امروزه ابتلا به واریس یکی از بیماری هایی است که افراد مخصوصا بانوان را تحت تاثیر قرار می دهد. درمان واریس پا با داروی اسکلروتراپی و یا لیزر می تواند بسته به شدت و گستردگی رگ های واریسی توسط متخصص واریس پا تجویز شود.
 
در این مقاله درباره ی بیماری واریس و همچنین راه های از بین بردن واریس پا از جمله: جراحی، اسکلروتراپی و لیزر صحبت شده است.

انواع مختلف واریس پا

اگر به واریس مبتلا هستید باید قبل از درمان واریس پا ، نوع رگ های واریسی خود را بدانید، زیرا این موضوع برای داشتن درمانی بهتر، بسیار مهم است. انواع رگ های واریسی عبارتند از:

1- وریدهای واریسی

این عارضه می تواند به شکل های بسیاری پدیدار شود. چنین وریدهایی اغلب بزرگ، برجسته، متورم، پیچیده و همراه با تغییر رنگ هستند، که از ورای پوست دیده می شوند.

این عارضه به دلیل تخریب دریچه های یک طرفه و عدم عملکرد مناسب آن ها به وجود می آید. وریدهای واریسی مخصوصا در سن پنجاه سالگی شایع بوده و معمولا سبب ایجاد هیچ مشکلی نمی شوند. در بدترین حالت، چنین رگ هایی سبب ایجاد زخم های پوستی و خونریزی می شوند.

اگزمای واریسی چیست؟

2- وریدهای رتیکولار

این موارد وریدهای زیر پوستی ریز و متورمی هستند که اندازه ای 2 تا 3 میلی متری داشته و مانند یک تور انتشار می یابند. گاهی اوقات این رگ ها می توانند سبب تورم، ضربان و بی قراری پا شده و در بدترین موارد درد یا زخم های پوستی را به وجود آورند.

3- وریدهای عنکبوتی

وریدهای عنکبوتی، وریدهایی متسع شده در بستر مویرگی هستند که ریز تر از رگ های رتیکولار بوده، رنگی آبی، بنفش یا قرمز داشته و می توانند پیچ خورده باشند.

این وریدها به آسانی در زیر پوست نمایان بوده و معمولا درمان آن ها به دلایل زیبایی می باشد. این رگ ها می توانند در فصل تابستان فرد را از پوشیدن شلوارک منصرف کنند. چنین رگ هایی اغلب در پاها و صورت پدیدار شده و وریدهایی شبکه ای نیز نامیده می شوند.

 
وریدهای واریسی می توانند بیانگر یک خطر بزرگ تر در ارتباط با مشکلات گردش خون باشند.

علائم واریس پا چیست؟

ممکن است وریدهای واریسی هیچ دردی ایجاد نکنند. علائم شایع، شامل موارد زیر می شوند:

  • بزرگ و پیچیده شدن سیاهرگ ها
  • درد و گرفتگی آن ناحیه، مخصوصا پس از نشستن یا ایستادن برای مدت هایی طولانی
  • تورم در پاها
  • احساس سنگینی و خستگی عضلانی در پاها
  • خارش در اطراف رگ ها
  • گرفتگی و درد عضلات پا در هنگام استراحت
  • برخی زنان بدتر شدن علائم خود را در حین دوره قاعدگی تجربه می کنند.
آیا روغن های گیاهی باعث درمان واریس می شوند؟

عوارض عدم درمان واریس چیست؟

– پوست قرار گرفته بر روی آن وریدها نازک شده و مستعد ابتلا به بریدگی، خراش و زخم می شود.

– التهاب وریدهای واریسی (فلبیت)

– افزایش اندک خطر تشکیل لخته های خونی در رگ های عمقی متصل به وریدهای واریسی (ترومبوز وریدهای عمقی)

بهترین روش از بین بردن واریس پا

در صورتی که بیمار هیچ گونه علائم یا ناراحتی نداشته و ظاهر وریدهای واریسی سبب آزردگی خاطر او نمی شود، ممکن است به درمان نیازی نباشد. با این حال، در صورت وجود علائم، درمان می تواند برای کاهش درد یا ناراحتی و همچنین درمان عوارضی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم نیاز باشد. علاوه بر آن، برخی بیماران درمان را با اهداف زیبایی انجام می دهند تا از ظاهر نامطلوب وریدهای واریسی رهایی یابند.

1- جراحی واریس

در صورتی که رگ های واریسی بزرگ باشند، ممکن است برای برداشتن آن ها به جراحی نیاز باشد. این کار معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در اکثر موارد، بیمار می تواند در همان روز به خانه مرخص شود. در صورتی که جراحی بر روی هر دو پا صورت گرفته باشد احتمال دارد به یک شب بستری در بیمارستان نیاز باشد.

درمان های لیزری اغلب برای از بین بردن وریدهای کوچک تر و همچنین وریدهای عنکبوتی انجام می شوند. در این روش، لیزری قوی بر رگ های واریسی تابانده شده و آن ها را به تدریج محو می کند.

2- برش و بستن (لیگاسیون و استریپینگ)

یکی دیگر از روش های درمان واریس پا، روش برش و بستن رگ واریسی است. در این روش، دو برش ایجاد می شوند. اولین برش بر روی کشاله ران بیمار و بالای ورید مورد نظر و دومین برش بر روی قسمت پایینی پا و در نزدیکی مچ یا زانو ایجاد می شود.

قسمت بالایی ورید مورد نظر بسته می شود. یک سیم نازک و منعطف از قسمت پایینی سیاهرگ به درون آن هدایت می شود که در هنگام بیرون کشیده شدن، سیاهرگ را نیز به همراه خود بیرون می آورد.

این فرایند معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. روش برش و بستن می تواند همراه با کبودی، خونریزی و درد باشد. در برخی موارد بسیار نادر، امکان دارد ترومبوز وریدی عمیق نیز ایجاد شود. پس از جراحی، اغلب بیماران قبل از بازگشت بر سر کار و انجام دیگر وظایف خود به 1 تا 3 هفته استراحت نیاز دارند. در دوره ریکاوری یا استراحت، جوراب های فشاری پوشیده می شوند.

3- درمان واریس با RF

در روش تخریب به وسیله امواج رادیویی، یک برش کوچک در بالا و پایین زانو ایجاد شده و به کمک اسکن امواج فراصوت یک کاتتر (لوله نازک) به درون رگ هدایت می شود.

پزشک یک میله به درون کاتتر وارد کرده که از خود امواج رادیویی ساطع می کند. انرژی امواج رادیویی سبب حرارت دادن به ورید، فروپاشی دیواره های آن و بسته شدن آن به طور کامل می شود.

این درمان واریس پا معمولا برای سیاهرگ های بزرگ توصیه می شود. فرایند تخریب به وسیله امواج رادیویی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

4- اسکلروتراپی

در این روش از داروی تزریقی درمان واریس یعنی اسکلروتراپی استفاده می شود. برای درمان واریس پا، یک ماده شیمیایی به یک ورید واریسی کوچک و متوسط تزریق می شود که سبب تخریب و بسته شدن آن ها می شود. پس از چند هفته این وریدها از بین می روند. احتمال دارد که برخی وریدها به بیش از یک بار تزریق نیاز داشته باشند.

هر آنچه در مورد درمان واریس پا به روش اسکلروتراپی باید بدانید : اسکلروتراپی

5- درمان لیزری درون رگی

در این روش، یک کاتتر به درون ورید بیمار فرستاده می شود. سپس یک لیزر کوچک از طریق کاتتر به بالای ورید مورد نظر رفته و تابش های کوچک انرژی را به این ورید می دهد. در نتیجه این کار، به ورید حرارت رسیده و بسته می شود.

با کمک اسکن امواج فراصوت، پزشک لیزر را تا بالای رگ فرستاده، به تدریج آن را سوزانده و می بندد. این فرایند تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. امکان دارد در این فرایند آسیب هایی عصبی نیز ایجاد شوند که معمولا خفیف می باشند.

6- فلبکتومی ترانس ایلومینیشن

یک دوربین یا اندوسکوپ ترانس ایلومیناتور از طریق برشی به زیر پوست هدایت می شود تا پزشک رگ هایی که از بین برود را ببیند.

سپس وریدهای مورد نظر بریده شده و به وسیله یک دستگاه ساکشن از طریق برش بیرون کشیده می شوند. امکان دارد برای انجام این فرایند از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده شود. همچنین، احتمال دارد پس از عمل مقداری خونریزی و کبودی نیز به وجود آید.

پیشگیری از واریس

وریدهای واریسی به دلایل مختلفی به وجود می آیند. عوامل خطر آن می توانند سن، سابقه خانوادگی، زن بودن، بارداری، چاقی، جایگزینی هورمونی یا درمان های ضد بارداری، نشستن یا ایستادن به مدت طولانی و دیگر عوامل را در برگیرند.

برخی از این عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی و سن، نسبت به دیگر عوامل، کمتر قابل اجتناب هستند.

اما آیا راهی برای پیشگیری کامل از تشکیل شدن رگ های واریسی وجود دارد؟
متاسفانه، جواب خیر است.

با این حال، می توان از بدتر شدن آن ها جلوگیری کرد. علاوه بر آن، می توان برای به تاخیر انداختن بروز واریس موارد زیر رارعایت کرد. این موارد عبارتند از:

اجتناب از نشستن طولانی مدت

1- اجتناب از نشستن ها یا ایستادن های طولانی مدت

نشستن یا ایستادن در یک حالت و به مدتی طولانی گردش خون را در درون ورید های پا و بر خلاف جاذبه دشوار می کند. این وضعیت سبب افزایش فشار وریدها شده و می تواند در نهایت به تجمع خون در نواحی مچ پا و ایجاد تورم و گرفتگی در نواحی پا و عضله ساق شود.

داشتن تحرک، فشار وریدی را کاهش داده و گردش خون را بهبود می بخشد.

در صورتی که پشت میز می نشینید ورزش های کوچکی از جمله موارد زیر انجام دهید:

  • مچ پایتان را به حالت پدال زدن بپرخانید.
  • مچ پایتان را بکشید
  • زانوی خود را به حالت پای کسانی که رژه می روند خم کنید.

سعی کنید حداقل 3 بار در روز پاهای خود را به مدت 15 دقیقه بالا نگه دارید. بالا بردن پاها نسبت به سطح قلب سبب شکستن چرخه جاذبه زمین می شود. این وضعیت می تواند سبب بهبود گردش خون و کاهش تورم مچ پا شود.

2- پوشیدن جوراب واریس

جوراب های فشاری (واریس) می توانند به نگه داشتن دریچه های وریدی در جای مناسب کمک کنند. چنین موردی عملکرد مناسب وریدها را آسان تر کرده و درد، تورم و تجمع خون را کاهش می دهد.

ممکن است، فرد پس از پوشیدن جوراب های فشاری در طول روز گرفتگی های شبانه کمتری را احساس کند. بسته به میزان آسیب دیدگی وریدها، انواع مختلفی از سطوح فشار وجود دارند.

جوراب هاب واریسی 4 نوع خفیف، متوسط، محکم و بسیار محکم دارد. بهتر است در هنگام انتخاب یکی از 4 گزینه موجود، با پزشک خود مشورت کنید.

جوراب واریس

3- پیروی از سبک زندگی سالم

رگ های واریسی می توانند بر اساس عوامل خطری به وجود آیند که فرد نمی تواند تاثیری بر روی آن ها داشته باشد. به همین دلیل، سعی در داشتن یک زندگی سالم جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به وریدها، ضروری می باشد.

چاقی که سبب افزایش فشار درون رگ ها می شود، یکی از عوامل تشدید کننده واریس می باشد. مصرف یک رژیم غذایی سالم که از کربوهیدارت های پیچیده، مقداری کافی از پروتئین و چربی های سالم تشکیل شده است بسیار مفید است.

باید از مصرف غذاهای پرنمک اجتناب کرده و  غذاهایی  سرشار از فیبر و پتاسیم را جایگزین کرد.
باید در طول روز به مقدار کافی آب نوشید. نوشیدن آب به مقدار مناسب به معنای داشتن گردش خونی بهتر است.

4- ورزش

مفید ترین ورزش برای جلوگیری از بروز وریدهای واریسی پیاده روی است.

یوگا نیز گزینه ای مناسب می باشد. می توان بسیاری از حرکات یوگا را تمرین کرد که در آن ها پاها بالا تر از قلب قرار می گیرند.

این موارد حرکات وارونه نامیده شده و شامل ایستادن بر روی سر، ایستادن بر روی شانه ها و قرار دادن پا ها بر روی دیوار می شوند.

علاوه بر این، یوگا می تواند به کشش فرد کمک کرده و عمیق ترین عضلات موجود در ساق پا و همچنین عضلات همسترینگ را تقویت کند.

عضلات عمقی می توانند تا حدودی به عملکرد مناسب دریچه های وریدی کمک کنند. حرکات کششی و تقویت کننده عضلات شامل بسیاری از حرکات خم شدن به سمت جلو و حرکت سلام بر خورشید می شوند. دیگر انواع ورزش های مفید دوچرخه سواری و شنا کردن هستند.

5- وضعیت های خوابیدن برای زنان باردار

بارداری یکی از بزرگ ترین عوامل ایجاد وریدهای واریسی است.

خوابیدن بر روی سمت چپ بدن می تواند به جلوگیری از تشکیل وریدهای واریسی کمک کرده و علائم وریدهای واریسی موجود را کاهش دهد.

این وضعیت های خوابیدن به کاهش فشاری کمک می کنند که رحم در حال باز شدن به ورید بزرگ در قسمت میانی و راست ناحیه لگن وارد می کند.

واریس پا در بارداری

واریس پا در بارداری

زنان در دوران بارداری بیش از هر دوره دیگری از زندگی خود در معرض ابتلا به وریدهای واریسی می باشند. زنان باردار مقدار خون بسیار بیشتری در بدن خود داشته و همین سبب اعمال فشاری اضافی بر روی سیستم گردش خون آن ها می شود.

علاوه بر این، تغییرات در سطوح هورمون ها می تواند به منبسط شدن دیواره عروق خونی منجر شود. هردوی این عوامل خطر ابتلا به وریدهای واریسی را افزایش می دهد.

همراه با بزرگ شدن رحم، فشار بیشتری بر روی وریدهای موجود در ناحیه لگن مادر اعمال می شود. در اغلب موارد، رگ های واریسی پس از اتمام دوران بارداری از بین می روند. با این حال، این مورد همیشه رخ نداده و گاهی اوقات حتی در صورت بهبود واریس ممکن است برخی وریدها به صورت آشکار باقی بمانند.

داروی واریس پا

قرص دافلون 500 میلی گرم یک داروی فلاونوید نیمه طبیعی است که برای درمان اختلالات عروق خونی مانند استاز وریدی، واریس، لیمفیدما و غیره استفاده می شود.

علاوه بر آن، این دارو به کنترل و درمان هموروئید داخلی و همچنین رقیق شدن بیش از حد خون کمک می کند. این دارو از چند طریق بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

دافلون با افزایش اثر نوراپی نفرین، بر روی دیواره وریدها به انقباض آنها کمک می کند. همچنین، سبب بهبود گردش خون در وریدها می شود.

داروی دافلون همین اثرات را نیز بر روی عروق لنفی بر جای گذاشته و سبب بهبود تخلیه عروق لنفی نیز می شود. علاوه بر موارد گفته شده، این دارو با کاهش سطوح پروستاگلاندین در بدن به تسکین التهاب ها نیز کمک می کند.

قرص واریس پا

موارد منع مصرف قرص دافلون

قرص دافلون 500 میلی گرم نباید در افراد مبتلا به بیماری کلیوی، اسهال، سارکوئیدوز، سطح بالای کلسیم در خون، سنگ کلیه، بیماری آدیسون، مقدار زیاد پتاسیم در خون، بیماری تامسون و غیره استفاده شود.

این در حالی است که اطلاعات موارد منع مصرف این دارو در ارتباط با دیگر دارو ها، مواد غذایی و الکل ها موجود نیست.

با این حال، مجددا توصیه می شود از آنجایی که مقدار مصرف این دارو به سابقه پزشکی فرد و وضعیت سلامتی او مانند بارداری، ابتلای قبلی به یک بیماری و غیره بستگی دارد، باید قبل از مصرف هر مقدار از این دارو برای درمان واریس پا با پزشک مشورت شود.

مصرف این دارو عوارض جانبی رایجی دارد که شامل درد شکمی، اسهال و سر دردی می شوند که با گذشت زمان و به تدریج بهبود می یابد.

دکتر هندسی بهترین متخصص واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.