استفاده از دستگاه فشار خون در خانه

کنترل فشار خون در خانه بخش مهمی از مدیریت فشار خون بالا است. انجمن قلب آمریکا (AHA) و دیگر سازمان ها توصیه می کنند هر کسی که فشار خون بالا دارد، در خانه فشار خون خود را با دستگاه فشار خون اندازه بگیرید.


استفاده از دستگاه فشار خون در خانه می تواند کمک‌ کند تا مطمئن شوید که داروهای درمان فشار خونتان اثرگذار بوده است یا خیر؟ و به شما و پزشکتان در مورد عوارض بالقوه ی آن هشدار می دهد.

مدل های مختلفی از دستگاه  اندازه گیری فشار خون به طور گسترده و بدون نسخه در دسترس هستند، بنابراین کنترل فشار خون در خانه گام آسانی در جهت بهبود وضعیتتان است.

قبل از شروع هر کار این مهم است که مطمئن شوید روش کار کردن درست مانیتورینگ فشار خون در منزل را خوب بلد هستید.

چرا من به کنترل فشار خون در خانه نیاز دارم؟

کنترل فشار خون در خانه به تشخیص زود هنگام علایم خطر فشار خون کمک می کند‌. نظارت بر فشار خون در خانه به ویژه د

ر مواردی مهم است که شما کمی فشار خون بالا (مرحله ی قبل از فشار خون) دارید و یا وضعیت های دیگری مانند دیابت یا مشکلات کلیوی دارید که می توانند به فشار خون بالا کمک کنند.

تنها راه دانستن اینکه آیا تغییر در شیوه ی زندگی و یا داروهای مصرفی موثر بوده است یا خیر، بررسی فشار خون به طور منظم است. استفاده از دستگاه فشار خون در خانه می تواند به شما و پزشکتان در تصمیم گیری در مورد درمان، تنظیم دوز دارو و یا تغییر دارو کمک کند.

مزایای نظارت خانگی فشار خون

نظارت خانگی فشار خون می تواند به شما یک حس مثبت بدهد که در برابر سلامت خود مسئول هستید. همچنین ممکن است انگیزه ی بیشتری برای کنترل فشار خون خود با یک رژیم غذایی بهبود یافته، فعالیت بدنی و استفاده از داروهای مناسب پیدا کنید.

با کنترل فشار خون در منزل به کمک دستگاه اندازه گیری فشار خون ،هزینه های مراقبت های بهداشتی خود را کاهش می دهید. نظارت خانگی فشار خون می تواند تعداد مراجعاتتان به پزشک یا کلینیک را کاهش دهد. بررسی کنید که آیا فشار خون اندازه گیری شده با فشار خونی که در مطب دکتر اندازه گیری می شود، تفاوت دارد یا خیر؟

علت تفاوت فشار خون در مطب و خانه

زمانی که اندازه گیری فشار خون در خانه بالاتر از در مطب پزشک می شود ممکن است به دلیل کاهش استرس در مطب پزشک یا خطا در اندازه گیری فشار خون در خانه ایجاد شده باشد.

در مقابل آن، فشار خون بالاتر در مطب دکتر نسبت به خانه اغلب فشار خون روپوش سفید نام دارد. به این معنی که استرس یا اضطراب از بودن در مطب پزشک باعث فشار خون بالاتر ازحد نرمال می شود.

چرا که در خانه احساس راحتی بیشتری دارید. برخی افراد به دلیل اضطراب مرتبط با دیدن یک پزشک، فشار خونشان در مطب پزشک بالا می رود.

داشتن فشار خون پایین تر

فشار خون اندازه گیری شده در مطب پزشک از مقداری که در خانه اندازه گیری می شود، کمتر است که فشار خون بالا ی نقاب دار نامیده می شود.

فشار خون بالا ی نقاب دار می تواند در یک محیط آرام مثلا در مطب پزشک که کمتر از خانه شلوغ تر است، رخ دهد که منجر به کاهش فشار خون در مطب پزشک می شود. به همین ترتیب، استفاده از الکل، کافئین و سیگار در خانه نیز می تواند فشار خون را افزایش دهد.

چک کردن دستگاه فشار خون با پزشک

مطمئن شوید که نظارت خانگی شما بر فشار خونتان درست است و از روش درست استفاده می کنید. اگر مطمئن نیستید، از پزشکتان بپرسید.

ممکن است از شما درخواست کند که دستگاه فشار خون در منزل را به مطب بیاورید. ممکن است فشار خونتان را در یک دست با دستگاه فشار خون خانگی اندازه گیری کرده باشید در حالی که پزشک، فشار خونتان را در بازوی دیگر با تجهیزات مطب اندازه بگیرد.

با این حال، برخی به طور مداوم اندازه گیری فشار خونشان در خارج مطب پزشک متفاوت می شود، حتی زمانی که فشار خون را به درستی و بارها و بارها اندازه گیری کرده باشند.

اگر فشار خونتان در منزل را دقیق و به طور مداوم اندازه گیری کرده باشید و از اندازه گیری در مطب بالاتر باشند ، به احتمال زیاد پزشکتان فشار خونتان را بر اساس مقدار بالاتر مدیریت خواهد کرد.

هر کسی نمی تواند فشار خون خود را در خانه کنترل کند. اگر ضربان قلبتان نامنظم باشد، کنترل بر فشار خون در خانه برای شما کارآمد نیست.

مطلب مرتبط: فشار خون معمولی

معرفی چند مدل دستگاه فشار خون در خانه

اکثر داروخانه ها، فروشگاه های پزشکی و برخی از وب سایت ها، دستگاه اندازه گیری فشار خون در منزل را می فروشند. بیشتر به خرید دستگاه اتوماتیک یا الکترونیکی توصیه می شود. در مورد انتخاب بهترین دستگاه فشار خون حتما با پزشکتان صحبت کنید.

مکانیزم عملکرد دستگاه فشار خون

دستگاه های فشار خون به طور کلی دارای بخش های اساسی یکسانی هستند:

کاف یا بازوبند دستگاه فشار خون که لایه داخلی کاف با هوا پر می شود و به بازو فشار وارد می کند. لایه ی بیرونی کاف دارای چسب است که در محل بسته شود.

با خالی کردن باد کاف، ضربان قلب و جریان خون به طور خودکار اندازه گیری می شوند که به دلیل تغییر حرکت خون در شریان می باشد. مانیتور های دیجیتالی که بر روی بازو بسته می شوند به طور کلی دقیق تر هستند.

اگر نمی توانید یک کاف متناسب با بزرگی بازوی خود پیدا کنید، می توانید از نوع اتصال به مچ استفاده کنید. اما دستگاه هایی که به انگشت وصل می شوند، کارآمد نیستند.

دستگاه های فشار خون عمومی

دستگاه فشار خون عمومی، مانند آن هایی که در داروخانه ها موجود هستند، ممکن است اطلاعات مفیدی در مورد فشار خون ارائه دهند؛ اما ممکن است یک سری محدودیت هم داشته باشند.

دقت این دستگاه ها به چند عامل مانند اندازه ی صحیح کاف و استفاده مناسب از دستگاه بستگی دارد. برای استفاده از دستگاه فشار خون عمومی بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب و عروق و فشارخون در تهران

کلینیک فشار خون

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 3 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
مقالات مرتبط
درباره دکتر
جستجو

آدرس و شماره تماس مطب

پرسش از دکتر