دکتر فریبا هندسی
1397/01/18

درد قلب چگونه است؟ قلب درد عصبی

زمانی که دچار درد قلب در قفسه سینه می شوید، اولین فکری که به ذهن شما می رسد این است که ممکن است حمله قلبی به سراغ شما آمده باشد.


علل ایجاد قلب درد چیست؟ (درد قفسه سینه)

قطعا درد قفسه سینه چیزی نیست که نادیده گرفته شود، اما شما باید بدانید که علل بسیاری ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه قلب و قفسه سینه شود. در حقیقت، درد قلب یکی از درد های شایع مخصوصا در سنین بالا است که حتی ممکن است به قلب مربوط نباشد.

درد قلب ممکن است به علت مشکلات ریوی، مری، ماهیچه ها، دنده ها یا اعصاب شما ایجاد شود. برخی از این شرایط ،جدی بوده و از عوامل تهدید کننده به شمار می روند و برخی دیگر هم ممکن است دلایل ناشناخته ای داشته یا مشکل ساز نباشند. 

در صورتی که دچار درد در ناحیه قلب شدید، بهترین راه حل این است که یک پزشک متخصص وضعیت شما را ارزیابی کند. ممکن است احساس درد در قفسه سینه از گردن تا ناحیه شکم ایجاد شده و گسترش پیدا کند. درد در قفسه سینه ممکن است بسته به شرایط به صورت زیر باشد:

سوزن سوزن شدن در قلب

  • خستگی
  • داغ شدن
  • احساس تنگی نفس، تیرکشیدن قلب یا احساس فشار

در حالی که ایجاد درد از شایع ترین علامت های مشکلات قلبی محسوب می شود،  می توان گفت که برخی از علائم ممکن است در قفسه سینه ،همراه با درد یا بدون درد باشد. به طور خاص می توان گفت که علائم غیر معمولی در زنان بیشتر به دلیل اختلالات قلبی گزارش شده است. 

علائمی مانند، حس فشار یا تنگی در قفسه سینه ،درد در بازو ، خستگی و سرگیجه ،درد شکمی ،تهوع و درد در هنگام اعمال فشار. درد در ناحیه قلب می تواند به صورت سوزش، تیر کشیدن و یا احساس درد در پشت گردن و یا بازو باشد.

یکی دیگر از علل بالقوه درد قلب اضطراب و حملات روحی و عصبی است. برخی علائم مرتبط با این شرایط عبارتند از سرگیجه، احساس تنگی نفس، احساس سوزن سوزن شدن و لرزش. 

در صورت بروز شک و تردید در مورد هر گونه درد در ناحیه قفسه سینه، به خصوص درد های ناگهانی یا به دنبال مصرف داروهای ضد التهابی و یا سایر موارد مشابه، به پزشک مراجعه کرده و در مورد رژیم غذایی خود هم مشاوره شوید. 

در صورت بروزهر کدام از این علائم همراه با درد قفسه سینه با اورژانس تماس بگیرید:

احساس درد و فشار ناگهانی ،تنگی نفس یا احساس سنگینی قفسه سینه

درد قلب که در قفسه سینه تا ناحیه فک، دست چپ تا پشت قفسه سینه، درد شدید و ناگهانی قفسه سینه همراه با تنگی نفس، به ویژه پس از مدت طولانی عدم فعالیت، تهوع، سرگیجه، ضربان قلب سریع و یا تنفس سریع، سردرگمی، تعریق بیش از حد، فشار خون بسیار پایین  یا بالا و ضربان نامنظم  قلب. همچنین در صورت بروز علائم زیر، با پزشک تماس گرفته یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید:

  • تب، لرز و یا سرفه مخاطی زرد و سبزرنگ
  • مشکلات در بلع

ایجاد درد در قفسه سینه یا درد در ناحیه قلب، لزوما به دلیل اختلالات و بیماری های جدی قلبی نیست؛ اما در صورت بروز هر گونه دردی در ناحیه قفسه سینه بهتر است به پزشک مراجعه کرده و وضعیت شما ارزیابی شود.

احساس درد در قلب

علائم قلب درد عصبی

نشانه‌های اضطراب در افراد مختلف متفاوت است. حتی بعضی روزها علائم یک نفر هم یکسان نیست. اضطراب به شکل‌های گوناگونی بروز می‌کند و به همین دلیل درک نشانه‌های ناشی از آن دشوار است.

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب برای هر شخص متفاوت است. ممکن است برخی افراد این درد را به صورت تدریجی تجربه کنند؛ اما برای برخی دیگر تجربه این درد به صورت ناگهانی و غیرمنتظره باشد. درد قلب یا قفسه سینه ناشی از اضطراب می‌تواند به شکل‌های زیر بروز کند:

اگر تا به حال همراه با اضطراب، در قفسه سینه خود دردی حس نکرده‌اید؛ ممکن است با تجربه آن نگران شوید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند دچار حمله قلبی شده‌اند و برای درمان به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند.

علائم قلب درد عصبی

دلیل ایجاد قلب درد عصبی

معمولا وقتی مضطرب هستید، بدنتان واکنش‌های جسمانی خاصی نشان می‌دهد مثل تعریق یا تنگی نفس.

وقتی مضطرب و عصبی می‌شوید؛ مغز و بدن شما به ناگهان، واکنش تنشی فوری نشان می‌دهد. این واکنش شامل تغییرات فیزیولوژیکی هم هست. ممکن است بدنتان منقبض شود.

هم‌چنین واکنش‌های روان‌شناختی یا هیجانی هم می‌توانند از جمله این واکنش‌های تنشی باشند. ممکن است راحت‌تر خشمگین یا ناراحت شوید. به این گونه واکنش‌ها، واکنش‌های جنگ یا گریز می‌گویند. وقتی مضطرب هستید یا استرس دارید، بدنتان برای جنگیدن یا فرار کردن آماده می‌شود.

اگر بدنتان به تدریج این پاسخ جنگ یا گریز را تجربه کند، معمولا تا 30 دقیقه بعد می‌تواند این پاسخ را جبران کند. اگر بیشتر از حد معمول مضطرب  و عصبی باشید، دیگر بدنتان نمی‌تواند چنین شرایطی را جبران کند. در نتیجه این موضوع منجر به افزایش انقباض ماهیچه‌ها شده و انقباض قفسه سینه باعث احساس درد در ناحیه قلب می‌شود.

به علاوه در موقعیت‌هایی که استرس بیشتری به فرد تحمیل می‌شود و به عبارتی شخص عصبی می شود، ضربان قلب قوی‌تر شده و میزان آن افزایش می‌یابد. وقتی این مورد با انقباض ماهیچه‌ها ترکیب می‌شود، دردی غیر عادی در قفسه سینه حس می‌شود.

حمله ی قلبی

آیا ممکن است شخص، دچار حمله ی قلبی شود؟

معمولا بهتر است در صورت احساس درد در قلب خود به جای نگران شدن، خوشحال باشید. به هر حال احتمالا این احساس وحشتناک نشانه حمله قلبی نیست بلکه نشانه وحشت‌زدگی یا حمله پانیک است.

تقریبا یک چهارم افرادی که به دلیل درمان درد قفسه سینه به اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، دچار حمله پانیک شده‌اند. بسیاری از این بیماران زنان جوان هستند. این دسته از بیماران بیشتر دچار اختلال‌های پانیک می‌شوند ولی ابتلا به بیماری قلبی در آن‌ها نادر است.

درد قفسه سینه یا درد قلب یکی از نشانه‌هایی است که می‌تواند به دلیل حمله پانیک رخ دهد اما بیشتر وقت‌ها اختلال‌های پانیکی که در زنان جوان با درد قفسه سینه همراه است، به موقع تشخیص داده نشده و درمان هم نمی‌شوند.

آیا نشانه ی حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است؟

احساس دردی سنگین در قسمت مرکزی قفسه سینه و ایجاد فشار و انقباضی که می‌تواند تا فک یا بازوی چپ نیز گسترش یافته و حس شود از نشانه‌های معمول حمله قلبی در آقایان است. 

زنان هم نشانه‌های مشابهی دارند اما درد نه تنها در ناحیه قفسه سینه بلکه در تیغه ‌های شانه شخص نیز احساس می‌شود. حتی ممکن است احساس درد به نواحی گردن و بالای کمر نیز منتقل شود.

بعضی وقت‌ها احساس اصلی مربوط به حمله قلبی در زنان می‌تواند شامل تنگی نفس و درد باشد. در ضمن احتمال زیادی وجود دارد که فرد احساس خستگی شدید نیز داشته باشد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون