دکتر فریبا هندسی
1397/03/23

درد قفسه سینه یا سوزش معده؟

بسیاری از مردم زمانی که با درد قفسه سینه مواجه می شوند فکر می کنند دچار بیماری معده شده اند. در ادامه این مقاله به این باور غلط پاسخ می دهیم.

درد قفسه سینه

درد قفسه‌ سینه عمدتا ما را به حمله قلبی مشکوک می کند که البته درست فکر می‌ کنیم چرا که درد قفسه‌ سینه را باید جدی گرفت. اما باید در نظر داشت که درد قفسه‌ سینه ممکن است معلول عوامل مختلفی باشد. برخی از این عوامل جدی و مرگبار هستند. برخی دیگر هم این چنین نیستند. در حالی که درد قفسه سینه ممکن است یک نشانه از یک مشکل قلبی باشد اگر نمی‌ دانید درد قفسه‌ ی سینه‌‌ تان ناشی از چیست تنها راه برای اطمینان از علت آن رفتن به نزد پزشک است.

بیماری عروق کرونری یکی از دلایل درد قفسه سینه

بیماری عروق کرونری نوعی بیماری قلبی است که با تجمع پلاک‌ها در شریان‌هایی ایجاد می شود که خون مورد نیاز قلب را تامین می‌کند. در اثر گذشت زمان، کلسترول در دیواره شریان‌ها رسوب می‌کند و همین امر می‌تواند جلوی جریان خون را بگیرد و باعث ایجاد درد در قفسه سینه شود بیماری عروق کرونری می‌تواند حملات قلبی ناگهانی را ایجاد کند، که میتواند به نارسایی قلبی و آریتمی منجر شود.

درد قفسه سینه

اگر به این بیماری مبتلا هستید، پزشک شما ممکن است استاتین را آغاز کند و یک استنت در شریان‌ها قرار دهد. البته در چنین شرایطی ممکن است پزشک بخواهد جراحی بای پس را انجام دهد. اگر دردی در قفسه سینه دارید باید هرچه سریع تر آن را بررسی کنید.

یکی از مشکلات بزرگی که در این مورد وجود دارد نادیده گرفتن دردی است که در قفسه سینه ایجاد می‌شود. سالانه افراد زیادی به خاطر حملات قلبی جان خود را از دست می‌دهند. این افراد فکر می کردند درد در قفسه سینه به خاطر سوءهاضمه بوده است. اگر نشانه‌های جدیدی را در خود دیدید که قبلا هرگز آن را تجربه نکرده اید یا اینکه درد شدیدتر می شود بهتر است با یک پزشک مشورت کنید یا با اورژانس تماس بگیرید. درد قفسه سینه هر علتی که داشته باشد باید جدی گرفته شود .

علل ایجاد درد قفسه سینه

درد قفسه سینه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما با این وجود می توان دسته بندی هایی را برای آن بیان کرد از جمله

– سکته

– درد آنژین قفسه سینه به علت انسداد در عروق خونی قلب

– پریکاردیت

– التهاب کیسه اطراف قلب،

– میوکاردیت

– التهاب عضله قلب،

– بیماری عضله قلب،

– دایسکشن آئورت بیماری نادر شامل پارگی شریان اصلی قلب

– استفاده‌ی بیش از حد از قفسه سینه یا آسیب رسیدن به آن بر اثر سقوط یا حادثه

– ویروس‌ها

– مشکلات ریوی

– اضطراب

– حملات درد پانیک

علائم درد قفسه سینه

برخی از علایم مرتبط با این عامل شامل سرگیجه، تنگی نفس، تپش قلب، سوزن‌ سوزن شدن و لرزه است که ممکن است از گردن تا شکم احساس شود.

چگونه درد قفسه سینه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از علل شایع درد قفسه سینه می تواند به آسانی درمان و مشکل حل می شود. با این حال، درد قفسه سینه نیز می تواند علامتی از یک بیماری تهدید کننده زندگی باشد. درد قفسه سینه همیشه نشانه حمله قلبی نیست. اما در اورژانس این، اولین چیزی است که پزشک تست می کند. زیرا که این مورد می تواند زندگی فرد را تهدید کند و خطرناک باشد. همچنین مشکل ریه ها مثل کلاپس ریه یا وجود لخته خون در ریه نیز بررسی می شود.

☑ این درد بسته به علت آن، ممکن است به یکی از حالات تیر کشیدن؛ سوزش؛ حس شدید فشرده شدن یا له شدن قفسه‌ی سینه؛ حس اینکه انگار با چاقو به قفسه‌ی سینه ضربه زده می شود؛ احساس شود.

آزمایشات سریع اولیه برای تشخیص بیماری درد قفسه سینه

– الکتروکاردیوگرام

– آزمایش خون

– اشعه ایکس از قفسه سینه

– اکوکاردیوگرام

– توموگرافی کامپیوتری(سی تی اسکن)

– تست های استرس

– ام آر آی

– آنژیوگرام

اکوی قلب

چگونه درد قفسه سینه درمان می شود؟

درمان درد قفسه سینه بستگی به علت آن دارد. درد قفسه سینه ممکن است با دارو، روش غیر تهاجمی، جراحی و یا ترکیبی از همه موارد فوق درمان می شود. داروها، از جمله نیتروگلیسرین و دیگر گشاد کننده های عروقی، داروهای متلاشی کننده لخته و رقیق کننده های خون میتوانند به درمان درد قفسع سینه کمک کنند.

یکی از راه های دیگر درمان، کاتتریزاسیون قلبی با استفاده از بالن و یا استنت برای باز کردن رگ های خونی بسته می باشد. در نهایت میتوان از جراحی بازسازی عروق به عنوان گزینه نهایی درمان استفاده کرد. درمان های دیگری هم برای درد قفسه سینه وجود دارد از جمله آنتی اسیدها یا درمان خاص برای رفلکس اسید و سوزش سر دل و داروهای ضد اضطراب برای درد قفسه سینه مربوط به حملات هراسی پانیک.

در انتها آرزو می کنم اگر به این بیماری دچار هستید؛ بهترین تشخیص و درمان بتواند برای شما به کار گرفته شود.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون