دکتر فریبا هندسی
1402/12/06

قرص آسپرین برای درمان واریس موثر است؟

واریس یکی از بیماری های شایع در مردم به خصوص بانوان می باشد. سوالی که برای بسیاری از مراجعین پیش آمده این است که آیا قرص آسپرین برای درمان واریس و همچنین دیگر روش های درمانی غیر مراخله ای مناسب است؟ در این مقاله به این سوال پاسخ داده شده است.

بیماری واریس می‌تواند علائم ناخوشایندی نظیر گرفتگی عضلات و سنگینی و تغییر شکل پاها، ایجاد کند. نقص در دریچه سیاهرگ‌ها باعث کشیدگی رگ‌ها و تجمع خون می‌شود. این اتفاق در نتیجه منجر به بیماری در رگ‌ها مانند رگ‌های عنکبوتی، واریس و نارسایی وریدی خواهد شد. بعضی داروهای شیمیایی، گیاهی و همچنین ویتامین‌ها می‌توانند به کند کردن پیشرفت بیماری رگ‌ها و درمان علائم کمک کنند.

این مقاله علاوه بر استفاده از قرص آسپرین برای درمان واریس و تاثیر آن بر علائم آن، به موارد دیگری که می تواند این علائم را بهبود ببخشد نیز، اشاره کرده است که در ادامه آن ها را مطالعه می کنید.

بیماری واریس چیست؟

داروهای بدون نسخه برای درمان بیماری‌های وریدی

این داروها شامل داروهای شیمیایی می‌شوند که می‌توانید بدون نیاز به نسخه از داروخانه یا طبق نسخه پزشک، آن‌ها را خریداری کنید.

1- آسپیرین برای درمان واریس

آسپیرین یک داروی بدون نسخه قدیمی ‌است که برای تسکین درد و به طور رایج‌تر برای رقیق‌سازی خون از طریق جلوگیری سلول‌های انعقاد خون (پلاکت‌ها) از چسبیدن به‌ یکدیگر استفاده می‌شود. قرص آسپرین برای درمان واریس می‌تواند به کاهش درد و التهاب پاها و کاهش لخته‌شدن خون به علت تجمع خون در داخل سیاهرگ‌ها، کمک کند. در ادامه داروهای دیگری که مانند قرص آسپرین برای درمان واریس استفاده می شوند آورده شده است.

2- داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب‌ها

این دسته از داروها شامل داروهای بدون نسخه و داروها با نسخه پزشک از جمله ایبوپروفن، ناپروکسن و ملوکسیکام می باشند. تجویز این داروها به مانند آسپرین برای درمان واریس ، به‌طور عمده بر کاهش التهاب و درد اثر می‌گذارند، اما علاوه‌بر آن می‌توانند باعث جلوگیری پلاکت‌ها از چسبیدن به هم و در نتیجه ممانعت از لخته شدن خون شوند.

3- رقیق‌ سازهای خون

چند نوع از داروها در این دسته قرار دارند که همگی داروهایی هستند که پزشک باید آن‌ها را تجویز کند از جمله کمادین و زارلتو که مکانسیم اثر آن‌ها جلوگیری از لخته‌شدن خون است. این داروها برای آن دسته از بیمارانی که سابقه لخته‌شدن خون داشته‌اند و برای درمان افرادی که به‌تازگی دچار این مشکل شده‌اند، به مانند آسپرین برای درمان واریس تجویز می‌شوند.

استفاده از آسپیرین برای درمان واریس

ویتامین‌ها برای درمان بیماری‌های وریدی

ویتامین‌ها به‌عنوان نوعی تقویت‌کننده در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند به‌شکل قرص روکش‌دار، بدون روکش، جویدنی یا پودر باشند. چند نوع از ویتامین‌هایی که می‌توانند برای بیماران قلبی و عروقی مفید باشند، در زیر معرفی شده است.

1- ویتامین B3

ویتامین B3 که با نام نیاسین نیز شناخته می‌شود؛ در بهبود گردش خون موثر است و همچنین می‌توانید آن را با خوردن موز، ماهی تن، گندم و بوقلمون جذب کنید.

2- ویتامین C

نام دیگر ویتامین C، آسکوربیک اسید است که خواص آنتی اکسیدانی دارد. این ویتامین به ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند و باعث افزایش مقدار کلاژن می‌شود. همچنین می‌توانید این ویتامین را از پرتقال، لیمو ترش و گوجه‌فرنگی جذب کنید.

3- ویتامین E

ویتامین E باعث بهبود گردش خون می‌شود و با جلوگیری از تجمع و چسبیدن پلاکت‌ها به یکدیگر به کاهش لخته‌شدن خون به مانند آسپرین برای درمان واریس نیز کمک می‌کند. غذاهایی مانند اسفناج، کیوی و کلم بروکلی سرشار از این ویتامین هستند.

4- فلاوونوئیدها

فلاوونوئیدها مواد شیمیایی هستند که جذب ویتامین سی را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید این ماده را با خوردن توت و مرکبات یا خرید بدون نسخه داروی تقویتی دیوسمین که دارای مقدار زیادی فلاوونوئید است، دریافت کنید.

ویتامین‌ها برای درمان بیماری‌های وریدی​

داروهای گیاهی مفید برای درمان بیماری‌های وریدی

داروهای گیاهی را از گیاهانی تهیه می‌کنند که مواد اولیه لازم برای بهبود گردش خون و کاهش التهاب را دارند. از جمله گیاهانی دارویی رایجی که برای سلامت قلب و عروق استفاده می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگرچه داروهای ذکر شده می‌توانند مفید باشند، اما هیچ داروی تقویت کننده‌ای به‌طور کامل بیماری‌های عروقی را درمان نمی‌کند و نقش پیشگیری‌کننده را نیز ندارد. شما باید وضعیت جسمانی خود را برای پزشکتان شرح دهید، زیرا این داروها باید برای نتیجه گیر بهتر و ایمن‌تر با توجه به رژیم دارویی فعلی و نیز سلامت کلی شما تجویز و مصرف شوند.

مواد غذایی مناسب غیر از آسپرین برای درمان واریس

روش های درمانی واریس به صورت مداخله ای

اگر رگ‌های واریس باعث ضایعات شدید پوستی، خون‌ریزی و لخته شدن خون یا گرفتگی عروقی و سیاه‌شدن رگ‌ها شده باشند، پزشک ممکن است با توجه به شرایط رگ‌های شما درمان‌هایی را تجویز کند. در این شرایط دیگر از آسپرین برای درمان واریس و داروهای دیگر استفاده نمی شود. پزشک با شما مشورت خواهد کرد که کدام گزینه درمانی مناسبتان است. راه های درمان واریس شامل موارد زیر می‌شوند:

1- ابلیشن داخل وریدی

در این روش انرژی فرکانس رادیویی یا لیزرها درون رگ را گرم می‌کند و آن را می‌بندند. هدایتگر اصلی این درمان امواج فراصوت است و معمولا با درد، کبودی و تغییر رنگ پوست همراه است. از عوارض این روش که رایج نیست و به‌ندرت اتفاق می‌افتند، می‌توانیم به بی حسی، لخته‌شدن مجدد خون و سوختگی‌های پوستی اشاره کنیم.

2- اسکلروتراپی

در این روش مواد شیمیایی فومی یا مایع را داخل رگ تزریق می‌کنند تا آن را ببندند. در اسکلروتراپی از امواج فراصوت استفاده کرده و از ماده مایع برای درمان بیماری رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌کنند. اگر مواد تزریقی به‌شکل فوم باشند، ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شوند. عوارض جانبی این روش بسیار نادر است و از جمله آن‌ها می‌توانیم سردرد، گیجی، مشکلات بینایی موقت، واکنش‌های آلرژیک، لخته‌شدن خون یا در موارد نادر سکته را نام ببریم.

3- برش و بستن رگ (لیگاسیون و استریپینگ)

پزشک با استفاده از جراحی و ابزارهای خاص سعی می‌کند رگ‌ها را ببندد و از بدن خارج کند. عوارض جانبی این روش در مقایسه با ابلیشن داخل وریدی و اسکلروتراپی درد بیشتر و مدت زمان بیشتر برای بهبود است. این روش فقط برای کسانی استفاده می‌شود که نمی‌توانند از دو درمان دیگر بهره‌مند شوند و به عنوان آخرین روش درمانی شناخته می شود.

منابع کمکی:

healthinaging.org

drmackay.com

دکتر فریبا هندسی متخصص قلب، عروق و فشار خون