معرفی بهترین قرص های فشار خون

تغییر در شیوه ی زندگی یک راه به نسبت طولانی برای کنترل فشار خون بالا است. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر را رعایت کنید، به طور منظم ورزش کنید و یا یک وزن سالم را حفظ کنید. اما گاهی اوقات تغییر در شیوه زندگی کافی نیست و برای درمان فشار خون بالا می بایست تحت نظر پزشک قلب قرص های فشار خون مصرف کنید.


فشار خون نرمال بعد از درمان با قرص های فشار خون

•اگر یک فرد بالغ و سالم با ۶۰ سال سن یا بیشتر هستید : فشار خون هدف کم تر از ۱۵۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر یک فرد بالغ و سالم هستید و کمتر از ۶۰ سال سن دارید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

•اگر مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، دیابت یا بیماری عروق کرونر یا در معرض خطر بیماری عروق کرونر هستید : فشار خون هدف کمتر از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است.

اگر چه فشار خون ایده آل ، فشار ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است، با این حال پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح درمان دارویی نیاز است یا خیر؟

اگر ۶۰ سال سن یا بیشتر دارید، و استفاده از داروها باعث کاهش فشار خون سیستولیک شده اند (مثلا کمتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه)، نیاز به تغییر دارو ها نیست مگر اینکه موجب اثرات منفی بر روی بدن شده باشند.

برای استفاده ار دارو های فشار خون حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که به میزان فشار خون و سایر مشکلات پزشکی بستگی دارد.

معرفی قرص های فشار خون

مصرف تمامی این قرص ها باید با تجویز پزشک با توجه به مقدار فشار خون در هر فرد استفاده شود.لذا از مصرف خودسرانه دارو فشار خون بپرهیزید.

1- دیورتیک های تیازیدی

به قرص های فشار خون دیورتیک ها، ادرار آور نیز می گویند. این داروها بر روی کلیه ها اثر می گذارند تا بدن سدیم و آب اضافی را از بدن دفع کند و باعث کاهش حجم خون شوند. دیورتیک های تیازیدی، اغلب اولین داروی درمانی هستند، اما به تنهایی مصرف نمی شوند. دیورتیک های تیازیدی شامل هیدروکلروتیازید (میکروزید)، کلرتالیدون و غیره است.

اگر از این قرص های فشار خون ادرار آور مصرف نمی کنید و فشار خونتان بالا است، با پزشک خود در مورد اضافه کردن داروی دیورتیک مشورت کنید. دیورتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم در افراد سیاه پوست و مسن بهتر از مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین عمل می کنند. یک عارضه ی جانبی شایع دیورتیک ها تکرر ادرار است.

2- بتا بلاکر ها (مسدود کننده های بتا)

این نوع قرص های فشار خون برون ده قلب را کاهش می دهند و رگ های خونی را باز می کنند که باعث می شود تا ضربان قلب آهسته تر شود. مسدود کننده های بتا شامل قرص های فشار خون اسباتول ( سکترال)، آتنولول (تنورمین) و غیره است. این دارو ها به تنهایی کار نمی کنند، به خصوص در افراد سیاه پوست و مسن تر. اما زمانی که همراه با دیگر داروهای فشار خون مصرف شوند موثر خواهند بود.

3- مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)

شامل قرص های فشار خون لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و غیره است. این دارو ها با جلوگیری از تشکیل پلاک ها به شل شدن رگ های خونی کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از داشتن یک مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای خود بهره مند می شوند.

4- مسدودکننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARB)

این داروها با جلوگیری از تشکیل پلاک به شل شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (اتاکاند)، لوزارتان و غیره است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی از این دارو حتما باید استفاده کنند.

5- مسدود کننده های کانال کلسیم

شامل قرص های فشار خون آمیلودیپین (نورواسک)، دیلتیازم ( کاردیزم ،تیازاک) و غیره است. این دارو ها به شل شدن عضلات عروق خونی کمک می کنند. برخی از آنها ضربان قلب را کاهش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است برای مردم سیاه پوست و سفید و مسن تر از مهارکننده های ACE بهتر عمل می کنند.

مصرف آب گریپ فروت به همراه برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم، باعث افزایش سطوح خونی می شود و شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض جانبی قرار می دهد. پس حتما در مورد تداخلات دارویی داروهای فشار خون با پزشکتان صحبت کنید.

6- مهار کننده های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند. رنین آنزیمی است که توسط کلیه تولید می شود و شروع کننده ی زنجیره ای از مراحل شیمیایی است که فشار خون را افزایش می دهد.

تکتورنا توانایی رنین برای آغاز این فرایند را کاهش می دهد. با توجه به احتمال بروز عوارض جدی، از جمله سکته مغزی، هرگز نباید آلیسکرین را همراه با مهار کننده های ACE یا ARBs مصرف کنید.

گاهی اوقات از داروهای دیگری نیز برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

اندازه گیری فشار خون

7- مسدود کننده های آلفا

این داروها تکانه های عصبی به رگ های خونی را کاهش می دهند و تشکیل پلاک در عروق خونی را محدود می کنند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا) و پرازوسین (مینیپرس) هستند.

8- مسدود کننده های آلفا-بتا

این نوع از قرص های فشار خون علاوه بر کاهش تکانه های عصبی به رگ های خونی، سرعت ضربان قلب به منظور کاهش مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را نیز کاهش می دهد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورگ) و لابتالول (تراندات) است.

9- دارو هایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارند.

این داروها از ارسال سیگنال از مغز به سیستم عصبی برای افزایش ضربان قلب و تنگ شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. شامل کلونیدین (کاتاپرس ، کاپوای) ، گوانفاسین ( اینتونیو ، تنکس ) و متیل دوپا می باشند.

10- بازکننده های عروق

این داروها از جمله هیدرالازین و مینوکسیدیل هستند که به طور مستقیم بر روی عضلات دیواره های شریان ها اثر می گذارند و از سفت و باریک شدن عضلات شریان ها جلوگیری می کنند.

11- آنتاگونیست های آلدوسترون

آنتاگونیست های آلدوسترون به عنوان نمونه اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا) هستند. این داروها می توانند منجر به جذب نمک و احتباس مایعات شوند، که به افزایش فشار خون کمک می کند.

برای کاهش دوزهای مصرفی روزانه ی قرص های فشار خون حتما باید با پزشکتان مشورت کنید. بهتر است از ترکیبی از چند دارو با دوز پایین به جای یک دارو با دوز بالا استفاده کرد. در واقع، مصرف دو یا چند عدد از قرص های فشار خون در اغلب موارد بیشتر از یک دارو موثر می باشد.

تغییر در شیوه زندگی برای درمان فشار خون بالا

در کنار استفاده از داروها رعایت نکاتی سبب ایجاد بهبودی سریع تر و کنترل فشار خون شما خواهد شد. از جمله:

# داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر ( رژیم غذایی برای توقف پرفشاری خون، یا DASH)
# ورزش منظم
# ترک سیگار
# محدود کردن مقدار الکل مصرفی
# حفظ وزن سالم و یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

قرص سینومیکس و لوزامیکس اچ

سینومیکس در واقع همان ترکیبی از والزارتان به اضافه ی آملودیپین می باشد که دو داروی خوب برای فشار خون مقاوم می باشد. مدت اثر آن 24 است و مریض نیازی نیست چندتا قرص در روز بخورد. مخصوصا برای بیمارانی که فراموش می کنند قرصشونو بخورن خیلی مناسب می باشد. تنها عارضه ی آن ورم اندام تهتانی می باشد؛ بنایراین اگر عصر ها مصرف کنید ممکن است بهتر باشد و این میزان تورم کاهش پیدا کند و کاری که انجام میدیم این است که معمولا از یک داروی ادرار آور در صبح ها استفاده می کنیم.

تفاوت کاپتوپریل و لوزارتان

داروی لوزامیکس اچ ترکیبی از لوزارتان به علاوه ی یک داروی ادرار آور و یک داروی اسیمتور هست و برای افرادی که فشار خون در حد متوسط دارند استفاده می شود. چون 2 دارو با هم هست و در یک نوبت مصرف می شود به بیمار کمک می کند که راحت تر مصرف کند. افرادی که اسید اوریک بالا دارند و بیمارای کلیوی یا بیمارانی که دچار سنگ کلیه هستند بهتر است از این دارو استفاده نکنند.

قرص اکسفورج

یک قرص ترکیبی از داروی والسارتان و آملودیپین است و به کاهش فشار خون کمک می کند. این دارو نیازمند نسخه بوده و در هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

قرص اکسفورج - داروی فشارخون

این قرص حاوی 5 یا 10 میلیگرم آملودیپین  و 80 یا 160 یا 320 میلیگرم والسارتان است. به همین علت این قرص را در ترکیب های مختلف 5/80 یا 5/160 یا 10/160 و یا 10/320 در بازار میبینیم.

فشار خون مقاوم : زمانی است که کنترل فشار خون دشوار باشد.

اگر فشار خونتان با وجود مصرف حداقل سه نوع از قرص های فشار خون ( که یکی از آنها معمولا باید یک دیورتیک باشد ) سرسختانه بالا باقی بماند، ممکن است که به فشار خون مقاوم دچار باشید. افرادی که فشار خون بالای خود را کنترل می کنند و در حال مصرف چهار نوع داروی مختلف هم زمان هستند، مستعد فشار خون مقاوم می باشند.

علت ایجاد فشار خون بالا پس از یک مشکل دیگر به طور کلی باید بررسی شود. فشار خون مقاوم به این معنا نیست فشار خونتان هرگز کمتر نخواهد شد. در واقع، اگر شما و پزشکتان بتوانید آنچه باعث فشار خون مزمن شما شده است را پیدا کنید، می توانید درمان موثر تری را شروع کنید.

پزشکتان و یا متخصص فشار خون می توانند داروها و دوز آنها و موثر بودن آنها را ارزیابی کنند. اضافه کردن یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) اغلب به کنترل فشار خون مقاوم منجر می شود .دانشمندان در حال مطالعه بر روی برخی از درمان های تجربی مانند کاتتر مبتنی بر فرسایش بسامد رادیویی هستند که باعث تحریک اعصاب سمپاتیک کلیه و بارورسپتورها سینوس کاروتید می شوند.

برخی از داروها، غذاها یا مکمل ها می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند و یا جلوی اثر داروهای فشار خونتان را بگیرند. با پزشکتان صادقانه در مورد تمام داروها و یا مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید.

اگر شما داروهای فشار خونتان را به موقع و طبق دستور پزشک استفاده نمی کنید، ممکن است باعث بالاتر رفتن فشار خونتان شوید. هرگز درمان خود را با استفاده از قرص های فشار خون بدون دستور پزشک تغییر ندهید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

This entry is available for Kurdish Arabic English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Esi سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  خانم دکتر عزیز و دلسوز سلام
  امیدوارم همیشه سالم و پایدار باشید
  مردی ۴۰ ساله با قد ۱۸۰ و وزن ۸۰ک هستم، تقریبا هفته ای ۳ روز ۳۰ دقیقه ورزش میکنم، روزانه حداکثر ۲ نخ سیگار مصرف میکنم.
  فشار خونم معمولا ۱۴۰ روی ۹۵ هست، تا جایی که اطلاع دارم چند سالی هست که فشارم در همین حول و حوش هست.
  نیازی هست دارو مصرف کنم؟
  اگر پاسخ مثبته، چه دارویی؟
  ممنون از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   فشار مینیممتون بالا (95) میباشد 

   میتونین  برای شروع نصف قرص آمیاودیپین 5 مصرف کنین ببینیم فشاراتون به چه صورتی میشود

 • تصویر کاربر شراره شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما ، وقت بخیر ، من از شروع کرونا با فشار بالا 20 روی 9 به بیمارستان مراجعه کردم و قرص لوزارتان و متورال تجویز کردن ، روز بعد به متخصص ، بعداز سونوی کلیه و ادار 24 ساعته مشخص شد که مشکل خاصی نداشتم ولی همچنان فقط شبها دچار فشار بالا میشدم الان بعد از چند ماه فشارم کنترل شده ، در حال حاضر دچار خشکی لب و پوسته پوسته شدن مثل حالت سرما زدگی دارم ،با ویتامین A یاوازلین هم بر طرف نمیشه ممکنه از عوارض قرص باشه ؟در ضمن روپیکسون هم شبی یک عدد میخورم. ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   چند سالتونه ؟ چربی خون یا دیابت دارین؟

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام
  من قرص لوزامیکس ۵۰ روزی یک نصفه خوردم‌فشارم آمد پایین ولی لرز زیاد به بهم دست میده مثل حالت پانیک آزمایش کرونا هم منفی بود
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   لوزارتان 50 نصف صبح نصف شب 

   ببینین حالتون و فشارتون اگر خوبه جایگزین کنین

 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی سلامتی از ته قلبم، واقعا کارتون قابل ستایشه خدا خیرتون بده
  بنده حدود 10 کیلو اضافه وزن دارم و 3 سالی هم میشه که متوجه شدم کبد چرب گرید 2 دارم
  فشار خونم معمولا 15 یا 16 روی 10 11 هستش خانم دکتر به شدت از دارو واهمه دارم میترسم با این سنم از الان وابسته دارو بشم لطفا کمکم کنید راهنماییم کنیدچه دارویی برا فشار خون مصرف کنم که عوارض نداشته باشه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   سعی کنین کنار بیاین با توجه به فشار و اضافه وضنتون میتونه کمک کننده باشه و از عوارض در آینده جلوگیری کند

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با تشکر ازایجاد سایت بسیار مفیدتان . من 56 سال دارم با وزن 89 وقد 173 هفته ای یکبار برنامه منظم ورزشی دارم. هفته ای 3 روز در منطقه ای ییلاقی با ارتفاع بیش از 2200 متر وبقیه هفته را در منطقه ای ساحلی سپری می کنم فشار خونم معمولا در ییلاق بین 13.5 تا 14.5 و در پایین دست بین 13-14 است . ایا توصیه شما مصرف قرص فشار است. ضمنا پری دیابتیک نیز هستم وگاها درد در قفسه سینه احساس می کنم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سام با توجه به پره دیابت بودن بله میتونین شروع کنین با دور خیلی پایین مثلبا لوزارتان 25 نصف صبح نصف شب

   ولی فشار 13.5 روی 8.5 برای شما قابل قبول است

 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام !مردی 45ساله هستم با فشار خون 140روی90 با مشکل سنگ کلیه اسید اوریکی بهنرین دارو برای کنترل فشارخونم چیه ممنون از راهنماییتون!
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   فشارتون روی مرز میباشد میتونین لوزارتان 25 روزانه مصرف کنین

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر روزتون هم مبارک

  من مدت چهارماه هستش که به فشار خون بالا مبتلا شدم از شدت 19 روی 10 ماکسیموم و بمحض مطلع شدن به پزشک متخصص قلب مراجعه کردم لوزارتان h 50 هر 12 ساعت نصف قرص و بیزوپرولول دونیم میل صبح و شب
  اوایل یخورده کنترل میشدم ماه اول استفاده اما بخاطر مصرف نامنظم فشارخونم پایین نمیاد گاهی اوقات حتی با مصرف منظم داروها دوماه هستش که دردهای وحشتناکی میاد سراغم در قسمت روی قفسه سینه قلبم
  اما اون هفته حس کردم سرماخودگی دارم و دقت کردم افت فشار پیدا میکنم با مصرف داروهام ،، قطعشون کردم و نه دیگه دردی داشتم در اون قسمت ذکر شده و هم فشارم نرمال شده بود روی 14 و 9 نیم
  اما این موضوع فقط یک هفته پایدار بود انگار بعداز خوب شدن سرماخوردگیم فشار خون و دردم برگشتن ب حالت اول

  البته ناگفته نماند وزن بنده 145 قدم 189
  اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید سپاسگزارتون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   توصیه اول بنده به شما تحت نظر بودن زیر نظر یک پزشک مشخص قلب میباشد و تغییر پزشک و قشطع و وصل شدن مصرف دارو در درجه اول به ضرر شما و در مرحله بعدی باعث سردرگمی پزشک معالجتون میشود 

   در هر صورت بنده برای شما اکو قلبی و هولتر فشار 24 ساعته توصیه میکنم

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر ، عذر میخوام خانم دکتر مادر من 56سالشونه و یک سال پیش فشار خونش بالا رفت و یک روز بیمارستان بودن ، بهتر که شدن تا امسال هیچ قرصی رو مصرف نکردن تا تقریبا یک ماه پیش باز فشارشون رفت روی 18و همزمان با این مشکل گوش میانی هم ملتهب شده بود و به شدت احساس سبکی سر ، سر گیجه و عدم تعادل داشت ، بعد از مراجعه به بیمارستان و بهبود فشار خون بردیمش متخصص گوش و حلق که قرص ویتامین ب یک و قرص بتاهیستین 8میلی دادن و متخصص قلب که قرص لوزارتان 25میل رو تجویز کردن که 12ساعت یک بار مصرف میکنند ، الان با وجود گذشت یک ماه فشار خون معمولا 13یا 14هست و همچنان مامانم میگه از درون بدنم می لرزه یعنی احساس سبکی سر هم داره دیروز هم مجدد فشارش روی 16رفت و لرز داشت به نظرتون این احساس لرزش به دلیل دوز قرص هایی هست که مصرف میکنه ؟ و چرا درست نمیشه ؟ مجدد هم پیش پزشک قلب رفتیم که گفتن با توجه به وضعیت مادرم قرص لوزارتان رو نصف صبح و نصف شب مصرف کنند و در کنارش هر روز بعد صبحانه قرص تریامترن اچ بخورن اما مامانم چون حالش بد شد جرات نکردیم قرص جدید رو بهش بدیم ، ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   التهاب گوش میانی با سرگیچه ارتباط ندارد ر درجه اول اگر از گوش داخلی باشد قرص بتا هیستین میتواند کمکشون کند و همچنین یکی از علایم اقزایش فشار خون همان سرگیجه میباشد 

   توصیه بنده به شما مراجعه جهت بررسی و هولتر فشار 24 ساعته میباشد تا داروی مناسب برای ایشون تجویز کنیم فعلا لوزارتان 25 1 عدد صبح 1 عدد شب مثل قبل بخورن که حداقل دارو برای فرد فشار خونی است و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر ایرج سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشین خدمت خانم دکتر . ببخشین خانم دکتر پزشک معالج بنده سال 97 انژگرافی کرده متاسفانه نه ماه هست از سوئیس برنگشته از طرفی قرص من لیزینوپریل 5 بود که در حال حاضر در بازار نیست به نظر شما قرص جایگزین کدوم بهتره و خودم 42 سال سن دارم .سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   میتونین از قرص انالاپریل 10 بسته به فشارتون 1 عدد یا نصف قرص مصرق کنین

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام و با نثار عشق به شما پزشک مهربان ودلسوز،من ۴۹ساله با فشار خون بالا که ۱۵ سال دارو مصرف میکنم و لز ۳ سال قبل بدستور پزشک تهران اکسفورج ۱۰_۱۶۰ و کونکور ۵ بعداظهر مصرف میکنم و فشار با ۱۲_۸و یا کمتر تنظیم شده ولی مشکل من نبض زیر ۵۵ که بیحال و کسلم میکنه ومتاسفانه چون چابهارم و متخصص خوب نیست امکان تردد هم به مراکز درمانی و پزشک خوب ندارم،ورزش میکنم تغذیه مناسب با وزن ۸۵ ک و البته استرس شدید کاری و تنهایی. ممنون میشم راهنمایی کنیدشنیدم نبض زیر ۶۰ خطرناکه.آزمایشات یکماه قبل خوب،فاقد دیابت و کلسترول بالا...
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام 

   مرسی از کلام زیباتون 

   از قرص متورال 50 نصف بعد از ظهر به جای کنکور استفاده کنین ببینید ضربان ها و فشار و حال عمومیتون چگونه میشود

درحال دریافت اطلاعات