انواع داروی چربی خون که تجویز می شود

0

تغییر سبک زندگی مانند بهبود رژیم غذایی و ورزش بیشتر در برخى افراد ممکن است سطح کلسترول ناسالم یا چربی خون را کاهش دهد یا درمان کند. اما در برخى افراد با کلسترول و چربی بالا، ممکن است داروی چربی خون نيز مورد نیاز باشد.

براى داشتن برنامه ى درمانى مناسب با پزشک خود مشورت كنيد. اگر برايتان دارو مورد نیاز است، حتما تمام داروها را طبق تجویز پزشک مصرف نمایید. براى سلامتى خود بهتر است این داروها را مداوم مصرف كنيد.


تذکر: در این مقاله سعی شده فقط اسم و موارد کاربرد داروهای چربی خون آورده شود و هیچگونه تجویزی انجام نمیشود. تجویز باید زیر نظر پزشک و مختص فرد مورد نظر انجام شود.

انواع داروی چربی خون ( کاهش کلسترول بد)

از داروهای مختلفی برای کاهش سطح کلسترول خون استفاده می شود.

معمولا برای اکثر بیماران استاتين ها توصیه می شود. استاتین ها تنها دسته دارویی کاهنده کلسترول می باشند که به طور مستقیم خطر ابتلا به حمله یا سکته قلبی را كاهش می دهند.

1- استاتین ها

این دسته از داروها كه به عنوان مهار کننده های HMG CoA ردوکتاز نيز شناخته می شوند، در کبد از تشکیل کلسترول جلوگیری مى کنند.

این كار باعث کاهش کلسترول در خون می شود. استاتین ها در کاهش LDL (كلسترول بد) موثر هستند. همچنین باعث کاهش تری گلیسیرید (چربی خون) و افزایش HDL (کلسترول خوب ) می شوند.

قبل از شروع مصرف استاتین، با پزشک خود درباره عوارض احتمالی آن ها صحبت کنید. اکثر عوارض جانبی آن ها خفيف است و بدنتان توانايي كنترل آن ها را دارد.

مشکلات عضلانی و ناهنجاری های کبدی نادر است، اما ممکن است پزشكتان انجام منظم آزمایش های کبدی را درخواست كند. افرادی که باردار و یا مبتلا به بیماری کبدی فعال یا مزمن هستند، نباید استاتین مصرف کنند.

اگر استاتین ها به اندازه کافی به شما کمک نمی کنند و یا عوارض جانبی ایجاد می کنند، پزشک ممکن است داروهای ديگری را توصیه کند.

افرادى كه در گروه هاى زير می باشند بهتر است قبل از استفاده از استاتین در مورد خطرات و مزایای استفاده از استاتین با پزشک خود مشورت کنند:

 • افراد بزرگسال با سابقه بیماری قلبی عروقی، از جمله سکته ناشی از آترواسکلروز
 • افرادى که سطح LDL-C آن ها بیش از ١٩٠ ميلى گرم در دسی ليتر باشد.
 • افراد بزرگسال ٤٠ تا ٧٥ ساله مبتلا به دیابت
 • افراد بزرگسال ٤٠ تا ٧٥ ساله كه سطح LDL-C آن ها بين ٧٠ تا ١٨٩ ميلی گرم در دسی ليتر باشد و ٥ تا ١٩.٩ درصد افرادى كه خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی پيشرونده ناشى از آترواسکلروز با ريسك فاكتور ( عوامل خطر ) در ١٠ سال آينده دارند.
 • افراد بزرگسال ٤٠ تا ٧٥ ساله كه سطح LDL-C آن ها بين ٧٠ تا ١٨٩ ميلی گرم در دسی لیتر باشد و ٢٠ درصد افرادی كه خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی پيشرونده ناشى از آترواسکلروز بدون عوامل خطر در ١٠ سال آينده دارند.

بهتر است با پزشك خود در مورد خطرات ١٠ ساله ابتلا به بيماري هاى قلبی صحبت کنید. پزشكتان عوامل خطر و بهترین روش درمان را ارزیابی خواهد کرد.

چربی hdl

برخی افراد که در این دسته قرار نمی گیرند ممکن است از درمان با استاتین ها سود ببرند.

استاتین های موجود عبارتند از:

 • آتورواستاتین
 • فلوواستاتين
 • لواستاتین
 • پراواستاتین
 • روزوواستاتین
 • کلسیم
 • سیمواستاتین

استاتین ها در داروهای ترکیبی نيز يافت مي شوند که عبارت است از:

 • ادویكور ( لواستاتين + نیاسین )
 • كادوت ( آتورواستاتین + آملودیپین )
 • ويتورين ( سیمواستاتین + ازيتيماب )

2-. مهارکننده های PCSK9

مهارکننده های PCSK9 به يک پروتئین در کبد متصل شده و آن را غیر فعال می كنند تا LDL را کاهش دهند. می توان اين داروها را همراه با استاتین ها تجويز كرد. نام برخى از اين دارو ها عبارتند از:  آلیروكوماب و اوولوكوماب

3- مهار کننده های انتخابی جذب کلسترول

این دسته ى نسبتا جدید از داروهای کاهنده کلسترول، جلوى جذب کلسترول در روده را مى گيرد.  مهار کننده هاى انتخابی جذب کلسترول، در کاهش LDL موثر مى باشند. همچنین ممکن است اثراتى بر کاهش تری گلیسیرید (چربی خون) و افزایش HDL داشته باشند.

اولین دارو از این دسته، ازيتيماب است كه در سال ٢٠٠٢ برای درمان کلسترول بالا و برخی از اختلالات لیپیدی ارثی مورد تایید قرار گرفت.

4- رزین ها

این دسته از داروهای کاهنده ى LDL، كه به عنوان داروهای متصل شونده به اسید هاى صفراوى نيز شناخته مى شوند؛ در روده باعث افزایش دفع کلسترول مى شوند.

بدن شما از کلسترول برای ساختن صفرا ( اسید مورد استفاده در فرایند گوارشی ) استفاده می کند. این داروها به صفرا متصل می شوند؛ بنابراین نمی توانند در طول فرآيند هضم مصرف شوند.

کبد با ساختن بيشتر صفرا پاسخ آن را می دهد. كبد براى ساخت صفراى بيشتر، كلسترول بيشترى مصرف مى كند؛ به این معنا که کلسترول کمترى وارد جریان خون می شود.

رزین های موجود عبارتند از:

 • کولستیارامین
 • کولستیپول
 • كولسولام

چربی خون

5- فیبرات ها (مشتقات فیبریک اسيد )

فیبرات ها باعث کاهش تری گلیسیرید و در برخی موارد افزایش سطح HDL می شوند. اما این داروها در کاهش LDL موثر نیستند.

فیبرات هاى موجود عبارتند از :

 • جموفيبروزيل
 • فنوفیبرات
 • کلوفیبرات

6- نیاسین (نیکوتینیک اسيد)

یکی از انواع داروی چربی خون نیاسین است. این دارو بر روی تولید چربی خون در کبد تاثير مى گذارد .

عوارض جانبی نیاسین ممکن است شامل استفراغ، خارش و ناراحتی معده باشد. عملکردهای کبدى شما بايد دقیقا تحت نظر باشند چرا كه نیاسین می تواند باعث مسمومیت شود.

صورتهای بدون نسخه نیاسین معمولا عوارض جانبی بیشتری دارند، به خصوص در دوزهای بالاتر. نیاسین در بیماران دیابتی بايد با احتیاط مصرف شود؛ زیرا می تواند سطح قند خون را افزایش دهد.

فرم تجویزى نياسين به عنوان یک مکمل غذایی موجود است. نیاسین مکمل غذایی نباید به عنوان یک جایگزین برای نیاسین تجویزى استفاده شود؛ چرا كه عوارض جانبی بالقوه جدی ايجاد مى كند.

مکمل های غذایی نیاسین توسط اداره غذا و دارو تنظیم نمی شود و ممکن است حاوی مقادیر بسیار متنوعی از نیاسین باشد. مقدار نیاسین ممکن است در برندهاى تجارى گوناگون متفاوت باشد. قبل از شروع هرگونه درمان با نیاسین، با پزشک خود مشورت کنید.

نیاسین

7- اتیل استرهای اسید چرب امگا سه

این داروها از روغن ماهی هایی که از نظر شیمیایی تغییر یافته و تمیز شده اند، مشتق مى شوند. اين داروها همراه با تغییرات غذایی برای کمک به كاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا (بیش از ٥٠٠ میلی گرم در دسی لیتر) مورد استفاده قرار مى گيرند.

اين داروها ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. همچنین ممکن است با سایر داروها، داروهای گیاهی و مکمل های غذایی تداخل داشته باشند.

ممكن است در افراد مبتلا به آلرژی یا حساسیت به ماهی، صدف و یا هر دو  واکنش شدیدی به این داروها ايجاد شود. بايد در مورد اين افراد همانند افرادی که حساسيت به اجزای دارويی خاصى دارند نيز، احتياط كرد.

اتیل استرهای اسيد چرب امگا سه در دسترس شامل موارد زیر است:

 • لووازا
 • واسكپا
 • امگا سه دريايي مشتق شده از اسیدهای چرب غیر اشباع

اين داروها که معمولا به عنوان روغن ماهی امگا سه یا اسیدهای چرب امگا سه شناخته می شوند، در دوزهای بالا برای کاهش میزان تري گلیسیرید بالاى خون استفاده می شوند.

اين دارو ها کمک می کنند تا ترشح  تری گلیسرید كم شود و دفع آن تسهیل يابد. مقدار مورد نياز اين اسيد چرب براى كاهش تری گلیسیرید (٢ الى ٤ گرم) را به تنهايی از رژيم غذايی نمى توان تامين كرد؛ بنابراین ممکن است نیاز به کپسول های مکمل باشد.

از این مکمل ها فقط تحت نظر پزشک استفاده کنید، زیرا دوزهای بالاى آن ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند كه می تواند شامل افزایش خونریزی، سکته مغزی و کاهش قند خون در افراد دیابتی باشد.

تداخلات منفی با داروهای دیگر، داروهای گیاهی و مکمل های غذایی نیز ممکن است ايجاد شود. افراد مبتلا به آلرژی به ماهی، صدف و یا هر دو ممکن است واکنش شدیدی نسبت به این مکمل ها نشان دهند.

تذکر: در این مقاله سعی شده فقط اسم و موارد کاربرد داروی چربی خون آورده شود و هیچگونه تجویزی انجام نمیشود. تجویز باید زیر نظر پزشک و مخصوص فرد مورد نظر انجام شود.

 

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشار خون

این مطلب در دسترس است برای English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده دارای مشکل آریتمی قلبی می باشم
  قبلا تریگلسرید داشتم ولی در آزمایش آخر میزان آن 1600 شده است که خیلی نگران می باشم میزان کلسترول نرمال 180 بوده
  قند خون کمی بالاتر از نرمال می باشد ،در ضمن اضافه وزن نیز به میزان 30 کیلو گرم دارم
  در حال حاضر جم فیبروزیل مصرف میکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید در خصوص تریگلسیرید و آریتمی قلبی داروی بهتری پیشنهاد می دهید
  1. تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 5 روز پیش)
   بشس
  2. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۵ مهر ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام باید تشریف بیارین ببینیم آریتمی شما از چه توعی میباشد داروی چربی خوب است آترووستاتین 40 هم اضافه شود و آسپیرین 80 روزی 1 عدد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۴۶یال سن دارم قدم ۱۸۱ وزنم۷۴کیلو دوسه ماهه قند ناشتام بین ۱۱۵تا۱۲۵کلسترول ۲۱۰وتلیگرسبدخومم رو۱۸۰ لطف بفرماید چه داروی برا کلسترول و چربی خونم وقند مصرف کنم روزی۱ساعت ونیم هم پیاده روی میکنم .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام 

   میتونین از داروی آترووستاتین برای چربی خونتون استفاده کنین 

   میزان ورزشتون بیشتر کنین ولی اگر قند ناشتاتون زیر 30 نیومد از متفورمین 500 استفاده کنین 

 • تصویر کاربر یاس چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مادرم ۵۷ ساله با وزن ۶۸ کیلو اکو و تست ورزش دادن نرمال بوده ایت.در آزمایش خون کلسترول ۲۱۵ و ldl 139 بوده است تریگلیسیرید ۹۹ بوده است .در حال حاضر رزواستاتین ۲۰ شبی یک عدد...متورال ۵۰ نصف نصف شب..لوزار برای فشار نصف صبح نصف شب میخورند .بخاطر مصرف قرص رزواستاتین درد عضله از ران به پیین دارند دطفا راهنمایی بفرمایید.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام

   حتما قطع کنن 

   بیشتر رژیم غدایی رعایت کنن و فعالیت فیزیکی داشته باشن 

   اگر جدیدا آزمایش ندادن آزمایش بدن اگر باز بالا بود براشون داروی جایگزین باید شروع شود

 • تصویر کاربر شکوفه یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  خانمی ۳۱ ساله هستم چندین دوره آزمایش دادم البته دارویی مصرف نکردم hdl پایین دارم(۳۸)ولی تریگلیسرید و ldl و کلسترول نرمال دارم جدیدا آزمایشم hba1cمقدار ۶ بوده و eag۱۲۳لطفا راهنمایی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   نگران نباشین از امگا 3 و روغن زیتون بیشت استفاده کنین و همچنین حتما مراقب وضعیت قند خونتون باشین که لازمه آن رژیم مناسب و ورزش میباشد 

 • تصویر کاربر فرزاد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آزمایش اخیر من تری گلیسیرید 659 رو نشون میده و مشکل همیشگی من کلسترول و تری گلیسیرید بالا هست . دارو هم مصرف کردم و غذای چرب خاصی هم نمیخورم ، هر چی تو منزل بقیه میخورن من هم در وعده های غذایی دارم ولی مشکلم پابرجاست و این اواخر در راه رفتن و تنفس مشکل پیدا کردم و فشار خونم هم هر از گاهی بالا میره
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام 

   شما حتما باید بررسی از نظر قلبی بشین تست ورزش یا اسکن 

   و در کنار آن داروی با دوز بالای ضد چربی مصرف کنین و فشارتونم کنترل شود 

    

 • تصویر کاربر عبدالکریم شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۳۴ سالم هست چربی خون TG ۳۲۹ هست
  و کلسترول ۲۵۷ میخوام بدونم باید قرص مصرف کنم یا اینکه میتونم با رژیم غذایی پایین بیارم
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   ختما قرص های مثل استاتین ها و فنوفیبرات مصرف کنین

 • تصویر کاربر حسام شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دروود بر شما،لطفا با توجه به نتایج ازمایشات راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   چربی خونتون بسیار بالاست باید دارو مصرف کنین ولی شرح حال و سنتونو بفرمایین با خدمتتون بگم چیکار کنین

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر طبق آزمایش انجام شده کلسترول 360بودالانم چندوقتیه روی پلک پایین چشمم دونه دونه شده روی قرنیه چشمم نیز چیزی شبیه لکه چربی دروسط چشمم وجود دارد.دکترم رفتم فایده نداشت.لطف کنید نظرتون روبفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام بله میتونه از کلسترولتون بالا باشد باید داروی هایی مثل آتروستاتین یا روزوستاتین مصرف کنین

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۴ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با 58سال سن دارم هردوزانویم پروتز گذاشتم امکان ورزش هابرام مقدور نمی باشد وزنم بین 85تا90میباشد دیابت دارم قرص گلو کوفاژ استفاده میکنم
  سابقه چربی هم دارم بعضی مواقع که غذا میخورم حالم بهم میخورد وکالت استفراغ یمن دست میدهد لیمو که میخورم حالم بهتر میشوم
  لطفاً راهنمایی بفرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی شنبه ۴ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   باید رژیم های تغدیه مناسب داشته باشین ورزش های شکم و آنهایی که پاتونو درگیر نمیکنه خداقل انجام بدین و حتما تحت نظر پزشک غدد برای دیابتتون باشین

 • تصویر کاربر مختاری دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم دکتر سلام
  احتراماٌ با توجه تصویر آزمایشهایی که خدمتتان ارسال کردم پزشک مربوطه فقط قرص روپیکسون 20 برایم تجویز کرد که بلافاصله بعد از مصرف درد شدید در قسمت کتف و بازوی سمت راست و همچنین مچ دستم احساس کردم که مجبور شدم پیش دکتر مغز واعصاب نیز بروم و ایشان نیز برایم یک سری قرص تجویز کردند که هیچ فایده ای نداشت ، به صورت اتفاقی بروشور قرص روپیکسون را مطالعه کردم و دیدم یکی از عوارض های قرص دردهای عضلانی است که بلافاصله مصرف قرض را متوقف کردم و بعد از حدود دوهفته درد هایی که عرض کردم خوب شد ، سئوالم این است که با توجه به آزمایش ارسالی و بالا بودن کلسترول و .. و همچنین کبد چرب گرید دو چه دارویی را باید جایگزین کنم و در کل دستور شما چیست؟ ضمناً بنده 47 سال دارم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر فریبا هندسی دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   بله متاسفاته دارو های کاهنده فشار عوارض زیادی ایجاد میکنند با توجه به عارضه ایجاد شده از دسته دیگر داروی مثل ازتیمایب 10 روزانه استفاده کنین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر