دکتر فریبا هندسی
1396/03/21

عوارض قرص فشار خون در مردان و زنان

درمان فشار خون بالا و رضایت از رابطه جنسی می تواند با یکدیگر مرتبط باشد. فشار خون بالا اغلب هیچ علامت یا نشانه ای ندارد . اما تاثیر آن بر زندگی جنسی شما ممکن است آشکار باشد.


فعالیت جنسی مانند سکته قلبی تهدید شدیدی برای سلامتی فرد محسوب نمی شود؛ با این حال فشار خون بالا می تواند بر روی رضایت کلی از رابطه جنسی تاثیر بگذارد.

ارتباط بین فشار خون بالا و مشکلات جنسی در مردان به اثبات رسیده است . هنوز ثابت نشده در زنانی که رضایت جنسیشان کاهش یافته است، فشار خون بالا مقصر است یا خیر؟

چالش فشار خون بالا برای مردان

با گذشت زمان، فشار خون بالا به پوشش عروق خونی آسیب می رساند و باعث سخت و باریک شدن شریان ها می شود (تصلب شرایین)، و در نهایت جریان خون را محدود می کند. به این معنی که خون کمتری به آلت تناسلی می رسد.

در برخی مردان، کاهش این جریان و حفظ نعوظ در این شرایط دشوار می شود (اغلب به عنوان اختلال در نعوظ شناخته می شود) که نسبتا مشکل شایعی است.

فشار خون بالا همچنین می تواند با انزال مردان در ارتباط باشد و میل جنسی را کاهش دهد. گاهی اوقات داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند، دارای اثرات مشابهی هستند. حتی کمی اختلال در نعوظ نیز می تواند سبب اضطراب شود. حتی ترس از این که دوباره اتفاق خواهد افتاد باعث می شود مردها از رابطه ی جنسی اجتناب کنند.

مردها باید هر گونه نگرانی خود را با پزشکشان در میان بگذارند.

چالش رابطه جنسی برای زنان

اثر فشار خون بالا بر روی مشکلات جنسی در زنان به خوبی شناخته نشده است. اما این امکان وجود دارد که فشار خون بالا بر روی زندگی جنسی یک زن تاثیر بگذارد.

مطلب مرتبط: فشار خون بالا در حاملگی

فشار خون بالا می تواند جریان خون به واژن را کاهش دهد که در برخی زنان، منجر به کاهش میل جنسی و یا انگیختگی، خشکی واژن، یا اشکال در رسیدن به اوج لذت جنسی می شود.

مانند مردان، زنان نیز می توانند اضطراب و مسائل جنسی را با توجه به اختلال عملکرد جنسیشان تجربه کنند. خانم هایی که این مشکلات را تجربه می کنند باید حتما با پزشکشان صحبت کنند.

فشار خون بالا و ناتوانی جنسی

 

عوارض قرص فشار خون در مردان

داروهای فشار خون که می توانند اختلالات عملکرد جنسی به عنوان عوارض جانبی ایجاد کنند عبارتند از:

1- قرص ادرار آور (دیورتیک)دیورتیک ها

می تواند جریان خون قوی به آلت تناسلی مرد را کاهش دهند و باعث دشواری در رسیدن به نعوظ شوند. همچنین می توانند باعث کاهش روی (زینک) شوند که لازمه ی تستوسترون هورمون جنسی مردانه است.

2- مسدود کننده های بتا (بتا بلاکر ها)

این داروها، مخصوصا مسدود کننده های بتا ی قدیمی تر مانند پروپرانولول (ایندرال ، این پران ایکس ال) با اختلال عملکرد جنسی در ارتباط هستند.

مطلب مرتبط: قرص فشار خون

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی از مصرف این داروها، از جمله مشکلات جنسی، داروها را دقیقا با توجه به تجویز پزشک مصرف کنید. اگر باز هم عوارض جانبی داشتید ، با پزشک خود در مورد داروهای دیگری که ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشند مشورت کنید.

برخی داروها عوارض جانبی کمتری دارند. اگر عوارض جانبی جنسی همچنان باقی بماند، از پزشک خود دارو های دیگری را درخواست کنید. برخی از داروهای فشار خون از جمله: مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین، مسدود کننده های کانال کلسیم و مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین II  کمتر باعث عوارض جانبی جنسی می شوند.

عوارض قرص فشار خون در مردان

گاهی اوقات ترکیب خاصی از داروها و یا مکمل ها منجر به مشکلات جنسی می شوند. بنابراین حتما در صورت مصرف دارو و یا حتی مکمل های گیاهی و داروهای بدون نسخه به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر پزشکتان صلاح دید، می توانید مصرف داروهای فشار خونتان را به طور موقت برای آزمایش قطع کنید تا ببینید آیا زندگی جنسیتان بهبود می یابد یا خیر؟ برای اینکه مطمئن شوید فشار خونتان در یک محدوده ی امن باقی خواهد ماند، ممکن است نیاز به گرفتن مکرر فشار خون باشد. می توان این کار را با یک دستگاه کنترل فشار خون در منزل به راحتی انجام داد.

والزومیکس و نعوظ

دارو هایی تحت عنوان مسدود کننده های کانال کلسیم وجود دارند که آمیلودیپین، دیلتیازم یا وراپامیل از نمونه های آن ها به شمار می روند. این دسته دارویی به ندرت سبب اختلال نعوظ می شوند با این حال، برخی دارو های این گروه نسبت به دارو های دیگر، کمتر سبب ایجاد اختلال نعوظ می شوند. پزشک این موارد را برای بیمار توضیح داده و بهترین نوع را برای او تجویز خواهد کرد.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون