دکتر فریبا هندسی
1397/07/04

بهترین متخصص واریس در تهران

بهترین متخصص واریس در هر شهری می تواند زندگی کند و قطعا محدود به تهران نیست؛ با این حال بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا درمان بیماری واریس را زیر نظر دکتر با تجربه و در شهرهایی با امکانات بهتر، انجام دهند.
 

پزشک متخصص عروق کیست؟

متخصص عروق، پزشکی است که در درمان ورید های واریسی و بیماری زمینه ای آن یعنی نارسایی وریدی تخصص دارد. این پزشک در طول دوره تخصص یا فوق تخصص خود مهارت های لازم برای انجام فرایند های درون عروقی را فرا گرفته است. متخصصان یاد شده، در زمینه جراحی عروقی، رادیولوژی مداخله ای و کاردیولوژی مداخله ای دانش و مهارت کافی را به دست آورده اند. 

دیگر تخصص های پزشکی همچون داخلی یا خانواده، فعالیتی در زمینه فرایند های جراحی یا جراحی های کم تهاجم درون عروقی ندارند. پزشکان متخصص عروق در سرتاسر کشور با نام هایی همچون جراح عروق، متخصص قلب و عروق و فلبیتولوژیست شناخته می شوند.

چه موقع باید به متخصص عروق مراجعه کنیم؟

 1- ضعف پا ها در پایان روز یا پس از ایستادن برای مدت طولانی

به گفته دکتر فریبا هندسی یکی از متخصصین درمان واریس در تهران، با این که خستگی پا ها پس از ایستادن به مدت طولانی ممکن است طبیعی به نظر رسد اما این پدیده طبیعی نیست. این ضعف می تواند علامتی از یک مشکل وریدی باشد. ورید های واریسی سبب احساس ضعف و سنگینی در پا ها شده و ایستادن برای مدت طولانی نیز این وضعیت را تشدید می کند. بالا نگه داشتن پا ها، روشی فوق العاده برای رهایی از ضعف و سنگینی پا ها است. درد و خستگی پا در حالت استراحت، یک هشدار بوده و بیانگر نیاز به مراجعه به متخصص واریس است.

 2- خشکی و خارش پوست یا بروز راش پوستی در نزدیکی مچ پا

مشکلات پوستی همچون خشکی و خارش یا بروز راش می توانند بیانگر مشکلات وریدی درمان نشده باشند. علائم نمایان بر پوست در نتیجه میزان بالای فشار خون در ورید های آسیب دیده است. در این رگ ها، خون به طور مناسب به قلب بازگشت نکرده و پوست از بزرگ شدن آن ها رنج می برد. در صورت عدم درمان مشکلات وریدی، ناحیه مبتلا به راش یا پوسته ریزی به ضایعه ای بسیار بد تر به نام زخم وریدی پا دچار می شود. 

بیماران باید قبل از ابتلا به زخم وریدی، نسبت به رفع مشکلات عروقی خود اقدام کنند. زخم های وریدی با درد های بسیار شدید و فرایند درمانی سخت همراه هستند. بنابراین، در صورت مشاهده تغییر رنگ، خارش یا خشکی پوست در پا یا اطراف مچ باید به پزشک متخصص عروق مراجعه کرد.

3- دشوار شدن فعالیت های روزانه در اثر درد پا

ابتلا به درد پا الزاما به معنای ابتلا به مشکلات وریدی نیست. با این حال، ابتلا به ورید های واریسی می تواند عامل درد پا مخصوصا از نوع ضربان دار یا همراه با گرفتگی باشد. مبتلایان به واریس هر چه در طول روز فعالیت های بیشتری انجام دهند، درد بیشتری را نیز احساس خواهند کرد. جهت تایید ارتباط درد پا با ورید های آسیب دیده، باید یک جلسه ملاقات با متخصص عروق برنامه ریزی کرد. در صورتی که درد خفیف بوده و ورید ها در حال حاضر نیازی به درمان نداشته باشند، امکان دارد پوشیدن جوراب های فشاری برای بیمار تجویز شود.

جوراب واریس پا

4- فرد در بارداری اول دچار مشکلات وریدی شده و اکنون برای بار دوم باردار است

تغییر در هورمون ها، یکی از اصلی ترین عوامل بروز ورید های واریسی است. بارداری، تغییرات هورمونی وسیعی را در بدن رقم زده و به دلیل نیاز به خون بیشتر برای حمایت از جنین، حجم خون بدن مادر افزایش می یابد. اغلب اوقات، در نتیجه این افزایش حجم، ورید ها نیز متورم می شوند. 

این فشار عروقی به همراه فشار ناشی از رشد رحم می توانند سبب بروز ورید های واریسی شوند. در نتیجه، در صورتی که بارداری اول با مشکلات وریدی همراه باشد، احتمال بد تر شدن این مشکلات در بارداری دوم بالا خواهد بود. بیماران باید جهت پیشگیری از آسیب شدید ورید های خود به متخصص عروق مراجعه و بهترین گزینه درمانی را دریافت کنند.

 5- ابتلا به زخم های پا

در صورتی که مشکلات وریدی بدون درمان رها شوند، با خطر زخم شدن پا مخصوصا در نواحی پشت ساق و مچ همراه خواهند شد. از آن جایی که زخم های پا می توانند در اثر ابتلا به دیابت باشند، افراد باید با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های ضروری از علت زخم ها آگاه شوند. پس از تعیین علت، درمان مناسبی برای بیمار تجویز شده و از بد تر شدن شرایط پیشگیری خواهد شد.

 6- متورم شدن ورید ها و تغییر رنگ آن ها به آبی یا بنفش

در صورت مشاهده تغییر رنگ و یا متورم شدن ورید ها باید به متخصص عروق یا متخصص واریس مراجعه شود. علت بروز این موارد، تورم و التهاب ناشی از ورید های واریسی است. در این شرایط، امکان تجمع خون در ورید ها و تشکیل لخته خونی وجود دارد. اجتناب از درمان این مشکل می تواند به ترومبوز ورید های عمقی (DVT) منتهی شود.

 7- تنها یکی از پا ها به تورم دچار شده و این تورم در هنگام صبح برطرف می شود

تورم پا می تواند در اثر عوامل متعددی بروز دهد. با این حال، ابتلا به ورید های واریسی همواره با مقداری تورم همراه است. در صورتی که تورم تنها در یک پا بروز داده و پس از اندکی فعالیت برطرف شود، فرد به احتمال زیاد به نارسایی عروقی دچار شده است. در صورت تجربه این وضعیت باید با مراجعه به پزشک علت تورم ورید های آسیب دیده را جویا شد.

 8- وجود توده ای حساس به لمس در پا

وجود یک توده حساس به لمس در پا همواره بیانگر مشکلات وریدی نبوده اما معمولا ناشی از تشکیل یک لخته خونی در ورید های این اندام است. در صورت تجربه این وضعیت، بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص عروق خواهد بود.

بهترین متخصص درمان واریس

برای درمان واریس به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

واریس از آن گروه بیماری هایی است که هم ارثی است و هم به شیوه زندگی مربوط می شود. متاسفانه تغییرات پوستی معمولا در مراحل پیشرفته واریس، خود را نشان می دهند. در این مراحل، احتمال پیشرفت واریس و بروز زخم یا لخته خون در پا بالا می رود و حتما بایستی برای درمان واریس قبل از بروز ناتوانی و از دست رفتن امکان درمان، به فکر مراجعه به دکتر  باشید. 

از جمله متخصصانی که کار درمان قطعی واریس پاها، نارسایی مزمن وریدی، رگ‌های عنکبوتی و زخم ناشی از آنها را انجام می‌دهند عبارتند از:

از نظر بهترین متخصص واریس ، اقدامات اولیه در درمان واریس های جزئی، توصیه به تغییر در سبک زندگی و استفاده از جوراب واریس است. جوراب های واریس، دارای اندازه تنگ و خاصیت کشسانی هستند، که یک فشار ملایم و مداوم را بر روی پاها وارد می کنند، برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن، لازم است که جوراب‌های واریس تحت نظارت پزشک متخصص گرفتگی پا مورد استفاده قرار بگیرند.

با این حال در موارد پیشرفته تر بیماری، متخصص واریس بر اساس شدت بیماری و علائم آن بر روی پاهای شما، می تواند بهترین روش درمان را انتخاب کند. بنابراین بهترین کلینیک واریس جایی است که در آن انواع روش های درمان واریس ارائه می شود. چرا که در چنین شرایطی دست دکتر واریس برای انتخاب درمان مناسب مانند: چسب واریس، اسکلروتراپی  و یا لیزر باز است و نیازی به مراجعه و معرفی مجدد شما به مرکز دیگری نیست.

از طرف دیگر درمان‌ واریس بصورت قطعی نیازمند تجربه پزشک واریس و آشنایی او با سطوح مختلف این بیماری است تا در نهایت بتواند بهترین روش را برای برطرف کردندرد، تورم وسوزش ناشی از رگ های واریسی انتخاب کند. اینجاست که شناخت بهترین متخصص واریس امری مهم تلقی می شود.

چگونه بهترین متخصص واریس ایران را پیدا کنیم؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فضای وب و یا شبکه هایی مثل اینستاگرام به راحتی می توانید در مورد رزومه، سوابق کاری، نمونه کارها و حتی نظرات بیماران در مورد درمان واریس پا توسط پزشک واریس که به شما معرفی شده است، اطلاعات خوبی به دست آورید. البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که برخی افراد همچنان تبلیغات دهان به دهان و یا متخصص واریس معرفی شده توسط دوستان و اقوام را به فضای جستجوی گوگل ترجیح می دهند.

به هر حال تصمیم نهایی در مورد انتخاب بهترین متخصص واریس برای شروع درمان با شماست. اما دکتر فریبا هندسی به عنوان نماینده ی ایران در کنگره ی بین المللی درمان واریس در برزیل شناخته شده است.

علت ایجاد واریس پا

واریس به دلیل افزایش فشار خون در سیاهرگ‌ها ایجاد می‌شود. رگ‌های واریسی در رگ‌های نزدیک به سطح پوست ایجاد می‌شوند. خون توسط دریچه‌های یک طرفه در سیاهرگ‌ها به سمت قلب حرکت می‌کند. هنگامی که دریچه‌ها ضعیف می‌شوند یا آسیب می‌بینند، خون در سیاهرگ‌ها جمع می‌شود. این اتفاق باعث بزرگ شدن سیاهرگ‌ها می‌شود. 

نشستن یا ایستادن طولانی مدت می‌تواند باعث تجمع خون در رگ‌های پا شود و فشار داخل رگ‌ها را افزایش دهد. وریدها می توانند در اثر افزایش فشار وارد شده کشیده شوند. این ممکن است موجب ضعیف شدن دیواره وریدها شود و به دریچه‌ها آسیب برساند.

انواع رگ های واریسی

انواع مختلفی از واریس وجود دارد. این رگ ها عبارتند از:

1- وریدهای واریسی طنابی

این وریدها نزدیک به سطح پوست و ضخیم هستند. آنها اغلب طول زیادی دارند و می توانند ظاهر ناخوشایندی داشته باشند.

2- وریدهای واریسی مشبک

این وریدها قرمز هستند و گاهی در یک شبکه نزدیک به هم قرار می گیرند

3- وریدهای عنکبوتی

اینها دسته‌های کوچکی از رگ‌های آبی یا قرمز هستند که گاهی روی صورت یا پاهای شما ظاهر می‌شوند. آنها بی ضرر هستند و بر خلاف واریس تنه، زیر سطح پوست برآمدگی ندارند.

انواع رگ های واریسی

روش های درمان واریس

بیماری واریس یک بیماری پیش رونده است که با گذشت زمان، وضعیت وخیم تری پیدا می کند و می تواند منجر به بروز پیامدهای خطرناک مانند زخم واریس در پاها و لخته شدن خون در سیاهرگ‌ها شود. عواملی از قبیل چاقی، بارداری، زمینه ارثی و حتی مشاغلی که نیازمند ایستادن طولانی مدت هستند، خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهند، بیماری واریس و نیز علائم سایر بیماری های عروقی باید توسط یک پزشک متخصص واریس مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرد.

به صورت کلی اگر واریس در مراحل پیشرفته تر باشد و یا برای درمان رگ های عنکبوتی از روش های زیر استفاده می شود:

1- لیزر واریس پا

از لیزر درمانی می توان برای درمان رگ های عنکبوتی استفاده می کنند. در این روش از یک دستگاه برای تابش نور لیزر بر روی ناحیه تحت درمان استفاده می شود که انرژی گرمایی را بر روی رگ های آسیب دیده هدایت می کند و باعث تخریب این رگ ها و جذب شدن آنها به وسیله بدن می شود.

2- اسکلروتراپی

یکی از درمان های رایج برای بیماری واریس است که می تواند برای عمل های زیبایی و سایر اهداف پزشکی روش مناسبی باشد. این روش به صورت یک درمان سرپایی با حداقل تهاجم است که برای درمان واریس و رگهای عنکبوتی سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش درمانی باعث می شود که جریان خون به سیاهرگ های سالمی که در مجاورت رگ های آسیب دیده قرار دارند، منتقل شود.

بهترین متخصص های واریس در معاینات اولیه و تشخیص های کاربردی روش اسکلروتراپی را به همراه لیزر سطحی را یکی از بهترین درمان های رگ های واریس برای از بین بردن رگ های عنکبوتی می دانند.

البته برای درمان رگ‌هایی با ضخامت بیشتر و بزرگتر، روش جدیدتری به نام اسکلروتراپی با فوم نیز وجود دارد.

موارد گفته شده در بالا روش های رایج درمان واریس پا می باشد که بنابر تشخیص شما و انتخاب بهترین متخصص واریس ، می توان از آن ها استفاده کرد.

روش‌های درمان خانگی واریس

برای درمان واریس پا در مراحل اولیه، روش‌های درمان خانگی نظیر:‌ پوشیدن لباس‌های آزادتر که جلوی جریان خون را نمیگیرند،‌ رژیم غذایی، ورزش، پیاده‌روی، بالا نگه‌داشتن پاها، ماساژ، مصرف روغن و گیاهان دارویی و استفاده از کرم‌ها و جوراب‌های مخصوص واریس موثر عمل می‌کنند.

البته درنظر داشته‌باشید که تمامی این روش‌ها در شرایطی تاثیرگذار است که زیر نظر پزشک متخصص واریس پا انجام پذیرد.

مراقبت‌های قبل از درمان واریس

پیش از درمان توسط متخصص واریس پا،‌ از انجام کارهایی نظیر اصلاح پا با تیغ،‌ وکس و یا لیزر موهای زايد، که منجر به تحریک پوست شوند، خودداری نمایید. خبرخوشحال‌کننده اینکه بر خلاف نظر پزشکان در گذشته، که مصرف قرص‌های ضد بارداری را پیش از درمان واریس، مضر میپنداشتند، مصرف قرص‌های ضد بارداری پیش از درمان با تشخیص پزشک متخصص هیچ ممانعتی ندارد.

نکته آخر اینکه چون در حین معالجه از چسب‌های کوچک روی پوست استفاده می‌شود، از هیچ ماده مرطوب‌کننده‌ای استفاده ننمایید.

کلینیک واریس دکتر فریبا هندسی در سعادت آباد

در کلینیک فوق تخصصی واریس دکتر فریبا هندسی، جدیدترین روش های درمانی با توجه به شدت رگ های عنکبوتی و واریسی به کمک تجهیزات پیشرفته به بیماران عزیز ارائه می شود. در این مرکز، تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا با انتخاب  اقدامات درمانی کم تهاجمی زیر نظر  پزشک واریس، بهترین روش را برای درمان واریس به کار ببریم.

برخی از مراجعین مطب دکتر هندسی را به عنوان بهترین کلینیک واریس در تهران شناخته و به دوستان خود معرفی می کنند.

در کلینیک بهترین متخصص واریس دکتر فریبا هندسی، با توجه به شرایط بیمار، علاوه بر مشاوره و معاینه واریس، انواع روش ها شامل: استفاده از امواج لیزر و رادیو فرکانسی و یا میکرو اسکلروتراپی با استفاده از تجهیزات مدرن جهت یافتن و درمان عروق آسیب دیده بیمار فراهم شده است.

در هنگام مراجعه به دکتر واریس، در مورد سابقه بیماری مانند: بیماری قلبی-عروقی و نیز داروهای مصرفی خود با پزشک صحبت کنید.

در کلینیک واریس دکتر هندسی درمان بیماری های عروقی زیر انجام می شود:

تغییرات پوستی و لکه های پوستی در پی نشت مایع به بافت ها و عدم توانایی سیستم وریدی در برگشت خون به سمت قلب بوجود می آیند وقتی لکه های قهوه ای روی پوست پا دیدید به شما توصیه می کنیم  زمان را از دست ندهید و برای درمان اقدام کنید

دکتر فریبا هندسی

درمان واریس در چند جلسه انجام می شود؟

مدت زمان درمان واریس و تعداد جلساتی که نیاز به مراجعه دارد بستگی به نوع بیماری عروق و روش درمانی پیش رو گرفته می باشد. در ادامه این موارد بر اساس نوع بیماری و روش درمانی آن بررسی شده است.

1- مدت زمان درمان‌ رگ های واریس

رگهای واریسی به دلایل متعددی میتوانند مشکل ساز شوند. کلینیک درمان واریس دکتر هندسی انواع مختلفی از درمان‌ها را برای این نوع رگ ها ارائه می دهد که مدت زمان هر کدام آورده شده است:

1- جوراب های فشاری واریس

ممکن است به بیماران توصیه شود که برای درمان واریس خود از جوراب های فشاری در تمام روز یا فقط چند ساعت استفاده کنند. هیچ چارچوب زمانی استانداردی برای استفاده از جوراب فشاری وجود ندارد، ممکن است برخی از بیماران در بازه‌ای چند ماهه یا حتی چند ساله از این جوراب‌ها استفاده کنند. اگر این درمان برای شما تجویز شده باشد، پزشک شما تعیین می‌کند که تا چه زمانی از جوراب‌های فشاری استفاده کنید.

2- روش لیزر درون وریدی

کل این درمان معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. معمولاً بیماران بلافاصله پس از عمل شروع به دیدن نتایج می‌کنند و همچنین می‌توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های فیزیکی عادی خود ادامه دهند.

3- روش رادیو فرکانسی

این روش برداشتن ورید با حداقل تهاجم است و حدود نیم ساعت طول می کشد. لوله کاتتر می‌تواند یک ورید هفت سانتی متری را در یک بازه زمانی 20 ثانیه‌ای گرم کند. در این روش هیچ برشی وجود ندارد، بنابراین فعالیت‌های بدنی عادی می‌تواند بلافاصله بعد از عمل سر گرفته شود و حتی بیشتر بیماران در همان روزی که درمان خود را انجام داده اند، به سر کار باز می‌گردند.

4- میکروفلبکتومی (فلبکتومی سرپایی)

به طور معمول، این روش درمانی بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. بعد از عمل بیماران باید پای خود را ببندند. با این حال، در عرض 24 ساعت آینده، شما می توانید به روال عادی روزمره خود برگردید.

5- اسکلروتراپی

در کل، برای اینکه بیماران به درستی برای درمان آماده شوند و اطلاعات کافی مطابق با درمان و مراقبت‌ها را در اختیار آن‌ها قرار بگیرد، علاوه بر زمانی که برای معاینه سونوگرافی صرف می‌شود، زمان این درمان را به حدود یک ساعت می‌رساند. با این حال، زمانی که خود درمان به تنهایی معمولا فقط 30 دقیقه طول می کشد.

مدت زمان درمان رگ های واریسی

2- مدت زمان درمان های رگ عنکبوتی

رگ‌های عنکبوتی مشکلات رایجی هستند که بسیاری از افراد را آزار می‌دهند. کلینیک درمان واریس دکتر هندسی انواع مختلفی از روش های درمانی را برای این نوع رگ ها ارائه می دهد که مدت زمان هر کدام آورده شده است:

1- اسکلروتراپی زیبایی

هر جلسه معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. تعداد جلساتی که شما نیاز دارید بستگی به اندازه ورید و میزان تاثیر این روش بر روی رگ‌های شما دارد. اکثر بیماران برای رسیدن به بهترین نتیجه به 2-4 جلسه نیاز دارند. برای وریدهای عنکبوتی کوچکتر، اکثر بیماران معمولاً نتیجه مورد نظر خود را در سه تا شش هفته مشاهده می‌کنند. اما، برای درمان وریدهای عنکبوتی بزرگتر، نتایج ممکن است پس از سه تا چهار ماه مشاهده شوند.

2- درمان با لیزر موضعی

در طول این درمان، وریدها از طریق پوست درمان می‌شوند، که باعث می‌شود مدت زمان عمل بسته به شرایط بیمار متفاوت باشد. در حالی که درمان رگ‌های کوچکتر فقط حدود 15 دقیقه طول می‌کشد، درمان رگ‌های بزرگتر ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. برای دستیابی به بهترین نتایج، اغلب به بیش از یک جلسه درمانی نیاز است.

درمان واریس در چند جلسه انجام می شود؟​

آیا درمان واریس درد دارد؟

امروزه درمان واریس بدون نیاز به جراحی انجام می شود و به ندرت نیاز به برداشتن فیزیکی سیاهرگ‌ها دارد. وریدها معمولاً با استفاده از انرژی گرمایی به شکل رادیو فرکانسی یا نور بسته می‌شوند. این روش‌ها تحت عنوان آبلیشن یا فرسایش حرارتی دسته‌بندی می‌شوند و شامل آبلیشن با فرکانس رادیویی (RFA) و لیزر درون رگی (EVLA) هستند. 

بسته به سطح مهارت بهترین متخصص واریس که شما به آن مراجعه کردید، این روش‌ها را می‌توان با حداقل درد یا ناراحتی انجام داد. دردی که بیمار حس می‌کند معمولا باید در حد چند نیشگون گرفتن کوچک باشد که ناشی از داروهای بی حس کننده بوده و یا مقداری فشار، طوری که انگار کسی به پوست شما فشار کوچکی وارد میکند. 

این میزان از درد برای همه انواع درمان‌هایی که برای واریس وجود دارد مشابه است.

چه رگ هایی مستعد واریس هستند؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالات بیماران این حوزه است. دکتر هندسی به عنوان یکی از بهترین متخصصین واریس در تهران، در پاسخ به این سوال می فرمایند:

عواملی که باعث این عارضه می شوند و آن را تشدید می کنند عبارتند از:

چه رگ هایی مستعد واریس هستند؟​

عوارض عدم درمان واریس پا

بی تفاوتی به واریس و صرف نظر از نگرانی زیبایی پاهای شما، گاهی می تواند مشکلات جدی تری را به همراه داشته باشد. علاوه بر برجسته شدن رگ ها به دلیل جمع شدن و رسوب خون در آن ها، زخم وایس و پیشرفت آن از عوارض وخیم تر واریس است که گاهی با خونریزی و درد همراه است.

اگر شیوه زندگی شما شامل انجام کارهای طولانی مدت درحالت ایستاده و نشسته است، در واقع شما در حال فشار وارد کردن بر روی وریدهای پای خود هستید که نتیجه آن، احتمال ابتلا به واریس و ترومای پا است.

علت اصلی مراجعه ی بسیاری از افراد به بهترین متخصص واریس پا ، احساس درد شدید شبانه و سنگینی در پاها است که در برخی افراد با علائم دیگری مانند: خارش، سوزش و گرفتگی در پاها خود را نشان می دهد. پیامدهای درمان نکردن واریس که منجر به لخته شدن خون در پا و یا ایجاد زخم، خونریزی و تغییر رنگ پوست و ورم می شود را باید جدی گرفت.

علاوه بر این، مراقب عفونت زخم ها و پاهای واریسی باشید که اگر دیر درمان شوند، میتوانند برای شما خطرناک باشند. در نظر داشته باشید بدون مراجعه به متخصص واریس از درمان های غیر کارشناسی مثل زالو درمانی بپرهیزید زیرا در مواردی باعث عفونت شده و باعث می شود که بیمار دچار وضعیت وخیم تری شود.

پس قبل از وخیم شدن این بیماری، به کلینیک واریس مراجعه کنید تا پس از معاینه و بررسی، بهترین روش برای کنترل و درمان واریس تجویز شود.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، واریس علاوه‌بر نشانه‌های ظاهری، عوارض دیگری نیز دارد که در مواردی بر اثر بی توجهی و سهل انکاری، منجر به بیماری‌های خطرناکی می‌شود. واریس ممکن است با نشانه‌هایی نظیر :

آیا واریس خطرناک است؟

واریس پا در مراحل شدیدتر، با عوارض زیر خود را نشان می‌دهد:

زخم: گاهی زخم‌هایی دردناک در اطراف واریس و روی پوست ایجاد می‌شود. این زخم‌ها ناشی از وجود مایع در این بافت‌ها در مدت زمان طولانی است که بر اثر افزایش فشار خون در وریدها بوجود آمده است.  

لخته شدن خون: در مواردی پا به اندازه قابل توجهی متورم می‌شود که به احتمال زیاد نشانه وجود لخته خون در این قسمت است. این لخته‌های خون که به عنوان ترومبوز وریدی عمیق شناخته می‌شوند، اگر حرکت کنند و به قلب و ریه برسند مشکلات جبران ناپذیری بوجود می‌آورند.

خون‌ریزی: ممکن است رگ‌های واریسی نزدیک سطح پوست، بر اثر ضربه یا برخورد با اجسام سنگین دچار خونریزی شوند. در این شرایط، برای متوقف کردن خونریزی حتما به پزشک معالج مراجعه نمایید؛ چرا که گاها متوقف کردن این خونریزی دشوار است.  

آیا می توان از واریس پیشگیری کرد؟

مراجع معتبر جهانی روش هایی را برای جلوگیری از ابتلا به واریس مطرح کرده اند، مراحل پیشگیری از واریس در زیر لیست شده اند. این موارد عبارتند از:

آیا می توان از واریس پیشگیری کرد؟

آیا واریس پا مجددا باز می گردد؟

طبق مطالعه‌ای که توسط کتابخانه ملی پزشکی NIH انجام شد، احتمال عود دوباره رگ‌های واریسی تا 2 سال پس از درمان حدود 25 تا 30 درصد است و این احتمال در 5 سال پس از درمان بیشتر می شود. روش آبلیشن یا حرارتی کمترین میزان عود پس از درمان را دارد.

مطالعه دیگری که توسط کتابخانه ملی پزشکی NIH منتشر شد، به این موضوع اشاره کرد که احتمال عود رگ‌های واریسی تا 5 سال پس از درمان حدود 20 تا 60 درصد یا حتی بیشتر می‌باشد. این امر ممکن است به دلایل مختلف از جمله تشخیص اولیه نادرست، پیشرفت بیماری، جراحی ناقص، تغییر دینامیک وریدی و نئوواسکولاریزاسیون (فرآیندی که می‌تواند در بدن شما هنگام رشد رگ‌های خونی جدید رخ دهد) باشد.

پیشگیری از عود مجدد واریس

نکته ی مهمی که اکثر بیماران می پرسند این است که برای جلوگیری از عود وریدهای واریسی پس از درمان چه باید کرد؟ 

نکته کلیدی رسیدگی به علل زمینه ای این بیماری است. برای پیشگیری از آن باید تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد کرد، مانند حفظ وزن سالم، ورزش منظم، اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت و پوشیدن جوراب‌های الاستیک است. علاوه بر این، درمان هر گونه بیماری زمینه‌ای مانند فشار خون بالا، دیابت و یا بیماری‌های قلبی نیز می‌تواند به جلوگیری از عود وریدهای واریسی کمک کند. برخی از مکمل های غذایی موجود در بازار نیز می‌توانند به سلامت رگ ها کمک کنند.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص درمان واریس در تهران