دکتر فریبا هندسی
1402/02/16

راه های جلوگیری از واریس ❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با راه های جلوگیری از واریس آشنا کنیم. درمان واریس یا رگ های عنکبوتی بخشی از درگیری های افراد به ویژه زنان است. زیرا واریس پا با وجود تاثیر منفی بر زیبایی پوست که باعث کاهش اعتماد به نفس افراد مبتلا می شود، مشکلات دیگری از جمله درد و سنگینی در پاها، بی قراری پاها، تورم را برای اکثر بیماران ایجاد می کند. در ادامه برای آشنا شدن با راه های جلوگیری از واریس با ما همراه باشید.

واریس پا چیست ؟

وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی شایع ترین بیماری عروقی در مردان است که عمدتا زنان باردار و افراد مسن را درگیر می کند. وریدهای واریسی وریدهای بزرگی هستند که متورم و مات شدند و روی سطح پوست به رنگ آبی، قرمز یا همرنگ پوست دیده می شوند. رگ های عنکبوتی معمولا شبیه تار عنکبوت هستند. واریس علاوه بر ایجاد ظاهری زشت در پاها می‌تواند باعث ناراحتی شدید شود و حتی گاهی منجر به عوارض ناخوشایندی مانند لخته شدن خون و زخم‌های باز شود.

امروزه به لطف درمان‌های کم تهاجمی، می‌توان رگ‌های واریسی پا را از بین برد و علائم همراه آن مانند درد و خستگی را کاهش داد و از تشدید آن جلوگیری کرد. یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند در اثر واریس ایجاد شود، بی حسی یا گزگز در دست و پا است. وقتی وریدهای عضوی دچار مشکل می شود، خون رسانی و البته اکسیژن رسانی به آن ناحیه کاهش می یابد. نتیجه این حالت بی حسی یا گرفتگی عضلات پا یا دست است. البته دست و پا تنها اندام هایی نیستند که ممکن است دچار واریس شوند، به عنوان مثال رگ های صورت می توانند درگیر این مشکل باشند.

واریس پا چیست ؟

دلیل واریس پا

رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی در واقع رگ های آسیب دیده در بدن شما هستند. ضربان قلب خون را به اندام ها و ماهیچه ها در سراسر بدن می فرستد. اما برای بازگشت خون از اندام تحتانی به قلب، مکش وجود ندارد و ادامه جریان خون نیازمند مکانیسم های دیگری از جمله عملکرد دریچه های وریدهای پا است. در رگ‌های سالم، این دریچه‌ها خون را در یک جهت به قلب ما می‌فرستند. اما وقتی این دریچه‌ها ضعیف می‌شوند، اجازه می‌دهند خون به عقب برگردد و در داخل سیاهرگ‌ها جمع شود. این تراکم خون در داخل رگ باعث فشار روی دیواره رگ می شود. در نتیجه این فشار مداوم، پوشش ضعیف و متورم می شود و در نهایت رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی ظاهر می شوند. برای آشنا شدن با علت واریس پا در جوانی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

چه افرادی به واریس مبتلا می شوند ؟

احتمال بروز رگ های واریسی در برخی افراد بیشتر است. به عبارت دیگر، اگر یکی از اعضای خانواده شما سابقه واریس داشته باشد، شما بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید. اگر برای مدت طولانی بایستید یا بنشینید، ممکن است در آینده ای نه چندان دور دچار این مشکل شوید. واریس در دوران بارداری بسیار شایع است. افزایش سن، نور خورشید و تغییرات هورمونی یا آسیب از دیگر دلایل رگ‌های عنکبوتی هستند.

تفاوت رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی :

وریدهای واریسی و وریدهای عنکبوتی دو نوع بیماری وریدی هستند، اما ظاهر متفاوتی دارند. رگ های عنکبوتی کوچکتر و نازکتر از رگ های واریسی هستند. شبیه تار عنکبوت قرمز یا آبی یا شاخه های درخت هستند و نزدیک به سطح پوست هستند. رگ های عنکبوتی دردناک نیستند. آن ها می توانند در هر جایی از بدن شما ظاهر شوند، در پشت زانوها، روی پاها یا روی صورت شما. رگ های واریسی معمولا در ساق پا و ساق پا ظاهر می شوند.

آیا قبل از درمان واریس پا معاینه حضوری لازم است ؟

برای تشخیص واریس و تعیین نوع درمان، متخصص عروق یا جراح باید شما را معاینه کنند. در معاینه حضوری، پزشک رگ های پا را به دقت بررسی می کند و در مورد سابقه پزشکی شما جویا می شود. گاهی اوقات لازم است آزمایش های غیر تهاجمی روی رگ های پا انجام شود. در نهایت، پزشک با در نظر گرفتن تمام اطلاعات به دست آمده، تشخیص می دهد که آیا نیازی به درمان رگ های واریسی وجود دارد یا خیر و اگر چنین است، کدام درمان برای شما بهترین خواهد بود. گاهی برای دستیابی به نتایج بهتر و کاهش عوارض ناشی از واریس، استفاده از بیش از یک روش درمانی توصیه می شود و در نهایت بسته به روش درمانی توصیه شده توسط متخصص، اگر تحت پوشش بیمه هستید، باید بدانید که آیا هزینه لیزر واریس یا سایر روش های درمانی شامل می شود یا خیر. زیرا در صورت تشخیص این عمل برای بهبود زیبایی ممکن است سازمان بیمه هزینه ای را متقبل نشود.

دلیل واریس پا 

عوارض واریس پا

در ادامه با عوارض واریس پا آشنا می شوید :

زخم ها :

رگ های واریسی می توانند زخم های دردناکی را روی پوست و نزدیک رگ های واریسی به خصوص در نزدیکی مچ پا ایجاد کنند. لکه ای از تغییر رنگ روی پوست قبل از ایجاد زخم شروع می شود. اگر فکر می کنید زخم پا دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

لخته شدن خون :

گاهی رگ های عمقی پاها گشاد می شوند. این وضعیت می تواند منجر به درد و تورم در پاها شود. اگر این اتفاق افتاد، حتما با پزشک مشورت کنید. زیرا درد یا تورم می تواند نشانه ای از لخته شدن خون باشد.

خون ریزی :

گاهی رگ های نزدیک پوست می ترکند. اگرچه این وضعیت فقط باعث خونریزی جزئی می شود، نباید آن را نادیده گرفت.

واریس چگونه تشخیص داده می شود ؟

رگ های واریسی نزدیک به سطح پوست شما هستند و به راحتی قابل مشاهده هستند. متخصص جراحی عروق می تواند این بیماری را طی معاینه فیزیکی در کلینیک تخصصی واریس تشخیص دهد. آن ها رگ های شما را احساس می کنند و در حالی که نشستید و ایستادید آن ها را بررسی می کنند. برای دیدن تصاویر دقیق از رگ های خود و بررسی عوارض، متخصص واریس و عروق خونی شما ممکن است سونوگرافی را توصیه کند. این آزمایش بی خطر و بدون درد از امواج صوتی برای تولید تصاویری از بافت های داخل بدن شما استفاده می کند. سونوگرافی می تواند لخته شدن خون و عملکرد دریچه های شما را نشان دهد.

انواع واریس پا :

وریدهای واریسی پا که در اثر رگ های ضعیف ایجاد می شوند با توجه به نوع رگ های ایجاد شده به انواعی تقسیم می شوند و هر کدام از این انواع عوارض متفاوتی از واریس دارند که در ادامه به آن می پردازیم :
واریس پا صافن بزرگ :

یکی از رگ های واریسی است که در پاها، قسمت خارجی ران و کشاله ران به صورت برآمدگی های بزرگ و ناخوشایند ظاهر می شود.

واریس پا صافن کوچک :

این نوع واریس در پشت زانو قابل مشاهده است و در ناحیه مرزی تاندون آشیل با سیاهرگ های زیر زانو تشکیل می شود و اولین عارضه آن ایجاد برآمدگی در پشت زانو است.

واریس متوسط پا :

یکی از علائم و نشانه های این واریس، ایجاد رگ های کبودی روی ساق پا است که به راحتی قابل مشاهده است، اگر این نوع واریس درمان نشود، خطرات جدی برای سلامتی افراد ایجاد می کند.

واریس عنکبوتی یا مشبک :

یکی از شایع ترین رگ های واریسی در خانم ها است که با عوارض واریس در پاها مواجه می شود و به صورت رگ های قرمز و آبی زیر زانو پخش می شود. این نوع وریدهای واریسی به طور کلی برای سلامتی خطرناک نیستند.

واریس پا نوع شاخه ای :

این نوع وریدهای واریسی را می توان به صورت برآمدگی های منفرد در پشت زانو و ساق پا مشاهده کرد و ناشی از واریس ورید صافن بزرگ است.

واریس پا نوع شدید :

اگر وریدهای واریسی ساق پای نازک که به صورت سیاهرگ های آبی در ساق زیر زانو و کشاله ران ظاهر می شوند به موقع درمان نشوند، باعث ایجاد رگ های واریسی برجسته و ناقص در پاهای افراد مبتلا می شوند که بیش از یک احساس ناخوشایند، ایجاد خواهد کرد. خطرات سلامتی برای مردم با توجه به اینکه یکی از عوارض واریس پا تشکیل رگ های خونی است، افراد نباید تنها از نظر زیبایی به درمان واریس فکر کنند، زیرا اکثر واریس ها خود به خود بهبود نمی یابند. عوارض خطرناک در بدن با تشکیل اولین وریدهای واریسی در پا، آن ها می توانند به سرعت پیشرفت کنند، سیاهرگ های واریسی از هر نوع که روی پاها ایجاد می شوند، جریان خون در رگ های خونی را مختل می کنند و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند.

درمان اسکلروتراپی چگونه است ؟

متخصصان در این زمینه این ماده شیمیایی را به عروق آسیب دیده تزریق می کنند تا دیواره ها را تحریک کند. تزریق در چندین ناحیه مختلف دیوار انجام می شود و پس از تزریق، نواحی آسیب دیده برای مدتی ماساژ داده می شود. پوشیدن جوراب واریس برای هر پا ضروری است. بیمار مدتی تحت نظر پزشک متخصص خواهد بود، سپس به شما اجازه داده می شود که به خانه بروید. برای جلوگیری از عوارض احتمالی لازم است هر روز پیاده روی کنید و طبق دستور پزشک از جوراب های واریس استفاده کنید. اغلب به بیماران توصیه می شود که این جوراب ها را به مدت 2-3 هفته بپوشند.

اکثر بیماران بلافاصله پس از یک روز از این روش می توانند سر کار بروند و بیشتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. اسکلروتراپی باعث می شود که دیواره های رگ به هم بچسبند تا خون نتواند از آن ها عبور کند و باعث تجمع آن ها شود. این کار باعث بهبود گردش خون در رگ ها و کاهش تورم در پاها می شود. با استفاده از این روش مویرگ های عنکبوت در پاها در عرض 3-6 هفته از بین می روند و در نهایت پس از 3-4 ماه به طور کامل بهبود می یابند. برای رسیدن به بهترین نتیجه درمانی ممکن است نیاز به تکرار ۲ یا ۳ بار دیگر باشد.

عوارض واریس پا 

راه های جلوگیری از واریس

ممکن است نتوانید از واریس پیشگیری کنید. شما می توانید با داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم شانس ابتلا به آن ها را کاهش دهید. در ادامه با راه های جلوگیری از واریس آشنا می شوید :

خودداری از ایستادن طولانی :

برای تقویت گردش خون، به طور منظم برای کشش و راه رفتن استراحت کنید، به خصوص اگر شغلی دارید که باید بایستید.

بالا آوردن پاها :

بالا بردن پاها از کمر به گردش خون در قلب کمک می کند.

حفظ وزن سالم :

خلاص شدن از شر پوندهای اضافی فشار داخل رگ های خونی شما را کاهش می دهد.

ترک مصرف دخانیات :

سیگار به رگ های خونی آسیب می رساند، جریان خون را کم می کند و باعث ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی می شود.

فعال باشید :

برای بهتر شدن گردش خون، به طور منظم حرکت کنید و از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.

استفاده از جوراب های فشاری :

جوراب‌های ساق بلند و جوراب شلواری، رگ‌های شما را فشرده می‌کنند و گردش خون را تقویت می‌کنند، که می‌تواند از بدتر شدن رگ‌های واریسی جلوگیری کند.

استفاده از لباس های مناسب :

برای تقویت گردش خون، مطمئن شوید که کمرتان خیلی تنگ نباشد.

چه مواردی خطر ابتلا به واریس را بیشتر می کند ؟

مواردی خطر ابتلا به واریس را بیشتر می کند که در ادامه آن را بررسی می کنیم :

ایستادن و نشستن طولانی :

ایستادن یا نشستن طولانی مدت می تواند باعث واریس شود. دلیل آن این است که این حرکت باعث افزایش گردش خون و کاهش خطر ابتلا به واریس می شود.

سن :

افزایش سن باعث می شود دریچه های موجود در شریان ها که به کنترل جریان خون کمک می کنند فرسوده شوند. این سایش و پارگی باعث می‌شود که دریچه‌ها اجازه دهند خون به داخل سیاهرگ‌ها برگردد و در آنجا جمع شود.

بارداری :

زنان باردار حجم خون را در بدن خود بیشتر می کند. این تغییر در بدن برای محافظت از جنین ضروری است. می تواند باعث ایجاد واریس در قسمت های خاصی از بدن شود.

چاقی :

اضافه وزن باعث فشار بیشتر به نیمه پایینی بدن می شود. از این رو احتمال ابتلا به واریس را افزایش می دهد.

هورمون زنانه :

زنان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. تغییرات هورمونی قبل از قاعدگی، در دوران بارداری یا یائسگی ممکن است برخی از این عوامل باشند. زیرا هورمون های زنانه تمایل دارند دیواره رگ ها را شل کنند. درمان های هورمونی، مانند قرص های ضد بارداری، می تواند خطر ابتلا به واریس را بیشتر می کند.

سابقه خانوادگی :

سابقه خانوادگی عامل دیگری است که خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر می کند.

چه موقع درمان واریس ضروری است ؟

رگ‌های واریسی و عنکبوتی همیشه نیازی به درمان ندارند و در صورتی که این رگ‌های واریسی باعث احساس درد در هنگام ایستادن یا راه رفتن شوند باید به پزشک مراجعه کنید. اگر یک زخم در نزدیکی یا روی رگ واریسی به وجود آمده یا آنکه احساس می‌کنید پا و مچ پای شما متورم است به سراغ پزشک بروید، در برخی موارد واریسی شدن رگ‌ها برای سلامت شما خطر دارد و این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که با بیماری‌هایی ارتباط داشته باشد.

زخم شدن رگ‌ها زمانی به وجود می آید که رقم تورم و بزرگ شده نتواند به اندازه کافی به تخلیه مایع از پوست بپردازد در نتیجه یک زخم به وجود می آید. عفونت باکتریایی و قارچی می تواند به دنبال بروز مشکلات پوستی ناشی از تجمع مایعات در پاها به وجود بیایند. این نوع عفونت ریسک بروز عفونی شدن بافت‌ها را افزایش می دهد. تشکیل لخته خون باعث التهاب رگ می‌شود. رگ دچار خونریزی می‌شود.

عوارض حاصل از واریسی شدن رگ‌ها در مواردی که این اختلال به علت یک مشکل یا بیماری در عروق عمیق پا یا عروقی که رگ‌های روی سطح پوست‌ها به رگ‌های عمیق متصل می‌کنند از قبیل ترومبوز عمیق وریدی یا نارسایی مزمن رگ به وجود آمده باشد بیشتر خود را نشان می دهد. با پزشک خود مشورت کنید تا شما را به لحاظ ریسک ابتلا به این اختلال ارزیابی کند.

چه مواردی خطر ابتلا به واریس را بیشتر می کند ؟

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر واریس پا را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.