دکتر فریبا هندسی
1402/01/28

اسکلروتراپی برای درمان واریس ❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با اسکلروتراپی آشنا کنیم. اسکلروتراپی یک روش درمانی است که برای درمان رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی استفاده می شود. در این روش پزشک محلولی را مستقیما به رگ های آسیب دیده تزریق می کند که باعث می شود دیواره داخلی رگ ملتهب شده و باعث متورم شدن و چسبیدن آن ها به یکدیگر شود. با گذشت زمان، رگ های واریسی به بافت اسکار تبدیل می شوند و در نهایت ناپدید می شوند. در ادامه برای آشنا شدن با اسکلروتراپی با ما همراه باشید.

واریس رگ ها چیست ؟

واریس نوعی بیماری سیاهرگی است که از گردش خون مناسب جلوگیری می کند. برخی از آن ها به صورت آبی یا سبز، برجسته و پیچ خورده یا به صورت طناب در زیر سطح پوست دیده می شوند، اما برخی دیگر از سطح پوست دور هستند و با چشم دیده نمی شوند. واریس دلایل زیادی دارد که برخی از آن‌ها شامل سابقه خانوادگی، سن، جنسیت، بارداری و هورمون‌ها، چاقی و اضافه وزن و عدم فعالیت بدنی است. ایستادن طولانی مدت در طول روز، افزایش وزن یا بارداری می تواند فشار زیادی بر رگ ها وارد کند. اگر تغییری در سطح هورمون ها احساس می کنید یا اگر سن شما افزایش یافته است، امکان دارد به دلیل واریس درد زیادی احساس کنید.

واریس رگ ها چیست ؟

چگونگی انجام اسکلروتراپی

اسکلروتراپی در مطب پزشک انجام می شود و پزشک ناحیه مورد درمان را تمیز می کند و با استفاده از تعدادی سوزن بسیار ظریف محلول را مستقیما به داخل ورید تزریق می کند. تعداد وریدهای درمان شده در هر جلسه با توجه به اندازه، موقعیت ورید و وضعیت سلامت عمومی بیمار تعیین می شود. هنگامی که دارو به داخل رگ تزریق می شود، امکان دارد احساس درد و ناراحتی کنید و زمانی که تزریق در رگ های بزرگ بدن انجام شود، به مدت یک تا دو دقیقه احساس گرفتگی و درد خواهید داشت. فرآیند اسکلروتراپی تقریباً 30-45 دقیقه طول خواهد کشید.

چه افرادی می توانند درمان با اسکلروتراپی را انجام دهند ؟

قبل از درمان اسکلروتراپی، باید با یک پزشک متخصص در زمینه وریدهای بدن و مشکلات آن ها صحبت کنید تا شما را ارزیابی کند و نتیجه بگیرد که آیا می توانید به دنبال درمان اسکلروتراپی باشید یا خیر. اولین جلسه مشاوره شامل ارزیابی سیستم عروقی بدن و بررسی علائم و نشانه های شما و بررسی واریس و تاثیر آن بر گردش خون می باشد. بسته به شرایط شما، متخصص عروق تصمیم می گیرد که آیا به ارزیابی ها و معاینات بیشتری نیاز دارید، که با سونوگرافی از عروق بدن شروع می شود. نقشه برداری عروقی بخشی از فرآیند مشاوره اولیه شما نیست.

پزشک در هر مرحله به شما کمک می کند و می توانید روی مهمترین چیز، یعنی پاها و سلامتی خود تمرکز کنید. اگر باردار هستید، در دوران شیردهی یا کاهش تحرک هستید، نمی توانید برای اسکلروتراپی اقدام کنید و پس از زایمان باید حداقل 3 ماه قبل از اقدام برای اسکلروتراپی صبر کنید. اگر از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، می توانید این روش را درخواست کنید. اگر در گذشته سابقه لخته شدن خون داشتید، پس از ارزیابی وضعیت شما، معاینه دست و پا و تعیین علت لخته شدن خون، پزشک تشخیص می دهد که آیا می توانید این روش را درخواست کنید یا خیر. عروقی که امکان دارد در آینده برای جراحی بای پس استفاده شوند، برای تزریق دارو مورد استفاده قرار نخواهند گرفت مگر اینکه عملاً غیر قابل استفاده باشند.

مراحل درمان اسکلروتراپی :

بسته به اندازه و تعداد وریدهای واریسی، امکان دارد بیمار به ۲ تا ۳ جلسه درمانی نیاز داشته باشد. در افرادی که رگ های زیادی دارند، ممکن است تعداد جلسات درمانی بیش از این باشد. وریدهای سطحی و قابل درمان صورت بررسی و شناسایی می شوند. گاهی اوقات از بی حسی موضعی استفاده می شود، اما برای اکثر بیماران درد ناشی از تزریق قابل تحمل است و نیازی به بی حسی نیست. سپس ماده اسکلروز کننده با سوزن های بسیار ظریف و به مقدار کم به هر یک از رگ ها تزریق می شود. احساس سوزش خفیف در حین تزریق طبیعی است. پس از تزریق، ورید بلافاصله بانداژ می شود که کبودی و سایر عوارض را به حداقل می رساند. پس از اتمام کار، در صورت اسکلروتراپی واریس پا، بیمار باید جوراب کششی بپوشد.

هر جلسه اسکلروتراپی بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. ممکن است چندین جلسه درمانی لازم باشد. فواصل جلسات درمانی بین 4 تا 6 هفته می باشد. معمولا 14-10 روز پس از هر جلسه درمانی نیاز به ویزیت است. در طول هر جلسه اسکلروتراپی صورت، بین 50 تا 80 درصد از عروق درمان شده از بین می روند. وریدهای دیگر باید طی جلسات بعدی درمان شوند. کمتر از 10 درصد افراد به جلسات درمانی معمول پاسخ نمی دهند که برای این منظور باید غلظت های بیشتر و جلسات بیشتری انجام شود. وریدهای عنکبوتی بین 3 تا 6 هفته پس از جلسه درمان ناپدید می شوند. برای عروق بزرگ، پاسخ درمانی ممکن است بین 3 تا 4 ماه طول بکشد. هنگامی که ورید به درمان پاسخ می دهد، دیگر باز نمی گردد.

برای آشنا شدن با بهترین خوراکی ها در درمان بیماری واریس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

چگونگی انجام اسکلروتراپی 

 

بعد از درمان با اسکلروتراپی چه اقداماتی باید انجام داد ؟

پس از اتمام درمان می توانید به خانه بروید و فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و بهتر است سعی کنید هر چه زودتر راه رفتن را شروع کنید. پزشک از شما می خواهد که جوراب واریس بپوشید تا وریدهای تحت درمان را فشرده کنید. شما باید دستورالعمل ها و توصیه ها را تا 48 ساعت پس از درمان دنبال کنید. از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی خودداری کنید، اما در صورت نیاز می توانید از تیلنول برای تسکین درد استفاده کنید.

از گرفتن دوش آب گرم یا نشستن در سونا و جکوزی خودداری کنید. می توانید دوش بگیرید، اما آب باید سردتر از حد معمول باشد. محل تزریق را با آب گرم و صابون بشویید. از استفاده از کمپرس داغ یا هر منبع حرارتی در محل تزریق خودداری کنید. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مانند آفتاب گرفتن خودداری کنید. اگر بعد از درمان مشکلی داشتید یا سوالی داشتید با پزشک خود تماس بگیرید.

نتایج اسکلروتراپی

اولین نتایج اسکلروتراپی حدود دو هفته پس از اولین جلسه ظاهر می شود. وریدهای بزرگ و تجمع مویرگ های ریز سریع تر به تزریق پاسخ می دهند و زودتر ناپدید می شوند. رگ های قرمز رنگ پراکنده نسبت به درمان مقاومت بیشتری دارند و نتیجه درمان آن ها دیرتر ظاهر می شود. تعداد جلسات اسکلروتراپی مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه مطلوب تقریبا 2-3 جلسه است و فواصل این جلسات 4-6 هفته تعیین شده است. نتیجه نهایی اسکلروتراپی معمولا حدود 2 هفته پس از آخرین تزریق مشخص می شود.

رضایت بیمار اساس و رکن اصلی درمان های زیبایی است که در اکثر موارد بیش از 80 درصد رگ های پوست را از بین می برد. بیمار پس از اتمام جلسات به راحتی می تواند بدون نگرانی از دیده شدن لباس مناسب و مورد نظر خود را بپوشد. بیست درصد باقیمانده کوچک هستند و قابل مشاهده نیستند. در برخی موارد برای حرفه ای تر شدن و بهبود نتایج درمان موهای عنکبوتی، علاوه بر اسکلروتراپی از لیزرهای سطحی مانند لیزر دیاگ استفاده می شود. ترکیب درمانی اسکلروتراپی با لیزر نتایج بسیار جذاب و شگفت انگیزی دارد.

میزان موفقیت اسکلروتراپی چقدر است ؟

اسکلروتراپی برای اکثر بیماران جواب می دهد. بر اساس ارزیابی ها، تقریبا 50 تا 80 درصد وریدهایی که در آن ها تزریق انجام شده است، در طول هر جلسه درمانی از بین می روند. حدود 10 درصد افرادی که تحت اسکلروتراپی قرار گرفتند هیچ تاثیری روی آن ها ندارند که در این صورت پزشک روش های درمانی مختلفی مانند لیزر درمانی یا استفاده از انواع محلول ها را پیشنهاد می کند. وریدهای عنکبوتی در عرض 3 تا 6 هفته و واریس های بزرگتر پس از 3 تا 4 ماه به درمان پاسخ می دهند. اگر وریدها به درمان پاسخ دهند، معمولاً عود نمی‌کنند، اما ممکن است به مرور زمان رگ‌های واریسی جدید ظاهر شوند و در صورت لزوم می‌توانید دوباره درمان شوید.

هدف از انجام اسکلروتراپی :

اسکلروتراپی درمان انتخابی برای رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی کوچک است که با جوراب واریس یا کاهش وزن قابل کنترل نیستند. رگ‌های عنکبوتی، رگ‌های باریک و کوچکی هستند که اغلب به صورت تار و روی سطح پوست شما قابل مشاهده هستند. رگ‌های عنکبوتی را می‌توان در هر جایی از بدن یافت، اگرچه بیشتر روی پاها و صورت دیده می‌شود. رگ های واریسی رگ های طناب مانند بزرگی هستند که از سطح پوست بیرون زدند. آن ها به دلیل دریچه های ضعیف یا آسیب دیده در رگ ها ایجاد می شوند و بیشتر در پاها دیده می شوند.

علاوه بر مزایای زیبایی که اسکلروتراپی ارائه می دهد، می تواند درد، سنگینی، گرفتگی و احساس سوزش مرتبط با واریس را کم کند. علاوه بر واریس و وریدهای عنکبوتی، از اسکلروتراپی می توان برای درمان بیماری هایی استفاده کرد. ناهنجاری عروق لنفاوی، باریک شدن خوش خیم عروق انتقال مایع لنفاوی. هموروئید، اگرچه این درمان ممکن است کمتر از بستن با نوار لاستیکی در درمان موارد بزرگتر و با درجه بالا موثر باشد. هیدروسل، تورم کیسه بیضه ناشی از تجمع مایع در غلاف اطراف بیضه، معمولا زمانی که وضعیت پایدار است اما آنقدر شدید نیست که نیاز به جراحی داشته باشد، اسکلروتراپی توصیه می شود.

نتایج اسکلروتراپی

آیا اسکلروتراپی درد دارد ؟

اگر اسکلروتراپی توسط متخصص مجرب انجام شود، درد ناشی از درمان و تزریق دارو باید بسیار کم باشد. برخی از قسمت‌های بدن نسبت به سایرین حساس‌تر هستند، اما به طور کلی، روند درمان به خوبی توسط اکثر بیماران تحمل می‌شود، اکثر بیماران از احساس درد بسیار کمی در طول درمان متعجب می‌شوند، البته احساس درد یک احساس درد است. مشکل فردی، بستگی به سطح تحمل هر یک دارد، اما عوامل متعددی بر احساس درد در طول درمان تأثیر دارند که در در ادامه آن را بررسی می کنیم :

  • استفاده از پماد موضعی به ویژه در نقاط حساس پا
  • مهارت پزشک متخصص
  • حساسیت ناحیه مورد نظر مانند مچ پا، روی پا، ساق پا و پشت زانو
  • حساسیت فرد و آستانه تحمل درد توسط او
  • استفاده از داروی بی حسی در محلول
  • نوع و کالیبر سوزن مورد استفاده
  • نوع محلول اسکلروتراپی مورد استفاده زیرا برخی از آن ها باعث بروز درد بیشتری می شود.

عوارض اسکلروتراپی

چند ماه قبل از ناپدید شدن رگ های واریسی بزرگی که تحت درمان قرار گرفتند، سفت و توده ای می شوند. لکه های برجسته و قرمز رنگی که در محل تزریق ظاهر می شوند باید ظرف چند روز ناپدید شوند. خطوط یا لکه های قهوه ای جلب توجه بر روی پوست در محل تزریق ناشی از نشت خون از عروقی است که تحت درمان قرار گرفتند. در بیشتر موارد این سیاهرگ ها در عرض 3 تا 6 ماه از بین می روند اما در 5 درصد موارد دائمی هستند. خطر کبودی در اطراف محل تزریق وجود دارد که می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. ممکن است رگ‌های خونی کوچکی در محل درمان ظاهر شوند که به آن شعله‌ور شدن می‌گویند و این ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد، اما معمولا طی چند ماه از بین می‌رود و معمولا پس از آن، شما از بین می‌روید. دیگر نیازی به درمان نخواهد داشت در برخی موارد، احتمال واکنش آلرژیک به ماده اسکلروسان وجود دارد، اما به ندرت این مشکل جدی و حاد است. واکنش آلرژیک با علائم و نشانه هایی مانند تورم و خارش همراه است.

برای آشنا شدن با درمان واریس با لیزر به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

چقدر طول می کشد تا رگ های واریسی از بین برود ؟

ناپدید شدن وریدهای واریسی به عوامل مختلفی از جمله روش تزریق، نوع و غلظت محلول مورد استفاده در اسکلروتراپی، تراکم و ضخامت عروق در ناحیه مورد نظر و ضایعات پوستی بیمار بستگی دارد. رگ‌های عنکبوتی بین دو هفته تا دو ماه از بین می‌روند، اما رگ‌های واریسی بزرگ مدت بیشتری طول می‌کشد تا ناپدید شوند.

کاندیدای نامناسب برای انجام اسکلروتراپی :

با وجود بی خطر بودن اسکلروتراپی، اقدامات احتیاطی باید رعایت شود و در برخی موارد انجام نشود. اسکلروتراپی در دوران بارداری و شیردهی نباید انجام شود. بسیاری از رگ‌های عنکبوتی و واریس که در دوران بارداری ایجاد شدند، در عرض 3 ماه پس از بارداری ناپدید می‌شوند و به حالت طبیعی خود باز می‌گردند. افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. اگر در حال حاضر از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، زالربان استفاده می کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. در افراد مبتلا به آسم و آلرژی و مشکلات تنفسی باید احتیاط کرد و اسکلروتراپی به طور کلی برای این افراد انجام نمی شود.

چه موقع از سال برای انجام اسکلروتراپی مناسب است ؟

شما می توانید اسکلروتراپی را در هر زمانی از سال انجام دهید، بیمارانی که تحت اسکلروتراپی پا قرار می گیرند با پوشیدن جوراب واریس در ماه های سرد سال احساس بهتری خواهند داشت. همچنین گاهی اوقات کل روند بهبودی مانند ناپدید شدن کامل رگ‌های عنکبوتی درمان شده، کبودی‌ها و تغییر رنگ پوست چندین هفته طول می‌کشد، بنابراین اگر می‌خواهید قبل از فرا رسیدن تابستان پاهای بهتری داشته باشید، می‌توانید این کار را انجام دهید. در پاییز یا این روش را در زمستان انجام دهید.

دلایل ایجاد واریس

پزشکان هنوز دلیل مشخص و قطعی را برای بروز این مشکل در نواحی مختلف بدن نیافته‌اند، اما در حالت کلی و بر طبق تحقیقات انجام شده مهم‌ترین عللی که در بروز این بیماری نقش دارند، عبارت است از : چاقی و اضافه وزن یکی از اصلی‌ترین دلایل هستند. سابقه ارثی در خانواده نیز یکی دیگر از دلایل اصلی در افراد مختلف است. جنسیت می‌تواند روی بروز این بیماری تأثیر بگذارد. طبق تحقیقات انجام شده درصد بالایی از مبتلایان به واریس را زنان تشکیل می‌دهند. سن افراد در به وجود آمدن این مشکل در نواحی مختلف بدن تأثیر بسیار زیادی دارد. بیشتر افرادی که به واریس مبتلا می‌شوند، در محدوده سنی بالای ۳۰ الی ۳۵ سال قرار دارند.

کسانی که سابقه داشتن مشکلات قلبی و عروقی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به چنین مشکلی قرار می‌گیرند. نوع فعالیت شغلی و روزانه افراد در ابتلا به این عارضه بی‌تأثیر نیست. کسانی که به مدت طولانی در یک مکان می‌نشینند یا برای زمان زیادی روی پا می‌ایستند در معرض ابتلا به آن قرار دارند. با باردار شدن جنس مؤنث، مقدار خون بیشتری در بدن تولید می‌شود که این خون برای رشد جنین لازم و ضروری است. اما در مواردی افزایش حجم خون موجب بروز واریس در نواحی مختلفی از بدن زن باردار خواهد شد.

عوارض اسکلروتراپی 

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.