ما در این مقاله سعی داریم شما را با علائم واریس پا در زنان آشنا کنیم. در داخل وریدهای پا، دریچه هایی وجود دارد که به جریان خون به قلب کمک می کند. هنگامی که دیواره وریدها ضعیف می شود و این دریچه ها به خوبی کار نمی کنند، خون به داخل سیاهرگ ها برمی گردد. این باعث ایجاد برجستگی های آبی و بنفش می شود که روی پاها، ساق پاها یا مچ پا می بینید. چندین روش می تواند به درمان رگ های واریسی کمک کند، اما می توانند دوباره ظاهر شوند. در ادامه برای آشنا شدن با علائم واریس پا در زنان با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

رگ های واریسی از ریشه لاتین به معنای پیچ خورده گرفته شده است. به گشاد شدن وریدی و تورم وریدی، واریس گفته می شود. رگ های واریسی بیشتر در اندام های تحتانی دیده می شوند و طولانی و پرپیچ و خم هستند. بیشترین شیوع این بیماری در دهه پنجم زندگی و در زنان مشاهده می شود. در صورت واریس، وریدهای درگیر برجسته و ملموس بوده و قطر آن ها بیش از 4 میلی متر است. رگ های واریسی متورم و به رنگ آبی و سبز هستند. رگ های عنکبوتی از نظر قطر کوچکتر و نازکتر هستند و به رنگ های بنفش، قرمز و سبز دیده می شوند. معمولا برداشتن رگ های عنکبوتی جنبه زیبایی دارد.

واریس چیست ؟

ناحیه ایجاد واریس

واریس می تواند در سطوح مختلف بدن حتی روی صورت افراد ظاهر شود و مشکلات زیادی برای آن ها ایجاد کند. قسمت های مختلف ساق، از جمله پشت ساق یا ران ها. درصد بالایی از افراد مبتلا به واریس این بیماری را در قسمت های مختلف ساق پا مشاهده می کنند. دلیل این امر فشار زیادی است که همه انسان ها روزانه به پاهای خود وارد می کنند. راه رفتن زیاد یا ایستادن طولانی مدت باعث ایجاد واریس در پشت ساق یا ران می شود.

برخی از افراد به ویژه زنان باردار از این عارضه در شکم خود رنج می برند و سیاهرگ های سطحی شکم آن ها تا حدی به صورت رگ های بنفش یا آبی متورم می شود. ناحیه دیگری که در واریس دخیل است، لگن افراد مختلف به ویژه زنان باردار است. در دوران بارداری، فشار وارده به لگن برای آماده شدن برای زایمان باعث ایجاد رگ های واریسی در این ناحیه از بدن می شود.

تصور واریس رحم و واژن برای برخی افراد دشوار است، اما بهتر است بدانید که رحم و واژن از جمله نواحی مستعد ابتلا به این مشکل هستند. این نواحی در زنان باردار فشار بیشتری را تحمل می کنند و به همین دلیل است که ظاهر واریس های رحمی یا واژن در این گروه بیشتر است. تشخیص بیماری مورد نظر در این نواحی دشوارتر از سایر نواحی بدن است و درمان آن پیچیده تر است. اما آنچه در این مورد امیدوار کننده است این است که معمولاً دیدن چنین رگ هایی در این نواحی خیلی حاد و خطرناک نخواهد بود.

چرا احتمال ابتلا به واریس در خانم ها بیشتر است ؟

نتایج بسیاری از مطالعات نشان می دهد که زنان به دلیل وجود پروژسترون در بدنشان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به واریس هستند. هورمون پروژسترون هم در مردان و هم در زنان تولید می شود، اما میزان آن در زنان بیشتر از مردان است. بسیاری از مطالعات نشان دادند که میزان پروژسترون در بدن زنان مبتلا به واریس بسیار بیشتر از سایر زنان است. وجود هورمون پروژسترون برای حفظ عملکرد اندام های مختلف و چرخه قاعدگی ضروری است و همچنین باعث شل شدن دیواره رگ ها می شود. محققان معتقدند زمانی که این دیواره‌ها شل می‌شوند، رگ‌های کوچک این دریچه‌ها شل می‌شوند و به دلیل ضعف رگ‌ها، به دو طرف رگ‌ها فشار وارد می‌شود. از آنجایی که غلظت هورمون پروژسترون در زنان بیشتر از مردان است، دانشمندان بر این باورند که پروژسترون حداقل یکی از دلایل شیوع واریس در زنان است.

