درد قلب چگونه است؟ قلب درد عصبی

زمانی که دچار درد قلب در قفسه سینه می شوید، اولین فکری که به ذهن شما می رسد این است که ممکن است حمله قلبی به سراغ شما آمده باشد.


علل ایجاد قلب درد چیست؟ (درد قفسه سینه)

قطعا درد قفسه سینه چیزی نیست که نادیده گرفته شود، اما شما باید بدانید که علل بسیاری ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه قلب و قفسه سینه شود. در حقیقت، درد قلب یکی از درد های شایع مخصوصا در سنین بالا است که حتی ممکن است به قلب مربوط نباشد.

درد قلب ممکن است به علت مشکلات ریوی، مری، ماهیچه ها، دنده ها یا اعصاب شما ایجاد شود. برخی از این شرایط ،جدی بوده و از عوامل تهدید کننده به شمار می روند و برخی دیگر هم ممکن است دلایل ناشناخته ای داشته یا مشکل ساز نباشند. 

در صورتی که دچار درد در ناحیه قلب شدید، بهترین راه حل این است که یک پزشک متخصص وضعیت شما را ارزیابی کند. ممکن است احساس درد در قفسه سینه از گردن تا ناحیه شکم ایجاد شده و گسترش پیدا کند. درد در قفسه سینه ممکن است بسته به شرایط به صورت زیر باشد:

سوزن سوزن شدن در قلب

 • خستگی
 • داغ شدن
 • احساس تنگی نفس، تیرکشیدن قلب یا احساس فشار

در حالی که ایجاد درد از شایع ترین علامت های مشکلات قلبی محسوب می شود،  می توان گفت که برخی از علائم ممکن است در قفسه سینه ،همراه با درد یا بدون درد باشد. به طور خاص می توان گفت که علائم غیر معمولی در زنان بیشتر به دلیل اختلالات قلبی گزارش شده است. 

علائمی مانند، حس فشار یا تنگی در قفسه سینه ،درد در بازو ، خستگی و سرگیجه ،درد شکمی ،تهوع و درد در هنگام اعمال فشار. درد در ناحیه قلب می تواند به صورت سوزش، تیر کشیدن و یا احساس درد در پشت گردن و یا بازو باشد.

یکی دیگر از علل بالقوه درد قلب اضطراب و حملات روحی و عصبی است. برخی علائم مرتبط با این شرایط عبارتند از سرگیجه، احساس تنگی نفس، احساس سوزن سوزن شدن و لرزش. 

در صورت بروز شک و تردید در مورد هر گونه درد در ناحیه قفسه سینه، به خصوص درد های ناگهانی یا به دنبال مصرف داروهای ضد التهابی و یا سایر موارد مشابه، به پزشک مراجعه کرده و در مورد رژیم غذایی خود هم مشاوره شوید. 

در صورت بروزهر کدام از این علائم همراه با درد قفسه سینه با اورژانس تماس بگیرید:

احساس درد و فشار ناگهانی ،تنگی نفس یا احساس سنگینی قفسه سینه

درد قلب که در قفسه سینه تا ناحیه فک، دست چپ تا پشت قفسه سینه، درد شدید و ناگهانی قفسه سینه همراه با تنگی نفس، به ویژه پس از مدت طولانی عدم فعالیت، تهوع، سرگیجه، ضربان قلب سریع و یا تنفس سریع، سردرگمی، تعریق بیش از حد، فشار خون بسیار پایین  یا بالا و ضربان نامنظم  قلب. همچنین در صورت بروز علائم زیر، با پزشک تماس گرفته یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید:

 • تب، لرز و یا سرفه مخاطی زرد و سبزرنگ
 • مشکلات در بلع

ایجاد درد در قفسه سینه یا درد در ناحیه قلب، لزوما به دلیل اختلالات و بیماری های جدی قلبی نیست؛ اما در صورت بروز هر گونه دردی در ناحیه قفسه سینه بهتر است به پزشک مراجعه کرده و وضعیت شما ارزیابی شود.

احساس درد در قلب

علائم قلب درد عصبی

نشانه‌های اضطراب در افراد مختلف متفاوت است. حتی بعضی روزها علائم یک نفر هم یکسان نیست. اضطراب به شکل‌های گوناگونی بروز می‌کند و به همین دلیل درک نشانه‌های ناشی از آن دشوار است.

درد قفسه سینه ناشی از اضطراب برای هر شخص متفاوت است. ممکن است برخی افراد این درد را به صورت تدریجی تجربه کنند؛ اما برای برخی دیگر تجربه این درد به صورت ناگهانی و غیرمنتظره باشد. درد قلب یا قفسه سینه ناشی از اضطراب می‌تواند به شکل‌های زیر بروز کند:

اگر تا به حال همراه با اضطراب، در قفسه سینه خود دردی حس نکرده‌اید؛ ممکن است با تجربه آن نگران شوید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند دچار حمله قلبی شده‌اند و برای درمان به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند.

علائم قلب درد عصبی

دلیل ایجاد قلب درد عصبی

معمولا وقتی مضطرب هستید، بدنتان واکنش‌های جسمانی خاصی نشان می‌دهد مثل تعریق یا تنگی نفس.

وقتی مضطرب و عصبی می‌شوید؛ مغز و بدن شما به ناگهان، واکنش تنشی فوری نشان می‌دهد. این واکنش شامل تغییرات فیزیولوژیکی هم هست. ممکن است بدنتان منقبض شود.

هم‌چنین واکنش‌های روان‌شناختی یا هیجانی هم می‌توانند از جمله این واکنش‌های تنشی باشند. ممکن است راحت‌تر خشمگین یا ناراحت شوید. به این گونه واکنش‌ها، واکنش‌های جنگ یا گریز می‌گویند. وقتی مضطرب هستید یا استرس دارید، بدنتان برای جنگیدن یا فرار کردن آماده می‌شود.

اگر بدنتان به تدریج این پاسخ جنگ یا گریز را تجربه کند، معمولا تا 30 دقیقه بعد می‌تواند این پاسخ را جبران کند. اگر بیشتر از حد معمول مضطرب  و عصبی باشید، دیگر بدنتان نمی‌تواند چنین شرایطی را جبران کند. در نتیجه این موضوع منجر به افزایش انقباض ماهیچه‌ها شده و انقباض قفسه سینه باعث احساس درد در ناحیه قلب می‌شود.

به علاوه در موقعیت‌هایی که استرس بیشتری به فرد تحمیل می‌شود و به عبارتی شخص عصبی می شود، ضربان قلب قوی‌تر شده و میزان آن افزایش می‌یابد. وقتی این مورد با انقباض ماهیچه‌ها ترکیب می‌شود، دردی غیر عادی در قفسه سینه حس می‌شود.

حمله ی قلبی

آیا ممکن است شخص، دچار حمله ی قلبی شود؟

معمولا بهتر است در صورت احساس درد در قلب خود به جای نگران شدن، خوشحال باشید. به هر حال احتمالا این احساس وحشتناک نشانه حمله قلبی نیست بلکه نشانه وحشت‌زدگی یا حمله پانیک است.

تقریبا یک چهارم افرادی که به دلیل درمان درد قفسه سینه به اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، دچار حمله پانیک شده‌اند. بسیاری از این بیماران زنان جوان هستند. این دسته از بیماران بیشتر دچار اختلال‌های پانیک می‌شوند ولی ابتلا به بیماری قلبی در آن‌ها نادر است.

درد قفسه سینه یا درد قلب یکی از نشانه‌هایی است که می‌تواند به دلیل حمله پانیک رخ دهد اما بیشتر وقت‌ها اختلال‌های پانیکی که در زنان جوان با درد قفسه سینه همراه است، به موقع تشخیص داده نشده و درمان هم نمی‌شوند.

