از بین بردن و درمان واریس با معجزه لیزر در کمتر از یک ساعت

درمان واریس پا با لیزر چگونه انجام میشود؟ ابلیشن لیزری درون وریدی Endovenous Laser Ablation بسته به سازنده لیزر، عنوان های مختلفی از جمله EVLT، ELVes و VeinSeal گرفته است. از آنجایی که تمامی انواع ابلیشن های لیزری اساسا یکسان هستند، در این مقاله از اصطلاح عمومی EVLA برای ابلیشن لیزری درون وریدی استفاده می شود.

درمان واریس با لیزر EVLA چیست؟

EVLA روشی جدید برای درمان واریس با لیزر بدون نیاز به جراحی است. در این روش ورید های غیر طبیعی به جای مسدود و خارج شدن به وسیله لیزر سوزانده می شوند. به گفته دکتر فریبا هندسی متخصص واریس پا مبنای این روش درمانی بر اساس سوزاندن و بستن رگ های معیوب و هدایت بار رگ های خونی آن به رگ های دیگر است.

مراحل EVLT - لیزر درون وریدی واریس پا

حرارت ناشی از لیزر دیواره ورید ها را تخریب می کند. سپس، بدن بافت مرده را به صورت طبیعی جذب کرده و ورید های غیر طبیعی از بین می روند. انجام این فرایند در یک اتاق عمل ساده نیز امکان پذیر بوده و به اتاق عمل مجهز نیاز نیست.

فرایند لیزر واریس تقریبا برای تمامی بیماران مبتلا به ورید های واریسی مناسب است. عموما روش درمان واریس پا با لیزر برای بیمارانی با ورید های آسیب دیده بزرگ تر و عمقی تر استفاده می شود علاوه بر این، کسانی که شرایط انجام این فرایند را ندارند، می توانند با استفاده از فوم اسکلروتراپی درمان شوند. این افراد معمولا بیماران مبتلا به ورید های کوچکی هستند که پس از جراحی دوباره پدیدار شده اند.

مراحل عمل واریس پا با لیزر

در این فرایند پس از انجام تصویر برداری فراصوت، ورید های نیازمند درمان به وسیله ماژیک علامت دار می شوند. فرد بر روی یک تخت دراز کشیده، پای او تمیز شده و ناحیه درمان به وسیله پارچه هایی پوشانده می شود.

بسته به ورید های نیازمند به درمان، بیمار بر روی کمر یا شکم خوابانده می شود. در تمامی مراحل زیر از تصویر برداری فراصوت UltraSound  استفاده می شود. پزشک مقدار اندکی داروی بی حس کننده موضعی را به پوست بالای ورید تزریق کرده و سوزنی را به ورید وارد می کند. یک سیم از طریق سوزن به ورید وارد شده و تا بالای آن هدایت می شود.

پزشک سوزن را خارج و یک کاتتر (لوله ای باریک و منعطف) را از روی سیم به درون و بالای ورید هدایت می کند. سپس، سیم نیز خارج می شود.

یک فیبر لیزری به درون کاتتر وارد شده و نوک آن در بالا ترین محل ورید (معمولا در چین کشاله ران) قرار می گیرد. مقدار زیادی از محلول بی حس کننده موضعی به وسیله تزریقات اندک و متعدد به نواحی اطراف ورید وارد می شود.

☢ بیمار و تمامی کارکنان جهت احتیاط، از تجهیزات ایمنی در برابر لیزر استفاده می کنند.

پس از آن لیزر روشن شده، و ظرف 5 دقیقه از بالا تا پایین ورید کشیده می شود. در این مرحله، یک زنگ هشدار به صدا در آمده و امکان دارد بو یا مزه سوختگی احساس شود. با این حال بیمار دردی را تجربه نخواهد کرد. در صورت درمان هر دو پا، این فرایند بر روی پای دیگر نیز انجام خواهد شد.

لیزر و کاتتر خارج شده و جای سوزن به وسیله یک پانسمان کوچک پوشانده خواهد شد. مدت زمان انجام درمان واریس با لیزر برای هر پا 20 تا 30 دقیقه می باشد. علاوه بر موارد بالا امکان دارد فرایند فوم اسکلروتراپی و خارج سازی ورید نیز انجام شوند. به بیمار توصیه می شود تا از جوراب های فشاری استفاده کند.اندکی پس از فرایند بیمار به خانه مرخص می شود. بیمار باید از رانندگی خودداری کرده و با پیاده روی، حمل و نقل عمومی یا به کمک یک دوست به خانه خود رود.

نتایج درمان واریس با لیزر واقعا شگفت انگیز است.

قبل و بعد از درمان واریس با لیزر

افراد باید تا 2 هفته از جوراب های فشاری استفاده کنند. نکاتی درباره نحوه مناسب حمام کردن به آن ها گفته می شود. بیماران پس از مرخص شدن فورا می توانند بر سر کار خود بازگشته و اغلب فعالیت های عادی خود را از سر گیرند. باید از شستن یا خیس کردن پا های خود در مدت پوشیدن جوراب های فشاری خودداری کرد.

لیزر رگهای واریسی چقدر طول می کشد؟

فوم اسکلروتراپی، EVLA و FRA همگی در اغلب بیماران حداقل به 2 جلسه درمانی نیاز دارند. بیماران می توانند پدیدار شدن نتایج کامل درمان را پس از حداقل 8 هفته انتظار داشته باشند. افراد باید تمامی گزینه های مختلف درمان واریس با لیزر را بررسی کرده و قبل از تصمیم گیری با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

درد بعد از لیزر واریس

اغلب بیماران 5 روز پس از فرایند در امتداد ورید درمان شده احساس تنگی و مقداری درد خفیف را تجربه می کنند. دارو های ضد التهاب طبیعی همانند ایبوپروفن معمولا برای تسکین این درد ها کافی اند.

تفاوت درمان لیزر درون رگی و سطحی واریس

اغلب لیزر های استفاده شده برای EVLA تقریبا یکسان هستند. برخی انواع جدید از لیزر ها کمتر از لیزر های استاندارد سبب ایجاد درد می شوند. با اینکه درد تجربه شده در اغلب بیماران اندک و قابل تحمل بوده اما به نظر می رسد که انواع جدید تر با درد کمتری همراه هستند.

لیزر های جدید برخلاف انواع استاندارد تحت آزمایش های بالینی گسترده قرار نگرفته و به همین دلیل محققان از موثر بودن آن ها مخصوصا در طولانی مدت مطمئن نیستند. بسیاری از اوقات بیماران به دام تبلیغات مجازی میفتند و به اشتباه دستگاه های لیزر درمان های پوستی، به عنوان درمان رگ های واریسی به آنها معرفی می شود.

درمان واریس با لیزر درون رگی، درمانی تخصصی با تجهیزات پزشکی است و با لیزر سطحی پوست که فقط می تواند کمی به بهبود رگ های کوچک وارسی سطحی کمک کند تفاوت اساسی دارد.

دکتر هندسی متخصص قلب و عروق بوده و همچنین پزشک متخصص بهترین کلینیک واریس تهران هستند. ایشان تفاوت روش EVLA و لیزر های پوستی را برای بیماران توضیح داده اند :

آیا معجزه درمان واریس با لیزر واقعیت دارد؟

در صورتی که درمان واریس با لیزر تنها با هدف تسکین علائم انجام شود، معمولا نیازی به درمان های بیشتر نخواهد بود. با این حال، اغلب بیماران تمایل دارند ظاهر این ورید ها را نیز بهبود بخشند که در 80 درصد موارد به انجام درمان های بیشتر نیاز است.

با اینکه واریکوسیت (التهاب وریدی) معمولا پس از فرایند EVLA به صورت طبیعی کمتر می شود، اما رفع شدن کامل آن به ندرت اتفاق می افتد. درمان بیشتر برای رفع واریکوسیت می تواند خارج کردن ورید یا انجام فوم اسکلروتراپی باشد. چنین درمان هایی می توانند همزمان با فرایند EVLA یا 4 تا 6 هفته پس از آن انجام شوند.

در صورت ابتلا به انواع شدید ورید های واریسی در هر دو پا، احتمال انجام همه درمان های اضافی به صورت همزمان با EVLA پایین است. خارج کردن ورید تخریب شده هنگامی صورت می گیرد که محلول بی حسی موضعی به اطراف ورید تزریق شده است. بر پوست ناحیه بالایی ورید برش های کوچکی ایجاد شده و ورید به وسیله ابزاری مخصوص (قلاب مانند) خارج می شود.

امکان دارد جهت خارج کردن ورید به ایجاد برش های کوچک و متعددی نیاز باشد. جای زخم این برش ها جزئی بوده و بدون نیاز به بخیه التیام می یابد. فوم اسکلروتراپی رایج ترین شیوه رفع باقی مانده وریدی پس از فرایند EVLA بوده و بسیار موثر است.

مزایای درمان واریس با لیزر

🕐 کل پروسه درمان در یک ساعت اجرا می شود.

✅ فقط یک زخم کوچک ایجاد می شود و نیازی به جراحی نیست.

🏃‍♂️ دوره نقاهت ندارد و فرد می تواند به زندگی عادی برگردد.

👁 نیازی به بیهوشی بیمار نیست.

💯 درصد موفقیت آن بالاست و نتایج آن رضایت بخش است.

مزایای درمان لیزر درون رگی واریس

عوارض لیزر واریس پا

احتمال بروز عوارض جانبی جدی پس از EVLA بسیار نادر است.

-ترومبوفلبیت

EVLA دیواره ورید را به وسیله حرارت تخریب کرده و واکنش بدیهی ورید به آن نیز التهاب دیواره خواهد بود. پس از این واکنش بیمار سفتی و حساسیت به لمس را در ناحیه ورید احساس خواهد کرد.

ورید های واریسی که از ورید درمان شده تغذیه می شوند به دلیل تشکیل لخته های خونی در خود سفت و برآمده می گردند. این لخته های خونی خطرناک نبوده و بدن آن ها را ظرف چند هفته به صورت طبیعی جذب می کند.

ترومبوفلبیت - عوارض لیزر واریس پا

-آسیب عصبی

از آنجایی که اعصاب می توانند در امتداد ورید های واریسی نیز قرار گرفته باشند، امکان آسیب دیدن آن ها در حین EVLA یا خارج کردن ورید وجود دارد. برخی از افراد مبتلا به این آسیب عصبی، بی حس شدن برخی نواحی پوست خود را بیان دارند. این موارد اغلب ظرف چند ماه بهبود می یابند.

-سوختگی

با اینکه در این فرایند احتمال سوختگی پوست به وسیله لیزر وجود دارد اما این احتمال بسیار نادر است.

-DVT یا ترومبوز ورید های عمقی

DVT به تشکیل شدن لخته خونی در ورید های عمقی پا گفته شده و به عنوان یکی از عوارض جراحی شناخته می شود. شکسته شدن یا جا به جایی لخته ها می تواند خطرناک باشد. با اینکه خطر ابتلا به DVT پس از این فرایند بسیار پایین است اما مواردی از آن گزارش شده است.

لیزر واریس برای چه کسانی پیشنهاد می شود؟

با اینکه جراحی به ندرت نیاز است اما برخی بیماران به انجام آن تمایل دارند. از جمله این بیماران می توان به افراد زیر اشاره کرد:

✅ افرادی که مایل به بیهوشی عمومی هستند

✅ افرادی که تمایلی به تزریقات ندارند

✅ افرادی که در هر دو پای خود به انواع شدید ورید های واریسی مبتلا بوده و خواهان رفع آن ها در یک جلسه هستند.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون و متخصص واریس پا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Gol جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من به مدت طولانی می‌نشستم که متوجه تورم پای راستم شدم بعد از سونوگرافی متوجه شدم واریس دارم
  مضموم سونو به این صورت بود

  چندین عروق واریکوئید سطحی در مسیر سطحی صافن بزرگ و کوچک در نواحی مدیال و خلف ساق پای راست با قطر ۲.۵mmبا پرفوران های ۲mmرویت شد

  اگه لیزر کنم برای همیشه از شرش راحت میشم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام با جواب سونوگرافی مراجعه کنین بهتون بگیم چکاری به صلاحتونه ولی لازم به ذکر لیزر خیلی درمان موثری برای 90 درصد افراد عالی جواب میگیرن

 • تصویر کاربر نادیا سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 532 مشاهده پرسش
  با سلام. هزینه لیزر درمانی واریس برای یک پا بدون هزینه کابل لیزر چقدر می باشد؟ و با این عمل ورم و درد پا برطرف می شود؟امکان برگشت دوباره واریس چند درصد می باشد؟ سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام بستگی به وضعیت بیمار سه ملیون و پانصد بدون هزینه کابل

   بله بهبودی جاصل میشود

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر