drhendesi021
1401/12/06

درمان غیر جراحی واریس【سال1402】❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان غیر جراحی واریس آشنا کنیم. رگ های واریسی به رنگ آبی تیره هستند و بیشتر در پشت ساق پا یا قسمت داخلی ران ظاهر می شوند. اما در عین حال، وریدهای واریسی می توانند در هر نقطه از پا ظاهر شوند. رگ های واریسی از زیر پوست بیرون زده و درهم می شوند. واریس باعث خارش یا سنگینی در پاها و همچنین سوزش، خارش، دردهای کوبنده، گرفتگی عضلات و تورم در پاها می شود. برای آشنا شدن با درمان غیر جراحی واریس با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

وریدهای واریسی شایع ترین بیماری عروقی انسان است که 2010 درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. رگ های واریسی رگ های بلند، متسع و پیچ در پیچ هستند و اغلب در سطوح داخلی اندام تحتانی دیده می شوند. بیشترین شیوع واریس در زنان بین 4940 سال تخمین زده می شود. وریدهای واریسی بزرگ، برجسته و گاهی قابل لمس و متسع و دراز هستند و گاهی قطری بیشتر از 4 میلی متر دارند. ایجاد رگ های واریسی تا حدودی به دلیل عملکرد سیاهرگ ها است که مانند یک نردبان عمل می کنند. سیاهرگ ها دریچه هایی دارند که کمک می کنند خون به تدریج بدون نشت به قلب بازگردد.

وقتی این دریچه‌ها ضعیف یا افتادگی می‌کنند، خون و مایع در ساق پا جمع می‌شوند و به دیواره‌های سیاهرگ‌ها فشار می‌آورند و باعث ایجاد رگ‌های واریسی بزرگ‌تر می‌شوند. این روند با بیشتر شدن سن، فشار وزن به دلیل ایستادن یا بی حرکتی طولانی مدت، عوامل ژنتیکی، بیماری های عروق خونی، تجمع مایعات در بدن و بارداری بدتر می شود. گاهی اوقات این اختلال در رگ ها منجر به تورم پاها، درد، خستگی عضلانی، تغییر رنگ پوست یا حتی زخم های پوستی می شود.

واریس چیست ؟

دلیل ایجاد واریس :

از دلایل ایجاد واریس افزایش سن، جنس مؤنث، داشتن دریچه‌های معیوب در حین تولد، چاقی، واریس در بارداری، سابقه ایجاد لخته‌های خون در پاها، نشستن یا ایستادن طولانی مدت، سابقه خانوادگی ابتلا به واریس است.

واریس چه علائمی دارد ؟

علائم واریس رگ هایی بنفش یا آبی که پیچ خورده و برآمده به نظر می رسند. سنگینی، درد و فشار ناشی از واریس؛ رگ های بیرون زده و متورم؛ رگ های کوچکتری به نام رگ های عنکبوتی که می توانید روی سطح پوست ببینید. گرفتگی عضلات ران یا ساق پا، تورم خفیف در پاها یا مچ پا، از دیگر علائم واریس هستند. اگر جریان خون در سیاهرگ ها بدتر شود علائم آن شامل مواردی از تورم پا است. درد پا پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت؛ تغییر رنگ پوست در پا یا مچ پا؛ پوست خشک، قرمز و پوسته پوسته که به راحتی ترک می خورد. زخم های واریسی پوست که به راحتی بهبود نمی یابند. آسیب و سخت شدن پوست پا و مچ پا؛ ترومبوز سیاهرگی عمقی از علائم واریس هستند.

مراحل انجام لیزر واریس

انجام لیزر واریس مراحلی دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

مرحله جایگذاری فیبر :

پس از ضدعفونی با رعایت شرایط استریلیزاسیون و تحت بی حسی موضعی، یک لیزر ظریف و منعطف یا فیبر فرکانس رادیویی در داخل ورید واریسی قرار می گیرد، این کار تحت هدایت پروب اولتراسوند انجام می شود. معمولا تزریق ماده بی حسی با احساس سوزش و درد مختصری در ساق پا همراه است و پس از این مرحله بیمار دیگر نباید احساس درد کند.

مرحله اعمال انرژی تابشی :

پس از اطمینان از قرارگیری، مرحله بعدی که در واقع مرحله تخریب ظرف است آغاز می شود که طی آن مقدار معینی حرارت در نقاط مختلف در مدت زمان کوتاهی به سمت دیواره ظرف تابیده می شود. درمان واریس با لیزر حدود 30 دقیقه طول می کشد.

چه افرادی باید جوراب واریس بپوشند ؟

اگر رگ های واریسی یا رگ های عنکبوتی دارید یا به تازگی جراحی کردید، پزشک امکان دارد جوراب های واریس را تجویز کند. افرادی که دارای مشکلات گردش خون هستند یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند، مانند ترومبوز ورید عمقی، واریس یا دیابت. افرادی که جراحی کردند. کسانی که نمی توانند از رختخواب بلند شوند یا در حرکت دادن پاهای خود مشکل زیادی دارند. افرادی که تمام روز در محل کار روی پا هستند. افرادی که تمام روز سر کار می نشینند. ورزشکاران و زنان باردار. افرادی مانند خلبانان هستند که مدت طولانی را در هواپیما می گذرانند.

درمان غیر جراحی واریس

درمان غیر جراحی واریس روش هایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

پیشگیری و درمان با جوراب واریس :

مفهوم درمان فشرده سازی بر اساس یک اصل مکانیکی ساده و موثر است. از یک پوشش دور پا استفاده کنید. با فشرده کردن اندام با کمپرس مدرج بازگشت وریدی را به طور محکم تقویت می کند، فشار وریدی را کم می کند، از احتقان وریدی و خراب شدن دیواره وریدی جلوگیری می کند و با کمک به بدن در حرکت خون به سمت بالا در برابر جاذبه، به طور موثر درد و سنگینی پا را تسکین می دهد.

این درمان برای درمان فلبیت، ترومبوز و مراقبت های بعد از جراحی، اسکلروتراپی و هر نوع درمان دیگری برای واریس توسط پزشک تجویز می شود و برای کلیه بیماری های وریدی دردناک مزمن مناسب است. امکان دارد برای جلوگیری از مشکلات وریدی در دوران بارداری و سفرهای طولانی مدت، درمان فشرده سازی تجویز شود. در صورت عدم وجود موارد منع مصرف، مانند نارسایی شدید شریانی، حتی می توانید جوراب های واریس فشار کم را بدون نسخه خریداری کنید. بسته به روند بیماری، درمان فشرده سازی پزشکی می تواند به روش های مختلفی اعمال شود. مانند جوراب ساق بلند، بانداژ، جوراب شلواری یا بانداژ.

مراحل انجام لیزر واریس

درمان واریس با اسکلروتراپی :

هدف اسکلروتراپی از بین بردن وریدهای واریسی با تزریق محلولی به نام اسکلروزانت است. اسکلروزانت رگ های واریسی را از بین می برد و با این روش منجر به تغییر مسیر خون به عروق سالم تر می شود. بدن شما در نهایت هر گونه واریس آسیب دیده را به مرور زمان از بین می برد. محلول اسکلروز کننده مورد استفاده به عنوان سدیم تترادسیل سولفات شناخته می شود. این روش برای از بین بردن رگ های واریسی معمولا برای رگ هایی که روی سطح قرار می گیرند به نام واریس عنکبوتی استفاده می شود تا ظاهر ساق به حالت اولیه خود بازگردد. روشی به نام اسکلروتراپی فوم شامل تبدیل اسکلروزانت به کف قبل از تزریق آن به ورید است. این فرآیند برای ظروف بزرگ استفاده می شود زیرا فوم می تواند منطقه بزرگ تری از مایع را بپوشاند.

درمان با سونوگرافی :

در این روش امواج رادیویی که انرژی فرکانس رادیویی نامیده می شود از طریق دیواره رگ منتقل می شود. پزشک شما ورید را بی‌حس می‌کند، از دستگاه سونوگرافی برای دیدن داخل ساق پا استفاده می‌کند و سپس یک لوله فلزی را از داخل ورید عبور می‌دهد تا انرژی فرکانس رادیویی را به دیواره سیاهرگ اعمال کند. به طور معمول، این لوله از زانو تا کشاله ران ادامه دارد. در اثر این کار دیواره رگ داغ شده، ضخیم و منقبض می شود و در نهایت جذب بدن شده و از بین می رود. ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج کامل این روش مشاهده شود.

درمان با لیزر :

لیزر درمانی مشابه درمان فرکانس رادیویی است، با این تفاوت که این نوع درمان از انرژی لیزر استفاده می کند. فیبر لیزر وارد کاتتر شده و به محل مورد نظر منتقل می شود و انرژی لیزر باعث بسته شدن سیاهرگ سیاه با گرما می شود. ورید در نهایت منقبض می شود و به مرور زمان توسط بدن شما تخلیه می شود. فرکانس رادیویی و لیزر درمانی نیز اغلب برای درمان وریدهای واریسی عمیق تر استفاده می شود.

درمان با چسب :

یکی از جدیدترین و مبتکرانه ترین گزینه های درمان ورید، کم تهاجمی برای جلوگیری از برداشتن ورید یا جراحی ورید است. چسب پزشکی بر پایه چسب سیانواکریلات است که بیش از 50 سال است که برای جراحی مغز و بستن زخم استفاده می شود. از چسب سیانوآکریلات برای بستن دائمی وریدهای بیمار با عبور کاتتر از ورید استفاده می شود که از طریق یک محل سوراخ کوچک وارد می شود. این روش عملا بدون درد است. هزینه درمان واریس با چسب نسبت به لیزر و سایر روش ها گرانتر است.

برای آشنا شدن با روش های درمان واریس پا به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

در طول یک درمان غیر تهاجمی عروق واریس چه انتظاری باید داشت ؟

این انتظارات عبارتند از :

قبل از انجام :

اگر باردار هستید، آلرژی دارید یا از داروهایی از جمله مکمل های گیاهی استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. امکان دارد پزشک به شما بگوید که از مصرف آسپرین، رقیق کننده های خون یا هر دارویی که لخته شدن خون را برای چند روز قبل از عمل دشوار می‌کند، خودداری کنید.

حین انجام :

شما در تمام مراحل بیدار خواهید بود. پزشک شما از سونوگرافی برای تجسم ورید استفاده می کند و پای شما تحت بی حسی موضعی کاملا بی حس می شود. هنگامی که یک محلول اسکلروز کننده به داخل ورید تزریق می شود، امکان دارد فشار کمی احساس کنید. استفاده از عینک محافظ در حین جراحی ضروری است. اگر از لیزر استفاده می شود، باید در طول عمل از عینک محافظ استفاده کنید. بستن ورید، چه با فرکانس رادیویی یا لیزر، نباید دردناک باشد.

بعد از انجام :

امکان دارد برای کنترل تورم و خونریزی پاهای شما در بانداژ پیچیده شود. این پانسمان ها را می توان برای چند روز استفاده کرد. باید ترتیبی دهید که یکی از دوستان یا خویشاوندان به شما کمک کنند تا بعد از جراحی در خانه بمانید و امکان دارد به شما توصیه شود تا یک یا دو هفته پس از جراحی از ورزش شدید اجتناب کنید. استامینوفن، مانند تیلنول، ممکن است برای ناراحتی توصیه شود، اما باید از مصرف مسکن‌هایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن که می‌توانند در لخته شدن خون اختلال ایجاد کنند، خودداری کنید. همچنین، امکان دارد پزشک شما را مجبور کند پس از این روش از حمام آب داغ یا جکوزی خودداری کنید. حمام سرد با آب نرم و ولرم بعد از این روش توصیه می شود.

درمان غیر جراحی واریس 

آیا می توان برای درمان رگ های واریسی و عنکبوتی از لیزر استفاده کرد ؟

رگ های قرمز یا آبی را رگ های عنکبوتی می نامند زیرا شبیه تار عنکبوت هستند و اغلب در سطح پاها ایجاد می شوند و در هر سنی امکان دارد ایجاد شوند. وریدهای عنکبوتی، رگ‌های خونی سطحی گشاد شده مشابه رگ‌های واریسی، اما کوچک‌تر و نزدیک‌تر به سطح پوست هستند. رگ‌های عنکبوتی اغلب در پشت زانو ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. رگ‌های عنکبوتی و رگ‌های واریسی کوچک را می‌توان با لیزر بر روی سطح پوست درمان کرد. لیزر انرژی شدیدی ایجاد می کند که رگ های خونی ریز روی سطح پوست را از بین می برد.

نتایج متغیر هستند و امکان دارد چندین درمان برای دستیابی به فواید مورد نیاز باشد. این روش به طور کلی نسبت به اسکلروتراپی و استخراج وریدی کمتر تهاجمی است. یکی از مشکلات احتمالی که امکان دارد پس از لیزر درمانی رخ دهد، تغییر رنگ موقت پوست است. وریدهای واریسی بزرگتر را می توان با ابلیشن داخل عروقی کاتتر یا جراحی لیزری درمان کرد. این درمان شامل قرار دادن یک پروب  در یک ورید بزرگ در ساق پا و بستن ورید با استفاده از گرمای تولید شده توسط لیزر است. ثابت شده است که این روش نسبت به جراحی کشیدن ورید درد کمتر و زمان بهبودی سریع‌تری دارد.

طول درمان واریس

به طور معمول، یک یا دو روز پس از درمان می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. از روز بعد از درمان باید به مدت یک هفته از جوراب واریس استفاده کنید. درمان های غیر تهاجمی بسیار موثر بوده و خطر عوارض کم است. به طور معمول، این روش ها ظاهر پوست روی پاها یا نواحی دیگر را بهبود می بخشد. در بیشتر موارد، هیچ نشانه ای از جای زخم یا کبودی وجود نخواهد داشت، اما احتمال کمی وجود دارد که رگ های واریسی دوباره ظاهر شوند. استفاده از جوراب واریس می تواند خطر عود واریس را کم کند.

درمان خانگی واریس پا چگونه است ؟

اگر به دنبال گزینه های درمانی غیر تهاجمی برای واریس خود هستید، برخی از درمان های محافظه کارانه ممکن است به کم شدن درد و ناراحتی کمک کند. چند تغییر ساده در سبک زندگی می تواند تفاوت بزرگی در وضعیت واریس شما ایجاد کند. اگر اضافه وزن دارید، فشار بیش از حد به رگ های پای شما می تواند باعث درد بیشتر شود. با کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش، می توانید به کاهش درد کمک کرده و از بروز رگ های واریسی جدید جلوگیری کنید.

سعی کنید از ایستادن یا نشستن طولانی مدت خودداری کنید. اگر شغل شما ایجاب می کند که ساعت ها پشت میز بایستید یا بنشینید، استراحت های زیادی برای ورزش یا کشش پاهای خود داشته باشید. هنگام نشستن پاهای خود را روی هم قرار ندهید. ورزش و کشش به بهبود قدرت عضلانی و افزایش گردش خون کمک می کند. از پوشیدن لباس های تنگ در اطراف کمر، بالای ران ها و پاها خودداری کنید، زیرا می توانند گردش خون طبیعی شما را محدود کنند.

چه مواردی خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد ؟

همانند هر بیماری دیگری، عواملی هستند که ریسک ابتلا به بیماری را بیشتر می‌کنند. در ادامه با عواملی که خطر ابتلا را بیشتر می کند آشنا می شوید :

سن: 

افزایش سن باعث ساییدگی و پارگی دریچه‌های رگ‌هایی می‌شود که به کنترل جریان خون کمک می‌کنند. در نهایت، این سایش باعث می‌شود که دریچه‌ها اجازه دهند مقداری خون به داخل سیاهرگ‌ها برگردد و در آنجا جمع شود.

هورمون زنانه:

زنان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. تغییرات هورمونی قبل از دوره قاعدگی، در دوران بارداری یا یائسگی ممکن است جزء این عوامل به شمار آید. زیرا هورمون‌های زنانه تمایل به شل کردن دیواره سیاهرگ‌ها دارند. درمان‌های هورمونی، مانند قرص‌های ضدبارداری، ممکن است خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد.

بارداری:

زنان باردار حجم خون در بدن آن ها افزایش می‌یابد. این تغییر در بدن برای محافظت جنین ضروری است. با این حال ممکن است باعث ایجاد رگ‌های واریسی در برخی از نقاط بدن شود.

سابقه خانوادگی:

سابقه خانوادگی یکی دیگر از مواردی است که خطر ابتلا به این بیماری را در شما افزایش می‌دهد.

چاقی:

اضافه وزن باعث می‌شود فشار روی نیمه پایینی بدن بیشتر شود. بنابراین امکان به وجود آمدن رگ‌های واریسی را بیشتر می‌کند.

ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی:

ایستادن یا نشستن طولانی در گذر زمان ممکن است باعث ایجاد واریس شود. دلیل این اتفاق نیز آن است که حرکت به جریان خون کمک کرده و باعث می‌شود خطر ابتلا به واریس کم شود.

طول درمان واریس

کلام آخر

بری انجام این روش سعی کنید بهترین مرکز درمان لیزر واریس در سعادت آباد و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.