دکتر فریبا هندسی
1400/04/04

چگونه درد واریس را کم کنیم؟

چگونه درد واریس را کم کنیم؟

مشکلات ناشی از رگهای واریسی تنها به زیبایی محدود نمی‌شوند، ممکن است این وریدها آزار دهنده و دردناک باشند و در برخی موارد مشکلات جدی به همراه داشته باشند. علائم بالینی شایع، شامل احساس خارش، سنگینی، احساس گرما یا سوزش است. اگرچه بهترین راه تسکین علائم، درمان است اما ما در اینجا شش راه ساده برای رهایی از درد واریس با شما پیشنهاد می‌دهیم.

رگهای واریسی زمانی ظاهر می‌شوند که دریچه وریدها به خوبی عمل نکنند. وقتی دریچه‌های وریدها ضعیف یا خراب باشند، ورید نمی‌تواند خون را به قلب برگرداند و درعوض خون در رگهای شما جمع می‌شود. این حالت شایع‌ترین وضعیت وریدهاست که عموما ساق، ران و روی پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما ممکن است رگهای واریسی در سایر بخش‌های بدن نیز ظاهر شوند.

◀️ ژنتیک یکی از مهمترین فاکتورهای پیش بینی کننده رگهای واریسی است. اگر پدر شما رگ واریسی دارد احتمال به ارث رسیدن آن 30 درصد است، درحالیکه اگر مادرتان به واریس مبتلاست ریسک ابتلای شما به 40 درصد افزایش می‌یابد.

درمان درد واریس به چه صورت است

◀️ ایستادن یا نشستن طولانی مدت: بعضی پژوهش‌ها مبنی بر آنند که خطر ابتلا به واریس در بین افرادی که ساعات زیادی در حالت ایستاده کار می‌کنند بیشتر است.

◀️ جنسیت: از نظر آماری، زنان به دلایل هورمونی و فیزیولوژیکی، بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به واریس هستند.

◀️ افزایش سن

◀️ حاملگی

◀️ چاقی

◀️ تروما به پا

◀️ مصرف قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری

شش راه تسکین درد واریس

ورزش و نرمش‌های کششی:

بسیاری از رگهای بدنتان، برای فرستادن خون به بالا و به سمت قلب شما، مثل پمپی عمل می‌کنند. استفاده مداوم از این عضلات میتواند به جریان خون بهتر کمک کند و جلوی ظهور رگهای واریسی را بگیرد. ورزش و نرمش‌های کششی که مایچه‌های ساق و قوزک پا را تحت تاثیر قرار می‌دهند، کمک کننده هستند. اگر برای انجام کارتان ساعات طولانی می‌ایستید یا می‌نشینید، وضعیتتان را تغییر دهید. مچ پاهایتان را هر سی دقیقه خم کنید. نوشیدن آب این فرایند را بهبود می‌دهد، پس به میزان کافی آب بنوشید و مصرف ادرار آورهایی مثل قهوه، الکل و کافئین را به حداقل برسانید.

لباس و پوشش روزانه

لباس‌هایی که در طول روز می‌پوشید، بر وریدهای شما تاثیر می‌گذراند و ممکن است یکی از دلایل اساسی درد واریس باشند. لباس‌های تنگ، بخصوص لباس‌هایی که دور خط کمر و ران‌های شما را تحت فشار قرار دهند، به مرور زمان جلوی جریان خون را می‌گیرند. بهتر است لباس‌های گشادتری را انتخاب کنید که فشار کمتری به بدن شما وارد می‌کنند.

کفشی که می‌پوشید نیز مهم است، ممکن است کفش‌های پاشنه بلند خوب بنظر برسند اما چون جلوی حرکت آزادانه عضله ساق پا را می‌گیرند، مانع پمپ شدن خون به قلب می‌شوند. کفش‌های پاشنه کوتاه انتخاب مناسب‌تری هستند. این اقدامات باعث نمی‌شوند که درد به سرعت از بین برود اما توجه به آنها می‌تواند در طولانی مدت جلوی وقوع درد را بگیرد.

اگزمای واریسی چه بیماری است؟

رژیم غذایی

رعایت رژیم غذایی هم بیش از اینکه به تسکین فوری درد کمک کند، جلوی وقوع مجدد آن را می‌گیرد. اولین نکته کنترل وزن است. وزن اضافه فشار بیشتری را به رگهای پاهای شما تحمیل می‌کند، و در افراد مبتلا به اضافه وزن، عوارض ناشی از واریس را افزایش میدهد، کاهش وزن کمک زیادی به بهبود وضعیت وریدهای شما می‌کند. رعایت رژیم غذایی میتواند به بهبود گردش خون هم کمک کند. افزودن فلاونوئیدها یکی از موارد مهم است. فلاونوئید نوعی ماده غذایی است که گردش خون را افزایش می‌دهد، فشار خون را کم می‌کند و فشار را از روی رگهای تحت فشار بر می‌دارد. پیاز، فلفل دلمه‌ای، اسفناج، بروکلی، میوه‌های حبه‌ای، سیر و کاکائو از جمله مواد غذایی غنی از فلاونوئید هستند.

از آنجا که شکر و چربی‌ها می‌توانند مسیر رگهای شما را مسدود کنند و باعث درد و مشکلات جدی سلامتی برای شما شوند، کاهش این دو ماده غذایی نیز مفید است.

جوراب واریس

این جوراب‌ها درد واریس را به خوبی کاهش می‌دهند و از وقوع مجدد درد در طولانی مدت پیشگیری می‌کنند. پوشیدن جوراب‌های واریس به ویژه وقتی برای طولانی مدت در حالت نشسته یا ایستاده قرار دارید، به عنوان مثال به وقت سفر، کار پشت میز، مهمان‌داری و غیره، می‌تواند جلوی تورم و درد عروق واریسی را بگیرد.

آب سرد

درد سوزشی و خارشی رگهای واریسی، معمولا به دلیل به هم آمیختن خون در وریدها اتفاق می‌افتد که رگها را تحت فشار قرار می‌دهد و باعث خونریزی رگ به بافت‌های اطراف می‌شود. بهترین راه برای تسکین این نوع درد، خنک کردن رگ و بافت اطراف آن است که جلوی تورم را می‌گیرد، التهاب را کاهش می‌دهد و از حرکت خون به طور موقت جلوگیری می‌کند.

بهترین راه برای خنک کردن بافت و رگها، دوش آب سرد است که به سرعت درد و ناراحتی را از بین می‌برد.

درمان واریس با آب سرد

بالا بردن پاها

این راحت‌ترین راه تسکین درد به محض شروع آن است و می‌توان این کار را هر جایی انجام داد. وقتی درد واریسی شروع می‌شود دراز بکشید و پاهایتان را روی چند بالشت، مبل یا سطحی بالاتر از زمین بگذارید با این کار از نیروی گرانش برای خارج کردن خون از رگهای ناسالم و بازگرداندن آن به قلب کمک می‌گیرید. این کار به تسکین علائم فوری کمک می‌کند اما مانع از بروز رگهای واریسی در طولانی مدت نمی‌شود.

اگرچه روش‌های گفته شده به تسکین درد وریدها کمک می‌کنند و ریسک مشکلات وریدی را کاهش می‌دهند، بهتر است برای دریافت بهترین درمان‌ بلندمدت، به پزشک عمومی یا متخصص عروق مراجعه کنید.

آیا عدم درمان رگهای واریسی خطرناک است؟

فارق از علائم فیزیکی که فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند، بعضی رگهای واریسی منجر به مشکلات جدی می‌شوند. واریس پیشرفته یا شدید می‌تواند باعث نشت خون به بافت‌ و پوست شود. این اتفاق با تورم دردناک، التهاب و رنگ‌پریدگی همراه است. عارضه دیگری که ممکن است رخ بدهد، سخت شدن بافت است که به آن لیپودرماتواسکلروزیس گفته می‌شود. در موارد بسیار نادر، رگهای واریسی درمان نشده، ممکن است باعث ترومبوز وریدی عمیق یا تشکیل لخته شود و عوارض مختلفی برای افراد مختلف به همراه داشته باشد. پس بهتر است درباره شرایط خود با پزشکتان مشورت کنید.

از افراد متخصص مشورت بگیرید

پزشک‌های کلینیک عروق، از تخصص لازم برای درمان درد واریس بهره‌مند هستند. ما به شما یک دوره درمانی جامع، شامل استفاده از لیزر را پیشنهاد می‌کنیم.

زخم واریس پا از پیشگیری تا درمان

چرا درمان واریس با لیزر بهتر است؟

ساده‌ترین و کم خطر‌ترین روش درمان واریس، لیزر است. چرا که به بافت‌های مجاور آسیب نمی‌زند، در کوتاه‌ترین زمان بدون نیاز به گذراندن دوران نقاهت با هزینه مناسب‌تر، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

این روش، برای رگ‌های سطحی و کوچک با لیزردرمانی ساده و برای واریس‌های شدید، لیزردرمانی درون وریدی انجام می‌گیرد که هر کدام هزینه متفاوتی دارند.

 

هزینه درمان واریس با لیزر چقدر است؟

احتمالا بعد از مطالعه در خصوص روش‌های درمان واریس، به این فکر می‌کنید که هزینه درمان واریس با لیزر چقدر است؟ 

بطور کلی درمان واریس با لیزر، در مقایسه با تمامی روش‌های دیگر، کم هزینه‌تر بوده و عوارض کمتری به همراه دارد که با توجه به شدت واریس و سطحی یا عمیق بودن آن، نوع لیزر، مقطع درگیر، تعداد جلسات درمانی و… متغیر خواهد بود.

از آنجایی که درمان واریس با لیزر، یک عمل درمانی است، شامل بیمه‌های درمانی نیز می‌شود.

با وجود اینکه درمان به کمک لیزر، کم‌خطر و بدون عوارض است اما لازم است زیر نظر پزشک متخصص واریس انجام شود.     

فواید درمان غیرجراحی واریس

دکتر فریبا هندسی متخصص واریس در تهران