آیا نشانه ی حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است؟

احساس دردی سنگین در قسمت مرکزی قفسه سینه و ایجاد فشار و انقباضی که می‌تواند تا فک یا بازوی چپ نیز گسترش یافته و حس شود از نشانه‌های معمول حمله قلبی در آقایان است. 

زنان هم نشانه‌های مشابهی دارند اما درد نه تنها در ناحیه قفسه سینه بلکه در تیغه ‌های شانه شخص نیز احساس می‌شود. حتی ممکن است احساس درد به نواحی گردن و بالای کمر نیز منتقل شود.

بعضی وقت‌ها احساس اصلی مربوط به حمله قلبی در زنان می‌تواند شامل تنگی نفس و درد باشد. در ضمن احتمال زیادی وجود دارد که فرد احساس خستگی شدید نیز داشته باشد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسولی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام،قلبم تیر میکشد و سوزن سوزن میشود،بیشتر وقتی اینطور میشوم که انار یا چیزای ترش میخورم یا وقتی که معدم نمیتونه هضم کنه چیزی رو و آروغم نمیتونه راحت بیاد،خونم هم خیلی رقیق هست،بیماری cml خون هم دارم،۱۷۰ قد وزنم ۶۶ ،ازمایش ویتامین هم دادم که روی،منیزیم،ویتامین د۳ کمتر از حد نرماله،و قند خونم ناشنا ۱۱۵ هست ،ورزش هوازی انجام میدم،نوار قلب ماه پیش گرفتم گفتن موردی نیست خوبه،سه ماه پیش هم کرونا گرفته بودم احتمال اینکه به خاطر کرونا درگیره قلبم وجود داره ؟ یا انسداد عروق و کرونر دارم ؟آیا پیش زمینه بیماری قلبی یا سکته قلبی هست اینا ؟ اگر صلاح میدونید بیام مطب ؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم 

   از غذا های ترش و چرب پرهیز کنین بصورت ناشتا داروی نولپازا 40 مصرف کنین بهبود جاصل نشد برای نوار قلب و اکو قلب و بررسی های تکمیلی مراجعه کنین

 • تصویر کاربر یاسین سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خانم دکتر هندسي
  ببخشید الان یه چند فقط که قفسه سینه ام به ناگهانی درد و تیر میکشه البته چربی خون بدنم هم بالاست خواستم بدونم مشکلم چیه؟! ایا نیاز به پیگیری داره یا نه؟!
  البته چند سال پیش که اکو کردم که گفتن نشون مادر زادیه)
  ممنون میشم جواب بدین 🌹🙏
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم سنتونو بفرمایین

   بیماری زمینه ای دیگری ندارین به جز چربی؟

   فشار قند خون؟

 • تصویر کاربر رزا چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 412 مشاهده پرسش
  سلام من اخر فروردین ماه سقط داشتم که ناقص بوده اما متاسفانه توسطمتخصص زنان درست تشخیص داده نشد، به مدت ۵۴ روز من فقط خونریزی شدیده شدید داشتم شاید گاهی اوقات تا دو ساعت در توالت بودم و فقط خون از من میرفت، متاسفانه به علت این خونریزی و عفونت شدید به همراه درد قفسه سینه و تپش بالا بستری و کورتاژ شدم و جراح بیمارستان گفتن سفط عفونی بوده، با اینکه الان سه هفته تست مکمل اهن ففول و ویال نیوهم میخورم باز هم درد قلب و تپش دارم، البته من پیش از سقط و حتی دو ماهه بعدش اصلا مشکل قلبی نداشتم، اما پس از سقط دچار اضطراب و هیحانات روحی دردناکی بودم به همراه خونریزی زیاد لطفا راهنمایی بفرمایید باید برای تپش قلبم و درد چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام عزیزم نگران نباش 

   ببین شما به علت عفونت و خونریزی هم از طرفی بسیاز ضعیف وکم خون شدی و هم از نظر روحی دچار استرس و ناراحتی

   باید خدمت شما بگم اگر ذخار آهن شما کم شده حداقل 2 ماه طول میکشد با مصرف دارو جبران بشه 

   توصیه من به شما مصرف منظم مکمل ها تغذیه منایب مایعات فراوان آنتی بیوتیک مناسب، آزمایش هفتگی برای بررسی ذخایر آهن، همچنین آزمایش  d-dimer برای بررسی لخته خون نوار قلب و در نهایت اگر آژمایشات نرمال بود و نوار قلب برای تپش قلبتون از ایندرال 10 در صورت عدم بیماری اسم مصرف کنین و از مشاوره و دارو های ارام بخش استفاده کنیین

 • تصویر کاربر Armin سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۸ سالمه سابقه بیماری قلبی نداشتم و فامیل نزدیک هم بیماری قلبی ندارند
  تقریبا ۳ ماه میشه که تپش قلب میگیرم البته تقریبا هفته ای یک بار همراهش تاری دید و درد شانه احساس میکنم دو بار نوار قلب گرفتم دکتر گفته هیچ مشکلی نداره،البته درد معده هم همداهش دارم که متخصص گوارش رفتم لنزوپرازول تجویز کردن تشخیصشون این بود که اسید معده م زیاده بعد مصرف هیچ تغییری نکردم و تقریبا باد معده م زیاده بخصوص اگه گرسنه باشم،موقع تپش قلب کمی تب هم دارم،تقریبا تو این مدت همیشه بیحالم و استرس میگیرم
  البته آزایش خون دادم گفتن یه کم غلطت خون داری
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   از بابت قلبی بعید است مشکلی وجود دشاته باشد بیشتر علایمتون  به علایم اضطرابی شبیه میباشد نوار قلبتون هم خداروشکر نرمال بوده جای نگرانی نیست اگر مشکل معده هم دارین باید با همکاران گوارش مشورت کنین

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من ۳۸ سالمه و قبلا بیماری خاصی نداشتم حدودا چند هفتست که فشغر خونم بالا میره تا حدودا ۱۶ بر روی ۱۰ و ضربان قلبم حدود ۸۵ هست گوشهام بشدت داغ میشه و بدنم گرمای شدید و تعریق میکنه و یک مقدار سوزش در قفسه سینه قسمت چپ احساس میکنم
  با توجه به این شرایط شما بزرگوار چه پیشنهادی میکنید
  سپاس از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   نوار قلب و اکو باید بشین نتیجه  رو برای کا ارسال کنین

   در کنار این تست ها از داروی لوزارتان 25 روزانه استفاده کنین اگر فشاراتون کماکام بالا بود باید هولتر مانیتوینگ فشار خون بشین

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام . من‌ از غروب ۵ روز پیش هم قلبم و هم اطرافش درد میگرفت و سردرد هم داشتم . فردای اون روز هم از بعد از ظهر قلبم درد میگرفت گاهی به پشتم میزد و شب دردش بیشتر شد و بازوی سمت چپم خیلی درد میکرد و موقع خواب تنگی نفس هم داشتم و سرفه میکردم . و از اون روز من هر روز دردم بعد ظهر یا غروب شروع میشه‌. ولی امروز دردش از صبح شروع شده ایندفعه احساس میکنم قفسه سینم میسوزه و موقع غذا خوردن هم دردش بیشتر میشه و وقتی هم تحرکم بیشتر میشه یا کار نسبتا سنگینی انجام میدم دردش بیشتر میشه .ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   سنتون حتما ذکر کنین و بیماری های زمینه ای اگر دارین همچنین برای اطمینان خاطر یم تست کرونا بدین

  2. تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سنم ۱۶ . هیچ بیماریی ندارم . شما فکر میکنید علائم کرونا باشه؟
  3. تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   سنم ۱۶ . هیچ بیماریی ندارم . شما فکر میکنید علائم کرونا میتونه باشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   نگران نباشین با توجه به سنتون و عدم بیماری قبلی جای نگرانی نیست

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حمیدرضا شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خسته نباشین
  از ماه رمضون امسال که روزه میگرفتم نزدیک های غروب احساس می کردم آب بدنم کم شده یه درد کوچیکی دور قلبم حسی می کردم بعد از افطار هم دچار تپش قلب شدید میشدم تا یکی دو ساعت
  الان بعد از گذشت چند ماه جدای از اینکه در مواقع استرس و اظطراب دچار تپش قلب میشم، بعد از خوردن نهار هم تپش قلب میگیرم و همچنین مواقعی که زیاد غذا می خورم تپش قلب میاد سراغم و در زمان تپش قلب وقتی خم میشم مثلا هنگام نماز خوندن یه تیر ریزی میکشه قلبم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که ایا مشکل جدی است؟ چی کار کنم؟ چی مصرف کنم؟
  30 سالمه آقا هستم اهل مشروب و سیگار هم نیستم و خواب شبانه روزیمم حدودا 5 الی 6 ساعته
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   شما باید آزمایش کامل خون بدین و همچنین یک نوار قلب بگیرین جواب را برای بنده بفرستین

   اگر مشکلی نباشه براتون دارو های ضعیف میتونی شروع کنیم

  2. تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 1 سال پیش)
   عرض ادب مجدد
   ممنون از پاسخگوییتون فقط یک سوال؟
   نوار قلب رو هنگام تپش قلب بگیرم؟ آخه تپش قلبم همیشه نیست!
  3. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   بله هنگام تپش باشد بهتر است

  4. تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام خانم دکتر وقتتون بخیر خسته نباشید
   آدرس محل کار و زندگیم از ادرس مطبتون خیلی دوره و مجبور شدم به دکتر متخصص قلب که نزدیک محل کارم هست مراجعه کردم ایشون ازم نوار قلب گرفتن و گفتن که توو نوار چیزی نشون نمیده و قلبت مشکلی نداره و علت تپش قلبت مربوط به استرس کاریته و اینکه که پس از خوردن غذا تپش قلب میگیری مربوط به گوارشت میشه و یک سری دارو برام نوشتن و گفتن اگر خوب نشدی به دکتر گوارش مراجعه کن.
   عکس نوار قلب و دارو هارو براتون میزارم، لطف کنید بفرمایید که ایا شما هم با ایشون هم نظر هستید یا خیر؟
   پروپرانولول 10 تعداد 60عدد
   امپرازول 20 تعداد 28 کپسول
   کلیدینیوم سی تعداد 60 عدد
   دایمتیکون تعداد 60 عدد
   متشکرم
  5. تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   نوار قلب
  6. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   ترحیجا یک نوار قلب دیگر بگیرین ولی ضربانتون بالا بوده حالا به هر علتی میتونه باشه استرس و ... میتونین از قرص ایندرال 10 استفاده کنین

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر Hana سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام من يک مدتي است به صورت ناگهاني وخيلي شديدقلبم دردميگيره واحساس فشاروگرفتگي دراين ناحيه احساس ميکنم وبعدازدردبدن دردشديدومعده دردميگيزم اين نشانه چيست
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   سنتون؟

 • تصویر کاربر دلی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر،من چهار روز خیلی شدید قلبم درد می کنه آیاممکن ازعلایم کروناباشد؟ امروز یکمی تنگی نفس هم داشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام عزیزم کرونا علایم بسیار گوناگونی دارد و نمیتوان بصورت قطعی چیزیو بگیم به شما ولی آروم باشین بیشتر به حالت اضطرابی میخوره مشکلاون

 • تصویر کاربر نجمه دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چنده وقت قفسه سینم و سمت چپ و گردن و دست چپم درد میکنه چ کار باید انجام دهم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام 

   حتما در شرح حالتون سنتون و بیماری های زمینه ایتونو دکر کنین .

   در صورت افزایش تعداد دفعات درد قفسه سینتون در طول ماه یا هفته و همراه بودن آن با فعالیت به طوری که  با استراجت بهبود یابد، باید به پزشک قلب جهت اقدامات تشخیصی مثل نوار قلب و اکو و آزمایش مراجعه نمایید

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر