد شود. برخی از این شرایط ،جدی بوده و از عوامل تهدید کننده به شمار می روند و برخی دیگر هم ممکن است دلایل ناشناخته ای داشته یا مشکل ساز نباشند. در صورتی که دچار درد در ناحیه قلب شدید، بهترین راه حل این است که یک پزشک متخصص وضعیت شما را ارزیابی کند. ممکن است احساس درد در قفسه سینه  از گردن تا ناحیه شکم  ایجاد شده و گسترش پیدا کند. درد  در قفسه سینه ممکن است بسته به شرایط به صورت زیر باشد:

سوزن سوزن شدن در قلب

 • خستگی
 • داغ شدن
 • احساس تنگی نفس، تیرکشیدن قلب یا احساس فشار

در حالی که ایجاد درد از شایع ترین علامت های مشکلات قلبی محسوب می شود،  می توان گفت که برخی ازعلائم ممکن است در قفسه سینه ،همراه با درد یا بدون درد باشد. به طور خاص می توان گفت که علائم غیر معمولی در زنان بیشتر به دلیل اختلالات قلبی گزارش شده است.علائمی مانند، حس فشار یا تنگی در قفسه سینه ،درد در بازو ، خستگی و سرگیجه ،درد شکمی ،تهوع و درد در هنگام اعمال فشار.درد در ناحیه قلب می تواند به صورت سوزش، تیر کشیدن و یا احساس درد در پشت گردن و یا بازو باشد.

یکی دیگر از علل بالقوه درد قلب اضطراب و حملات  روحی و عصبی است. برخی علائم مرتبط با این شرایط عبارتند از سرگیجه، احساس تنگی نفس، احساس سوزن  سوزن شدن و لرزش.در صورت بروز شک و تردید در مورد هر گونه درد در ناحیه قفسه سینه، به خصوص درد های ناگهانی یا به دنبال مصرف داروهای ضد التهابی و یا سایر موارد مشابه، به پزشک مراجعه کرده و در مورد رژیم غذایی خود هم مشاوره شوید.
در صورت بروزهر کدام از این علائم همراه با درد قفسه سینه با اورژانس تماس بگیرید:

احساس درد و فشارناگهانی ،تنگی نفس یا احساس سنگینی قفسه سینه

درد قلب که در قفسه سینه  تا ناحیه فک، دست چپ  تا پشت قفسه سینه ، درد شدید و ناگهانی قفسه سینه  همراه با تنگی نفس، به ویژه پس از مدت طولانی عدم فعالیت ، تهوع، سرگیجه، ضربان قلب سریع و یا تنفس سریع، سردرگمی، تعرق بیش از حد ، فشار خون بسیار پایین  یا بالا و ضربان نامنظم  قلب .
همچنین در صورت بروز علائم زیر ،با پزشک تماس گرفته یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید:

 • تب، لرز و یا سرفه مخاطی زرد و سبزرنگ
 • مشکلات در بلع

ایجاد درد درقفسه سینه یا درد در  ناحیه قلب، لزوما به دلیل اختلالات و بیماری های جدی قلبی نیست اما در صورت بروز هر گونه دردی در ناحیه قفسه سینه بهتر است به پزشک مراجعه کرده و وضعیت شما ارزیابی شود.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Hana سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من يک مدتي است به صورت ناگهاني وخيلي شديدقلبم دردميگيره واحساس فشاروگرفتگي دراين ناحيه احساس ميکنم وبعدازدردبدن دردشديدومعده دردميگيزم اين نشانه چيست
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر دلی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،من چهار روز خیلی شدید قلبم درد می کنه آیاممکن ازعلایم کروناباشد؟ امروز یکمی تنگی نفس هم داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام عزیزم کرونا علایم بسیار گوناگونی دارد و نمیتوان بصورت قطعی چیزیو بگیم به شما ولی آروم باشین بیشتر به حالت اضطرابی میخوره مشکلاون

 • تصویر کاربر نجمه دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چنده وقت قفسه سینم و سمت چپ و گردن و دست چپم درد میکنه چ کار باید انجام دهم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام 

   حتما در شرح حالتون سنتون و بیماری های زمینه ایتونو دکر کنین .

   در صورت افزایش تعداد دفعات درد قفسه سینتون در طول ماه یا هفته و همراه بودن آن با فعالیت به طوری که  با استراجت بهبود یابد، باید به پزشک قلب جهت اقدامات تشخیصی مثل نوار قلب و اکو و آزمایش مراجعه نمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر