دکتر فریبا هندسی
1398/09/02

درمان واریس با لیزر (EVLA)، هزینه درمان واریس چقدر است؟

درمان واریس با لیزر (EVLA)، هزینه درمان واریس چقدر است؟

درمان واریس پا با لیزر چگونه انجام میشود؟ ابلیشن لیزری درون وریدی Endovenous Laser Ablation بسته به سازنده لیزر، عنوان های مختلفی از جمله EVLT، ELVes و VeinSeal گرفته است. از آنجایی که تمامی انواع ابلیشن های لیزری اساسا یکسان هستند، در این مقاله از اصطلاح عمومی EVLA برای ابلیشن لیزری درون وریدی استفاده می شود.

درمان واریس با لیزر EVLA چیست؟

EVLA روشی جدید در درمان واریس با لیزر بدون نیاز به جراحی است. در این روش ورید های غیر طبیعی به جای مسدود و خارج شدن به وسیله لیزر سوزانده می شوند. به گفته دکتر فریبا هندسی متخصص واریس پا مبنای این روش درمانی بر اساس سوزاندن و بستن رگ های معیوب و هدایت بار رگ های خونی آن به رگ های دیگر است.

مراحل EVLT - لیزر درون وریدی واریس پا

حرارت ناشی از لیزر دیواره ورید ها را تخریب می کند. سپس، بدن بافت مرده را به صورت طبیعی جذب کرده و ورید های غیر طبیعی از بین می روند.

انجام این فرایند در یک اتاق عمل ساده نیز امکان پذیر بوده و به اتاق عمل مجهز نیاز نیست.

درمان واریس با لیزر برای چه کسی مناسب است؟

فرایند EVLA تقریبا برای تمامی بیماران مبتلا به ورید های واریسی مناسب است. عموما روش درمان واریس با لیزر برای بیمارانی با ورید های آسیب دیده بزرگ تر و عمقی تر استفاده می شود

علاوه بر این، کسانی که شرایط انجام این فرایند را ندارند، می توانند با استفاده از فوم اسکلروتراپی درمان شوند. این افراد معمولا بیماران مبتلا به ورید های کوچکی هستند که پس از جراحی دوباره پدیدار شده اند.

مراحل درمان واریس پا با لیزر 

در این فرایند پس از انجام تصویر برداری فراصوت، ورید های نیازمند درمان به وسیله ماژیک علامت دار می شوند. فرد بر روی یک تخت دراز کشیده، پای او تمیز شده و ناحیه درمان به وسیله پارچه هایی پوشانده می شود.

بسته به ورید های نیازمند به درمان، بیمار بر روی کمر یا شکم خوابانده می شود. در تمامی مراحل زیر از تصویر برداری فراصوت UltraSound  استفاده می شود.

پزشک مقدار اندکی داروی بی حس کننده موضعی را به پوست بالای ورید تزریق کرده و سوزنی را به ورید وارد می کند. یک سیم از طریق سوزن به ورید وارد شده و تا بالای آن هدایت می شود.

پزشک سوزن را خارج و یک کاتتر (لوله ای باریک و منعطف) را از روی سیم به درون و بالای ورید هدایت می کند. سپس، سیم نیز خارج می شود.

یک فیبر لیزری به درون کاتتر وارد شده و نوک آن در بالا ترین محل ورید (معمولا در چین کشاله ران) قرار می گیرد. مقدار زیادی از محلول بی حس کننده موضعی به وسیله تزریقات اندک و متعدد به نواحی اطراف ورید وارد می شود.

☢ بیمار و تمامی کارکنان جهت احتیاط، از تجهیزات ایمنی در برابر لیزر استفاده می کنند.

پس از آن لیزر روشن شده و ظرف 5 دقیقه از بالا تا پایین ورید کشیده می شود. در این مرحله، یک زنگ هشدار به صدا در آمده و امکان دارد بو یا مزه سوختگی احساس شود. با این حال بیمار دردی را تجربه نخواهد کرد. در صورت درمان هر دو پا، این فرایند بر روی پای دیگر نیز انجام خواهد شد.

لیزر و کاتتر خارج شده و جای سوزن به وسیله یک پانسمان کوچک پوشانده خواهد شد. مدت زمان انجام درمان واریس با لیزر برای هر پا 20 تا 30 دقیقه می باشد.

علاوه بر موارد بالا امکان دارد فرایند فوم اسکلروتراپی و خارج سازی ورید نیز انجام شوند. به بیمار توصیه می شود تا از جوراب های فشاری استفاده کند.

پس از لیزر رگ های واریسی

نتایج درمان واریس با لیزر واقعا شگفت انگیز است.

قبل و بعد از درمان واریس با لیزر

اندکی پس از فرایند بیمار به خانه مرخص می شود. بیمار باید از رانندگی خودداری کرده و با پیاده روی، حمل و نقل عمومی یا به کمک یک دوست به خانه خود رود.

افراد باید تا 2 هفته از جوراب های فشاری استفاده کنند. نکاتی درباره نحوه مناسب حمام کردن به آن ها گفته می شود.

بیماران پس از مرخص شدن فورا می توانند بر سر کار خود بازگشته و اغلب فعالیت های عادی خود را از سر گیرند. باید از شستن یا خیس کردن پا های خود در مدت پوشیدن جوراب های فشاری خودداری کرد.

فیلم درمان واریس پا با لیزر به روش EVLT

در این فیلم،  بیماری میان سال که دچار واریس شاخه ای ورید های پا شده اند، در کمتر از 40 دقیقه به روش EVLT به دست دکتر هندسی درمان می شوند.

 

جلسات لیزر واریس پا چقدر طول می کشد؟

فوم اسکلروتراپی، EVLA و FRA همگی در اغلب بیماران حداقل به 2 جلسه درمانی نیاز دارند. بیماران می توانند پدیدار شدن نتایج کامل درمان را پس از حداقل 8 هفته انتظار داشته باشند. افراد باید تمامی گزینه های مختلف درمان واریس با لیزر را بررسی کرده و قبل از تصمیم گیری با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

داروی بعد از درمان واریس با لیزر

اغلب بیماران 5 روز پس از فرایند در امتداد ورید درمان شده احساس تنگی و مقداری درد خفیف را تجربه می کنند. دارو های ضد التهاب طبیعی همانند ایبوپروفن معمولا برای تسکین این درد ها کافی اند.

تفاوت درمان لیزر درون رگی و سطحی واریس

اغلب لیزر های استفاده شده برای EVLA تقریبا یکسان هستند. برخی انواع جدید از لیزر ها کمتر از لیزر های استاندارد سبب ایجاد درد می شوند. با اینکه درد تجربه شده در اغلب بیماران اندک و قابل تحمل بوده اما به نظر می رسد که انواع جدید تر با درد کمتری همراه هستند.

لیزر های جدید برخلاف انواع استاندارد تحت آزمایش های بالینی گسترده قرار نگرفته و به همین دلیل محققان از موثر بودن آن ها مخصوصا در طولانی مدت مطمئن نیستند.

توضیح دکتر هندسی در مورد درمان واریس با لیزر

بسیاری از اوقات بیماران به دام تبلیغات مجازی میفتند و به اشتباه دستگاه های لیزر درمان های پوستی، به عنوان درمان رگ های واریسی به آنها معرفی می شود.

درمان واریس با لیزر درون رگی، درمانی تخصصی با تجهیزات پزشکی است و با لیزر سطحی پوست که فقط می تواند کمی به بهبود رگ های کوچک وارسی سطحی کمک کند تفاوت اساسی دارد.

دکتر هندسی متخصص قلب و عروق بوده و همچنین پزشک متخصص بهترین کلینیک واریس تهران هستند. ایشان تفاوت روش EVLA و لیزر های پوستی را برای بیماران توضیح داده اند :

آیا بیمار پس از EVLA به درمان بیشتر نیاز خواهد داشت؟

در صورتی که درمان واریس با لیزر تنها با هدف تسکین علائم انجام شود، معمولا نیازی به درمان های بیشتر نخواهد بود. با این حال، اغلب بیماران تمایل دارند ظاهر این ورید ها را نیز بهبود بخشند که در 80 درصد موارد به انجام درمان های بیشتر نیاز است.

با اینکه واریکوسیت (التهاب وریدی) معمولا پس از فرایند EVLA به صورت طبیعی کمتر می شود، اما رفع شدن کامل آن به ندرت اتفاق می افتد.

درمان بیشتر برای رفع واریکوسیت می تواند خارج کردن ورید یا انجام فوم اسکلروتراپی باشد. چنین درمان هایی می توانند همزمان با فرایند EVLA یا 4 تا 6 هفته پس از آن انجام شوند.

در صورت ابتلا به انواع شدید ورید های واریسی در هر دو پا، احتمال انجام همه درمان های اضافی به صورت همزمان با EVLA پایین است.

خارج کردن ورید تخریب شده هنگامی صورت می گیرد که محلول بی حسی موضعی به اطراف ورید تزریق شده است. بر پوست ناحیه بالایی ورید برش های کوچکی ایجاد شده و ورید به وسیله ابزاری مخصوص (قلاب مانند) خارج می شود.

امکان دارد جهت خارج کردن ورید به ایجاد برش های کوچک و متعددی نیاز باشد. جای زخم این برش ها جزئی بوده و بدون نیاز به بخیه التیام می یابد.

فوم اسکلروتراپی رایج ترین شیوه رفع باقی مانده وریدی پس از فرایند EVLA بوده و بسیار موثر است.

مزایای درمان واریس با لیزر

🕐 کل پروسه درمان در یک ساعت اجرا می شود.

✅ فقط یک زخم کوچک ایجاد می شود و نیازی به جراحی نیست.

🏃‍♂️ دوره نقاهت ندارد و فرد می تواند به زندگی عادی برگردد.

👁 نیازی به بیهوشی بیمار نیست.

💯 درصد موفقیت آن بالاست و نتایج آن رضایت بخش است.

مزایای درمان لیزر درون رگی واریس

عوارض لیزر واریس پا

احتمال بروز عوارض جانبی جدی پس از EVLA بسیار نادر است.

ترومبوفلبیت

EVLA دیواره ورید را به وسیله حرارت تخریب کرده و واکنش بدیهی ورید به آن نیز التهاب دیواره خواهد بود. پس از این واکنش بیمار سفتی و حساسیت به لمس را در ناحیه ورید احساس خواهد کرد.

ورید های واریسی که از ورید درمان شده تغذیه می شوند به دلیل تشکیل لخته های خونی در خود سفت و برآمده می گردند. این لخته های خونی خطرناک نبوده و بدن آن ها را ظرف چند هفته به صورت طبیعی جذب می کند.

ترومبوفلبیت - عوارض لیزر واریس پا

آسیب عصبی

از آنجایی که اعصاب می توانند در امتداد ورید های واریسی نیز قرار گرفته باشند، امکان آسیب دیدن آن ها در حین EVLA یا خارج کردن ورید وجود دارد. برخی از افراد مبتلا به این آسیب عصبی، بی حس شدن برخی نواحی پوست خود را بیان دارند. این موارد اغلب ظرف چند ماه بهبود می یابند.

سوختگی

با اینکه در این فرایند احتمال سوختگی پوست به وسیله لیزر وجود دارد اما این احتمال بسیار نادر است.

DVT یا ترومبوز ورید های عمقی

DVT به تشکیل شدن لخته خونی در ورید های عمقی پا گفته شده و به عنوان یکی از عوارض جراحی شناخته می شود. شکسته شدن یا جا به جایی لخته ها می تواند خطرناک باشد. با اینکه خطر ابتلا به DVT پس از این فرایند بسیار پایین است اما مواردی از آن گزارش شده است.

بهترین روش درمان واریس

[accordions ]
[accordion title=”Accordion 1 Title” load=”show”]Accordion 1 content…[/accordion]
[accordion title=”Accordion 2 Title” load=”hide”]Accordion 2 content…[/accordion]
[/accordions]

بسیاری از افرادی که انجام فرایند EVLA را مد نظر گرفته اند، در انتخاب روش درمانی مناسب تردید دارند. از آنجایی که گزینه های درمان واریس با لیزر متعدد هستند سردرگم شدن در انتخاب بهترین گزینه عادی است. از جمله این گزینه های درمانی می توان به جراحی واریس، گزینه های غیر جراحی مثل اسکلروتراپی و حتی اقدام نکردن اشاره کرد.

انتخاب گزینه درمانی مناسب به تجربه پزشک متخصص عروق نیز بستگی دارد. با اینکه برخی جراحان هنوز بر انجام جراحی اصرار دارند، بسیاری از متخصصان حداقل یکی از گزینه های درمانی جدید را نیز به بیمار ارائه می دهند.

در صورتی که ورید های واریسی علائمی ایجاد نکرده و ظاهر آن ها برای فرد ناراحت کننده نیست، اقدام نکردن نیز می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد. اغلب ورید های واریسی از نظر پزشکی نیازمند درمان نیستند.

در حالیکه پوشیدن جوراب های فشاری گزینه مناسبی برای افراد مبتلا به علائم است اما اغلب افراد در ارتباط با ظاهر پا های خود نگران بوده و تمایلی به پوشیدن مادام العمر این جوراب ها ندارند.

جوراب واریس پا

با اینکه جراحی به ندرت نیاز است اما برخی بیماران به انجام آن تمایل دارند. از جمله این بیماران می توان به افراد زیر اشاره کرد:

✅ افرادی که مایل به بیهوشی عمومی هستند

✅ افرادی که تمایلی به تزریقات ندارند

✅ افرادی که در هر دو پای خود به انواع شدید ورید های واریسی مبتلا بوده و خواهان رفع آن ها در یک جلسه هستند.

برای آشنایی بیشتر با انواع درمان های واریس پا این مقاله را بخوانید. درمان واریس پا

مقایسه روش های درمان واریس پا

در صورتی که افراد علاوه بر درمان قطعی بیماری، خواهان اجتناب از جراحی، بیهوشی عمومی و وقفه در از سر گیری فعالی های عادی خود هستند باید انجام یکی گزینه های درمانی زیر را در نظر گیرند:

فوم اسکلروتراپی

این مورد برای افرادی مناسب است که شدت واریس آن ها کمتر بوده و با انجام جلسات درمانی متعدد، امکان بازگشت ورید ها و نیاز به انجام درمان های بیشتر مشکلی ندارند. این درمان از کمترین میزان تهاجم برخوردار است.

ابلیشن با امواج رادیویی RFA

RFA برای کسانی مناسب است که بخشی پهن، دراز یا مستقیم از ورید آن ها نیازمند درمان است. این درمان تقریبا برای 70 درصد از بیماران مناسب است.

EVLA

این فرایند صرف نظر از کوتاهی یا بلندی ورید، تقریبا برای همه افراد مناسب است. روش و نتایج EVLA و RFA تقریبا یکسان هستند.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون و متخصص واریس پا