شدت ایجاد واریس :

رگ های واریسی بر اساس شدت تشکیل و تورم به سه دسته کلی تقسیم می شوند. نوع خفیف، در این نوع واریس، وریدهای سطحی اندکی و اندکی متورم شده و درهم تنیدگی آن ها در سطح پوست آشکار می شود. نوع متوسط، مرحله شدیدتر واریس خفیف است که در آن وریدهای سطح پوست، علاوه بر نمایان شدن، تا حدودی برآمده هستند و با لمس سطح پوست قابل لمس هستند. در این مرحله، سیاهرگ ها توانایی ارسال خون به سلول ها و بازگشت به قلب را از دست می دهند. در نتیجه، حوضچه های خون زیر پوست به شکل سیاهرگ های عنکبوتی ظاهر می شود. واریس متوسط ​​باید به موقع تشخیص داده شود و اقدامات لازم برای درمان آن ها انجام شود زیرا در صورت تاخیر در درمان به نوع شدید تبدیل می شود. واریس شدید یا حاد که بالاترین و خطرناک ترین نوع این بیماری است. در این نوع سیاهرگ ها به بالاترین درجه تورم و پیچ خوردگی می رسند و در برخی موارد خطرات جدی مانند بیماری های حاد عروقی یا نارسایی اندام ها را به دنبال دارند.

ناحیه ایجاد واریس 

علت واریس پا در جوانی و پیری چیست ؟

عوارض واریس در افرادی که وزن بالایی دارند و در زنان بیشتر از مردان است، این افراد به دلیل عوامل خطری که دارند بیشتر مستعد ابتلا به واریس هستند. افراد مختلف امکان دارد به دلایل مختلفی دچار واریس شوند که در ادامه به آن می پردازیم :

حاملگی در زنان :

با توجه به اینکه در دوران بارداری جریان خون در اندام ها بیشتر می شود و رشد جنین باعث ایجاد فشار بر روی پاها می شود و علاوه بر این تغییراتی در میزان ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می شود که در مواردی باعث افزایش میزان ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون می شود. احتمال ابتلا به واریس برای زنان باردار اما وریدهای واریسی که در دوران بارداری ایجاد می شوند ممکن است پس از بارداری خود به خود از بین بروند، اگرچه اگر درمان نشود، عوارض ناشی از واریس باقی می ماند.

ایجاد فشار خون در رگ های پا :

به دلایلی مانند یبوست، احتباس ادرار، رگ های خونی می توانند تحت فشار زیادی قرار گیرند که زمینه ایجاد واریس پا را فراهم می کند و این امر می تواند منجر به فشار خون در رگ های پا با عوارضی شود.

سن افراد :

سن یکی از عوامل مهم برای افرادی است که به واریس مبتلا می شوند و با عوارض واریس مواجه می شوند، زیرا این عارضه معمولا در افراد بالای 50 سال بیشتر اتفاق می افتد.

آسیب به پا و جراحی پا :

صدمات ساق پا و همچنین مداخلات جراحی اساس ایجاد رگ های واریسی هستند.

یائسگی در زنان :

تغییرات در ترشح هورمون های زنانه در این دوران احتمال ابتلا به واریس را بیشتر می کند.

ایستادن های طولانی :

یکی از عوامل خطر بسیار مهم در ایجاد واریس، ایستادن طولانی مدت است که فشار زیادی به پاهای افراد وارد می کند و باعث ایجاد واریس می شود.

وراثت :

افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به واریس هستند.

 

برای آشنا شدن با علت به وجود آمدن رگ های واریسی پا به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

 

نقشه برداری وریدی چیست ؟

نقشه برداری ورید به سونوگرافی اشاره دارد که برای بررسی دقیق وریدهای پا انجام می شود. این آزمایش که سونوگرافی برای نارسایی وریدی یا رفلاکس وریدی نامیده می شود، غیر تهاجمی و بدون درد است. نقشه برداری ورید با سونوگرافی وریدی که برای بررسی لخته شدن خون در وریدهای عمقی انجام می شود، متفاوت است. نقشه برداری ورید به متخصص کمک می کند تا بهترین روش درمانی را تعیین کند. این مطالعات محل اختلال وریدی، اندازه وریدهای واریسی و مناسب بودن درمان های تهاجمی را به پزشک نشان می دهد. اکثر بیماران باید قبل از توصیه درمان، نقشه برداری ورید انجام دهند.

علت واریس پا در جوانی و پیری چیست ؟

علائم واریس پا در زنان

علائم واریس پا در زنان امکان دارد مراحلی داشته باشد که افراد در این صورت متوجه آن می شوند. تورم شدید پاهای افراد مبتلا به واریس یکی از این علائم است، تغییر رنگ پوست پاها که معمولا به دلیل رنگ رگ های واریسی ایجاد می شود. خشکی و نازکی پوست که پوست پا را حساس می کند و به دلیل خون ناکافی رخ می دهد. پوسته پوسته شدن پاها در ناحیه ای که رگ های واریسی ایجاد می شود. التهاب شدید در قسمت هایی از ساق پا که باعث ایجاد زخم های باز در آن ناحیه می شود. با توجه به اینکه خطراتی مانند آمبولی و تشکیل لخته خون در ریه افراد در اثر یک نوع شدید رگ های واریسی وجود دارد، بهتر است افرادی که یک یا چند مورد از علائم ذکر شده را مشاهده می کنند، به پزشک متخصص مراجعه کنند. با تشخیص صحیح از جمله روش های مورد استفاده برای تشخیص واریس پا توسط متخصص می توان به سونوگرافی داپلر، سی تی اسکن دوطرفه و سونوگرافی اشاره کرد که بسته به سیر تکاملی بیماری در فرد مبتلا، پزشک می تواند از یک روش مناسب استفاده کند.

تعداد جلسات درمان واریس با لیزر چقدر است ؟

اگر درمان را فقط برای از بین بردن علائم انجام دادید. نیازی به انجام درمان های بیشتری ندارید. البته هدف بیشتر بیماران بهبود ظاهر سیاهرگ ها است. 80 درصد از این دسته از بیماران باید تحت درمان های بیشتری قرار گیرند. معمولا پس از انجام این جراحی، رگ های واریسی بسیار کمتر دیده می شوند، اما به ندرت پیش می آید که این رگ ها به طور کامل از بین بروند. سایر درمان هایی که می توان برای واریس انجام داد شامل برداشتن ورید یا انجام اسکلروتراپی با فوم است. درمان های مذکور را می توان همزمان با لیزر وریدی یا با تاخیر 4 تا 6 هفته بعد بر روی بیمار انجام داد که مورد دوم بیشتر است. اگر وریدهای واریسی در هر دو پای بدن شما پراکنده است.

بعید است که بتوانید همزمان با لیزر درمانی داخل وریدی، سایر درمان های اضافی را انجام دهید. در طول فرسایش وریدها، پس از تزریق محلول بی حس کننده موضعی در اطراف وریدها ناحیه تحت درمان بی حس خواهد شد. پزشک برش های کوچکی روی رگ ها ایجاد می کند و با استفاده از قلاب آن ها را بیرون می کشد. ممکن است بریدگی های کوچک زیادی روی پوست شما وجود داشته باشد، اما این بریدگی ها بدون نیاز به بخیه به راحتی بهتر می شوند. اسکلروتراپی فوم یکی از رایج ترین ابزارها برای از بین بردن رگ های واریسی باقی مانده است. پس از لیزر درمانی داخل وریدی، این روش موثرترین روش درمانی است.

مراقبت های بعد از لیزر واریس :

بهتر است بلافاصله پس از عمل حدود 30-60 دقیقه پیاده روی کنید. توجه داشته باشید که کبودی پا باید در حدود 2 هفته برطرف شود. بعد از عمل جراحی با کمک دوستان و اعضای خانواده می توانید به خانه برگردید. برای کاهش تورم در ناحیه عمل، کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه عمل قرار دهید. هر روز محل های برش را بررسی کنید. دیدن مایع صورتی روشن روی پانسمان طبیعی است. مناطق بریده شده را به مدت 48 ساعت از آب دور نگه دارید. در صورت توصیه پزشک، از جوراب واریس برای چند روز یا چند هفته استفاده کنید.

برای مدت طولانی ننشینید یا دراز نکشید. هنگامی که نشستید، پاهای خود را حدود 15 سانتی متر بالا نگه دارید. به مدت 1-2 هفته، 3 بار در روز و هر بار 10-20 دقیقه پیاده روی کنید. به مدت 1-2 هفته از دویدن، پریدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. به مدت 1-2 هفته دوش آب گرم نگیرید. از داروهای مسکن خودسرانه استفاده نکنید زیرا برخی داروها می توانند خونریزی را افزایش دهند. در روزها یا هفته های اول پس از جراحی، از جوراب های فشاری یا باند های مخصوص برای فشرده سازی پاها استفاده کنید. پاهای آسیب دیده را خیس نکنید.

علائم واریس پا در زنان 

کلام آخر

برای این که نتیجه مناسبی از این روش بگیرید سعی کنید بهترین مرکز درمان لیزر واریس در سعادت آباد و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *