دکتر فریبا هندسی
1401/12/27

چگونه از واریس پا جلوگیری کنیم ؟ ❤️

شاید برای شما سوال باشد چگونه از واریس پا جلوگیری کنیم ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از شایع ترین بیماری های مرتبط با رگ های انسان، واریس نام دارد که در انسان به نام رگ های عنکبوتی شناخته می شود. معمولا زنان باردار و سالمندان به این بیماری مبتلا می شوند. واریس سیاهرگ‌های بزرگی هستند که متورم و به هم پیچیده شدند و روی پوست آبی، قرمز یا بی‌رنگ دیده می‌شوند و به طور تار عنکبوت روی ساق پا دیده می‌شوند. این رگ ها نه تنها ظاهر ساق را مختل کرده و آن را زشت می کنند، بلکه می توانند باعث ناراحتی جدی فرد شوند. گاهی اوقات وریدهای عنکبوتی باعث لخته شدن خون و زخم های باز می شوند که می تواند ناراحتی و درد را در فرد مبتلا دوچندان کند. در ادامه برای آشنا شدن با واریس با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

رگ های واریسی سیاهرگ های بزرگ و تیره رنگی هستند که ظاهری پیچ خورده و برجسته دارند. این وریدها در اصل وریدها یا وریدهای سطحی پا هستند که به دلیل آسیب یا بیماری وریدی آسیب دیده و متسع می شوند. رگ های واریسی زمانی ایجاد می شوند که دریچه های داخل رگ های پا آسیب دیده یا ضعیف شوند، فرآیندی که اغلب با پیری طبیعی اتفاق می افتد. بین 30 تا 50 درصد وریدهای واریسی در ساق پا ایجاد می شوند. وریدهای واریسی جدا از ظاهر بد و نامرتبی که در پاها ایجاد می‌کنند، می‌توانند باعث مشکلات و بیماری‌های مرتبط با سلامتی شوند. درد مکرر و مداوم، خونریزی، تورم و احساس خستگی در پاها از جمله آن ها است.

واریس چیست ؟

علائم واریس :

رگ های واریسی شکل یا علائم مشخص و یکنواختی ندارند و می توانند طیف وسیعی از علائم و نشانه ها را ایجاد کنند. جدای از این، وریدهای واریسی پیشرونده هستند و علائم بیماری می تواند در طول زمان تغییر کند که افزایش می یابد. از علائم واریس حساسیت یا ناراحتی در نزدیکی وریدها؛ ظاهر آبی، ارغوانی یا صورتی یک یا چند رگ؛ نواحی کوچک کبودی سطحی و خونریزی در نزدیکی وریدها؛ سیاهرگ پیچ خورده یا برآمده در زیر پوست؛ درد پاها؛ خارش یا بثورات در نزدیکی ورید آسیب دیده است.

واریس در پاها ظاهر می شود، اگرچه واریس می تواند در سایر قسمت های بدن مانند رگ های دست، شکم و حتی روده ظاهر شود. هموروئید و واریکوسل بیضه از انواع واریس هستند. اگر روی رگ‌های واریسی فشار می‌دهید، باید نرم باشند. این سیاهرگ ها با فشاری که به خود وارد می شود به راحتی به خواب می روند و پس از برداشتن فشار به حالت قبل باز می گردند. آن ها هنگام فشار دادن آسیب نمی بینند یا از نظر اندازه یا ظاهر تغییر نمی کنند. دست زدن به آن ها نه خطرناک است و نه مضر.

درد یکی از علائم واریس است، اما همه رگ‌های واریسی دردناک نیستند. درد به اندازه ورید واریسی مربوط نیست و حتی رگ های واریسی کوچک می توانند با درد طاقت فرسا همراه باشند. واریس انواع مختلفی دارد، اما آن ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. رگ های واریسی طنابی و واریس عنکبوتی. اگرچه بسیاری از بیماران هر دو نوع واریس را به طور همزمان دارند، اما تفاوت هایی بین این دو نوع واریس وجود دارد. رگ های واریسی با رگ های برجسته و مارپیچی که بزرگتر و پیچ خورده هستند همراه است، اما در مورد رگ های واریسی عنکبوتی، رگ ها برجسته نیستند، بلکه دارای خطوط و عروق رنگی هستند که به صورت خوشه ای در زیر پوست پخش می شوند. برای آشنا شدن با علائم واریس پا در زنان به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

چگونه می توان واریس را تشخیص داد ؟

راه هایی برای تشخیص واریس وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

نارسایی احتقانی قلب :

نارسایی احتقانی قلب اغلب منجر به تورم پاها و ران ها می شود که با بالا بردن ارتفاع یا استراحت بهبود می یابد. رگ های شما امکان دارد برآمده شوند و تورم ناشی از نارسایی قلبی ممکن است با واریس اشتباه گرفته شود. نارسایی مزمن قلبی می تواند باعث خستگی و تنگی نفس شود که مشخصه واریس نیست. آزمایش‌های قلبی، مانند نوار قلب یا اکوکاردیوگرام، می‌توانند نارسایی قلبی را تشخیص دهند.

معاینه بالینی :

روند تشخیصی شامل معاینه فیزیکی خواهد بود. پزشک شما وریدهای شما و ناحیه اطراف آن ها را بررسی می کند تا تایید کند که آیا رگ های واریسی هستند یا خیر و اگر علائمی از عوارض مانند تورم، گرمی یا قرمزی وجود داشته باشد. اگر زخم پوستی دارید، امکان دارد یک زخم مربوط به وریدهای واریسی یا بیماری دیگری باشد. یک ناحیه بزرگ از تورم، یا یک لکه آبی یا قرمز زیر پوست، ممکن است نشانه هماتوم باشد. پزشک شما نبض شما را در نزدیکی رگ های واریسی بررسی می کند تا تشخیص دهد که آیا مشکل جریان خون دارید یا خیر. آن ها ممکن است برای شناسایی هر گونه بی نظمی به رگ های واریسی فشار وارد کنند و بپرسند که آیا این فشار فیزیکی باعث درد یا ناراحتی می شود یا خیر.

چگونه می توان واریس را تشخیص داد ؟

تست های تشخیصی :

پزشک شما امکان دارد آزمایشاتی را برای کمک به تشخیص تجویز کند. می توان سونوگرافی و داپلر را درخواست کرد. این آزمایش در واقع دو کاربرد دارد. یکی برای ارزیابی جریان خون و دیگری برای شناسایی نواحی مسدود شده یا آسیب شدید جریان خون. وریدهای واریسی با سونوگرافی تشخیص داده می شوند و نیازی به انجام آزمایشات دیگری نیست. به ندرت ممکن است در طول معاینات نیاز به سی تی اسکن، ام آر آی یا حتی آنژیوگرافی باشد.

ترومبوز ورید عمقی :

لخته خون در ورید می‌تواند در همان مکان‌هایی که رگ‌های واریسی تمایل دارند تشکیل شود مانند ساق پا، بالای ساق یا بازو. DVT می تواند تورم بدون درد ایجاد کند، اما می تواند خطری برای سلامتی ایجاد کند زیرا لخته خون می تواند به ریه ها رفته و باعث آمبولی ریه شود. DVT را می توان با سونوگرافی عروقی تشخیص داد. آن ها نیاز به درمان دارند، اغلب با داروهای رقیق کننده خون.

نارسایی عروقی :

با گذشت زمان، ماهیچه‌های رگ‌های شما ضعیف می‌شوند و باعث می‌شوند خون کندتر و کندتر به قلب بازگردد. یک بیماری خطرناک نیست، اما می تواند باعث تورم در دست ها و پاها شود. واریس یکی از علائم نارسایی عروقی است. نارسایی عروقی امکان دارد شبیه وریدهای واریسی به نظر برسد، اما تفاوت های ظریفی وجود دارد. به طور معمول، فقط تعداد کمی از سیاهرگ‌ها واریس هستند، در حالی که نارسایی عروقی تمام یا بیشتر سیاهرگ‌های پا را درگیر می‌کند. نارسایی عروقی وریدها را مانند وریدهای واریسی برآمده نمی کند. معاینه فیزیکی و سونوگرافی عروقی ناحیه آسیب دیده می تواند بین این دو بیماری تفاوت قائل شود.

نوروپاتی محیطی :

آسیب عصبی می تواند بر اعصاب انگشتان پا، پاها یا انگشتان دست تأثیر بگذارد. این می تواند باعث درد، احساس سوزش یا از دست دادن حس در نواحی آسیب دیده شود. نوروپاتی محیطی و وریدهای واریسی دردناک را می توان بر اساس معاینه فیزیکی تشخیص داد. وریدهای واریسی تغییری در حسی که نوروپاتی محیطی ایجاد می کند ایجاد نمی کند. نوروپاتی محیطی همچنین می تواند منجر به عفونت ها و زخم هایی شود که بهتر نمی شود. این مشکلات در ابتدا ممکن است با یک ورید واریسی عفونی یا دردناک اشتباه گرفته شود. اگر هر دو بیماری را دارید، تشخیص اینکه کدام عامل باعث این علائم شده است دشوار است. در صورت نیاز، آزمایش هایی مانند سونوگرافی عروقی یا معاینات تشخیصی عصبی مانند الکترومیوگرافی یا مطالعات هدایت عصبی می توانند شدت هر بیماری را شناسایی کنند.

چگونه از واریس پا جلوگیری کنیم ؟

روش هایی وجود دارد که باعث می شود از واریس پا جلوگیری کرد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

تغذیه مناسب :

تغذیه رگ های خود را فراموش نکنید. چربی های حیوانی را تا حد امکان در رژیم غذایی خود محدود کنید و آن ها را با انواع مختلفی از چربی های گیاهی جایگزین کنید. این عمل به شما کمک می کند تا از مشکل اضافه وزن جلوگیری کنید که به نوبه خود از واریس جلوگیری می کند. تمام روغن های گیاهی طبیعی حاوی اسیدهایی هستند که گردش خون را بهتر می کند. رژیم غذایی بیماران مبتلا به واریس استفاده حداکثر از سبزیجات و میوه ها و استفاده از حداقل نمک و چربی است.

نوشیدنی های الکلی باعث ایجاد لخته و عوارض می شوند. توصیه می شود تا حد امکان گوشت کمتری مصرف شود. انواع محصولات گیاهی مفید هستند. اصل ABC در اینجا کار می کند. جایی که A هویج، B کاهو و C سبزیجات و مرکبات است. دو ویتامین بسیار مهم دیگر که دیواره رگ های خونی را تقویت می کنند را باید به این لیست اضافه کرد. این ها ویتامین E موجود در روغن زیتون و ویتامین P موجود در آجیل، چای سبز و گلاب هستند.

چگونه از واریس پا جلوگیری کنیم ؟

جوراب واریس :

اول از همه، پیشگیری از وریدهای واریسی شامل درمان فشرده سازی جوراب طبی الاستیک، جوراب شلواری است.

اضافه وزن :

لازم است به طور مداوم وزن خود را کنترل کنید، وزن اضافی باعث ایجاد بیشتر رگ های واریسی می شود و به طور جدی در درمان اختلال ایجاد می کند.

سیگار :

راه دیگر برای پیشگیری از واریس ترک سیگار است. این عادت بد تاثیر فوق العاده منفی بر روی دیواره رگ ها می گذارد و انواع اثرات مخرب را بر روی رگ های خونی خواهد داشت.

نکات بهداشتی :

اقدامات بهداشتی منظم و مراقبت از پا برای جلوگیری از واریس مهم است. در بیماری واریس، مراقبت از پوست پاها ضروری است تا از عوارض واریس جلوگیری شود. پوست پا به خصوص فضاهای بین لگنی باید تمیز نگه داشته شود. زیرا تمام خراش‌ها، حتی کوچک‌ترین آن‌ها، خراش‌ها، پینه‌ها، قارچ‌های روی پا دری باز به روی عفونت است که می‌تواند منجر به عوارض بعدی شود.

حرکات مناسب در زمان کار :

اگر از رگ های واریسی رنج می برید یا می خواهید از این بیماری پیشگیری کنید، سعی کنید هنگام درخواست کار از فعالیت های فیزیکی شدید خودداری کنید. شغلی که نیاز به ایستادن یا نشستن طولانی مدت دارد برای شما مناسب نیست. اگر تمام روز را به صورت ایستاده کار می کنید، قطعا باید ماهیچه های پای خود را هر ساعت به مدت 5-7 دقیقه بکشید. اول قدم بزن سپس چندین بار روی پاهای خود بایستید و روی انگشتان پا بایستید. یک سری اسکات انجام دهید.

از عادت به گذاشتن پا روی پا خودداری کنید این حالتی است که در آن رگ ها فشرده می شوند و خون راکد می شود و واریس بدتر می شود. استفاده طولانی مدت از کفش های پاشنه بلند یا تنگ باعث تحریک ایجاد رگ های واریسی می شود. برای پیشگیری از واریس تا حد امکان از کفش های پاشنه بلند خودداری کنید و سعی کنید در خانه بدون کفش راه بروید. نکته مهم این است که اگر از واریس رنج می برید در اسرع وقت به بهترین مرکز درمان لیزر واریس در سعادت آباد مراجعه کنید و خیلی راحت و فوری درمان قطعی واریس را انجام دهید.

ورزش :

یکی از پایه های اصلی برای پیشگیری از واریس، فعالیت بدنی مناسب است. عدم تحرک بدنی برای جلوگیری از واریس منع مصرف دارد. تمرینات فیزیوتراپی ضروری است و بهترین پیشگیری هر ورزشی است که در آن پاها ورزش می کنند. دویدن، ایروبیک، دوچرخه سواری، شنا. به طور کلی، داشتن یک سبک زندگی فعال ضروری است، اما به هیچ وجه خود را در معرض فشار فیزیکی بیش از حد قرار ندهید.

تمرینات قبل و بعد از خواب :

بلافاصله بعد از خواب از رختخواب بلند نشوید. پاها و رگ های خود را برای انتقال از افقی به عمودی آماده کنید. ژیمناستیک بسیار ساده در این امر به شما کمک می کند. ابتدا یک حرکت چرخشی با پاها، خم شدن و کشش انجام دهید. بعد، زانوها و باسن خود را خم کرده و باز کنید. حالا به سراغ تمرین دوچرخه بروید. اگر انجام این کار با هر دو پا مشکل است، آن را به طور متناوب انجام دهید. سپس همان تمرینات را قبل از خواب تکرار کنید. این ورزش درمانی باعث بهتر شدن گردش خون در پاها و کاهش تورم در پاها می شود. اگر وقت استراحت دارید، پاها را باید بلند کرد. برای خوابیدن، لبه پایین تخت را بالا بیاورید یا یک غلتک زیر پای خود قرار دهید. این وضعیت پاها خروج خون وریدی را تسهیل می کند.

چه مواردی خطر ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد ؟

همانند هر بیماری دیگری، عواملی هستند که ریسک ابتلا به بیماری را بیشتر می‌کنند. در ادامه با عواملی که خطر ابتلا را بیشتر می کند آشنا می شوید :

سن: 

افزایش سن باعث ساییدگی و پارگی دریچه‌های رگ‌هایی می‌شود که به کنترل جریان خون کمک می‌کنند. در نهایت، این سایش باعث می‌شود که دریچه‌ها اجازه دهند مقداری خون به داخل سیاهرگ‌ها برگردد و در آنجا جمع شود.

هورمون زنانه:

زنان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. تغییرات هورمونی قبل از دوره قاعدگی، در دوران بارداری یا یائسگی ممکن است جزء این عوامل به شمار آید. زیرا هورمون‌های زنانه تمایل به شل کردن دیواره سیاهرگ‌ها دارند. درمان‌های هورمونی، مانند قرص‌های ضدبارداری، ممکن است خطر ابتلا به واریس را افزایش دهد.

بارداری:

زنان باردار حجم خون در بدن آن ها افزایش می‌یابد. این تغییر در بدن برای محافظت جنین ضروری است. با این حال ممکن است باعث ایجاد رگ‌های واریسی در برخی از نقاط بدن شود.

سابقه خانوادگی:

سابقه خانوادگی یکی دیگر از مواردی است که خطر ابتلا به این بیماری را در شما افزایش می‌دهد.

چاقی:

اضافه وزن باعث می‌شود فشار روی نیمه پایینی بدن بیشتر شود. بنابراین امکان به وجود آمدن رگ‌های واریسی را بیشتر می‌کند.

ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی:

ایستادن یا نشستن طولانی در گذر زمان ممکن است باعث ایجاد واریس شود. دلیل این اتفاق نیز آن است که حرکت به جریان خون کمک کرده و باعث می‌شود خطر ابتلا به واریس کم شود.

چگونه از واریس پا جلوگیری کنیم ؟

کلام آخر

برای انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.