ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان واریس با لیزر در تهران آشنا کنیم. درمان با لیزر ورید واریسی روشی جدید برای درمان واریس است که نیازی به جراحی ندارد. در درمان واریس با لیزر به جای اینکه ورید غیرطبیعی مورد نظر را ببندیم و به این ترتیب از بین ببریم، با استفاده از لیزر به این ورید حرارت می دهیم. این گرما دیواره رگ ها را از بین می برد و بدن به طور طبیعی بافت مرده را جذب می کند و سیاهرگ های غیر طبیعی از بین می روند. در ادامه برای آشنا شدن با درمان واریس با لیزر در تهران با ما همراه باشید.

واریس چیست ؟

وریدهای واریسی وریدهای بزرگ، متورم و پیچ خورده هستند که درست زیر پوست قرار دارند. این مشکل بسیار رایج و به طور کلی بی ضرر است. دو سیستم اصلی ورید پا عبارتند از :
ورید های عمقی :

سیاهرگ‌هایی که در عمق عضلات پا قرار دارند و هنگام راه رفتن منقبض می‌شوند. سیاهرگ های عمیق خون را از پاها به قلب می برند.

ورید های سطحی :

همانطور که از نام آن ها پیداست، این وریدها زیر پوست قرار دارند و نسبت به وریدهای عمقی کمتر برجسته هستند. وریدهای واریسی رگ های سطحی را درگیر می کنند.

خون از طریق سیاهرگ ها به قلب باز می گردد. همه این وریدها دارای دریچه های یک طرفه هستند که به جریان خون در برابر جاذبه کمک می کنند. دریچه های یک طرفه سیاهرگ ها از برگشت خون به سمت بالا جلوگیری می کنند. وقتی این دریچه ها ضعیف یا آسیب می بینند، خون به جای اینکه به سمت قلب برود بالا می رود و در سیاهرگ ها تجمع می یابد. در نتیجه رگ های شما منبسط و متورم می شوند. عواملی مانند نشستن یا ایستادن طولانی مدت می تواند باعث فشار مضاعف و تجمع خون در سیاهرگ های پا شود. با گذشت زمان، فشار بیش از حد به وریدهای پا منجر به ضعیف شدن دیواره یا آسیب به دریچه های سیاهرگ ها و در نتیجه رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی می شود.

واریس چیست ؟

علائم واریس پا

بسیاری از افراد مبتلا به واریس علائم خاصی ندارند. اغلب اوقات ظاهر ناخوشایند واریس برای بیماران آزاردهنده و شرم آور است. علاوه بر ظاهر نامناسب واریس، علائم واریس شامل درد، ناراحتی و سنگینی در پاها است که در عصر بدتر می شود. در برخی موارد، تورم مچ پا ممکن است رخ دهد. آن ها می توانند برای بیمار غیر قابل تحمل و ناراحت کننده باشند. وریدهای واریسی با گذشت زمان بدتر می شوند، اما این روند اغلب بسیار کند است. در موارد نادر، فشار زیاد ناشی از وریدهای متورم و پیچ خورده می تواند به پوست اطراف مچ پا آسیب برساند و منجر به زخم و تغییر رنگ پوست در آن ناحیه شود. در برخی موارد، پوست وریدهای واریسی ممکن است دچار اگزما شود. عدم درمان مشکلات پوستی ناشی از واریس باعث بدتر شدن وضعیت و ایجاد زخم های واریسی می شود. بنابراین، در صورت مشاهده هرگونه تغییر در پوست رگ های واریسی، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

آیا واریس بعد از لیزر درمانی عود می کند ؟

رگ های واریسی که با موفقیت درمان شدند، بر نمی گردند. امکان ایجاد رگ های واریسی جدید وجود دارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم که اگر رگ‌ها به درستی درمان نشوند چه اتفاقی می افتد. پزشکانی که متخصص عروق نیستند اغلب در درمان واریس در تهران اشتباه می کنند. بسیاری از آن ها به اشتباه منشا واریس را تشخیص می دهند. به عنوان مثال، آن ها بر روی سیاهرگ های نزدیک سطح پوست تمرکز می کنند. در این حالت، اگرچه ممکن است در کوتاه مدت ظاهر پاها را بهبود بخشند، اما بدون تشخیص مشکل زمینه ای، علائم بیمار بهبود نمی یابد و واریس های سطحی در نهایت باز می گردند.

برخی از پزشکان اغلب برای از بین بردن رگ های واریسی به برداشتن رگ ها متوسل می شوند. هنگامی که رگ ها برداشته می شوند، روند طبیعی بهبودی بدن آغاز می شود و باعث رشد مجدد آن ها می شود. به این فرآیند نئوواسکولاریزاسیون بعد از عمل گفته می شود. اما وریدهای جدید دریچه ای ندارند و باعث بازگشت رگ های واریسی می شوند. با انجام روش‌های سرپایی ساده و کم تهاجمی، می‌توانیم از این علت اصلی عود رگ‌های واریسی پیشگیری کنیم. بیماران می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را، در همان روز، بدون زمان استراحت از سر بگیرند و درمان‌ها کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد.

علائم واریس پا 

عوامل تاثیر گذار در ایجاد واریس

عواملی در ایجاد واریس تاثیر گذار هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

تاریخچه خانوادگی :

ضعف ژنتیکی دریچه ها از سنین پایین وجود دارد. اگر سایر اعضای خانواده شما واریس دارند، احتمال ابتلای شما به آن ها بیشتر است.

ایستادن طولانی :

جریان خون زمانی که برای مدت طولانی در یک موقعیت قرار می گیرید کاهش می یابد و احتمال ایجاد رگ های واریسی را افزایش می دهد.

سن :

خطر ابتلا به واریس با بیشتر شدن سن افزایش می یابد. زیرا رگ های خونی و ماهیچه های پشت ساق که با فشار دادن روی رگ ها در حین راه رفتن به بازگشت خون به قلب کمک می کنند، به مرور زمان ضعیف می شوند. کمتر از ده درصد از زنان زیر 30 سال و بیش از 75 درصد از زنان بالای 70 سال به واریس مبتلا هستند.

جنسیت :

زنان بیشتر از مردان از واریس رنج می برند. دلیل اصلی بارداری است. زیرا حجم خون و فشار شکم در این مدت بیشتر می شود و هورمون ها باعث گشاد شدن رگ های خونی می شوند. با پایان یافتن بارداری، خطر ابتلا به واریس افزایش می یابد.

وزن :

اضافه وزن، به خصوص در اطراف شکم، خطر ابتلا به واریس را بیشتر می کند. به طوری که افراد دارای اضافه وزن 30 درصد بیشتر در معرض این بیماری هستند.

لیزر اندوونوس برای درمان واریس چگونه است ؟

لیزر درون وریدی یک درمان موثر برای وریدهای واریسی بزرگ است که در آن پزشک یک کاتتر کوچک را تحت هدایت سونوگرافی وارد سیاهرگ می‌کند، به این ترتیب گرمای زیادی که توسط لیزر وارد سیاهرگ می‌شود باعث خشک شدن رگ‌ها می‌شود. رگ داخل و فرو خواهد ریخت. یک جلسه درمان EVLT یا لیزر درون وریدی برای مواردی که نیاز به جلسات متعدد دارند، مؤثرتر از اسکلروتراپی است. در برخی موارد لیزر درون وریدی جایگزین مناسبی برای اسکلروتراپی فوم و همچنین روش‌های دیگر از جمله روش جراحی درمان‌های امواج رادیویی است. روش‌های ابلیشن با فرکانس رادیویی و لیزر درون وریدی نسبت به روش‌های جراحی عوارض کمتری دارند و از درمان‌های موثرتری برای واریس محسوب می‌شوند.

مراقبت های بعد از لیزر واریس پا :

پس از انجام لیزر درمانی واریس بلافاصله اجازه خواهید داشت به خانه بروید. رانندگی به هیچ وجه توصیه نمی شود، در عوض باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، پیاده روی کنید یا از دوستان خود بخواهید که در رانندگی به شما کمک کنند. شما تا دو هفته جوراب می پوشید و دستورالعمل نحوه حمام کردن را دریافت خواهید کرد. سعی کنید بلافاصله به محل کار خود بازگردید و بیشتر فعالیت های معمول خود را انجام دهید. هنگام پوشیدن جوراب نباید شنا کنید یا پاهای خود را خیس کنید. اکثر بیماران در طول مسیر در وریدهای تحت درمان احساس سفت شدن می کنند و برخی از آن ها حدود 5 روز بعد در همان ناحیه احساس درد می کنند که خفیف است. داروهای ضد التهاب طبیعی مانند ایبوپروفن برای تسکین این دردها کافی است.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد واریس 

دوران نقاهت بعد از درمان واریس با لیزر چگونه است ؟

پس از دو روش لیزر درمانی واریس، بیمار می تواند به خانه برود. در روش لیزر درمانی ساده، بیمار باید 3-5 روز فعالیت خود را محدود کند. در این روش ممکن است پوشیدن جوراب های مخصوص واریس به مدت یک هفته یا بیشتر لازم باشد. در روش لیزر درمانی داخل عروقی لازم است بیمار حدود دو هفته بعد از عمل از جوراب واریس استفاده کند و به توصیه های پزشک در خصوص توالت رفتن توجه کند. در این روش معمولا پس از عمل با تشخیص پزشک امکان از سرگیری فعالیت ها وجود دارد.

خطرات جراحی لیزر داخل وریدی برای درمان واریس :

این روش مانند روش های دیگر دارای خطراتی است که در ادامه به آن می پردازیم :

برای آشنا شدن با عوارض واریس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

درمان واریس با لیزر در تهران

برای وریدهای واریسی با لیزر، ابتدا وریدهای درمان شده با استفاده از سونوگرافی با قلم مشخص می شوند. باید روی کاناپه دراز بکشید و پاهایتان تمیز و با یک تکه پارچه پوشانده شود. بسته به وریدهایی که باید درمان شوند، ممکن است لازم باشد به پشت یا روی شکم دراز بکشید. اصطلاح داخل وریدی به معنای داخل ورید یا همان ورید است، بنابراین قدم بعدی پزشک دسترسی به رگ شما خواهد بود. برای این منظور، مقدار کمی بی حسی موضعی از طریق پوست به داخل سیاهرگ تزریق می شود، یک سوزن در آن وارد می شود و یک نخ از طریق سوزن وارد ورید می شود.

سوزن برداشته می شود و یک کاتتر از سیم به داخل ورید عبور داده می شود و در نهایت سیم خارج می شود. در مرحله بعد، یک فیبر لیزری از داخل کاتتر عبور داده می شود و نوک آن در بالاترین نقطه قرار می گیرد تا گرم شود. سپس مقدار زیادی محلول بی حس کننده موضعی از طریق چندین سوراخ سوزنی کوچک در اطراف ورید تزریق می شود. همه کارکنان و خود بیمار باید اقدامات احتیاطی مربوط به ایمنی واریس لیزری را انجام دهند. سپس لیزر به مدت 5 دقیقه تحت تابش قرار می گیرد و ورید را از بین می برد.

سپس صدای زنگ دستگاه را می شنوید، همزمان بوی سوزش را استشمام می کنید، اما دردی احساس نمی کنید. اگر درمان روی هر دو پای شما انجام شود، این روند باید روی پای دیگر نیز تکرار شود. در نهایت لیزر و کاتتر برداشته شده و سوراخ سوزن با بانداژ کوچکی پوشانده می شود. درمان هر پا تقریبا 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. همچنین ممکن است برای شما یک اسکلروتراپی کوچک با استفاده از فوم یا در برخی موارد انسداد عروق با استفاده از قلاب و جوراب های فشاری تجویز شود.

چگونه برای جراحی واریس با لیزر آماده شویم ؟

پزشک عمل جراحی را به بیمار توضیح می دهد. تمام سوالات خود را در مورد جراحی از پزشک خود بپرسید. همچنین از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را تکمیل کنید تا به پزشک اجازه انجام جراحی بدهید. فرم را با دقت بخوانید و اگر واضح نبود سوالات خود را از پزشک بپرسید. پزشک در مورد سابقه پزشکی بیمار سوال خواهد کرد. معاینه بالینی نیز انجام خواهد شد. این معاینه برای اطمینان از سلامت کامل بیمار قبل از جراحی انجام می شود. آزمایش خون و سایر آزمایشات تشخیصی ممکن است مورد نیاز باشد. اگر اختلال خونریزی دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از داروهای رقیق کننده خون، آسپرین، ایبوپروفن یا هر دارویی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است از شما خواسته شود که مصرف این داروها را قبل از جراحی متوقف کنید. در مورد آلرژی و حساسیت خود به داروها، لاتکس، چسب ها و بی حس کننده ها به پزشک خود بگویید. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. این داروها می توانند بدون نسخه یا با نسخه باشند. این داروها شامل ویتامین ها، گیاهان دارویی و سایر مکمل ها هستند. 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید. به عبارت دیگر، بعد از نیمه شب نخورید و ننوشید. برای کاهش استرس و آرامش می توان از داروهای آرام بخش استفاده کرد. سعی کنید در روز جراحی فردی را همراه خود داشته باشید تا بتوانید به خانه بروید.

درمان واریس :

درمان‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارند که در بیشتر آن‌ها عوارض بیماری تا حد زیادی برطرف شده و گاهی کاملا حل می‌شوند. رایج‌ترین درمان واریس پا یا سایر نواحی بدن در زیر آورده شدند. بیماران می‌توانند برای درمان به کلینیک واریس مراجعه کنند.

اسکلروتزاپی با سونو :

در این روش محلول اسکلروزانت در رگ‌های واریسی تزریق می‌شود و موجب تخریب دیواره رگ‌ها در نتیجه درمان قطعی واریس پا یا سایر نقاط بدن می‌شود. در این روش پزشک از سونوگرافی برای هدایت محلول اسکلزو به داخل رگ‌ها استفاده می‌کند.

فشرده‌سازی :

فشرده‌سازی یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای درمان سریع واریس است. در این روش که بیشتر برای درمان واریس پا استفاده می‌شود، بیمار با پوشیدن جوراب واریس، به عروق پیچ‌خورده فشار زیادی وارد می‌کند در نتیجه جریان خون را به قلب هدایت و تسهیل می‌کند. برای درمان این بیماری در سایر نقاط بدن با استفاده از فشرده‌سازی علاوه بر جوراب واریس، محصولات دیگری مانند شکم‌بند یا لباس زیر مخصوص توصیه می‌شوند که عملکرد آن‌ها نیز مشابه جوراب ویژه است.

میکروفلبکتومی :

در این روش که تقریباً جزو روش‌های غیرتهاجمی یا کم تهاجم به شمار می‌آید، برش‌‌های کوچکی در سطح پوست ایجاد می‌شود که با استفاده از آن‌ها اقدام به خارج کردن عروق مشکل‌دار می‌کنند.

مسدودکردن رگ واریسی :

در این روش سیاهرگ‌های واریسی قبل از رسیدن به یک سیاهرگ عمیق و اصلی، گره زده می‌شوند سپس آن‌ها را از میان برمی‌دارند. این روش یک درمان سرپایی و مؤثر است که درصد قابل‌توجهی از سیاهرگ‌های واریسی را درمان می‌کند.

لیزردرمانی :

در این روش که کاملاً غیرتهاجمی است، پزشک عروق درگیر را با استفاده از لیزر مخصوص، مسدود می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.

درمان واریس با لیزر در تهران 

کلام آخر

برای انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر واریس پا را انتخاب کنید کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *